Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Панасоник LX3 и FZ50 Extended Optical Zoom
Автор: ipolit   
Дата:   02-10-08 16:21

Здравейте, днес се сдобих с едно апаратче от базара - Panasonic FX01. Та апаратчето е с широкоъгълен обектив и зум 3,6 - 28-100,8 или нещо подобно като е на 6 мегапиксела. Обаче като го сложиш на 3 мегапиксела зумът му става 5 понеже ползвало централната част на матрицата.
Мислех си, че като ползва централната част на матрицата долното фокусно разстояние се увеличава, ама като направих няколко проби установих че пак е толкова широко.
Може ли да ми обясните как става тая работа, че ми стана любопитно.

И още едно допълнително въпросче - на другия ми апарат като намаля мегапикселите, фокусното разстояние не се променя. На него пак ли на част от матрицата снима или нещо друго прави?


Отговори на това съобщение
 Re: Панасоник Extended Zoom
Автор: PeterPAN   
Дата:   02-10-08 16:44

Ми кроп, какво очакваш, кропва част от кадъра, това може да си го направиш и после с допълнителна програма [smilie5]

Единственото предимство е че пести малко място понеже прави по малки снимки но паметта вече е без пари[smilie5]

Сони го имат същото като смарт теклеконверто 1.4х и 2х но резултата когато си го кропвам аз от РАУ файл е доста по добър ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Панасоник Extended Zoom
Автор: dent   
Дата:   02-10-08 16:47

Ами най-грубо казано имаш голям кадър (да кажем че в него има 6 мегапиксела) кропваш част от него (с 3 мегапиксела) и готово. Това прави и удължения зоом още във фотоапарата. Няма разлика в качеството (няма и от къде да я има). Удобно е че не си пълниш картата с големи файлове, които после да режеш - примерно [cool] и ... май не се сещам за друго.[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Панасоник Extended Zoom
Автор: ipolit   
Дата:   02-10-08 17:16

Говорим за extended optical zoom, не цифров.
Нали затуй пишете кроп фактори на ДСЛР-ите.
В случая като ми ползва част от матрицата не става ли кропната мъничка матрица, респективно променено фокусно разстояние.
Само защо най-широко не се променя и то?

Отговори на това съобщение
 Re: Панасоник Extended Zoom
Автор: Dani_Koev_BG   
Дата:   02-10-08 17:17

Абе да сме живи и здрави...

Отговори на това съобщение
 Re: Панасоник Extended Zoom
Автор: ipolit   
Дата:   02-10-08 17:24

То туй най-важното, ама ся имам интелектуален пристъп на любознателност.

Отговори на това съобщение
 Re: Панасоник Extended Zoom
Автор: shuman   
Дата:   03-10-08 00:23

ще се промени най-широкото,като увеличш матрицата-не като я намаляш

Отговори на това съобщение
 Re: Панасоник Extended Optical Zoom
Автор: ipolit   
Дата:   03-10-08 08:19

Малко нИ мога да ва рАзбера.
Защо като сложите един и същ обектив на апарат с матрица 24х36 и на апарат 18х24 фокусното разстояние се променя. Аз си мисля че става същото и с мойта матрица, която в един момент си е цялата, а после се ползва парченце от нея.
Ама защо има 28 мм и в двата случая - не тряба ли като се ползва малкото парченце тия 28 мм да станат примерно на 34 или нещо в тоя дух.

Отговори на това съобщение
 Re: Панасоник Extended Optical Zoom
Автор: Jankoff   
Дата:   03-10-08 09:36

Въпросът много живо ме вълнува, затова и аз ще бъда благодарен за разяснението му от страна на технически компетентен форумист.
Доколкото мога да преценя, т.нар. extended zoom е все пак истински оптичен зум, а не дигитален. И ако е така, качеството на образа ще се запазва при използването на extended zoom, докато при дигитален зум не се запазва. А и защо Панасоник ще обявяват extended zoom като feature на апарата, ако това е абсолютно същото, което е дигиталният зум? Няма никаква логика!
Благодаря предварително!

Отговори на това съобщение
 Re: Панасоник Extended Optical Zoom
Автор: ipolit   
Дата:   03-10-08 10:03

Ето тука едни други специалисти умуват по въпроса и има някои дето споделят моите виждания:

http://forums.dpreview.com/forums/read.asp?forum=1033&message=22901866

Отговори на това съобщение
 Re: Панасоник Extended Optical Zoom
Автор: ipolit   
Дата:   03-10-08 10:14

Я да вкарам в темата едно FZ50 и LX3, белким някой специалист я прочете

Отговори на това съобщение
 Re: Панасоник LX3 и FZ50 Extended Optical Zoom
Автор: boni   
Дата:   03-10-08 10:19

Системата работи точно така - като сложите на резолюция 3мп, в нормалния диапазон на фокусни разстояния камерата просто ресайзва изображението до 3мп. Когато превишите нормалния диапазон, започва да кропва от сентралната част и да ресайзва до 3мп, а когато отидете на макс extended zoom, използва само кропнатото 3мп изображение от центъра на матрицата.
Реално няма никакъв смисъл да ползвате тази опция - по-добре е да снимате на максимална резолюция и след това да си кропите както искате в компютъра. Пестенето на място беше фактор преди време, сега не е, защото картите памет станаха без пари.
Единственият смисъл е ако желаете да позлвате ултразума като дигитален бинокъл на момента:)



Публикацията е редактирана (03-10-08 10:20)

Отговори на това съобщение
 Re: Панасоник LX3 и FZ50 Extended Optical Zoom
Автор: kapitancho   
Дата:   03-10-08 10:34

@boni, за панасониците не си прав. Малко глупаво са го направили, но на практика в началото като се зуумва кропва и когато кропне до средната част, чак тогава започва да зуумва с оптиката.
Моят TZ3 е така и съм склонен да вярвам, че всички Панасоници са така.

@iploit - по въпроса Защо като сложите един и същ обектив на апарат с матрица 24х36 и на апарат 18х24 фокусното разстояние се променя.

Просто има два термина - фокусно разстояние и ефективно такова. За твоя случай се променя ефективното.

Отговори на това съобщение
 Re: Панасоник LX3 и FZ50 Extended Optical Zoom
Автор: Jankoff   
Дата:   03-10-08 11:43

Благодаря на boni, спец изобщо и специално за Панасоник, както и на другите по-горе.
Но отидох във фрума на dpreview (линк по-горе), изчетох огромен брой мнения (не знам докъде стигнах), разбрах само, че ИМА разлика между EOZ и DZ, но много фина. И че все пак било по-добре да се използва EOZ.
Уф, аман! И тъкмо помислих, че съм го разбрал, и ... пак нищо не съм разбрал. Същото казва и един там.
Е, нека да не разбираме (лаиците) всичко, нали така. Инак няма да е интересно.

Отговори на това съобщение
 Re: Панасоник LX3 и FZ50 Extended Optical Zoom
Автор: ipolit   
Дата:   04-10-08 19:16

Очевидно Бони е прав. Не че не му повярвах, ама реших да направя малко тестче - снимах нещо от фиксирана опора - щот нямам статив -с 3,6 зум - 6 мегапиксела, после с 5 зум - 3 мегапиксела. Кропнах първото да хване колкото е хванало второто и после реших да ресайзна кропа до 3 мегапиксела колкото е това с 5 зума.
Изводи:
- няма нужда да се ресайзва, щото туй което кропнах се оказа точно 3 мегапиксела.
- няма никаква разлика между първото и второто като площ и перспективни изменения
- Панасоник са айдуци

Отговори на това съобщение
 Re: Панасоник LX3 и FZ50 Extended Optical Zoom
Автор: Vasil_TP   
Дата:   05-10-08 15:25


http://www.digicamhelp.com/images/CameraFeatures/ezzoom.jpg



Аммм даа, еднакви са, само дето пропускате една подробност.
Когато имате 10МP фотоапарат защо искате да снимате на 3MP? Щом правите това нещо, трябва да гледате на фотоапарата като на 3МП-лов не като на 10.

За да приближите толкова много със 3 МП фотоапарат, то той трябва да има x28,7.
Това си е истина, хората не лъжат.

Отговори на това съобщение
 Re: Панасоник LX3 и FZ50 Extended Optical Zoom
Автор: ipolit   
Дата:   05-10-08 16:00

Аз имах надежда, че освен че изключва периферната част от матрицата я попремества нанякъде или пък прави нещо с обектива и започва да фокусира върху по-малка площ. И при такова положение с тоя деклариран 5 зум тряба да докара фокусно разстояние 140 мм, което пък си е друга перспектива. А тука няма промяна на перспективата.

Отговори на това съобщение
 Re: Панасоник LX3 и FZ50 Extended Optical Zoom
Автор: kapitancho   
Дата:   05-10-08 22:28

Лошото е, че ако кропваха в края на фокусните разстояния, можеха да обединяват пиксели и да се получи по-качествено изображение. А сега на практика просто ползват средната част от матрицата и получавате 3 мегапикселова снимка в стил "Панашумик"

Отговори на това съобщение
 Re: Панасоник LX3 и FZ50 Extended Optical Zoom
Автор: bran   
Дата:   06-10-08 02:11

Според мен тази функция е идеална когато ф.апарата се използва като бинокъл.[smilie9]

Отговори на това съобщение
 Re: Панасоник LX3 и FZ50 Extended Optical Zoom
Автор: Jankoff   
Дата:   06-10-08 10:39

ipolit написа: "Панасоник са айдуци."

Сега, дори да приемем, че Панасоник, една търговска фирма в края на краищата, преувеличават смисъла на този extended zoom, струва ми се, че това твърдение е доста пресилено и не е особено справедливо.

Имам предвид обстоятелството, че тази фирма произведе серия прекрасни апарати, считани по целия свят за водещи в категорията си, с прецизно разработени технически решения в тях. Аз вече 4 години имам FZ5 и две години TZ1, и мога единствено да изкажа суперлативи за функционалността им и благодарности за резултатите, които са постигнати с тях.

Отговори на това съобщение
 Re: Панасоник LX3 и FZ50 Extended Optical Zoom
Автор: ipolit   
Дата:   06-10-08 15:53

Ne sa aiduci. I az sym dovolen ot kachestvoto na aparatcheto. Prosto se nadqvah da ima neshto po-interesno zad toz EOZ.
Sorry za lat - pisha ot jisiem-a

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »