Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Няколко въпроса :
Автор: icarus   
Дата:   10-10-08 22:00

Понеже реших да се пробвам с макро-преходници на Кенко:
- имам следните : 12, 20 и 36 мм. Но нещо тук ми куца теорията (програмист съм по образование, т.е. в главата ми е нещо средно между хаос и безкрайност);
- имам обективи линейно един до друг поне 1 метър, от 18 до 400 мм, 2/3 са твърди;
- сложих на един 135 мм CZJ 36 мм преходника и ми хареса разултата. Но : какво същност получавам не мога да преценя - от 135 вадя 36 или 135 деля на 36;
- ако наставя 2 или повече преходника, сумира ли се разстоянието или ... абе с прости думи какво става ???
- в тази връзка, къде имам най-голямо макро : на 135 (и дори 200 мм) с пълния набор преходници, или на някой 50 мм (имам и 28, и 20 ...);
- т'ва интегралите и диференциалите ясно, ама оптиката е нещо различно като теория, нещо не го схващам идеята, помагайте;

Щях да забравя, К20Д на Пентакс, преходници Кенко, "прицелил" съм се в един комар на стената (бяла, осветена странично).

То и петък-а свършва вече ...

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Няколко въпроса :
Автор: Grandpa   
Дата:   10-10-08 23:58

за макро пръстени ли говориш?
кухи "тръби", които "навиваш" между тялото и обектива?

Та ако говориш за тях (extension tubes), то нищо от никъде не вадиш и не делиш.
Предназначението им е просто да ти отдалечат обектива от сензора/филма, като по тоя начин проектираното изображение става по-голямо.



Публикацията е редактирана (11-10-08 00:03)

Отговори на това съобщение
 Re: Няколко въпроса :
Автор: mrge.org   
Дата:   11-10-08 18:32

Ако сложиш обектива на всичките пръстени, най-голямо увеличение ще имаш при най-късофокусния обектив.

Един обектив дава изображение в мащаб 1:1 когато е изнесен напред на двойното фокусно разстояние.
Например обектив 50мм когато е на 50мм от матрицата е фокусиран на безкрайност. Когато отиде на 100мм е фокусиран на 100мм пред себе си и изображението, което дава е равно по размер на снимания оригинал.

Отговори на това съобщение
 Re: Няколко въпроса :
Автор: icarus   
Дата:   12-10-08 15:32

mrge.org,
благодаря! Точно това питах, макар, че се опитвам да си го обясня чисто математически ... По тази логика, ако сложа на обектив 20 мм и трите пръстена, следва ли да имам мащаб 1:1.7 (68 мм макро пръстени / 2 х 20 мм) ?

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »