Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна
 Въпрос за сивата карта
Автор: Prakticar   
Дата:   21-11-07 20:40

Защо сивата карта е точно 18% сива, а не да речем 17% или 19% ?


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за сивата карта
Автор: magnifico   
Дата:   21-11-07 20:47

Ми сигурно защото 18% е сметнато за точно ноутрално сиво...другото ще клони или към бяло, или към черно...поправете ме, ако греша [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за сивата карта
Автор: equinox   
Дата:   21-11-07 20:50

Защото фотоапарата "вижда" всичко в 18% сиво. Защо точно 18 не знам.

Аз още се мъча с custom white balance чрез сива карта... Нещо бъркам ама какво ли не знам.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за сивата карта
Автор: джъмбо   
Дата:   21-11-07 21:09

18% отразена светлина дава дланта на ръката на всеки човек по света (ако я е измил)

от тук може да се сетите защо е заложено 18% сиво

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за сивата карта
Автор: didesignbg   
Дата:   21-11-07 21:11

Ей сега ще мине джъмбо и ще ти обясни че няма такова нещо като 18% сиво. Има повърхност която отразява 18% от падащата върху нея светлина.
По темата 18% най-вероятно са отживелица от печатарите (за тях това е средата между черно и бяло). Меренето на апаратите не се калибрира на 18%, а по стандарта ANSI, които уж бил 12-13%, няма как да разберем стандарта е затворен.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за сивата карта
Автор: didesignbg   
Дата:   21-11-07 21:12

ха, той минал докато съм писал[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за сивата карта
Автор: GenaDP   
Дата:   21-11-07 21:55

18% сиво отговаря на зона 5 от с-мата на Ансел Адамс. Светломерите се калибрират най-често за 12% сиво, щото вероятно в АНСИ стандарта пише така.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за сивата карта
Автор: GenaDP   
Дата:   21-11-07 22:00

Автор: джъмбо
Дата: 21-11-07 21:09

18% отразена светлина дава дланта на ръката на всеки човек по света (ако я е измил)

от тук може да се сетите защо е заложено 18% сиво


Ке-ке-ке, слонски... Кой те излъга за тая работа? Слонски крайник може и да дава 18% сиво, ама нормалната човешка кожа при измити ръце е доста по-светла... [smilie19]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за сивата карта
Автор: джъмбо   
Дата:   21-11-07 22:07

прасето
вземай светлонер и мери

мерили сем и е давало 16 до 18.....

и негри съм снимал кат се занимавах с мода и колкото и да ти е странно еднакво светли са им дланите

ма кво ти говоря ти нали си професор и го преподаваш всеки ден в меито

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за сивата карта
Автор: Prakticar   
Дата:   21-11-07 22:11

Дидесигнбг даде някаква подсказка, ама аз пак да питам - защо за печатарите 18% е средата между черно и бяло?
Пък и стандарта, който и да е той се основава на някакви разумни причнини да посочи една стойност, а не друга.
Иначе, моята длан е, така да се каже, с около 1 бленда по-светла от сивата карта.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за сивата карта
Автор: GenaDP   
Дата:   21-11-07 22:15

Хоботник, къпи се по-често, и светломера може да почне да показва различно... [smilie19]

Ей ти тук зоновата с-ма вкратце.
Според самия и създател:

- Zone 5 Clear north sky (panchromatic rendering). Dark skin. Gray stone. Average weathered wood. Middle gray (18% reflectance).

- Zone 6 Average Caucasian skin value. Light stone. Shadows in snow in sunlit snowscapes.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за сивата карта
Автор: GenaDP   
Дата:   21-11-07 22:16

Опа, забравих линка: http://www.luminous-landscape.com/tutorials/zone_system.shtml
https://photo-forum.net/joro/emoticons/S77A.gif

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за сивата карта
Автор: shama   
Дата:   21-11-07 22:20

що ли си мисля 18% не е тона на човешката кожа а 36% или един стоп от сивата карта а иначе да светломерите не са на 18% а на 12-13%

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за сивата карта
Автор: GenaDP   
Дата:   21-11-07 22:25

Автор: shama
Дата: 21-11-07 22:20

що ли си мисля 18% не е тона на човешката кожа а 36%


На 36% сиво може да е само кожата на някой мангал, дето цял ден рови по бунищата, а сапун само по рекламите в телевизията е виждал... [smilie19]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за сивата карта
Автор: shama   
Дата:   21-11-07 22:41

може и да си прав :) просто аз си снимам на 36% за по добър тон

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за сивата карта
Автор: Grandpa   
Дата:   21-11-07 23:00

Гената е прав - пробвал съм...ма Джъмбо може да е по-черничък...

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за сивата карта
Автор: the_rookie   
Дата:   22-11-07 04:42

ами вероятно щото някой е изчислил че интегралната яркост на средностатистическият обект за снимки е равна на яркоста на 18 процента от сивата скала

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за сивата карта
Автор: the_rookie   
Дата:   22-11-07 04:51

за средностатистически обект разбирай човек в цял ръст с черни обувки бяла шапка и средно сив костюм [smile] [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за сивата карта
Автор: didesignbg   
Дата:   22-11-07 09:41

Prakticar, обекта които отразява 18% от падащата светлина е сиво, но не кое да е сиво, а точно това по средата на бялото и черното. Виж в зоновата теория която Гената е дал.
По другия въпрос защо стандарта е 12-13%, защото това изглежда показва математиката. Стандарта както ти казах е затворен и за него се плаща доста, но ето ти разсъжденията на един човек които явно има идея по темата http://www.richardhess.com/photo/18no.htm

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за сивата карта
Автор: GenaDP   
Дата:   22-11-07 12:52

Автор: Prakticar
Дата: 21-11-07 22:11

Дидесигнбг даде някаква подсказка, ама аз пак да питам - защо за печатарите 18% е средата между черно и бяло?


Офффф... Последно теб кво те интересува - меренето при светломерите, или при печатарите? За второто прочети малко на тема денситометрия... Накратко - 18% сивото се намира в геометричната среда на прехода черно-бяло.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за сивата карта
Автор: biso   
Дата:   22-11-07 15:33

дотук разбирам, че 18% е отразената светлина, а сивото е около 50%черно. 50%черно е точно по средата между черното и бялото.

ако сивата карта е 18% черно то тя ще отразява доста повече проценти светлина

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за сивата карта
Автор: biso   
Дата:   22-11-07 15:35

за печатарите пък няма начин средата да е на 18%. тях не ги интересува нито отразената нито неотразената светлина, а пигментите - мастилата където процентите не зависят от светлината

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за сивата карта
Автор: didesignbg   
Дата:   22-11-07 16:32

аха, пък един мармот завива калибраторите.
ако наистина те интересува чети, в момента бъркаш понятията. Тука го има началото за нататък може да се оправиш и сам http://www.cambridgeincolour.com/tutorials/camera-metering.htm

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за сивата карта
Автор: Lighter   
Дата:   22-11-07 18:31

Понеже цари абсолютна ОБЪРКВАЦИЯ...

50% (средно) сиво се получава при смесването на равни количества бяло и черно. Е те т'ва средно сиво отраязява точно 18% (+- 0,5 %) от попадналата върху него светлина. Така че тия 18% съвсем не са случайни!!! Това е фотографски стандарт въведен първо от КОДАК. Всички светломери на света са калибрирани да "виждат" средно сиво. Затова ако се снима на авт. режим бяло или черно - а! изненадааааа.... на снимката излиза средно сиво :)

За по-аналитично настроените - черното и бялото дето ги смесвахме в началото са на разстояние съответно 2 и 2/3 и 2 и 1/3 бленди от средното сиво. Наричат се черно и бяло с разработка, сиреч с детайли...
Хайде със здраве!!!

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за сивата карта
Автор: Lighter   
Дата:   22-11-07 18:33

А, и още нещо... Единствено Гената е в час!

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »