Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 За канонски светкавици и моноблокове
Автор: mixmike   
Дата:   15-05-08 23:01

Гложди ме нещо, и не мога да разбера защо не успявам да го направя, а и мисля че темата ще е полезна.
Имам 580-ка и 2 моноблока на dynaphos. Много съм лаик в работата със светкавици все още и не мога да успея да ги синхронизирам. Целта ми е - тъй като все още нямам 3-ти моновлок, да използвам единия за фоново, втория за пилотно и 580-ката да ги запали, като същевременно го играе и запълващо. Приемаме, че нямам отражателни дискове или други аксесоари за контролиране. Моноблоковете са с водещо число подобно на speedlite-a(ако има значение).
Така, успявам да "запаля" моноблоковете със 580-ката, но като погледна снимката - тя е експонирана само със светлината от speedlite-а.
Моля за помощ за основните неща, които да съобразя. На какъв режим е най-добре да снимам, A, S, или М. На каква скорост ще успея да ги синхронизирам.
На какъв режим трябва да е 580-ката. Предполагам ръчен, за да не мери, защото ще се бърка.
Възможно е да изникнат и още въпроси, но ще ги задам в хода на дискусията.
Темата е сериозна - вие сте на ход[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: За канонски светкавици и моноблокове
Автор: darksorrow   
Дата:   15-05-08 23:05

задължително М режим и на тялото и на блица.

когато е в друг - има префлаш, който ти лъже блоковете и импулсите се разминават с тоя на 580 на финалния кадър.

(едит - понеже нямам светкавицата - може да има и други режими, в които няма префлаш - проучи си това. важното е да не пуска импулс преди основния и няма да има драми.)



Публикацията е редактирана (15-05-08 23:06)

Отговори на това съобщение
 Re: За канонски светкавици и моноблокове
Автор: mixmike   
Дата:   15-05-08 23:06

мдам, това го знаех, ама съм изключил...дотук добре.

Dark ти да не си станал Канонец?[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: За канонски светкавици и моноблокове
Автор: n1x0n   
Дата:   15-05-08 23:06

Всичко на ръчно - скоростта слагаш на колкото ти е синхрона, а с блендата регулираш експозицията.

Отговори на това съобщение
 Re: За канонски светкавици и моноблокове
Автор: darksorrow   
Дата:   15-05-08 23:07

майк, няма значение марката - това е базов принцип навсякъде. [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: За канонски светкавици и моноблокове
Автор: mixmike   
Дата:   15-05-08 23:11

Dark, аз съдя по тва, че пишеш само в канонски теми, а принципа е ясно че е за всички.

n1x0n, na 1/250 на 30D-то не мога да синхронизирам дори само моноблоковете със синхронизатор (с кабели не съм пробвал)...
Винаги хващам второто перде да се показва [smilie11]
А ме бяха уверили, че няма да имам проблем на 1/250 (тва е друга тема де)

Отговори на това съобщение
 Re: За канонски светкавици и моноблокове
Автор: n1x0n   
Дата:   15-05-08 23:13

90% от синхронизаторите имат забавяне, което при скорост от порядъка на 1/250 се проявява веднага.
Снимай на 1/200, в студиото това не е кахър.

Отговори на това съобщение
 Re: За канонски светкавици и моноблокове
Автор: darksorrow   
Дата:   15-05-08 23:13

леле, сега остана и да се зомбирам и съм готов редови канон-ентусиаст [smilie5]

на канон съм сега, да.

и аз имам някакви драми със синхронизацията, но само от време на време - виждам вторто перде на около 1/6 от кадъра при 250, но не винаги, което ме навежда на мисълта, че е заради китайските боклуци, които ползвам за целта...

и на мен ми е интересно дали е заради синхронизатора това



едит: мерси, Никс [beer]. това значи ли, обаче, че ако тялото хипотетично имаше 500 синхроскорост, щеше да е неизползваема заради кофти синхронизация?



Публикацията е редактирана (15-05-08 23:14)

Отговори на това съобщение
 Re: За канонски светкавици и моноблокове
Автор: mixmike   
Дата:   15-05-08 23:23

мдам, принудих се да снимам на 1/200, въпроса е, че за най-голяма рязкост, която ми е нужна е хубаво да снимам на f8-f9, и понеже съм в малка стая, моноблоковете идват прекалено силни.
То аз не съм се научил още да ги контролирам като хората, ама...[smilie5]

Дарк, мисля че ще е използваема една идея по-ниска скорост от синхронната заради това забавяне. В хипотетичния случай 1/400[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: За канонски светкавици и моноблокове
Автор: mixmike   
Дата:   15-05-08 23:27

В крайна сметка се оказа, че темата приключи много бързо. Успях да се оправя. Явно едно от нещата не е било в режим М, когато се пробвах[smilie22]

Да питам и за друго нещо, ако синхронизирам с кабелите, 1/250 няма да ми е проблем, нали?
Не съм пробвал, но ако се появи проблем да знам откъде идва

Отговори на това съобщение
 Re: За канонски светкавици и моноблокове
Автор: Petri   
Дата:   16-05-08 00:28

Аз лично с кабелите не съм имал проблем на 1/250, но с радиото не снимам на повече от 1/200.

Отговори на това съобщение
 Re: За канонски светкавици и моноблокове
Автор: GenaDP   
Дата:   16-05-08 00:34

мдам, принудих се да снимам на 1/200, въпроса е, че за най-голяма рязкост, която ми е нужна е хубаво да снимам на f8-f9, и понеже съм в малка стая, моноблоковете идват прекалено силни.


Това какво общо има със скоростта? Като ти е малко помещението - да не се беше лакомил за мощни тела, или да си беше взел такива с по-голям диапазон на регулация.

Отговори на това съобщение
 Re: За канонски светкавици и моноблокове
Автор: mixmike   
Дата:   16-05-08 00:40

Gena, не съм се лакомил - блоковете са минималните 300ws, а и както казах, все още съм абсолютен лаик и не мога да ги контролирам като хората

Отговори на това съобщение
 Re: За канонски светкавици и моноблокове
Автор: GenaDP   
Дата:   16-05-08 00:48

Що реши, че под 300Ws светкавици няма? А регулирането става с едно копче - не се искат две висши и години стаж, за да се научиш да го въртиш.

Отговори на това съобщение
 Re: За канонски светкавици и моноблокове
Автор: svilka   
Дата:   16-05-08 07:29

мм, а какво ще стане ако снимаш на f9-f10, или сложиш още един разсейвател /или както му викате/ на софтбокса /в случай, че има де/, или чадьр с отразяване? [smilie8]

Oще може да ги врьткаш, след като не можеш да ги отдалечаваш.

[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: За канонски светкавици и моноблокове
Автор: mixmike   
Дата:   16-05-08 08:10

Гена, ясно ми е какви са тези светкавици под 300WS,а и на теб сигурно ти е ясно.

svilka да де, на теория как става го разбирам, просто за момента нямам никакви аксесоари за контролиране на светлината и задачата беше как да го постигна в общия случай [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: За канонски светкавици и моноблокове
Автор: GenaDP   
Дата:   16-05-08 08:29

Гена, ясно ми е какви са тези светкавици под 300WS

Виждам, че си съвсем наясно със студийните светкавици. Та би ли ни светнал и нас, невежите - какви са точно тея под 300Ws?

Отговори на това съобщение
 Re: За канонски светкавици и моноблокове
Автор: Petri   
Дата:   16-05-08 08:33

вероятно по-слаби [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: За канонски светкавици и моноблокове
Автор: asahi   
Дата:   16-05-08 12:00

Едни по-ниски такива [smilie5]

Ще стигнеш и до флашметъра, ама по трудния път.

Отговори на това съобщение
 Re: За канонски светкавици и моноблокове
Автор: darksorrow   
Дата:   16-05-08 12:01

asahi, за условията, които е описал миксмайк и известно време експериментиране, флашметър хич не е дотам необходим, общо взето.

Отговори на това съобщение
 Re: За канонски светкавици и моноблокове
Автор: asahi   
Дата:   16-05-08 12:06

Флашметърът може да се замени донякъде с много опит.

Отговори на това съобщение
 Re: За канонски светкавици и моноблокове
Автор: GenaDP   
Дата:   16-05-08 14:38

Когато няма друго решение, ползва се НД филтър - или на обектива, или на осветлението. Ама тук въпроса беше друг...

Отговори на това съобщение
 Re: За канонски светкавици и моноблокове
Автор: Dekov   
Дата:   16-05-08 22:10

Вярно ли мислиш,че на по-ниска скорост не можеш да снимаш в помещението, я изключи светкавицата и пробвай надолу със скоростите и виж кога ще видиш изображение на същите бленди!

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »