Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 М42 обективи на Минолта автофокусно тяло
Автор: ilcoin   
Дата:   03-01-08 11:03

Как стой въпроса със поставяне на М42 обективи на автофокусно тяло на минолта? Дали ще има мерене, потвърждение на фокуса и пр. екстри. Естествено че се налага преходник, но дали е със оптичен елемент като на Никон или не? Бях чел преди много време във някакъв руски форум че се налагал и някакъв допълнителен "хардуерен хак" понеже иначе камерата не искала да снима. За съжаление беше отдавна и не мога да го намеря пак. Бих бил много благодарен ако някой ми обясни как стоят точно нещата и евентуално откъде би могъл да се намери такъв преходник, както и приблизителната му стойност. Благодаря на всички предварително

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: М42 обективи на Минолта автофокусно тяло
Автор: hotsnail   
Дата:   03-01-08 11:19

Значи мери си без грижи. На приоритет на бленда или ръчно. Блендата си я управляваш обаче от обектива.

За да щракне трябва от менюто да укажеш да щрака без обектив (на цифровите, за филмовите не знам).

За фокуса и стабилизацията ти трябва преходник с малко електроника - "haoda screen" турси в гугъл те продават преходниците.

Иначе ако мислш без стабилизацийка и потвърждение на фокуса да караш може и само с един метален пръстен.

Преходниците са неоптични, само метален пръстен. С някой преходници има проблем че са много дебели и няма фокус на безкрайност с цифрово тяло (има май малка разлика в байонета).

Успех

Ако искаш мога да ти продам комбо

1. Преходник (препилен да е по тънък) без електрика
2. Юпитер 9 - 85/2
3. Такумар 28/3.5

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: М42 обективи на Минолта автофокусно тяло
Автор: ilcoin   
Дата:   03-01-08 12:03

Благодатя за отговора. Принципно ме интересува за лентово тяло. Мисля че ще мога да мина и без потвърждение на фокуса на първо време [smilie3]. Интересува ме дали ако обектива е със скачаща бленда (мисля че така се казваше), дали ще може да я управлява камерата със преходника или ще се налага да затварям ръчно блендата?


Отговори на това съобщение
 Re: М42 обективи на Минолта автофокусно тяло
Автор: icikonti   
Дата:   03-01-08 12:47

Аз имам многогодишен опит с лентови тела и обективи на М42.
Тялото на Минолтата, не може да управлява скачащата бленда на обектива.Това е така, защото при АФ обектива, лоста за блендата на обектива се върти, докато при М42 обектива, лоста се натиска, за да се задейства блендата.
Няма как да превърнеш въртеливото движение в постъпателно.....
За това и съм си взел обективи с ръчно взвеждане на блендата.
1.Кадрираш през напълно отворена диафрагма.
2.Свиваш блендата до необходимата и мериш.
3.Снимаш.
Тъй като ползвах предимно широкоъгълни обективи -17 мм и 20 мм, меренето ме лъжеше.Избягвах го, като предварително задавах на тялото да преекспонира +1,5 бленди при 17 мм и +1 бленда при Флекгонон 20 мм.Това го установих от опит.При дълги обективи, вероятно няма да се наложи такава корекция.[beer]
В профила ми има доста снимки правени така:
ето със 17 мм
17 мм
ето с 20 мм
20 мм
17 мм
17 мм
Забравих да добавя за преходника-НАМА от Халите , за около 50 лв.
Преди да се появят те, ми ги правеха на струг.Имам около 2-3 заготовки от дуралуминий, но без да е монтирано на тях стопер.



Публикацията е редактирана (03-01-08 12:51)

Отговори на това съобщение
 Re: М42 обективи на Минолта автофокусно тяло
Автор: ilcoin   
Дата:   03-01-08 12:58

Благодаря на всички за изчерпателната информация! Изясни ми се почти всичко освен едно. Ще снима ли лентовото тяло само с обикновен метален преходник? По всичко личи че няма да има проблем но все пак искам да съм сигурен.

Отговори на това съобщение
 Re: М42 обективи на Минолта автофокусно тяло
Автор: slav61   
Дата:   03-01-08 13:15

ето как е за лентово тяло
lhttp://jwhub.xtdnet.nl/mug/af-tips.html




Публикацията е редактирана (03-01-08 13:19)

Отговори на това съобщение
 Re: М42 обективи на Минолта автофокусно тяло
Автор: ilcoin   
Дата:   03-01-08 13:22

slav61 <- пич, златен си с тоя линк! Благодаря много също на hotsnail и на icikonti. Всички ми помогнахте много да се ориентирам бързо в ситуацията. Весели празници и много успех през новата 2008 година!

[shtrak] [shtrak] [shtrak]


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »