Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Канон Иксус 960 срещу Вера 3!!!
Автор: Spartan   
Дата:   06-05-08 18:38

Привет на всички,
Макар да не броя себе си за опитен любител,реших и аз да опитам да направя едно по-задълбочено сравнение на техника /задълбочено разбира се както аз го разбирам/.Безкрайните джафкания "стара-нова техника","стара-нова оптика","цифра-лента" не са ме вдъхновили за това,а факта че ми беше оставено за ползване 2 месеца чисто ново Canon Ixus 960 - децата заминаха за малко в чужбина.И понеже не ми се разбърква гнездото на осите по горните теми реших да се огранича в тясна област каквато е малкоуважаваната от по-младите черно-бяла фотография.На това май най-ново канонче "сапунерка" противопоставих друга лентова "сапунерка" от добър според мен клас - Werra 3 от 1956 год.Хайде сега без подсмивания,по-добре попитайте по-опитните за нея!Канончето не е DSLR но по показатели и отзиви си го бива - вижте в нета.Оптиката му е ED,асферична,зуум,автофокус,пикселите му са 12 милиона,а в менюто му блондинка трудно ще се оправи!!!Много програми,балансни настройки,ръчни настройки-пълен комплект и т.н. и т.н.Верата е примитив с Карл Цайс Тесар 2,8/50 без TTL затова използвах светломер Минолта /мисля че никой няма нещо напротив точността му/.
Общи изводи:
1.Възможности:на канончето - огромни,необятни,поне по каталог;на верата - бленда скорост,ръчно фокусиране,никакви серии,панорами,зумове,абе примитив!!!
2.Простота на работа и удобство:на канончето - ужас - не знаеш от къде да започнеш и къде да завършиш;на верата - светломерчето,трите пръстенчета на обектива и разбира се малко умствена дейност.
3.За да постигнеш първоначално приемливи резултати:с канончето правех средно по 8-12 кадъра на сцена;с верата не повече от 3 - експовилка бе,знаете.
4.Усилия за цифровизиране:с канончето пределно лесно сваляне в компютъра;с верата ужас - негативно проявяване,сканиране,на диск или флаш,прехвърляне с USB!
5.Първоначални резултати от преглед на кадрите:с канончето не винаги можеш да избереш свестен кадър от 10-12 от една сцена /нефокусиране,зърнистост,шум,неправилни трансформации на цветове в сива скала,да не говорим за дълбочина на резкостта-никаква я няма/;с верата от вилката на експозицията винаги,ВИНАГИ,един кадър удовлетворява мойте скромни любителски изисквания /не зная за вашите?/.
6.Необходимост и сложност на редактиране:с канончето се налага непременно редактиране с някакъв вид "shop" и то доста сложно редактиране за изглаждане на горните косури,които присъстват даже в специално избраните кадри;с верата единствено се налага да се премахне често явяващия се монохромен шум от сканирането.
7.Качества на редактираните кадри:от канончето не винаги задоволителни -виж по-горе,особено непредвидимата дълбочина на резкостта/;с верата за използвания обикновен филм FOMA 100 много добро качество почти по всички показатели може би с леко незабележимо винетиране.
8.Копиране:за канончето лесно,но не винаги качествено - зърно,шум,точки и ленти от принтерите,виолетово оконтурване,отблясъци от свръххваления обектив,неправилна скала на средносивия цвят;за верата - значителна врътня с копиране и проявяване а ако дадеш на автомат - не съвсем черно-бели позитиви,най-вече сини!!!Иначе качество при съвсем малко винетиране.
Заключение:ами направете си го сами и нека само някой ме обвини че съм пристрастен.Благодаря за търпението!


Отговори на това съобщение
 Re: Канон Иксус 960 срещу Вера 3!!!
Автор: nsirakov   
Дата:   06-05-08 18:42

аз затова си взех Мамия 135, а в последствие и канонет 17КюЕл

!!!

Отговори на това съобщение
 Re: Канон Иксус 960 срещу Вера 3!!!
Автор: vladomatev   
Дата:   06-05-08 18:43

Е дай снимки де...

Отговори на това съобщение
 Re: Канон Иксус 960 срещу Вера 3!!!
Автор: elmaduro   
Дата:   06-05-08 18:49

[smilie18] Кашалоте, Кашалоте...

Отговори на това съобщение
 Re: Канон Иксус 960 срещу Вера 3!!!
Автор: джъмбо   
Дата:   06-05-08 19:05

незнанието да се снима с дигитална техника ми се струва че не прави "теста" реален [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Канон Иксус 960 срещу Вера 3!!!
Автор: Spartan   
Дата:   06-05-08 19:12

Джъмбо,реципрочното сравнение също важи - неумението да се снима с техника с малко възможности принуждава да се търси такава с много,белким се постигнат някакви резултати роне с нея ,нали![smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: Канон Иксус 960 срещу Вера 3!!!
Автор: Снежанка   
Дата:   06-05-08 19:13

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Канон Иксус 960 срещу Вера 3!!!
Автор: Spartan   
Дата:   06-05-08 19:14

vladomatev написа:

> Е дай снимки де...
Не съм публикувал до сега нито една снимка,защото смятам себе си за нискоквалифициран и далеч под средното нива.


Отговори на това съобщение
 Re: Канон Иксус 960 срещу Вера 3!!!
Автор: джъмбо   
Дата:   06-05-08 19:15

почнал съм със смяна 6 така че мисля че съм снимал с достатъчно лоша техника....[ezik] [ezik] [ezik] [ezik]

Отговори на това съобщение
 Re: Канон Иксус 960 срещу Вера 3!!!
Автор: itilien   
Дата:   06-05-08 19:15

Абе я някой да ми даде на заем за няколко дни едно читаво апаратче с добър 50мм обектив да сборя цифровото с филмовото както си трябва.

Отговори на това съобщение
 Re: Канон Иксус 960 срещу Вера 3!!!
Автор: didesignbg   
Дата:   06-05-08 19:19

Werra[smilie24] [smilie24]
тройката не бяха ли със сменяеми обективи?

Отговори на това съобщение
 Re: Канон Иксус 960 срещу Вера 3!!!
Автор: surg   
Дата:   06-05-08 20:20

"особено непредвидимата дълбочина на резкостта/"....


добре да се запознаеш с техниките, управлението и възможностите на които и да е цифров апарат от типа на иксуса за да почнеш да говориш за дълбочина на фокуса....

друг е въпороса за това, че които и да е цифров апарат от класа следва да се "държи на ниско ИЗО, широка бленда и висока скорост"...за да няма шум, да има рязкост и т.н....

Отговори на това съобщение
 Re: Канон Иксус 960 срещу Вера 3!!!
Автор: Canon   
Дата:   06-05-08 20:41

Кашалоте, пардон, Spartan
Ми нали канончето има режим P (примитив, разбира се без умствена дейност) ко не става [smilie11] Виж ако си се опитвал да го лъжеш с разни хватки ...

п.п. Карл Цайс Тесара е класика и е доста далеч от примитива. Да ти услужа ли с някое друго обективче за верата - Cardinar 100мм

Отговори на това съобщение
 Re: Канон Иксус 960 срещу Вера 3!!!
Автор: digitalgab   
Дата:   06-05-08 20:49

Фотографията, който я разбира, си е проста работа, но толкова усилия се полагат да се усложнява!

Отговори на това съобщение
 Re: Канон Иксус 960 срещу Вера 3!!!
Автор: d256h   
Дата:   06-05-08 21:30

Аз не мога да разбера стремежа да се сравняват несравними неща. Тази тема, повече я приемам като есе на фотографска тематика, като отчитам техническото непознаване на тестваните предмети. Друго обяснение не мога да намеря на все повече разпространяващия се феномен - 'Сравнение на несравнимото'.
[smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Канон Иксус 960 срещу Вера 3!!!
Автор: itilien   
Дата:   06-05-08 21:36

Абе сравнение може да се прави, но трябва да се уточни какво се сравнява.
Примерно сравнение за резолюция и детайл - сравняваш с дребнозърнест черно-бял филм и цветен диапозитив.
Сравнение по динамика - сравняваш с черно бял и цветен негатив.
Сравнение по удобство няма смисъл да се прави.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »