Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 съвти относно почистване на матово стъкло
Автор: turntablism   
Дата:   07-11-07 21:47

Един приятел ми донесе една практика мтл за да я почистим малко..матовото стъкло е доста замърсено и на места е по бледо и като се загледам виждам ясно изразено петно което е в централната част.демонтирах матовото стъкло за по лесно почистване, минах го няколко пъти с микрофибер но петното не изчезна.искам да попитам как мога да го изчистя максимално добре в домащни условия?мога ли да използвам спирт? (ще повреди ли материала от който е направен) като цяло с какъф препарат и кърпи от какъв материал да използвам ?ще съм благодарен за полезна информация [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: съвти относно почистване на матово стъкло
Автор: phil   
Дата:   07-11-07 22:24

3-4 капки изопропилов алкохол - питай в аптека или някой фармацевт (не е агресивен) на дъното на ракиена чаша с дестилирана вода 20-тина мл. Мокриш го с това хубаво измиваш с мека четка за рисуване пак със същото, изплакваш пак със същото и го държиш с пинсета да изтече към някой от ъглите. Можеш да духнеш с духалка да изсъхне по-бързо. Така не остават кръгове или петна каквито остават от всички други начини. Каквото не махнеш с това, е повредено стъкло. Това работи и за пластмасовите стъкла. Пробвано - и то на най качествените матови стъкла. Ако първия път не го харесваш, пробвай пак. Не прави нищо със спирт или някои препарати за почистване на лещи и обективи. И както се казва - на твоя отговорност :)


Отговори на това съобщение
 Re: съвти относно почистване на матово стъкло
Автор: Grandpa   
Дата:   07-11-07 22:29

Нещо не разбирам идеята да разреждаш спирта (3-4 капки на 20мл си е яко разреждане)?

Иначе първосигналната ми реакция е да кажа "ацетон", но не ми вярвай докато Зентекс не се изкаже...

Отговори на това съобщение
 Re: съвти относно почистване на матово стъкло
Автор: turntablism   
Дата:   07-11-07 22:31

Благодаря ви много за подробното описание!утре ще намеря споменатия алкохол и ще свърша тази работа.отново благодаря!Бяхте ми много полезен.. [smile] [smile] [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: съвти относно почистване на матово стъкло
Автор: turntablism   
Дата:   07-11-07 22:32

да видим още какви предложения ще има тази вечер :)

Отговори на това съобщение
 Re: съвти относно почистване на матово стъкло
Автор: phil   
Дата:   08-11-07 00:48

това не е разреждане и спирт, а по скоро като се смеси с водата работи като повърхностно активно вещество да изчезне после водата без да остави следи кантове и петна, които са гадни на матовото стъкло. Прах и леки замърсявания си ги сваля водата. Ако не - да капне пак две капки от един български препарат за стъкла Medix който също върши работа добра работа отблъсква перфектно равномерно водата от стъклото, вместо всичко горе заедно с алкохола. Така оправих идеално едно матово стъкло на Contax, много ме дразнеше, имаше петно и прах. Ако не става, обади се на ЛС ще го нагласиме някак.


Отговори на това съобщение
 Re: съвти относно почистване на матово стъкло
Автор: phil   
Дата:   08-11-07 01:04

Пак да припомня, при мене най-важното беше да хвана с пинсета матовото стъкло вертикално и да издухам водата към долния ъгъл, за да не остане някоя капка, особено около микропризмата, че после се виждат гадни очертания като изсъхне. Това което капваш, помага водата да бяга от стъклото след изплакването. Меката четка за рисуване върши работата на мокро преди това. Дестилирана чиста вода!


Отговори на това съобщение
 Re: съвти относно почистване на матово стъкло
Автор: turntablism   
Дата:   08-11-07 01:33

утре ще потърся в аптеката изопропилов алкохол и ще се пробвам..мисля че и призмата има нужда от почистване..можели пак така ?

Отговори на това съобщение
 Re: съвти относно почистване на матово стъкло
Автор: phil   
Дата:   08-11-07 10:42

Я пробвай първо с тоя Medix. Ставаше въпрос за микропризмите на матовото стъкло. А за призмата - там май не трябва да пипаш както е вътре... Само с духалката, или по добре, ако виждаш прашинка с меката четчица леко. Не ходи до краищата на призмата да не събереш някоя гадост и да я мацнеш навътре. Тази четчица естествено трябва да е много чиста, например измита със сапун и вода и много добре изсушена

Ако ще чистиш призма, май трябва да разглобиш камерата, да я извадиш и да я почистиш с някоя добра течност за лещи - не само отдолу, а по всички равнини. Ако виждаш нещо, то може да не е по долната хоризонтална равнина. Внимавай да не я изцапаш още повече или да си докараш някоя друга беля...


Отговори на това съобщение
 Re: съвти относно почистване на матово стъкло
Автор: 3DFEN   
Дата:   08-11-07 13:14

Отиваш в някоя оптика. Там проават едни спрейчета за почистване на очила с покритие Купуваш едно такова. Пръскаш и чистиш. Перфектно е. Тези спрейчета са специално за очила с антирефлексно покритие, така че не действат на разни покрития и чистят идеално. Още по евтино , пак в оптика и молиш мадамата да пръсне малко на матовото стъкло , което е в джоба ти.

Отговори на това съобщение
 Re: съвти относно почистване на матово стъкло
Автор: turntablism   
Дата:   08-11-07 21:05

phil методът е перфектен за доашни условия,току що монтирах призмата и матовото стъкло и в визьора има доста чист образ няма нито една точка.аз не можах да намеря алкохола и го направих с препарат за почистване на стъкла и дестилирана вода от аптека.повторих процедурата 3 пъти и резултата беше отличен.благодаря ти

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »