Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Фотографски речник ...
Автор: the_old_man   
Дата:   16-05-08 16:32

Знам, че не може 100% да се използват само български еквиваленти, ама във форума доста се прекалява с "българизирания" фото жаргон:
"кропната, прешарпено, флипната, блърната ..."

Да не изброявам повече. Мисля, че трябва да си уважаваме езика малко повече.

nо OFFENCE! [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографски речник ...
Автор: vladod   
Дата:   16-05-08 17:10

Няма лошо в това да си уважаваме езика, но всички тези думички идват от място, където и идея си нямат за българския език, като такъв, но всички знаят какво означават техните термини [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографски речник ...
Автор: hash   
Дата:   16-05-08 17:15

http://geocities.com/markishki/dictionary/Dictionary.htm

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографски речник ...
Автор: BotsRevenge   
Дата:   16-05-08 19:19

Съгласен. Често се старая да не използвам английските думи, но понякога се отплесвам.

Иначе - изрязана, твърде изострено, завъртяна, разфокусирана... - все думи, които са адекватни заместници на написаните по-горе.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографски речник ...
Автор: Lalinda   
Дата:   16-05-08 20:41

vladod,

Не идват от "място, където и идея си нямат от българския език", а баш от нашенско.

Да не го извъртаме сега...

Едно време, когато нямаше Photoshop, никой не фотошопеше (пардон!) работите си и не използваше такъв жаргон, и пак беше ясно какво е наред или пък не е наред в кадрите...

Интересно какво щяха да правят някои хора, ако нямаше програми за обработка на изображения?
[smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографски речник ...
Автор: darksorrow   
Дата:   16-05-08 21:01

Уауинда, щяхме да снимаме дървени оградки, къщички и балкончета екстензивно.

Ох, извинявам се за чуждицата.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографски речник ...
Автор: Grandpa   
Дата:   16-05-08 21:12

Абе така е, но истината е, че на практика повечето термини покрай каквата и да е техника навлизат в българския език отвън (к'во да правиш като я "тъпите" американци, я "ограничените" германци, я някой друг ги измисля). Че даже не е само техниката...

Пример - много хора (и аз включително) употребявам думата "бленда" - така съм я почнал преди, така я и карам. Джъмбо понякога ръмжи за "диафрагма", но и това е чужда дума. Хубав "чисто български" заместител не съм чул...

"Фотошопене" или само "шопене" например е кратко (не се сещам за точен "български" заместител само от една дума) и точно - веднага разбираемо.

В случаите, когато нищо не се печели от ползването на "чуждата" дума вече е друга работа.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографски речник ...
Автор: tofo   
Дата:   16-05-08 21:24

Миналата година попитах за българския еквивалент на една дума и някой се сети за "светлинно число" сигурно чак след 30 поста.[smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Фотографски речник ...
Автор: magnifico   
Дата:   16-05-08 21:41

nerds [smilie19]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »