Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Мерене с Yashica Mat-124
Автор: vladomatev   
Дата:   28-08-08 16:01

Здравейте...

Отговори на това съобщение
 Re: Мерене с Yashica Mat-124
Автор: vladomatev   
Дата:   28-08-08 16:02

Та, доверявате ли се на меренето?
Споделете някой номер при определени ситуации...

Отговори на това съобщение
 Re: Мерене с Yashica Mat-124
Автор: n1x0n   
Дата:   28-08-08 16:16

Бате по-добре недей... както се пееше в една песничка. [smile]

Вградените светломери не са нещо, на което да разчиташ при 35 години възраст на камерата. Има изключения - но като цяло... [smilie8]

При тия цени на филмите - не е разумно да се рискува, вземи си един нормален "ръчен" светломер и си мери спокойно с него.

Отговори на това съобщение
 Re: Мерене с Yashica Mat-124
Автор: vladomatev   
Дата:   28-08-08 16:18

Ми аз направих проба и да ти кажа не ме лъже много ...в обикновенна ситуация...аз за това и питам ...препоръчай светломер ? Имам един руски дето е на камерата набор и не ми харесва..

Отговори на това съобщение
 Re: Мерене с Yashica Mat-124
Автор: n1x0n   
Дата:   28-08-08 16:25

Ако искаш точен светломер - трябва да си купиш нещо нормално - да можеш да мериш и падаща и отразена светлина.
Под "нормално" имам предвид някоя от популярните марки : Gossen, Seconic, Minolta, Polaris... появяват се в базара на прилични цени.

Защото + - 1EV може да не е нещо фатално при стар черно-бял филм, но е сериозна грешка при някой цветен слайд.

Просто трябва да си прецениш доколко ще ти се рентира купуването на светломера - ако снимаш 10 филма в годината - няма смисъл...

Отговори на това съобщение
 Re: Мерене с Yashica Mat-124
Автор: vladomatev   
Дата:   28-08-08 17:13

Е снимам повече определено, даже си чакам цветни диапозитиви сега да видя дали там се е справил ....там гре_ките са скъпи...

Отговори на това съобщение
 Re: Мерене с Yashica Mat-124
Автор: Grandpa   
Дата:   28-08-08 17:56

Нормален светломер както вика Никсъна си е най-добре.
Аз като снимам със старите железа меря с цифрова сапунерка - става. Е няма падаща, но пък можеш да треснеш няколко кадъра със сапунерката докато нагодиш експонацията както искаш. Принципно може да има разминаване в ИСО-то, но ако има е постоянно и като го хванеш веднъж - няма проблем.

Отговори на това съобщение
 Re: Мерене с Yashica Mat-124
Автор: vladomatev   
Дата:   28-08-08 18:08

Мда и аз опитвах така ...ползавам "цифров полароиден гръб" ...ама разликите са доста големи ....в смисъл ИСО 120 ми е като 200 при цифрата

Отговори на това съобщение
 Re: Мерене с Yashica Mat-124
Автор: Grandpa   
Дата:   28-08-08 19:27

е то разлика с ИСО-то и при светломера ще има някаква, като сложиш и колко можеш да вярваш на скоростите на старците...

Отговори на това съобщение
 Re: Мерене с Yashica Mat-124
Автор: boncho_marinov   
Дата:   28-08-08 20:22

Няякога имах 124G MAT и меренето и беше много добро, а снимах само диапозитиви, но най добро си остава меренето на падащо осветление или за по-прецизно - спот меренето.

Отговори на това съобщение
 Re: Мерене с Yashica Mat-124
Автор: ilcoin   
Дата:   29-08-08 09:21

Да, проблема със скоростите е основен. Няма как да знаеш дали работят, а и те принципно са механични (механизма е на 30-ина години) и е трудно да се желае кой знае какво от него (а и не може - той няма как да надскочи себе си). Така че, принципно според мене няма смисъл да наливаш пари нито в светломери, нито в скъпи ленти. Цъкай си за кеф, даже и едно евтино Фуджи и ПроФото дава предостатъчно резолюция за любителски цели (знам защото и аз обичам да снимам със стари класически камери и сканирам често). Само си помисли, за парите дето ще ги дадеш за читав светломер или една скъпа диапозитивна лента колко лентички ще изщракаш и колко кеф ще ти е от това! А евтините ленти никак не са за изхвърляне! Съжелявам че сега в офиса нямам да ви покажа скан, но е чудесно като се има предвид че е от камера и обектив, доста по-стари от болшинството съфорумци тук. Не е Д3 или марк, няма и да стане ама е важен кефа, нали?
[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Мерене с Yashica Mat-124
Автор: vladomatev   
Дата:   29-08-08 13:26

Е то ясно че е кефа...иначе е скъпо, а качеството което дава е жестоко. Моя апарат е прегледан основно в сервиз и е 6, обаче верно 30 години са си ....мерси за отговорите. А какъв скенер ползва_ ?

Отговори на това съобщение
 Re: Мерене с Yashica Mat-124
Автор: ilcoin   
Дата:   29-08-08 14:21

Ами, във едно определено фото, което съм установил след доста проби (не всички успешни). Познавам се със хората който работят там. Машината им е някакво фуджи (не знам какво - изглежда доста нова). Важното е да си намериш фото със качествена машина и мотивиран да ти изпълни добре поръчката персонал. Няма да забравя как 2 пъти ходих в едно фото, дето лелката първо не знаеше къде да набута флашката да свали снимките, после така и не се научи да не бичи компресията на файловете на макс. 3МР файл на 600КВ! 2 пъти я пробвах, после се отказах ...
[smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Мерене с Yashica Mat-124
Автор: vladomatev   
Дата:   01-09-08 12:36

[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Мерене с Yashica Mat-124
Автор: icikonti   
Дата:   01-09-08 14:21

Ако нямаш пари за т.н. "нормални" светломери, от изброените по-горе марки, за 20-30-40 лв си вземи временно един "Свердловск-4".Върши същата работа и е изключително точен уред.В него си има "спот", така, че не ти трябва приставка.В базара има поне две обяви....
Успех в търсенето и меренето!!![beer]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »