Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Жироскопи - приложения в фотогграфията?
Автор: Пърпъла   
Дата:   24-09-08 05:50

Стана въпрос в темата за видеото на Винсент Лафор с 5D mkII че е използвал жироскоп.

http://www.ken-lab.com/html/pricing.html

Та да обменим информация - накой ползвал ли е, някой правил ли си е нещо сам? Ако за видео снимане те са използват отдавна, имат ли те приложение за стабилизация на фотоапарати при конвенционални приложения - да речем за птичарите? Или съществуването на VR/IS/Steady Shot технологиите правят разнасянето на още поне 2 кила излишни? [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Жироскопи - приложения в фотогграфията?
Автор: d256h   
Дата:   24-09-08 08:02

ти жироскоп знаеш ли какво е?

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/8/82/Gyroscope_precession.gif/200px-Gyroscope_pr


http://upload.wikimedia.org/wikipedia/bg/thumb/1/11/Gyroprecession.PNG/200px-Gyroprecession.PNG


..
.
Жироскоп
...
..
.
Ако не си разбрал жироскопа се използва за посока (неизменящ се вектор), а не за стабилизация, която има друг характер (повечко вектори и посочки)



Публикацията е редактирана (24-09-08 08:03)

Отговори на това съобщение
 Re: Жироскопи - приложения в фотогграфията?
Автор: ggreg   
Дата:   24-09-08 10:44

d256h,а разликата между хоризонт и авиохоризонт сещаш ли се каква е [smilie3] ?
Пърпъл, мислил съм доста по въпроса, но би било доста сложно от гледна точка на направата на тази дяволия (в смисъл въртящи се, с около 30-40хил. об/мин, перфектно балансирани ротори. Че и да не тежи колкото всичките ти други такъми...).
Бе ако има нещо такова готово, може и да си заслужава :)
Поздрави, и си [shtrak] повече :)

Отговори на това съобщение
 Re: Жироскопи - приложения в фотогграфията?
Автор: n1x0n   
Дата:   24-09-08 11:15

Жироскопи се ползват масово и отдавна от фотографите снимащи aerial и plane-to-plane.

ИС не винаги компенсира бързите вибрации в хеликоптерите, затова доста хора ползват жироскоп + ИС. Точно Laforet беше писал една статия по въпроса.

Отговори на това съобщение
 Re: Жироскопи - приложения в фотогграфията?
Автор: d256h   
Дата:   24-09-08 11:20

Мдааа, хората използват какво ли не, дори колайдери [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Жироскопи - приложения в фотогграфията?
Автор: boll   
Дата:   24-09-08 11:26

Чудех се дали да пусна отделна тема, но тази май е подходяща. Защо не се записват вибрациите на камерата по време на експозиция и после софтуер да оправя кадъра?
Струва ми се възможно (теоретично)...


http://212.36.3.59/site_pics/179/o_1222244671_DSC_2615.jpg


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: danbi   
Дата:   24-09-08 11:33

boll, и аз съм мислил по въпроса, но засега производителите на фотоапарати са малко скарани със софтуера, и по неясни причини наблягат на други неща. Но ще им дойде акъла [smile]

Може би пък, паззят тия неща за следващи поколения камери, че инак няма да има какво ново да покажат.

Отговори на това съобщение
 Re: Жироскопи - приложения в фотогграфията?
Автор: asahi   
Дата:   24-09-08 11:39

Що ли си мисля, че производителите на камери и по-точно разработчиците им са ама много навътре с материала.

Не вярвам да е възможно да се възстанови замазан кадър чрез описание на данните от размазването. Също така съм убеден, че малко повече съобразяване по време на снимане дава значително подобрение в качеството на картинката. Поптвърждение може да намерите във всеки момент от историята на фотографията.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: danbi   
Дата:   24-09-08 12:00

asahi, има кадри, които не могат да бъдат повторени. този съвет със съобразяването си в хубав и правилен. но не говорим за това.

иначе, идеята за ползване на жироскоп, по-скоро жироскопно стабилизирана глава за статив никак не е лоша, но наистина е приложима най-вече при снимане от движещо се превозно средство.

Отговори на това съобщение
 Re: Жироскопи - приложения в фотогграфията?
Автор: asahi   
Дата:   24-09-08 12:30

За "трудните" кадри си има специалисти с подходящи средства и бюджет.

Отговори на това съобщение
 Re: Жироскопи - приложения в фотогграфията?
Автор: Пърпъла   
Дата:   24-09-08 13:28

d256h , смешко, да предположим че има форумци които са били запознати с принципите и проложенията на жироскопа преди ерата на Уикипедия [smilie5]

Мдаа, от написаното из нета и казаното тук стигам до извода е че приложението им е ограничено до случей когато вибрациите са с по-голяма амплитуда или честота неуловима от електронните стабилизатори в обективи или тела. Което ще рече че за конвенционални приложения - няма смисъл.

Отговори на това съобщение
 Re: Жироскопи - приложения в фотогграфията?
Автор: d256h   
Дата:   24-09-08 13:30

а защо 'смешко' ?[smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Жироскопи - приложения в фотогграфията?
Автор: Пърпъла   
Дата:   24-09-08 13:37

Ми щото ни разсмиваш тука с колегите, що? Преди да запиташ знам ли какво е това жироскоп прочети всички аспекти, не само за изполването му като уред за указване на посока. И линк съм ти дал най-отгоре. Помня жироскопи бяха използвани за стабилизация още през 80-те от ходещи по сцената видео-опеартори на конкурса Залтния Елен в Румъния ( аналог на Златния Орфей)



Публикацията е редактирана (24-09-08 13:40)

Отговори на това съобщение
 Re: Жироскопи - приложения в фотогграфията?
Автор: d256h   
Дата:   24-09-08 13:40

https://photo-forum.net/joro/emoticons/books1.gif

разбрах... разбрах..
..разбрах..ммм
ще чакам от тази тема да изскочи жироскопна самоделка, дано дочакам..



Публикацията е редактирана (24-09-08 13:42)

Отговори на това съобщение
 Re: Жироскопи - приложения в фотогграфията?
Автор: Пърпъла   
Дата:   24-09-08 13:43

[smilie24] Извинявай ако съм бил излично сракастичен. Никой не се е родил научен. И аз не знам всичко за фотографията затуй вися тука - да си доуча пропуснатото.
Айде сега бегайте да снимате без жироскопи [shtrak]
Кък аз отиваm на работа, трябва да се събират пари отдалече за тоя 5D MkII [smilie3]



Публикацията е редактирана (24-09-08 13:44)

Отговори на това съобщение
 Re: Жироскопи - приложения в фотогграфията?
Автор: d256h   
Дата:   24-09-08 13:54

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: danbi   
Дата:   24-09-08 14:03

Самоделен жироскоп... не е невъзможно. Но май въпроса опира до правилното оразмеряване. Също така и с какво ще го захранваш?

Малко се замислих и за безопасността... ако тоя диск вземе че се разпадне [smilie10]

Иначе, хрумна ми, че може да ползваш и нормален компютърен диск за целта. Дори може да е дефектирал, но да е по-високооборотен и да го монтираш подходящо. С едно 12V акумулаторче, ще врътка доста време (може да се наложи да му излъжеш електрониката).

Имаше едно време едни BigFoot, 5.25" но май не бяха достатъчно високооборотни.

Отговори на това съобщение
 Re: Жироскопи - приложения в фотогграфията?
Автор: vladomatev   
Дата:   24-09-08 14:10

данби леко, леко: "
boll, и аз съм мислил по въпроса, но засега производителите на фотоапарати са малко скарани със софтуера, и по неясни причини наблягат на други неща. Но ще им дойде акъла"

Тия хора са толкова напред с алгоритмите, пожелавам ти и ти някой ден да си така ....

Отговори на това съобщение
 Re: Жироскопи - приложения в фотогграфията?
Автор: d256h   
Дата:   24-09-08 14:31

бе аз да не се излагам...не случайно се включих в темата...
Понеже преди 20-тина години се занимавах в една лаборатория с правене на такива устройства, ми стана малко чудно как ще си правите такива неща самоделно, щото знам какви проблеми ще имате, много оптимистично гледате на нещата, аз предричам 100% неуспех! Проблема няма да е в развъртането на маховика, а в механичната система, която изолира диска от 'външния сват'. Но за да не дразня, нека някой направи нещо по въпроса и да го покаже, направо ще ме изненада и ако има успех трябва да знаете, че той ще е постигнал МНОГО !

Отговори на това съобщение
 Re: Жироскопи - приложения в фотогграфията?
Автор: d256h   
Дата:   24-09-08 14:38

знаете колко грама тежи един диск от флекс? Като се развърти до 8000 или 12000 оборота/мин виждате ефекта на жироскопа, сега правете сметка какъв диск трябва да развъртите, за да 'пази' посоката на система фотоапарат/обектив/глава, които тежат килограми!
Работете винаги с очила и предпазна престилка!

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: danbi   
Дата:   24-09-08 16:13

d256h, от жироскоп до жироскоп разлика голяма. има и доста микроскопични. в училище едно време се учеше какво е това жироскоп, и какви са му параметрите, респективно коефициентите на стабилизация.

примера, който си дал е ... глупав! ъглошлайфа сам по себе си има голяма маса, докато диска който въртиш - малка. за да бъде ефективен жироскопа, масата на диска трябва да бъде голяма. Дори не е нужно да се върти с чак толкова високи обороти. Масата на останалите компоненти обаче трябва да бъде малка.

Поради това дадох и за пример най-обикновен диск за компютър. Пробвай -- включи един неработещ такъв (да не си загубиш данните, ако се престараеш) и се пробвай да го въртиш спрямо остта му.

Очевидно, жироскопите компенсират добре големите трептения... Не ми се навлиза в теория -- достъпна е.

Отговори на това съобщение
 Re: Жироскопи - приложения в фотогграфията?
Автор: danbi   
Дата:   24-09-08 16:17

vladomatev, благодаря за пожеланията. понякога ми се налага да пиша доста сложен софтуер. Напоследък по-рядко, че другата работа пък хич няма кой да я върши.

Не се отказвам от твърдението си.

Отговори на това съобщение
 Re: Жироскопи - приложения в фотогграфията?
Автор: d256h   
Дата:   24-09-08 16:28

danbi, именно, не си разбрал примера, казваме едно и също нещо! Ъглошлайва е тежък а диска лек и въпреки това се усеща ефекта на 'стабилизация'. Понеже си пос метките, сметни си сам, колко трябва да ти тежи маховика (диска) за да стабилизира камерас обектив от 3гк.
Имай търпение и вниквай повече в писаното..
Няма смисъл да се заяждаме, аз казах, ако някой тук успее да направи стабилизирана камера чрез жироскоп това, ще бъде голям успех, останалото са празни приказки!
[ezik]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: danbi   
Дата:   24-09-08 16:49

d256h, не се заяждам. поясних.

А темата е за жироскопите, които се ползват при заснемане. Външни устройства. Както може да видиш от снимките на производителя, с не голям размер (но разположени на растояние един от друг).

Не ми се смята днес. Жироскопите са нещо отдавна известно. Има разни ентусиасти дето правят самоделки, примерно:

http://hackedgadgets.com/2007/09/17/gyro-stabilized-camera/


Ако имах време да летя с нещо и да снимам отгоре, със сигурност щях да си направя подходящ стабилизатор. И нямаше да го броя за успех -- просто задоволяване на нужда.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »