Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Dynamic Range Оptimizer на Сони. Другите правят ли нещо подобно?
Автор: Пърпъла   
Дата:   29-04-08 03:09

Търсих малко на Google и Wikipedia - нищо не намерих. Моля някой ако знае нещо или ако има някой линк да пише по въпроса. Най-вече ме интерисува какво става при Канон - има ли вече нещо подобно в някой от моделите, евентуални слухове дали ще се прави нещо такова?
Благодаря предварително.

Отговори на това съобщение
 Re: Dynamic Range Оptimizer на Сони. Другите правят ли нещо подобно?
Автор: MarinY   
Дата:   29-04-08 04:07

Вчера открих една програма с ФАНТАСТИЧНИ възможности: PhotoAcute Studio v.2.77
1. Expand Dinamic range
2. Fix Color Fringing
3. Equalize Brightness
4. Correct Image Geometry
5. Super Resolution Processing - Най-важното!!!
6. Remove moving objects from scene (amasing!!!)
7. Focus Stacking.
8. И още куп неща.
Правиш "exposure bracket" (клин) поне 3 кадъра, за премахване на движещи се обекти - поне 4 кадъра и резултата е ... купувай я!
5 МП камера става 10 МП, 12 става 24 истински, без загуба на детайл или каквото и да е, напротив. Изчезва и цветния шум.
Не знам как да кача файлове за демонстрация.
Про-тата да не ми се смеят ако им е известна от сто години. [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Dynamic Range Оptimizer на Сони. Другите правят ли нещо подобно?
Автор: GenaDP   
Дата:   29-04-08 04:09

5 МП камера става 10 МП, 12 става 24 истински, без загуба на детайл или каквото и да е, напротив.

Ахам. А ГСМ-то ми става Марк 1ДС

Отговори на това съобщение
 Re: Dynamic Range Оptimizer на Сони. Другите правят ли нещо подобно?
Автор: cade   
Дата:   29-04-08 04:13

не знам защо, но си мисля че 'про-тата' не я ползват тази програма... [smilie6]

Отговори на това съобщение
 Re: Dynamic Range Оptimizer на Сони. Другите правят ли нещо подобно?
Автор: MarinY   
Дата:   29-04-08 04:20

Направих проби - резултата наистина е фантастичен
Но не очаквай да направи скапаната снимка шедьовър.
Все пак подобрява това, което апарата ти е направил.
Моята турбо... е 7.2 МП, а аз обичам да режа много и резултата е трагичен. Половината снимки в профила ми са пример за това [smile], а с тази програма мога да си го позволя бе загуба на качеството.
И аз бях много скептичен.



Публикацията е редактирана (29-04-08 04:25)

Отговори на това съобщение
 Re: Dynamic Range Оptimizer на Сони. Другите правят ли нещо подобно?
Автор: MarinY   
Дата:   29-04-08 04:32

Проблема е, че работи само за снимки на статични обекти (няма как да направиш експозиционен клин на хвърчащо пиле), но аз открих как да я излъжа.
1. Единичен кадър в RAW правя два нови с различна експозиция. Обработват се след това с програмката и ... готово [beer]



Публикацията е редактирана (29-04-08 05:09)

Отговори на това съобщение
 Re: Dynamic Range Оptimizer на Сони. Другите правят ли нещо подобно?
Автор: boreto   
Дата:   29-04-08 07:47

Хващаш се за косата и се изтегляш от блатото.

Баронът

[smilie6]


Отговори на това съобщение
 Re: Dynamic Range Оptimizer на Сони. Другите правят ли нещо подобно?
Автор: asahi   
Дата:   29-04-08 08:22

По-скоро си открил себе си как да излъжеш.

Отговори на това съобщение
 Re: Dynamic Range Оptimizer на Сони. Другите правят ли нещо подобно?
Автор: ibk   
Дата:   29-04-08 09:08

Пърпъл, в последните модели на Пентакс (К200 и К20) има такова нещо. Мин. ИСО на което може да се снима в този режим е 200.
От това, което съм гледал в мрежата - за определени ситуации върши работа.

БЕЗ - много изгорели участъци

http://www.photo2dot0.com/photos/259834335_wkXr3-XL.jpg



СЪС - няма нито 1 изгоряла област

http://www.photo2dot0.com/photos/259890867_C7pc6-XL.jpg



Иначе, мисля че и Никон имат подобно опция в новите модели, но някой никонец да каже.

[beer]



Публикацията е редактирана (29-04-08 09:18)

Отговори на това съобщение
 Re: Dynamic Range Оptimizer на Сони. Другите правят ли нещо подобно?
Автор: asahi   
Дата:   29-04-08 09:21

В Канон има "запазване (предпазване, защита) на светлите участъци" - не мога да го преведа по-добре. Минималното ИСО е 200, променя кривата на обработка на джипега, запазва от "прегаряне" белите участъци.

Определено не разширява динамичния обхват, защото той е 14 бита и от РОУ може да се изкара повече.

Никон също имат подобно нещо и сигурно П.Мартинов го е разяснявал няколко пъти с подходящи линкове.

Аз лично използвам тази функция на 40Д когато снимам контрастни сцени с небе в джипег, напр. дневни градски пейзажи.

Отговори на това съобщение
 Re: Dynamic Range Оptimizer на Сони. Другите правят ли нещо подобно?
Автор: Пърпъла   
Дата:   29-04-08 10:29

Благодаря,
Сега ще ви кажа за какво става дума. Аз от доста време ви разправям че май Сони ще продължават да завземат все по-голям дял от пазара. Наблюденията ми бяха на база какви модели оптика вадят и какво правят изобщо.
Цяла неделя си играх с една Алфа 700 , комбинирана с един Цаис Т 24-40 ф/2.8 и един Цаис Т 135 ф/1.8. Резултатите са меко казано умопомрачителни в сравнение на всичко Канонско което съм виждал досега. Нямям опит с голмите тела на Канон, за да бързам да си правя изводите, иначе още вчера бих си засилил по е-бея всичко канонско, и бих почнал да градя Сони система.
Според мен новата оптична стабилизация на Минолта на сензора дето стабилизирала до 4 стопа работи отлично, поне от първи наблюдения. Обаче тази DRO технолгия на Сони ми грабна окото още като я ползваха при сапунерките. И ако Канон не изкарат нещо подобно - сбогом Канон. Не ми трябват HDR пластмасови облаци, не ми трябват 3 или 5 снимки, не ми трябват софтуери. Знам че такива изказвания звучат силно и предизвикателно. Очаквайте скоро подробни разултати, ревю и мнооого примери.

Отговори на това съобщение
 Re: Dynamic Range Оptimizer на Сони. Другите правят ли нещо подобно?
Автор: carl_cox   
Дата:   29-04-08 10:36

малко в страни от А700 - става въпрос за А900 - появи се инфо, което затвърждава предположенията, че цената на А900 ще е 3500$ [smile]

Пърпъла - ако си възхитен от А700+цайсовете, то какво ли би станало ако се сдобиеш с А900 [smilie3] [beer] [shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Dynamic Range Оptimizer на Сони. Другите правят ли нещо подобно?
Автор: asahi   
Дата:   29-04-08 10:41

Пърпъл, ако си поиграеш с "батковците" от канон и Никон ще останеш със същите впечатления. И за успокоение ще добавя, че същите резултати се постигат и с по-старите модели, но не след едно натискане на копчето. Изсискваше се по-прецизна обработка на РОУ-файла.

Опитай минимум 40Д (или 450Д) на Канон и Никон Д300.

Отговори на това съобщение
 Re: Dynamic Range Оptimizer на Сони. Другите правят ли нещо подобно?
Автор: Пърпъла   
Дата:   29-04-08 10:42

Малко ми миршат чорапите за фулфрейм камери- и финасово и като фотографски възможности. Ама кой знае...[smilie5]
Очакваше се да направят фул фрейм камера още като пуснаха 24-70 ф/2.8 стана ясно че такъв обектив не се прави за кропка.

Отговори на това съобщение
 Re: Dynamic Range Оptimizer на Сони. Другите правят ли нещо подобно?
Автор: danbi   
Дата:   29-04-08 10:43

А700 на Сони не е нисък клас фотоапарат. Доста от технологиите са аналогични (някои по-добри) с тези на Никон D300. Разбира се, спестени са някои неща, но пък и Сони я продават на по-ниска цена.

DRO (Dynamic Range Optimizer) на Сони и ADL (Actve D-Lighting) на Никон са практически едно и също (вероятно лицензирано от един и същи разработчик) и по същество представляват прилагането на отдавна известната технология за 'оптимизация' на нивата на картинката в момента на снемането и от сензора. Умишлено ще се въздържа от технически коментар, защото тук има прекалено много знаещи. :)

Отговори на това съобщение
 Re: Dynamic Range Оptimizer на Сони. Другите правят ли нещо подобно?
Автор: Пърпъла   
Дата:   29-04-08 10:47

асахи, ще имам в предвид това което казваш за батковците. Това ми е първата среща с по-сериозно тяло, затова не бъразм да квича с изводи. Но казвам че ако другите качества (шум, стабилизация, скорост) сигурно са на кантар спрямо конкуренцията, тази DRO технолгия май е наистина нещо великолепно и без допълнителни обработка. И се регулира дълбочината и се изключва.

Отговори на това съобщение
 Re: Dynamic Range Оptimizer на Сони. Другите правят ли нещо подобно?
Автор: didesignbg   
Дата:   29-04-08 10:59

ех, а някои от по-простите производители като фуджи го правят хардуерно...

Отговори на това съобщение
 Re: Dynamic Range Оptimizer на Сони. Другите правят ли нещо подобно?
Автор: Пърпъла   
Дата:   29-04-08 13:32

мдааа, отивам на работа, цял ден само ще мога да отварям темата без да пиша. Добре де, някой не ли чел поне нещо, дайте линкове. Айде канонци, защитавайте се по-свирепо. Дори и всичко знаещия navy ли няма имформцаия по темата [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Dynamic Range Оptimizer на Сони. Другите правят ли нещо подобно?
Автор: marinY   
Дата:   29-04-08 16:22

За Jenadp,Boreto, Asahi и всички "ПРОФИ", които си мислят, че нищо ново не могат да научат (щото всичко си знаят). Това е най- краткия път да си заспят на мястото! Чуй, виж, пробвай, помосли десет секунди, пък тогава помисли да се изходиш ли авторитетно или да спечелиш от новонаученото.

Не ми говорете глупости за вградена в програмата на апарата или хардуерна корекция, която да има същия резултат, както анализ на няколко кадъра с експозиционен клин, 3 до 10 минути 100% натоварване на процесор, който е светлинни години по-бърз от този във фотоапарата. Sorry, ама спъхнете малко балончетата.



Публикацията е редактирана (29-04-08 16:32)

Отговори на това съобщение
 Re: Dynamic Range Оptimizer на Сони. Другите правят ли нещо подобно?
Автор: borisyankov   
Дата:   29-04-08 16:32

Още HP PhotoSmart-а ми имаше такава функция. (Модел от преди 5 години).

Вкарва ти Highlight Recovery и Fill Light във JPEG-ите.

Голяма работа, Sony направо поведоха пазара.

Отговори на това съобщение
 Re: Dynamic Range Оptimizer на Сони. Другите правят ли нещо подобно?
Автор: asahi   
Дата:   29-04-08 17:28

Марин Я., ще те пропусна в навалицата. Вярвам, че и Борето ще се съгласи. Ти си търси истината в ХДР-то.

Отговори на това съобщение
 Re: Dynamic Range Оptimizer на Сони. Другите правят ли нещо подобно?
Автор: marinY   
Дата:   29-04-08 17:57

Явно пак вкарваме много емоция и не се чуваме. ОСНОВНОТО, което тази програма, наистина прави (зарежи ХРД-то)е премахване на движещи се обекти - за архитектура, пейзаж и подобни е незаменимо (за професионалисти). И второто е удвоява пикселите, но на база няколко кадъра, което няма нищо общо, като качество със стандартното увеличаване на кадъра във фотошоп, например. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Dynamic Range Оptimizer на Сони. Другите правят ли нещо подобно?
Автор: danbi   
Дата:   29-04-08 18:04

Това, което въпросната програма "прави" всъщност нашето око/мозък прави от милиони години :)
По принцип "технологията" се нарича апроксимация (има и други добре звучащи термини).

Няма лошо, ако например направиш 10 кадъра са 10 мегапиксела, с малко отместваме (хубаво е да се знае колко) ще разполагаш с едни 100 мегапиксела, от които разбира се, може да се съчини картинка от 20 мегапиксела "с по-добро качество" (но не и 100 мегапикселова картинка).

Обаче, от една 10 мегапикселова снимка да направиш снимка от 20 мегапиксела.. ами да, може да направиш файл с повече битове, но те няма да носят повече информация!

Като се поразгледате по-сериозно, ще видите че рядко снимка от 10 мегапикселов фотоапарат има дори 2 мегапиксела полезна информация...

Но "повече за същите пари" си е винаги далавера :)

Отговори на това съобщение
 Re: Dynamic Range Оptimizer на Сони. Другите правят ли нещо подобно?
Автор: asahi   
Дата:   29-04-08 18:17

Премахване на движещи се обекти - ОК.
Другото е, меко казано, уйдурма. Те и мегапикселите са уйдурма, де. В крайна сметка използваме физическата резолюция на цялата система оптика-сензор и си търсим детайлите. С колко пиксела са нарисувани рядко има значение.

Отговори на това съобщение
 Re: Dynamic Range Оptimizer на Сони. Другите правят ли нещо подобно?
Автор: danbi   
Дата:   29-04-08 18:42

Особено малко като ти трепне ръката :)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »