Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Nikon G lenses - това ли е пътят
Автор: tchani   
Дата:   05-06-08 18:53

Напоследък се появиха няколко нови Никонски стъкла, които са големи резачки. Както се казва цепят пиксела на две [smilie3]
Появи се и една нова буква в описанието им-
"G" ... Сигурно има предимства, но ме притеснява факта, че такива стъкла не са напълно съвместими с някои стари, но легендарни модели като :
Note:
"G" type lenses are not fully compatible with the F4, N90-series, N70, N8008-series and N6006 (or older model) cameras, only programmed auto or shutter-priority auto exposure mode can be used.

Питането ми е : Какво е бъдещето на "G" стъклата?

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon G lenses - това ли е пътят
Автор: Synthy   
Дата:   05-06-08 18:57

не е нова. съвместими са само на Р и А режим

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon G lenses - това ли е пътят
Автор: cicomanco   
Дата:   05-06-08 18:58

по скоро въпроса трябва да звучи като:Какво е бъдещето на Ф-4!!!

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon G lenses - това ли е пътят
Автор: nodoubt   
Дата:   05-06-08 18:59

ми в базара се появи един , за около десетина минути [smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re: Nikon G lenses - това ли е пътят
Автор: tchani   
Дата:   05-06-08 19:01

Аз точно Р и А режимите не ги ползвам много [smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon G lenses - това ли е пътят
Автор: tchani   
Дата:   05-06-08 19:10

Ами ползвам FMn2 и не мисля, че бъдещето му обречено. Цените му са константа 250$. Само $ е малко нестабилен [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon G lenses - това ли е пътят
Автор: 35mm   
Дата:   05-06-08 19:39

От Никон казаха следното: "....над 95% от фотографите сменят стойноста на диафрагмата от тялото а не от пръстена за диафрагма на самия обектив. Поради тази причина"... (с изключение на например новия РС-Е 24мм 3.5,..." Никон реши да премахне пръстена за диафрагма от бъдещите си обективи."
Всички нови обективи са вече G тип. От старите също има доста - например китака за филмовите тела допреди няколко години - АФ 28-80мм 3.3-5.6 G.

С две думи - не можеш да сложиш G тип обектив на FM2 , FM3а например, защото тези и някои други тела просто нямат бутон на себе си и механизъм с който да затворят доафрагмата на колкото ти искаш. А обектива пъък няма пръстен.


Ето най-просто какво пишат Никон:
G
G-type NIKKOR
The G-type NIKKOR has no aperture ring; aparture should be selected from camera body.




Публикацията е редактирана (05-06-08 19:43)

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon G lenses - това ли е пътят
Автор: gecko   
Дата:   05-06-08 20:10

На това му казват planned obsolescence.

За щастие, има милиона обективи Nikkor, които още дълги години ще работят както трябва с FM2n и други тела от тази епоха


Отговори на това съобщение
 Re: Nikon G lenses - това ли е пътят
Автор: 35mm   
Дата:   05-06-08 20:33

Веднъж, в офиса, за да покажа на колега странна комбинация, сложих точно Никкор 28-80 G на тяло Киев 19 (което си с Никон байонет). Може да се снима, но на макс затворена диафрагма.

А, [thankyou] сега се сещам една комбинация която може и да граничи с мноооого лек на мазохизъм, но.... РАБОТИ!!!:

-Взима се G тип обектив. Желателно с резба за филтър 52мм или 62мм.
-на тялото на фотоапарата се слага пръстен за обръшане на обективи Nikon BR-2A, който е за обективи с резба 52мм (за макро фотография).
-Ако обектива е 62мм, се слага Nikon BR-2A, на него пръстена адаптер от 62мм към 52 мм Nikon BR-5. Ако е друга резбата се взимат степ ъп пръстени за филтри от една резба за друга.
-Вече обърнат обектива, на стърчащия му байонет се слага Nikon BR-6 което контролира диафрагмата.
- На Nikon BR-6 се слага единия край (с механично действие) на двойното жило Nikon AR-10.
-Другия край на двойното жило Nikon AR-10, който е с 2 пинов конектор се включва в тялото.
-Понеже новите тела на Никон не са с 2 пинови конектори а с 10 пинови такива се взима Nikon MC-25- това е просто преходник от 2 пина към 10 пина. Кабел с две букси около 30 см дълъг. Така че втория край на Nikon AR-10 се включва първо в Nikon Nikon MC-25 и тогава края на Nikon MC-25 с 10 пи на се включва в тялото.
-Натиска се жилото леко - гледа се колко натиск колко затваря диафрагмата. Правят се чертички по хода на буталото на жилото до коя чертичка колко се затвяря диафрагмата. Носи се лупа, поне 8х за да се рачетат чертичките.

По някое време и фотоапарата ще шракне. Поради необходимия ход на жилото за да се задейства и фотоапарата, все пак първите стойности като максималната и близките до нея стойности не могат да се използват.
Обаче след слагане на Nikon BR-6, обектива ще е с макс отворена диафрагма, така че може и така да се снима.


Отговори на това съобщение
 Re: Nikon G lenses - това ли е пътят
Автор: tchani   
Дата:   06-06-08 00:39

35mm: Таз' последната комбинация ми идва в повече ;) Питането ми е защото обичам да смесвам неща от различни сиситеми и фирми. Напр. Канон тяло с М42 стъкло или Никкор...
Но стандартните преходници предполагат стандартни интерфейси на байонетите.
Харесах си един "Г" НИККОР обектив и се чудя доколко ще е съвместим с наличните средства !!!

Чудя се как би стоял един Никкор 14-24 G на моя Канон???

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon G lenses - това ли е пътят
Автор: thor   
Дата:   06-06-08 03:26



ще изглежда ето така:



http://img403.imageshack.us/img403/9365/dscn4171je6.jpg





и ще снима ето така :

.

http://img206.imageshack.us/img206/5176/crw1718aq1.jpg




EOS 10D + Nikkor 14-24/2.8G ,картинката е повече пример за рязкостта на f2.8 и възможността за снимане с EOS DSLR от колкото нещо друго ..

а ето и картинка на закачен на друг EOS :



http://img119.imageshack.us/img119/7642/dscn41591yi6.jpg




само за няколко минутки можеш да се научиш да нагласяваш диафрагмата с подръчни средства и за малко по дълго време да си направиш джаджа за да щракаш с Canon-че безпроблемно на всички диафрагми ....

ако смяташ всеки път да сваляш обектива за да смениш диафрагмата ,не ти го препоръчвам ,ще се измъчиш да сменяш диафрагмата особенно ,ако снимаш с EOS кропка ( за 400US$ можеш да си намериш чисто нов Nikon D40 ,а за други на втора ръка вече сам можеш да се ориентираш ) освен ,ако решиш да го застопориш на определена диафрагма е тогава нямаш грижи ..

,ако снимаш с EOS 5D или EOS 1Ds вече е друго ,но пък тогава си заслужава да си купиш преходник направо с който ще можеш по лесно да сменяш диафрагмата ..мдаа можеш да помолиш и някой добре апознат с правенето на преходници ,като slav61 да намери възможно най добро разрешение .. по си струва от колкото да се набуташ с 5000US$ за Nikon D3 ,освен ,ако не печелиш с фотография или пък си много запален .... тогава най добре D3 ...

за филм ..ами не си струва да го качваш на FM2n.. пълно е по eBay с Nikon F80 за по 50-70-наUS$ или още по добре за 150-250US$ Nikon F100 ,какво им плащаш между 8-10-на и 20-30-на хубави филма ,а след някой друг месец и още по евтино ..

вземи си поръчай някое и друго филмче ,че след Kodak и другите ще си вдигнат цената на филмите и ще стане страшно ...аз съм се запасил яко-яко ..

обектива си заслужава за тея пари все пак имаш 14mm на f2.8 и то с много добра картинка и ииии още 10-на обектива в едно ,хех пък и засега с този нисък US$ .....

супер-дупер китак ...

[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon G lenses - това ли е пътят
Автор: tchani   
Дата:   06-06-08 17:14

Thor: Благодаря за отговора. Естествено, за такива пари бих могъл да си взема един Никон (може и цифров), но не ми се мъкнат толкова тела.
От друга страна точно това ме притесни, че Г обектива не пасва на всички тела.

Аз вече поръчах преходник за ЕОС,
който бил някаккъв връх, защото имал потвърждение на фокуса и можеш да регулираш диафрагмата.

Това за филмите май ще стане истина... на изчезване са и цените им ще станат лукс..
Да му мислят тези с F6 или 1V
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon G lenses - това ли е пътят
Автор: todorov   
Дата:   06-06-08 17:59

tchani,
доколкото ти познавам слабостите по никорските обективи, май е време да минаш от другата страна ;-)

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon G lenses - това ли е пътят
Автор: 35mm   
Дата:   06-06-08 18:22

Високите цени на филма ми гарантират че поне Никон като няма да пуснат Ф7, то тогава сегашното ми Ф6 ще изкара мноооого години.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon G lenses - това ли е пътят
Автор: todorov   
Дата:   06-06-08 18:24

Като знам как е направено Ф6, Никонци и да не пуснат Ф7, твоето пак ще изкара много-много години и накрая най-вероятно ще се прецака от старост...

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon G lenses - това ли е пътят
Автор: asahi   
Дата:   06-06-08 18:24

Цъкай си с Каноня. Никонската кокошка не е патка.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon G lenses - това ли е пътят
Автор: volokin   
Дата:   06-06-08 18:57

"Като знам как е направено Ф6, Никонци и да не пуснат Ф7"

Брей, вътрешен човек, я сподели как е правено, да не си чел брошурите които никон пускат с апаратчетата [smilie10] обикновено ги раздават безплатно във фотомагазините [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon G lenses - това ли е пътят
Автор: 35mm   
Дата:   06-06-08 19:01

Преди година като си взех ф6, желанието ми беше да си взьема 2 броя - един да снимам с него, а един както е фабрично опакован да го запечатам в плик със силика гел и след 10-15 години да го отворя. Ама пари не стигнаха за две тела......
Обаче ако примерно снимам 1000 кадъра на година на филм, понеже имам и Киев 4А и Киев 88 ТТЛ (миналата Неделя си снимах котарака на баба на село на среден формат и Ч/Б филм ОРВО), употребата се разделя между трите тела, така че ще изкарат много години.



Публикацията е редактирана (06-06-08 19:09)

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon G lenses - това ли е пътят
Автор: thor   
Дата:   07-06-08 00:27


tchani единствения Nikkor за който съм се охарчил от години-години насам е този 14-24/2.8G и не виждам друго нищо интересно при Nikon-ските обективи за сега ....

но обектива е чудесен или поне на мен ми харесва ,все пак е единствения по рода си за филм ...

като широкоъгълен и евтин китак ,супер-удобен е за разходки из града ,пък и с един F80 лекичък като перце и за без пари получаваш същото мерене като на F100 и F5 нямаш грижи за диапозитивчетата .. вземи пипни един и ще разбереш ,че няма да ти пречи какво му плащаш ,просто залепваш 14-24/2.8G за него и повече не го пипаш ,само пълниш с диапозитиви ..

[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon G lenses - това ли е пътят
Автор: tchani   
Дата:   07-06-08 14:08

Todorov: Aз отдавна съм в лагера на НИККОР

24;28;55;80;105....- това ако е извън лагера [smilie8]

asahi: аз само за стъклото се чудя, естествено е, к'вото и да взема, по-важно е кой снима и как ...

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon G lenses - това ли е пътят
Автор: tchani   
Дата:   07-06-08 14:11

thor: ще проуча това предложение [beer]
Този обектив няма ли по- стара версия без G опцията?
35мм ти да си чувал нещо по въпроса?

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon G lenses - това ли е пътят
Автор: джъмбо   
Дата:   07-06-08 14:37

няма
и е голяма мъка за цанонерите че нямат такъв и като вид и като качество [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon G lenses - това ли е пътят
Автор: bari   
Дата:   07-06-08 14:52

А голямата мъка на повечето български никонци е, че нямат ФФ и не могат да използват обектива за това за което е конструиран![smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon G lenses - това ли е пътят
Автор: джъмбо   
Дата:   07-06-08 15:15

голяма мъка.... [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] аз мога.... ма не съм събрал още достатъчно интерес да го имам....

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon G lenses - това ли е пътят
Автор: bari   
Дата:   07-06-08 15:39

"Интереса клати феса" както знаеш...[smilie7]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »