Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Я една бърза анкета?
Автор: PeterPAN   
Дата:   03-01-08 23:48

Кажете си честно ....

Отговори на това съобщение
 Re: Я една бърза анкета?
Автор: kalata_n   
Дата:   03-01-08 23:50

[smilie24]
Честна дума :)

Отговори на това съобщение
 Re: Я една бърза анкета?
Автор: navy   
Дата:   03-01-08 23:52

[smilie24]
съгласен

Отговори на това съобщение
 Re: Я една бърза анкета?
Автор: PeterPAN   
Дата:   03-01-08 23:52

На колк от вас като закачите ново АФ стъкло и правите снимка правилно експонирана, след което закачате м42 обектив и снимате на М с настройките от предишната снимка на същото фокусно разстояние и снимката става преблизително толкова експонирана колкото и при АФ стъклото?

Имам предвид че стъклата потъмняват явно и им пада светлсилата, така ли е?

утре ще пробам с ТАИР 3С, Пентакон 200/4 и Зонара 135/3.5

Имам впредвид на максимално отворена бленда

Отговори на това съобщение
 Re: Я една бърза анкета?
Автор: darksorrow   
Дата:   03-01-08 23:53

нямам проблем

Отговори на това съобщение
 Re: Я една бърза анкета?
Автор: PeterPAN   
Дата:   03-01-08 23:54

Имам предвид примерно АФ 50/1.4 на бленда 1.8 и примерно Пентакон 50/1.8 на ф1.8 на М режим с еднаква скорост

Отговори на това съобщение
 Re: Я една бърза анкета?
Автор: peterst   
Дата:   03-01-08 23:56

винаги, с правилният преходник (наздраве за слав61 [beer] [beer] [beer] :)


Отговори на това съобщение
 Re: Я една бърза анкета?
Автор: otkata   
Дата:   04-01-08 00:00

PeterPAN написа:

> Имам предвид примерно АФ 50/1.4 на бленда 1.8 и примерно
> Пентакон 50/1.8 на ф1.8 на М режим с еднаква скорост

Утре ще ги пробвам, но отсега съм сигурен, че при пентакона ще е недоекспонирано.

Отговори на това съобщение
 Re: Я една бърза анкета?
Автор: ALBIREO   
Дата:   04-01-08 00:00

М42 за мен е само мъглявина в съзвездието Орион и спомен за обективи, които повече няма да ползвам.

Отговори на това съобщение
 Re: Я една бърза анкета?
Автор: PeterPAN   
Дата:   04-01-08 00:33

ALBIREO :

Да така е но в случая какъв макро обектив трябва да взема за да мога да снимам от 1м 25мм и да ми заемат целия кадър?

ще го постигна със Минолта 100/2.8 която втора ръка от е бай струва 600Евро, а така за няма и 150 лв. е ОК и от 1м а не от 30см. Верно че фокуса е на магия но е много по лесно от 1м от колкото от 10см [smilie5] и дофа е поголям

Иначе относно м42 съм съгласен че освен за чесане на крастата и портрети, трудна работа, не че няма форумци правещи страхотни снимки с тях, но за стийт, репортаж и друго освен пейзаж и портрет много трудно и ентусиазъм

Отговори на това съобщение
 Re: Я една бърза анкета?
Автор: gecata   
Дата:   04-01-08 07:10

И аз като ALBIREO ..... разочарованието ми дойде след като мушнах на дигиталката обективите от Хасито /с преходник от Слав разбира се /......ами нищо общо със северния елен!!!

Отговори на това съобщение
 Re: Я една бърза анкета?
Автор: doca   
Дата:   04-01-08 09:18

С 2 пробни кадъра и съм готов.
Pentacon auto 50/1.8 MC на М42, с преходник към K100D.



Публикацията е редактирана (04-01-08 09:30)

Отговори на това съобщение
 Re: Я една бърза анкета?
Автор: dave   
Дата:   04-01-08 09:29

Имам чувството, че стария ми Хелиос 58/2 има силно надценен отвор на 1:2, и горе-долу нормален 1:2.8, ама не съм тествал целенасочено.


Отговори на това съобщение
 Re: Я една бърза анкета?
Автор: ALBIREO   
Дата:   04-01-08 11:25

ПетерПан - разбирам, но важното е ти какво търсиш - евтино, качествено или компромисно решение. Хубавото поне е, че на пазара всичко има и с определен бюджет, все ще купиш нещо, което да ти свърши работа.

Отговори на това съобщение
 Re: Я една бърза анкета?
Автор: PeterPAN   
Дата:   04-01-08 13:21

Бе то ясно че МФ е на светлинни години от АФ, няма какво да го нищим, по принцип в повечето случаи получаваш това за което плащаш[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Я една бърза анкета?
Автор: PeterPAN   
Дата:   04-01-08 13:23

Тук идеята ми беше да разбера повече до колко старите обективи се влияят от времето и до колко влияе потъмняването на лещите, доста м42 стъкла имат характерен рисунък и цветопредаване коте не мога да си го обясня по друг начин

Отговори на това съобщение
 Re: Я една бърза анкета?
Автор: Mobby_Dick   
Дата:   04-01-08 13:43

Не се влияят!

Елементарна истина е, и не е нужно да си фотограф за да го знаеш. Достатъчно е да познаваш физиката до 7-ми клас и по-точно температурите на топене на стъклото например.

Виж, новите АФ се влияят и то силно, но то не е заради стъклото в тях, а заради подобията на стъкло от което са изградени някои компоненти. Тези обективи са си обикновени еднодневки независимо от цената.
Именно тук идва разликата между големите и скъпи фирми които ползват само стъкла (Цаис, Лайка), и масовката която ползва заместители.


Отговори на това съобщение
 Re: Я една бърза анкета?
Автор: 35mm   
Дата:   04-01-08 15:37

Mobby_Dick [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Я една бърза анкета?
Автор: 35mm   
Дата:   04-01-08 15:51

Сещам се: Нормално е два обектива от различна марка да имат различна оптическа скорост (ф/2.8 на Никон дава различно време на затвора каквато ф/2.8 на Канон, или които и марки да изберем). Еми много е просто - понеже има ефективна(фотометрична) и геометрична светлосила.
ГЕОМЕТРИЧНАТА е тази която пише с числа по обектививте, но тя не взема в предвид загубите на лещите в обектива.
ЕФЕКТИВНАТА или фотометрична, е тази която отчита загубите в лещите.
Във фотографията не се използва означение на ефективна светлосила. В киното се използва и които и 2 обектива на които и две марки да избереш, ако пише Т 1.7, това ти гарантира че обективите ще имат еднаква оптична скорост.
Единствения случай на фотообектив да му бъде дадена ефективната светлосила е Nikkor 300mm f/2.0s ED-IF (понеже се използва и в киното с адаптери понякога).
В инфото към него ясно е написано че обектива има ефективна светлосила Т 2.2 докато той си се води Ф/2.0

http://www.mir.com.my/rb/photography/companies/nikon/nikkoresources/telephotos/300mmedif20/300mSpeca

Отговори на това съобщение
 Re: Я една бърза анкета?
Автор: PeterPAN   
Дата:   04-01-08 17:08

Мерси за разясненията, а покритията по лещите не се ли развалят?

Отговори на това съобщение
 Re: Я една бърза анкета?
Автор: 35mm   
Дата:   04-01-08 17:29

Развалят се - виждал съм много проядени покрития на обективи държани с години във влажно мазе. Можеш и да ги протриеш от много бърсане с неправилна химия.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »