Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 за ръчно копиране на чб снимки
Автор: Synthy   
Дата:   09-04-08 09:42

достигнах и до този момент - сам да копирам снимки с увеличител (засега върху стара фохар хартия, до изчерпване на количествата). За проявителя разбрах как да го използвам - 20 градуса, между 1:30 и 2:00 минути, не повече. Фиксажа също 20 градуса, обаче: колко време трябва да държа снимката вътре след проявителя, да правя ли "измиваща баня" с вода, преди да я топна във фиксаж, и колко време да я мия след това с течаща вода? Човекът, от който купих химикалите не ми го каза това, а аз забравих да питам. Също не разбрах, обикновена чешмяна вода ли да използвам за направата на химикалите, или трябва да е дестилирана (по-скоро дейонизирана, от бензиностанция, че се намира по-лесно)?

Отговори на това съобщение
 Re: за ръчно копиране на чб снимки
Автор: fotocolor   
Дата:   09-04-08 10:05

междинното миене е само минаване през водата за да може проявителя който е останал по снимката да се отмие/за да не ти прецака фиксажа/-може да е около 30сек до 1 мин.
Времето за фиксиране зависи от типа на фиксажа,неговата годност и концентация.
по принцип фиксирането е от 10мин-30 в зависимост с какви материали работиш.
Миенето след фиксажа е добре да бъде поне 20-30 мин на течаща вода,от опт знам че каскадното миене е много добро,а също така ако имаш танк за проявяване на кинофилми-е това вече е върхът-отмива много добре.
За химията е добре да използваш дестилирана/преварена вода/,на времето се продаваха и омекотители за вода.

Отговори на това съобщение
 Re: за ръчно копиране на чб снимки
Автор: stefan63   
Дата:   09-04-08 10:15

След проявителя се прави баня - 5-20 секунди само вода или стоп баня - целта е да се пази фиксажа.
Фиксаж - да речем 10-15 минути. После - много вода -20 минути поне - повече вода - по трайна снимка . С измерване на киселинността може да се установи кога е достатъчно измита - но не съм сигурен.
Вода от чешмата.

Отговори на това съобщение
 Re: за ръчно копиране на чб снимки
Автор: Synthy   
Дата:   09-04-08 13:15

[beer] благодаря

Отговори на това съобщение
 Re: за ръчно копиране на чб снимки
Автор: volokin   
Дата:   09-04-08 13:25

Миеш след проявителя, 30-тина секунди. После след фиксажа аз процедирам така, минавам през едно корито с водна баня, след което слагам картинката да отлежи в една кофа пак пълна с вода, там като се съберат 4-5 започвам миене на чешмата, колкото повече, толкова повече. В кофата периодично сменям водата. Ако имах повече място в банята, щях да ползувам и ваната, ама на, там си разполагам всичките бани и т.н.

Купи си качествена хартия!!!! Иначе няма смисъл цялото начинание. [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: за ръчно копиране на чб снимки
Автор: Synthy   
Дата:   09-04-08 13:27

какво е "качествена хартия" ? по какво ще я позная? тая фохар, на която мисля да копирам сега, е... незнам от кога. ама искам да я изхабя за да видя как изобщо се прави цялата процедура.

Отговори на това съобщение
 Re: за ръчно копиране на чб снимки
Автор: jmiotov   
Дата:   09-04-08 13:33

Важното е, да е в срок на годност, или поне да не е много стара[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: за ръчно копиране на чб снимки
Автор: volokin   
Дата:   09-04-08 13:38

Еми ето ти два модела които много харесвам:

Ilford MGIV Multigrade IV RC DE Luxe
MACO Multibrom WA baryt

Повечето хартии на Фома също, на АГФА.

Ilford, тази първата която ти посочих се борави много лесно с нея, има здрав носител и както името подсказва е правена точно за филтри. Има много хубаво черно, и много приятни полутовнове. Може би за човек който тепърва започва, е най-доброто.

ФОма, по специално баритните "картончета" на мен много ми харесват, но изисква малко практика, а и преса ще ти е нужна. ЕВТИНА е ФОМА-та, и това и е най-хубавото, а в същото време си е с доста голямо съдържание на сребро.

И ЕДНА МНОГО ЛЮБИМА И ИЗКЛЮЧИТЕЛНО ЕСТЕТИЧНА ПРЕПОРЪКА ОТ МЕН:
MACO MULTIBROM WA baryt/FB

Отговори на това съобщение
 Re: за ръчно копиране на чб снимки
Автор: icikonti   
Дата:   09-04-08 14:18

FORTE пластифицираната , която продават ЕКУИПЕКС също никак не е лоша, но в сравнение с Ilford MGIV Multigrade IV RC DE Luxe е като хубав автомобил пред Ролс Ройс!!!Това е моето мнение...
Но съвета да си купиш качествена хартия иначе начинанието с копирането губи смисъл е наистина правилен!!!!

Отговори на това съобщение
 Re: за ръчно копиране на чб снимки
Автор: luboar   
Дата:   09-04-08 20:42

според мен, (и в на практиката ми) вида на водата няма значение. (разбира се по-добре ще е най-чистата вода за направа на химикалите)
.. но, междинната вана при обработка на ЧБ хартия, е важен момент в процеса.
.. препоръчвам експонирането на хартията да е малко по-късо, и да позволи оставането на хартията в средната вана по дълго.. тогава процеса на проявяване (дори и в ъв вода) продължава от попития в емулсията проявител, и действа фино върху местата които имат нужда (гладно проявяване - появяват се детайли в сенки и светлини). или казано просто, избистряне на снимката
...средната вана не е само за да пази фиксажа : ))))))
..обаче това е друга не ФФ материя.
целувки на дамите https://photo-forum.net/joro/emoticons/40.gif



Отговори на това съобщение
 Re: за ръчно копиране на чб снимки
Автор: nelvis   
Дата:   09-04-08 23:34

Искаш ли малко висш пилотаж-питай някой познат химик за бензотриазол или бензимидазол-противовоалиращи вещества,от които ще имаш нужда щом работиш със стари хартии-подтискат воала.Калиевият бромид също е такова вещество,но той е инхибитор на проявяването ,ако е в по-големи количества и пречи на проявителния процес.Воалът може да се свали и в последствие,ако се използва разреден Фармеров отслабител и се третират вече фиксирани и добре измити хартии/снимки/при визуален контрол.За стоп ваната-в твоя случай е добре да използваш подкислена междинна вана с оцетна киселина,лимонтозу,калиев метабисулфид или най-обикновен винен оцет.Но при по-качествени в срок на годност хартии след проявителя е необходимо снимката да престои във вана с вода или силно разреден проявител,за да развие полутонове,а вече замърсената вана с фиксаж да използваш като стоп и окончателно да фиксираш в чист фиксаж.Дано съм бил ясен,но мога и да дам допълнителни пояснения.Във всеки случай възхищавам ти се на ентусиазма.И още нещо-ако намериш връзка с рентгенов лаборант,искай проявител-техните са доста контрастни и при стари хартии могат да дадат добри резултати..[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: за ръчно копиране на чб снимки
Автор: siliana   
Дата:   10-04-08 00:23

Само да допълня, за фотохартията Ilford Multigrade, че можеш да си купиш и градационни филтри към нея [smilie19] (отдавна не съм ги ползвала, мисля че ги купувах от Живас на Дондуков - преди 100години :)) ), но ако си намериш такива, копирането се превръща в удоволствие. Всеки един филтър (за чб снимки) е за различна стойност на контраста, като например 1-ви филтър - ти омекотява изображението, а пък 4-ти филтър е за много рязко и контрастно изображение с истинско черно в него. Не съм сигурна къде съм ги забутала, но отдавна не съм ги ползала,и затова не помня точно бройката и заглавието.[smilie11] Ще потърся и ще ти кажа по-точно, ако си купуваш фотохартия Ilford Multigrade.

Отговори на това съобщение
 Re: за ръчно копиране на чб снимки
Автор: xizor   
Дата:   10-04-08 10:15

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: за ръчно копиране на чб снимки
Автор: Insert   
Дата:   10-04-08 12:35

И аз си оборудвах лаборатория и съм копирал няколко пъти но съм толкова зле, че дори не знам какво да попитам.
[smilie11]
Иначе написаното намирам за полезно и би било добре хората с опит да го споделят, без да се ограничават от рамките на темата.

[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: за ръчно копиране на чб снимки
Автор: Synthy   
Дата:   14-04-08 10:20

Много благодаря на всички, писали в темата. Полезни неща научих [beer] От опита ми в къщи, установих следното: или хартията, която имам е прекалено стара и вече "изветряла", или увеличителя ми е по-зле, отколкото си мислех (руски, УПА 510). Мисля си, че е от увеличителя, защото има винетиране - краищата останаха почти бели. съмнително ми е [smilie8] [smilie8]. Като разместих лампата (има такава възможност), следващите снимки бяха на други места неосветени... значи - търси се равномерно матирана крушка 60/75W. Продължавам с опитите [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: за ръчно копиране на чб снимки
Автор: radan   
Дата:   14-04-08 11:45

Ако някой има опит в копирането с използване на "Янпол колор" вместо мултигрейд филтрите,нека да сподели в темата!


Отговори на това съобщение
 Re: за ръчно копиране на чб снимки
Автор: icikonti   
Дата:   14-04-08 13:25

Synthy - не продължавай с опитите с тая УПА!Само ще си претрепеш нервите, а резултат, макар и трудно постигнат- няма да ти е по вкуса!
УПА-та никога не е била правена за копиране на фотография!Тя е направена от советский человек за другой советский человек, който си е умирал да се трепе, за да постигне нищожни резултати.Ни кондензор, ни възможности, ни оптика....Това е като да си купиш "калинка с 250 кум.см двигател" и да си мислиш, че караш кола!!!
Същото ще кажа и за "Янпол колор" ....
Сериозни резултати се постигат със сериозна оптична система и като се "краде" поне да се открадне от световна система -я Дурст, я Йобо,я Илфорд, я нещо друго!!!Социзмислиците, са строшили нервите не на един любител.Има такива съветски аналози, които са "крадени" от сериозни западни аналози, които стават.УПА-та не е между тях.
Аз не бих заменил Илфорд мултригрейд филтрите с Янполколора.Изключително удобно се работи с тези филтри.Означено е на тях за какво са и как се служи с тях.Просто ги слагаш под или над обектива и си копираш.Ако изкаш допълнително да си вкопираш небе или др. обект- не се чудиш, ами си взема филтър 00 или 0 и с маска си го откопирваш.Няма сметки, кое на колко отговаря, резултата е предварително ясен и достатъчно прогнозируем!!!


Отговори на това съобщение
 Re: за ръчно копиране на чб снимки
Автор: stzz   
Дата:   14-04-08 15:42

Ще използвам темата за един въпрос.
[smilie11]
От дясната страна на тялото на Опемус 5а има ръкохватка, която издарпвайки виждам нещо като държач за филтри.
В моя случай рамката е празна и въпроса ми е за ЧБ снимки, какви филтри и с какъв ефект могат да се използват.

[beer]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »