Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 снимки за критика. къде?
Автор: LubanskyJR   
Дата:   29-09-08 11:07

Къде мога да кача снимки само за критика, идеи за кадриране, редакций и т.н.?
Гледам, че има нещо като отделна категория, ама май само админа може да качва там.. [smilie11]
благодаря :)

Отговори на това съобщение
 Re: снимки за критика. къде?
Автор: LubanskyJR   
Дата:   29-09-08 11:14

или направо да пусна тема тук, във форума?

Отговори на това съобщение
 Re: снимки за критика. къде?
Автор: capos   
Дата:   29-09-08 11:16

ами май и тук става, но мен ме посъветваха да не е пусната за гласуване снимката



Публикацията е редактирана (29-09-08 11:17)

Отговори на това съобщение
 Re: снимки за критика. къде?
Автор: LubanskyJR   
Дата:   29-09-08 11:19

е то аз изобщо може би няма да ги качвам във никой албум... ако са само за критика, остават за критика :)
благодаря все пак!

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Davidoff   
Дата:   29-09-08 11:21

Ми качвай в зоната и пускай тук.

Отговори на това съобщение
 Re: снимки за критика. къде?
Автор: mayflowerbg   
Дата:   29-09-08 12:13

Снимки за критика, къде?


И аз това питам--пуснатите за гласуване или ги подминават, или оценяват с "бравус" и :), или оставят по-малко точки, ама не казват за какво.Отделната категория пък много рядко я посещават, макар че там могат да се прочетат доста полезни коменти. Пък и трябва админите да я качват и да се чака много време.

Снимам с обикновен сапунер. Как да се охарча за нещо по-свястно, ако не съм сигурна, че имам "око"? От година търся сайт, на който да получа конструктивна критика. Засега съм доволна само от Ahapoetry Forums, но там е за хайга-майстори, не е чиста фотография.

Както и да е, ако някой пусне такава тема тук във форума, ще се включа и аз.

Отговори на това съобщение
 Re: снимки за критика. къде?
Автор: E.Stanev   
Дата:   29-09-08 13:55

Напълно подкрепям идеята.[smilie24]

Според мен е най-добре админа да я забие отгоре и човек винаги да има достъп до нея.

С новата техника няма да станем много по-добри, а по скоро с опит и конструктивна критика. Всички се учим. Все пак голяма част от нас са любители и фотографията е нещо което правим за кеф, а не за пари.

Поне малко креативност искам в този сайт, че заприлича в последно време на...

П.П. До спамърите - без обяснения и коментари от рода на, "като не ти харесва не влизай", защото държа на сайта и като нещо не ми харесва си казвам, ако не ми пукаше нямаше да влизам въобще.


Отговори на това съобщение
 Re: снимки за критика. къде?
Автор: E.Stanev   
Дата:   29-09-08 14:58

Поредната добра тема отъва...

Отговори на това съобщение
 Re: снимки за критика. къде?
Автор: swan_   
Дата:   29-09-08 15:13

Аз също страдам от липса на критика под снимките, които качвам и това мисля, че е най-голямата слабост на сайта - хората тук много рядко дават градивна и конструктивна критика, освен ако не си я поискаш. Аз съм опитвал да давам такава, но все още съм много далеч от уменията и знанията, които да ми дадат самочувствие да уча останалите. Не знам дали би имало ефект, но си мисля, че може да е полезно да има такъв албум - "Критика", където всеки да може да качва снимки, които да бъдат критикувани. Може би, за да не се препълва, трябва да се сложи някакъв праг - да кажем 1 снимка на седмица или на месец за потребител (а защо не и забрана за качването й за гласуване след това). Така този, който иска критика ще има стимул да качва наистина тези снимки, за които иска да получи оценка. Мисля че 80 и повече процента от хората тук сме аматьори и има доста какво да научим от желаещите да помогнат, а защо не и да си помагаме взаимно. Та нали в края на краищата това е идеята на всеки един форум.[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: снимки за критика. къде?
Автор: stoyan_5   
Дата:   29-09-08 15:19

LubanskyJR написа:

> Къде мога да кача снимки само за критика, идеи за кадриране,
> редакций и т.н.?
> Гледам, че има нещо като отделна категория, ама май само админа
> може да качва там.. [smilie11]
> благодаря :)


-------------------------

Пишеш лично съобщение на админ с линка на снимката и, че искаш критика ...

Отговори на това съобщение
 Re: снимки за критика. къде?
Автор: E.Stanev   
Дата:   29-09-08 15:48

"Пишеш лично съобщение на админ с линка на снимката и, че искаш критика ..."

Последно е влизано там миналата година...[smilie23] , какво повече...

По горната идея ми допада много, наистина ще бъде добре албума да е общодостъпен, но да има лимит от 1 снимка на седмица на потребител.

В това отношение куца обучаващия елемент на сайта. Въпрос на просто решение от страна на админите е да го направят (айде Бони, Жоро вие сте :)

Лично на мен ми се иска акцента на форума да се прехвърли поне за малко към обсъждането и анализирането на снимки, защото за момента единствено е към техниката.

Важно е и трите елемента да присъстват във форума:

1. Похвати на снимане;
2. Техника (разбирай апарати обективи, ревюта и други които са много полезни);
3. Анализ и критика на снимки;

Ако някой има предложение да казва[smilie25]


Отговори на това съобщение
 Re: снимки за критика. къде?
Автор: CanoniO   
Дата:   29-09-08 16:21

Сега,
всички теми за критика са пълна глупост, защото искащият критика, само си мисли, че я иска. Всички брутално се засягат, когато чуждите мненията не съвпадат с тяхното.
Първото сито (самокритиката) винаги липсва. В смисъл, че авторът пуска кадър, който не става за нищо. След един куп критика, накрая винаги се стига до обидени, както и тези, които критикуват, биват досадно нападани. Започват да им се търсят обяснения "защо" мислят еди как си и един вид те трябва да обяснят защо не харесват една боза...
Намирам тези теми за досадни и с нищо не помагащи на снимащия...


Ето пресни примери :


https://photo-forum.net/forum/read.php?f=1&i=908409&t=908409&phorum_uriauth=


https://photo-forum.net/forum/read.php?f=1&i=893229&t=892707&phorum_uriauth=

Отговори на това съобщение
 Re: снимки за критика. къде?
Автор: Stoychev   
Дата:   29-09-08 16:40

Имам предложение да се направи отделен раздел на форума (като "форум", "клуб" и "базар") за теми със снимки и градивна критика за тях. [smilie24]
CanoniO, аз съм много самокритичен, няма да имате проблеми с мен, не се безпокой. [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: снимки за критика. къде?
Автор: E.Stanev   
Дата:   29-09-08 16:41

Не съм съгласен с теб. Изкара потребителите на ФФ комплексари. Не че няма такива, но смятам е по-добре да гледаме на чашата, като на половина пълна, а не като на половина празна. Въпрос на уеб култура, каквато в БГ е не на особенно високо ниво. Но все пак и това е до време.

Според мен повечето хора се притесняват да пускат снимки за критика за да не ги оплюят, което е пълно безумие, но както и да е. Манталитет български, какво да се прави. Познавам хора, които ги е срам да си дадат дефектирала техника на сервиз (при това в гаранция), само за да, както те казват "не станат за смях", защото примерно продукта е евтин. Пародия...отново облечена в БГ одежди. Както и да е.

Според мен ако има желание за т.нар. "Албум критика" най добре е админите да пуснат едно гласуване за да разберат настроенията на форумците.

Ако има мнозинство, нека го направят.

Ако ли не, значи потребителите не сме узряли все още за това.

Вие решавате.



Публикацията е редактирана (29-09-08 16:59)

Отговори на това съобщение
 Re: снимки за критика. къде?
Автор: mayflowerbg   
Дата:   29-09-08 16:54

Според мен ако има желяне за т.нар. "Албум критика" най добре е админите да пуснат едно гласуване за да разберат настроенията на форумците.

[smilie24] [smilie24] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: снимки за критика. къде?
Автор: E.Stanev   
Дата:   29-09-08 16:56

Благодаря за подкрепата[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: swan_   
Дата:   29-09-08 17:15

Аз мисля, че ще има много желаещи. Говорил съм с много начинаещи фотографи и всички казват, че имат нужда точно от това.
А на ЦанониО не знам какво мога да му отговоря - прочетох темата от втория ти линк и мисля, че е много добра и полезна.[smilie24] Нормалните хора са си казали мнението, дали са идеи, направили са някакъв ретуш за да покажат как виждат снимката, майсторите са си казали "тежкото" мнение и само и единствено ти нещо негодуваш - и в темата и извън нея и не мога да разбера защо?!? А наздраве и малко по-спокойно я карай..[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: снимки за критика. къде?
Автор: E.Stanev   
Дата:   29-09-08 17:24

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: снимки за критика. къде?
Автор: CanoniO   
Дата:   29-09-08 17:55

swan_,
не негодувам. Дал съм си мнението в онази тема. Това, че не го възприемате, не значи, че няма стойност. [smilie18]
Това, че някой е направил ретуш, не значи, че е направил нещо да изглежда по-добре. Просто изглежда по-различно... И защо трябва да маскираме един кадър до неузнаваемост? За да разбере автора какво можем на шопа? Каква е ползата му от това, след като кадъра преди заснемането не е мислен и е тотално зле изпълнен?
Здраве да е[smilie18] Ако някъде се пускат снимки за критика, то задължително трябва да има естетически подбор (модериране)на входящите кадри. Все пак тези хора които ще критикуват, трябва да се провокират с нещо[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: снимки за критика. къде?
Автор: swan_   
Дата:   29-09-08 18:36

CanoniO,
съгласен съм, че трябва подбов на входа, но:
1. Надали има кой да се занимава с това ден и нощ.
2. Какво означава подбор? Кадърът, който един току що прохождащ във фотографията, какъвто бях аз преди година, иска да бъде оценен може коренно да се различава като качества от кадъра на нчкой, който снима от 5 години и просто иска някой отстрани да му каже слабостите.
Мисля, че ако се сложи праг една снимка на месец например, това би могло да бъде достатъчна причина да се помисли преди да се качи някоя снимка. А и никой няма да те кара да коментираш и гледаш "нестойностни" по твоите критерии снимки.
Относно мнението ти в темата - казал си че не става и моделът е зле. Ама т'ва не е критика. Т'ва е подигравка. Кажи как да го направи по-добре следващия път. Братовчедката надали може да стане по-хубава, но може да се снима така, че да изглежда максимално добре. Ако знаеш как - кажи на момчето, за да не прави същите грешки отново, И той и много като него, включвам и себе си, имат нужда от такива съвети.

Отговори на това съобщение
 Re: снимки за критика. къде?
Автор: E.Stanev   
Дата:   29-09-08 18:57

[smilie24] [smilie24] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: снимки за критика. къде?
Автор: canonio   
Дата:   29-09-08 19:37

swan_,



Автор: canonio
Дата: 05-09-08 15:49

Нито обектива, нито светлината, нито переспективата...., нито модела са ми интересни....

Снимки на лица ... и то със всички дефекти....





Изключително подробен и съдържателен пост.[smilie24] Обектива е с кофти контраст и цветопредаване. Няма заигравка със светлината. Снимано е от ъгли, където дефектите се засилват. Моделът не е интересен. В смисъл, че няма нищо в него, което да направи снимката интересна. Дефектите му съм ги изброил в темата, не виждам защо трябва да се скриват... Въпросът е, за какво ще служи този кадър. Ако е за спомен - чудесно. Подаряваш го на братовчедката и всичко е ОК. Но ако ще се нарежда сред други кадри и ще бъде пускан за обсъждане, считам че няма какво положително да се каже за него и огромният поток от негативизъм неизбежно ще потече.
Има кадри, за които може да се каже само едно - боза. И естествено, никой няма да го каже, ако не му покажат кадъра. Но наврат ли ти откровена боза, направена по "мързеливия" начин, естетически неуформена и най-важното НЕсамоотсята, какво да кажеш? Да излъжеш от куртоазия? Защо?
Ако цениш мненията само на определен кръг от хора, защо не им пратиш линк на ЛС, да получиш мнения само от тях? Тъкмо ще са независими резултатите..... Но не, никой не го прави... Всеки се надява на някакви безплатни уроци, за които на никой от добрите не му пука... Дори няма намерение да отвори темата.... И хоп, появяват се няколко ентусиаста, с огромното желание да кажат какво мислят....и биват нападнати за щедростта си[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]



Публикацията е редактирана (29-09-08 19:42)

Отговори на това съобщение
 Re: снимки за критика. къде?
Автор: LubanskyJR   
Дата:   29-09-08 19:51

първо, не се надявам за безплатни уроци... всъщност си плащам за уроци. но това е друга тема. просто исках да получа критика от няколко места. второ, не ми пука ако ми кажат че кадъра не става. и не бих се разсърдил и на най острата критика. нито бих нападнал някой... И ИМАМ намерение да вляза в темата по-късно :)
иначе с много от нещата които казваш съм съгласен [smilie24]

в крайна сметка, не мога да накарам никой насила. помолих, ако ми отговорят, хубаво, ако не - живи и здрави :) [beer]



Публикацията е редактирана (29-09-08 19:53)

Отговори на това съобщение
 Re: снимки за критика. къде?
Автор: canonio   
Дата:   29-09-08 20:13

LubanskyJR,

ясна е позицията ти... Ама ако 234563 автора пуснат 234563 теми за критика, съдържащи 124537 кадъра, които вече всеки е видял, не са му харесали и ги е игнорирал, в какво ще се превърне основният форум? Съгласен съм да се съживи разделът "критика".
Който иска да влиза там, да отива и да критикува.. Ама историята показа, че този раздел умря, точно защото на никой не му се занимава с критики. Това е неуспорим факт.....
Гадно е, но е факт. Пък и форумът никога не е бил най-справедливата институция[smilie18] [smilie18] [smilie18]


Виж какво си писал в твоята тема, на забележките за цвят, контраст, фокус и т.н.:


Автор: LubanskyJR
Дата: 29-09-08 12:58

цветовете не са проблем. затова има фотошоп. снимано е в РОУ, така че и светлината може да се промени. фокус мисля, че няма само на 3-тата снимка. т.е. има ама на черното...




След като не са проблем цветовите корекции, защо не го направи предварително и да дадеш завършен кадър? Щом като можеш да променяш светлината (това не знам какво е), защо не направи това, което искаш, преди да покажеш файла?
Както ти казах, винаги се стига до оправдания и винаги се оказва, че е пуснат кадър, който не е най-доброто, което може авторът, ама той просто си го е пуснал...

Затова, пускай винаги завършеното произведение и само задавай въпроси. Не коментирай цветоусещането и композиционните виждания на другите. Отсявай каквото ти трябва от мненията и просто игнорирай хората, чието мнение не те интересува, без да им го натякваш.
Това са моите съвети към теб ако решиш да даваш кадри за обсъждане[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: снимки за критика. къде?
Автор: slavinai   
Дата:   29-09-08 20:16

най добре е админите да пуснат едно гласуване за да разберат настроенията на форумците.
[smilie24]

Идеята с албум според мен е много добра. От една страна няма да се задръства форума с отделни теми за всяка снимка на която се иска критика. От друга, който има интерес да чете/дава критика лесно ще се ориентира.
В някои форуми е направено с една обща тема, но пък доста ще набъбне – например тук са стигнали до 439стр
http://www.hardwarebg.com/forum/showthread.php?t=67976&page=439

Като отделен раздел с теми за всяка снимка ще е трудно да се следи - аз примерно искам да чета и коментарите под чужди снимки [smilie5]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »