Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Съвет за снимки със светкавица
Автор: veson   
Дата:   06-08-08 12:51

Здравейте,
имам нужда от съвет.
Предстои ми снимане в дискотека, може би и с по-добра осветеност от прожектори, лампи ит.н. Обектите ще се движат активно, главно ще снимам фигури и лица...
Апарата е Olympus-E500, с обективите 14-45 f3.5-5.6 и 40-150 f3.5-4.5, Светкавицата е FL-50, тоест по силната.
Въпроса ми е на какъв режим да снимам ?
Или поне да пробвам 2-3 режима и да видя как ще е най-добре, без да се размазват обектите.
Колебая се между "спорт" за фигурите, и "портрет" ако снимам отблизо лица. И ми прави впечатление, че профи фотографите насочват понякога светкавиците под друг ъгъл нагоре и слагат отзад едно капаче... това важи ли и за помещения като дискотеката.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за снимки със светкавица
Автор: tofo   
Дата:   06-08-08 13:05

То туй тема за дисертация, бре[smilie8] Зависи какво искаш да подчертаеш...а туй с ъглите и капачето е за постигане на дифузно осветление. Ако таванът е нисък и светъл-важи. [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за снимки със светкавица
Автор: mixmike   
Дата:   06-08-08 13:06

специално за дискотеката - насочването на светкавицата нагоре няма да ти помогне, тъй като тавана едва ли е нисък и едва ли е светъл.
Относно как да снимаш - снимай всичко на ръчно. След няколко начални проби, резултатите ще са горе-долу идентични. Но ако снимаш на автоматично, апарата и светкавицата ще се бъркат от светлините и ще стане цирк. Няма да имаш дори една нормално експонирана

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за снимки със светкавица
Автор: mushmula   
Дата:   06-08-08 13:14

Не съм запознат със Системата на Олимпус и настройките на светкавицата, която имаш. Като цяло я избягвяй. Все пак се налага използването й. За да запазиш светлинната атмосфера, снимай на високо исо и задай 1 че дори и 2 стъпки компенсация на светкавицата. Пишеш за разни режими, подозирам говориш за автоматичните. Избягвай ги освен, ако вече не си много пиян. Снимаи на ръчен режим. Ако обектът ти е близо до обектива промени ъгъла на светкавицата. Преди няколко месеца имаше една доста обятна тема за това "Как да сниме със светкавица". Покрай многото глупости имаше и много полезна информация.
Потърси я!

Направи си малко проби из вас предварително.

И един съвет: Внимавай някоя мутра да не ти влезе в кадър, че са мноого досадни. Или ще реши, че нарушаваш човешките му права, или ще реши, че си му личен фотограф. И в двата случая е тъпо.

Успех!

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за снимки със светкавица
Автор: veson   
Дата:   06-08-08 13:38

Благодаря, ще пробвам ръчно и вероятно ще избягвам светкавицата, без това зарежда бавно между снимките... На принципа проба-грешка[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за снимки със светкавица
Автор: tofo   
Дата:   06-08-08 14:31

Ако ти се играйка направи си проби и със т.н. синхронизация по първо или второ перде. Тъй като обектът е в движение стават интересни работи. [shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за снимки със светкавица
Автор: veson   
Дата:   06-08-08 15:37

Изчетох всички теми по светкането, в общи линни ако е без светкавица - на високо ИСО, и ръчен режим на апарата, или евентуално с приоритет на блендата. Иначе със светкавица синхронизация по второ перде[smilie18], директно насочена.



Публикацията е редактирана (06-08-08 16:12)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за снимки със светкавица
Автор: cmouko   
Дата:   06-08-08 15:42

Може да ти се стори тъпо но внимавай с лазерите в дискотеката, че не се обичат с матрица.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за снимки със светкавица
Автор: veson   
Дата:   06-08-08 15:47

[smilie24]

Надявам се сенниците да ме спасят донякъде от разни там блицове и т.н., и ако е достатъчно постоянното осветление ще разчитам на добър резултат.
... всъщност се оказва, че ще снимам на открито в парк със басейн и сцена с разни прожектори , което донякъде ме успокоява[smilie7]



Публикацията е редактирана (06-08-08 16:11)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »