Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Апарати, светкавици и sync speed
Автор: minimalistic   
Дата:   21-09-08 16:33

Скоро си наточих на стробиста двд-тата и взех да ги гледам, с образователна цел - да видя как се работи горе-долу със светкавици, какво е важно да има/няма една светкавица, как се синхронизират с камерата и т.н., и т.н.

По отношение на синхронизацията, взе да ме гложди едно въпросче - скоростта. По книжка, 30Dто ми синхронизира максимум на 1/250. Което при нормална дневна светлина, ще налага да ползвам над f13 (примерно). Това обаче хич не ме радва, тъй като на такива стопове няма как да докарам плитък доф.

След малко четене още, излиза че разните по-нови светкавици имат focal plane режим, с който общи линии решават проблема със скоростта. Но... тоя FP режим, поне за canon-ските апарати, май налага светкавицата да е на камерата или да се ползва някакъв канонски high speed sync cable.

Та понеже аз дори нямам светкавица и съответно няма как да тествам (то затова гледам и на стробиста филмчетата, за да видя дали искам да си взема :) ), исках да питам про-тата тук, да ми обяснят наистина ли е това ограничение и има ли начин да се снима безжично с shutter speed > 1/250.

То по книжка и 5Dто е със същия лимит като 30D (1/250), но съм гледал добре осветени снимки с плитък ДОФ. Та явно чалъм има ама...

[shtrak] [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Апарати, светкавици и sync speed
Автор: Davidoff   
Дата:   21-09-08 16:38

За синхронизация на висока скорост ти трябва мастер светкавица която да го поддържа, ако искаш да е по радио синхринизацията - RadioPopper. А ако е за DOF-a работата - ND филтрите спасяват положението до някъде.

Отговори на това съобщение
 Re: Апарати, светкавици и sync speed
Автор: minimalistic   
Дата:   21-09-08 16:46

дам, и аз за ND филтри си мислех като единствено решение, ако ти е фиксирана скоростта на 1/250...

а иначе мен точно това ме притеснява - 580 ex 2 поддържа FP, но четох, че ако не ти е монтирана на камерата (което не винаги е желано) или не е с някакъв canon high speed sync cable, пак не ставала работата...

Отговори на това съобщение
 Re: Апарати, светкавици и sync speed
Автор: Davidoff   
Дата:   21-09-08 16:49

Работата става ама ти трябва една светкавица на апарата за да управлява другите. Т.е. си с една светкавица назад [smilie2]
Другия вариант - минаваш на Никон или Пентакс (за тези поне знам, че вградените светкавици я вършат тая работа)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: borisyankov   
Дата:   21-09-08 17:59

При нормално количество светлина, не мисля че ти е нужна светкавица. Един рефлектор върши добра работа, ако искаш да постигнеш по-обемно осветяване.

Отговори на това съобщение
 Re: Апарати, светкавици и sync speed
Автор: SLR   
Дата:   21-09-08 18:24

minimalistic, а при какви случаи ти се налага да снимаш така[smilie8] [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Апарати, светкавици и sync speed
Автор: minimalistic   
Дата:   21-09-08 18:34

не ми се налага да снимам така...

просто ми се експериментира със светлина. и понеже светкавиците са най-достъпните източници като цена, седнах да се пообразовам, за да видя какво може, какво не може, какви ограничения има и т.н. - т.е. дали има смисъл.

за момента се кефя на това, което виждам като възможности и само това със синхронизирането ме притеснява... затова и питах тук, защото знам, че има прота, които всичко това им е повече от ясно :)

а иначе - интересно ми е, снимам за удоволствие, кеф ми е да си играя с разни неща [beer] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Апарати, светкавици и sync speed
Автор: nnenov   
Дата:   21-09-08 18:49

Минималистик,

Да не пропуснеш момента, че ФП режима намалява значително водещото число на светкавиците от което можеш да се възползваш.

Иначе са ти го казали по-горе.

Трябва ти една 580-тка за мастър или ST-E2.

Ако снимаш на ярко слънце към тях ще ти трябват и комплект Radio Poppers, от варианта, който поддържа ETTL.

Стробизма е голяма зарибявка, ше знаеш :)

[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: borisyankov   
Дата:   21-09-08 19:30

minimalistic, ами почвай и експериментирай тогава.
И въобще, ама въобще ги забрави тези 1/250 синкове.
Това със сигурност е ограничение в някои случаи, но има много повече случаи в които не е от никакво значение.

Отговори на това съобщение
 Re: Апарати, светкавици и sync speed
Автор: aquarius   
Дата:   21-09-08 19:45

А от къде ги дръпна ДВДтата? [beer] [beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Апарати, светкавици и sync speed
Автор: minimalistic   
Дата:   21-09-08 19:54

Strobist Lighting Seminar DVD Box

но имай предвид, че е 24gb :)

а иначе наистина изглежда зарибявка цялата работа. чакам да ми се отвори работа до щатско и може и да се върна с нужното, като за начало [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Апарати, светкавици и sync speed
Автор: nnenov   
Дата:   21-09-08 20:07

Да бе ебаси и аз се измъчих да ги тегля 24 гиги на супер акана скорост от пайрът бей като излязоха, толкова не се намери някой да ги рипне на DivX... [smilie11] [smilie9]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »