Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна
 За конденза на челната леща
Автор: ShotlandetsaWildlife   
Дата:   13-10-08 21:05

Вчера станах "жертва" на изпотяване на челната леща при доста странни условия. Ето и историята:

В 5:30 сутринта легнах на брега на езеро на 10 метра от водата. Имаше 5 пръста кал (ако е от значение за влагата над земята) и беше относително влажно като за този месец. обектива бе на 20 см над земята. Температурата бе около 9-11 градуса. 30-50 мин след изгрев слънце челната ми леща внезапно за около няма и 5 мин се изпоти така че почти не можеше да се вижда през обектива, камо ли да се фокусира. Карбоновият статив и той бе "вир вода". Интересното в случая е че по тялото на апарата по алуминиевия корпус нямаше и следа влага - така беше и с външния корпус на обектива. Обърнах челната леща към слънцето но дори след 30-40 мин по-голяма част от нея не се беше освободила от външния конденз. В същото време Иво, който бе на не повече от 100 метра от мен изпита съвсем леко това влияние, но за не повече от 10-тина минути и след това челната му леща изсъхна бързо.

става въпрос за телеобективи на канон (иво) и сигма (моя милост).

Някой може ли да каже защо при положение че от 5:30 до 8:30 имаше 3 часа аклиматизация на обектива и въпреки това след изгрева направи конденз?

Как може да се предпазим от това явление, защото съсипа останалата част от снимачния полуден?


Отговори на това съобщение
 Re: За конденза на челната леща
Автор: stoyan_5   
Дата:   13-10-08 21:09

... плюнка или сапунена вода - поне така практикумахме със стъклата на противогазите в казармата ...[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: За конденза на челната леща
Автор: navy   
Дата:   13-10-08 21:12

Сега на Иво му пуши главата от тоя форум и по бързо е продухал своя обектив [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: За конденза на челната леща
Автор: stoyan_5   
Дата:   13-10-08 21:16

... пускат обектива с подгляване на челната леща ... като предното стъкло на Мондеото ми - не се виждат реотана,ь ама като включиш бутона ампери дърпа и запотяването изчезва ...[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: За конденза на челната леща
Автор: pmartinov   
Дата:   13-10-08 21:19

30-50 мин след изгрев слънце челната ми леща внезапно за около няма и 5 мин се изпоти така че почти не можеше да се вижда през обектива, камо ли да се фокусира. Карбоновият статив и той бе "вир вода". Интересното в случая е че по тялото на апарата по алуминиевия корпус нямаше и следа влага - така беше и с външния корпус на обектива.


Конденза е станал поради комбинация от няколко фактора :

1.Близост до вода-(90%+ влажност)

2.Голяма разлика в температурите след игряването на слънцето и преди това - която поражда конденза тъй като не са се изравнили веднага темературите вътре и вън в обектива.

3.Температурните разлики са относително голями в малък интервал от време .



Публикацията е редактирана (13-10-08 21:22)

Отговори на това съобщение
 Re: За конденза на челната леща
Автор: 35mm   
Дата:   13-10-08 21:20

Продавахга се (и сигурно още се продават) пакетирани мокри кърпички за очила (в магазините за очила). Търкаш стъклата с тях и после не се запотяват. Носех очила педи години и зимата като се качвах в градсия транспорт - ояилата ми се запотяваха и не виждах нищо. Помня че помагаха тези кърпички.

Отговори на това съобщение
 Re: За конденза на челната леща
Автор: IvoZafirov   
Дата:   13-10-08 21:20

абе шматко ти за сутрешна роса не си ли чувал

[smile]

нищо странно няма в явлението просто влагата в един момент достига 100% и кондензира върху обектите

Отговори на това съобщение
 Re: За конденза на челната леща
Автор: victory13   
Дата:   13-10-08 21:28

като най-вероятна причина бих определил наличието на въздушно течение /вятър/ на мястото, където си бил ти... и което е липсвало при колегата ти, или не е изразено в такава степен... явлението е познато на всички ранобудни или къснолягащи риболовци[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: За конденза на челната леща
Автор: n1x0n   
Дата:   13-10-08 21:44

Нивото на влажност може да варира много силно дори в рамките на 5-10 метра дистанция и 20-30 см. разлика във височината. Това първо.

Второ, щом си минал "аклиматизация" - това значи, че метала и оптиката са се охладили до 9 градуса, а след изгрева - метала се е загрял по-бързо отколкото оптиката. Самия факт, че и карбона се е изпотил ме навежда на същия извод.

Днес сутринта до Доспат гледах как слънцето, няма и 30 мин. след изгрева направо "изпаряваше" сланата от треволяка. Яко напича, просто защото изгрява иззад хълмовете след като вече е "развило мощност".

Друг е въпроса, че при много висока влажност и силни температурни вариации - конденза може да бъде е абсолютно непредсказуем... и неизбежен. [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: За конденза на челната леща
Автор: stormfx   
Дата:   13-10-08 21:52

Не смея да ти препоръчам стария водолазен вариант с плюнката [smile] Иначе ползвам и един antifog спрей, но да ти кажа с плюнка става по-добре [smile] Туй за водолазна маска де. За обектив не съм пробвал [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: За конденза на челната леща
Автор: muu   
Дата:   13-10-08 21:53

.. конденза се образува върху охладения детайл попаднал в по топла среда.... не ползвате ли филтри при тези снимки? филтъра е по безопасно да се "забърше" в подобна ситуация с оглед на това че евентуални попаднали "твърди" частици при "забърсването" могат да наранят покритието или дори лещата... идентична ситуация съм имал при влизане през есенно зимния сезон за снимки във плувен басейн и турска баня... [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: За конденза на челната леща
Автор: ShotlandetsaWildlife   
Дата:   13-10-08 22:14

Благодаря на отзовалите се с мнения и препоръки. Сега хавата ми стана ясна. Само не разбрах защо на Иво обектива мина метър? [smilie11]

Muu, филтър няма как да навъртя че е 20 см челната леща [smilie6] - има желатинови, ма те са друга бира ...

Отговори на това съобщение
 Re: За конденза на челната леща
Автор: navy   
Дата:   13-10-08 22:18

Шоти, щото е канонски, а канонските са по мазни, а мазните повърхности не се изпотяват [smilie7]

Просто и елементарно [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: За конденза на челната леща
Автор: zariio   
Дата:   13-10-08 22:23

Просто и елементарно [smilie24]-като тебе[smilie3]

Шоти,верно ли нищо не слагаш отпред на лещата[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: За конденза на челната леща
Автор: navy   
Дата:   13-10-08 22:25

Зарио... не гениалните неща са прости [smilie5]
А ти си едно сложно недоразумение [smilie5]

Филтри на обективите в тези ситуации не знам дали слагат, понеже сутрин лъчита падат много остро откъм обективите и се появяват допълнителни отражения, а и качеството пада, нещо, което е важно за птичарите, щото те основно кропят от кадъра [smilie7]

И аз да съм птичар... и аз с времето бих се отказал от филтрите [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: За конденза на челната леща
Автор: tantris   
Дата:   13-10-08 22:32

Шоти, може би защото канона е бял и абсорбира по-малко топлинна енергия?
Иво има и камуфлажно кожухче. За теб не знам.

Отговори на това съобщение
 Re: За конденза на челната леща
Автор: chavdarpg   
Дата:   13-10-08 22:34

Ники,предполагам,че обектижа на Иво не се е "изпотил",понеже е бял (Канон).Твоята Сигма е черна и от там се е получило по-бързото нагряване на повърхноста на корпуса,лещата е останала по-студена и това е довело до "изпотяването".В бялото е истината [smilie3],ама пусти кинти като не стигат, за това което искаме [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: За конденза на челната леща
Автор: muu   
Дата:   13-10-08 22:55

хм, честно казано отдавна съм махнал всякакви филтри от обективите...

шоти, какъв е тоз обектив със 200мм филтрова резба бре?!?

Отговори на това съобщение
 Re: За конденза на челната леща
Автор: muu   
Дата:   13-10-08 23:03

между другото наличието на сенник помага понякога в подобни ситуации...

Отговори на това съобщение
 Re: За конденза на челната леща
Автор: ShotlandetsaWildlife   
Дата:   13-10-08 23:14

navy написа:

> Шоти, щото е канонски, а канонските са по мазни, а мазните
> повърхности не се изпотяват [smilie7]
>
> Просто и елементарно [smilie24]

ооо така ли? ей сеа ше сипна малко масалце и в мойта сигмица, белким стане кат на бат Иво [smilie5] [smilie6]

колкото до кропа - не си прав братле - все по рядко ми се налага да кропя за увеличаване на обекта. ей на един от последните пълни кадри дето от канваз дори имат нужда:

http://www.all4mypics.com/albums/userpics/10001/rozovo-flamingo-0284.jpg



---

колкото до предположенията за цвета - иво е с целия камуфлажен чохъл върху бялата техника, аз съм само на сенника и предния елемент с чохъл, останалото черно е открито.

Муу, това моето животну' дори няма резбра от преде [shtrak], само drop-in филтър.


Отговори на това съобщение
 Re: За конденза на челната леща
Автор: vgramatikov   
Дата:   13-10-08 23:16

Съгласен с pmartinov .
Значи конденза се получава при добир на влага до студена повърхност.

В случая челната леща и тнт.
Странно че за 3 часа не е могъл да се стопли обектива.

Но като се замислиш е логично.

Слънцето пада под доста по голям ъгъл към езерото и земята след което изпарява част от водата(+влагата която вече я има във въздуха)

Докато обектива е кръгъл(дори бял ако щеш) и затворен почти херметично (дори херметично) и лъчите не са успели да го стоплят за тези 2-3 часа...
Но според мен температурата се е покачила рязко в последните 30 мин непосредствено преди конденза.Просто слънцето е било прекалено нис[beer] ко преди това.

Нямам идея как може да се предпази бих заложил на експериментиране :)

Проблема ще се реши ако по някакъв начин обектива се стопли. Или изолира с някакво покривало.

Това с плюнката не е базик но трае малко(докато изветрее плюнката хаха)

Просто тя създава филм в/у лещата и не позволява да се изпоти.
Също мисля ,че продава спрейове за (стъкла на автомобили) против изпотяване..те са на съшия принцип ..създават филм

100% един филтър би помогнал или както казва муу дори сенник.
Просто лещата е студена както и обектива няма начин :)

[beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: За конденза на челната леща
Автор: muu   
Дата:   13-10-08 23:17

ааа, ама комуфлажа , особенно ако е неопренен е и термоизолатор... [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: За конденза на челната леща
Автор: vgramatikov   
Дата:   13-10-08 23:19

[smilie24] примерно.. но се двуомя дали камуфлажа няма да изолира топлината от обектива и тои да си остане студен хаха:)
Незнам...но да може да се опита

Отговори на това съобщение
 Re: За конденза на челната леща
Автор: ShotlandetsaWildlife   
Дата:   13-10-08 23:19

фак, верно е неопренов, а Иво го е покрил целият обектив! За разлика от мен - не мога да прежаля да го облепя тоз' обектив с нек'ъв неопрен за 150 лв [smilie9]

Отговори на това съобщение
 Re: За конденза на челната леща
Автор: muu   
Дата:   13-10-08 23:20

тъй , тъй... ще лепишшш [smilie3]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »