Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Дигитализиране на стари филми
Автор: Vesselin   
Дата:   22-09-24 14:46

Молба за помощ до форумци:
Наскоро изрових вкъщи една кутия със стари ЧБ филми. Проявени са, но са стояли навити на руло (и завити в хартийка) 40-50 години и сега е трудно да се развият. Пробвах да ги дам на студио за сканиране, но от студиото казаха че не могат да минат през минилаба. Сигурен съм, че има начин да се "разгънат", все пак хората развиват и доста по-стари неща. Някой да знае къде работят със стари филми? Или подходящ направи-си-сам метод?
Благодаря!


Отговори на това съобщение
 Re: Дигитализиране на стари филми
Автор: ddantgwyn   
Дата:   22-09-24 15:27

Vesselin написа:

> Молба за помощ до форумци:
> Наскоро изрових вкъщи една кутия със стари ЧБ филми. Проявени са, но са стояли навити на руло (и завити в хартийка) 40-50 години и сега е
> трудно да се развият. Пробвах да ги дам на студио за сканиране, но от студиото казаха че не могат да минат през минилаба. Сигурен съм,
> че има начин да се "разгънат", все пак хората развиват и доста по-стари неща. Някой да знае къде работят със стари филми? Или
> подходящ направи-си-сам метод?
> Благодаря!

Не си казал откъде си :)

Аз например знам, че във фото „Ралица“ в София сканират филми, във фото „Трейман“ също. Сигурно има и други ателиета, които предлагат тази услуга.

Иначе за направи си сам - купил съм си листове за съхраняване на филми. Продават се в доста фотоателиета, лично аз си взех от Фотосинтезис една кутия със 100 листа за цена около 30-на лева.

Така, че първата ти работа е да си вземеш такива листове. На един лист има място за седем отрязъка по шест кадъра, тоест един лист с размер А4 ще побере един филм 135 милиметра. Има такива листове и за средния формат филми - 6х6 или 6х9 cm.

След това ще трябва да нарежеш сам филмите. Добре би било да си с памучни ръкавици при тази операция и да работиш бавно и внимателно, защото при развиването има опасност от надраскване на самите филми.

Нарязаните парчета поставяш в тези листове. На листовете има възможност за надписване - дата, място и още някакви детайли, каквито прецениш, че ще са нужни. Но по-добре е да си водиш описаие отделно - дали на файл или на хартия е второстепенен въпрос.

Добър вариант за самите филми е да имаш възможност още при нарязването да сканираш отрязъка преди да го прибереш в класьора за да не се налага после да го вадиш пак. Не че е голяма драма, особено ако работиш внимателно, но е за предпочитане, поне според мен.

За сканиране на филмите ще ти трябва скенер, който може да сканира прозрачни материали. Ако нямаш скенер и мислиш да си купиш, ще трябва да внимаваш да е с такива възможности, че не всички го могат.

Ако имаш вече скенер, слагаш отрязъка в скенера, сканираш кадрите от него, измисляш някакъв начин как да наименоваш филмите и самите снимки и сканираш.

Аз самият сканирам черно-белите филми на 16 бита (експериментирам и на 24 бита, но още не съм стигнал до тях да ги видя), а цветните - на 24 бита. За цветни филми има и възможност за сканиране в 48 бита, но това трябва ти да прецениш - като качество и като големина на получените файлове. Сканирам в .tiff формат, за да мога след това да обработвам снимките с някой растерен редактор.

Това е като за начало от мен. Виж и другите колеги какво ще ти предложат и решавай.

А ако нямаш опит в сканирането и решиш да ги дадеш в някое ателие, говори с тях да ги сканират изрично в .tiff формат по обясними причини.

Ако имаш други въпроси, питай - стига да мога, ще отговоря.



Публикацията е редактирана (22-09-24 15:31)

Отговори на това съобщение
 Re: Дигитализиране на стари филми
Автор: asahi   
Дата:   22-09-24 19:06

Разгъването се прави след накисване за 20-тина минути във вода с темп. 20-25 градуса и сушене в опънато състояние с тежести. Необходимо е първо да си създадеш подходящи условия - чисто помещение, място и специални щипки за окачване, щипки с тежести за долната страна. Работѝ внимателно за да не надраскаш емулсията на филма. На първо търсене открих това:

Тук има нещо
Тези са добри
Тези също
Разгледай и тук

Чичо Гугъл казва и показва много



Публикацията е редактирана (22-09-24 19:12)

Отговори на това съобщение
 Re: Дигитализиране на стари филми
Автор: lamerko   
Дата:   22-09-24 23:06

Само да вметна, че сушенето в изправено положение няма да реши проблема напълно - филмите ще продължават да се извиват както по дължина (в руло), така и може би по широчина, което също е лошо. Но все пак трябва да ги "разхлабиш" достатъчно, за да могат все пак да се сканират. Има техника за навиване на обратно (с емулсията навън), но е твърде рискована, особено в твоя случай.

Отговори на това съобщение
 Re: Дигитализиране на стари филми
Автор: CDman   
Дата:   23-09-24 10:47

Имах подобен казус.

Какво направих.

1. Нарязах филма на парчета по 6 пози.
2. Всяко парче сложих в прегънат по дължина лист А4 (80г за лазерен принтер)
3. Сложих ги в страниците на голяма книга (като хербарий)
4. Притиснах с тежести за около 10 дена на място без влага.

После станаха достатъчно изправени за да ги мина през скенера
(имам един стар Епсън V100 Photo).

Друг възможен подход:

1. Бял матова пластмаса с подсветка
(имаше подобни маси на времето по фотостудията)
2. Притискаш филма с чисто стъкло.
3. Снимаш с фотоапарат или телефон.
4. Инвертираш изображението с Фотошоп или каквото там ти е под ръка.
5. 'Отрязваш' отделните пози и си ги записваш като отделни файлчета.

Признавам, че е играчка, но резултата (поне според мен) си струва.

Успех. [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Дигитализиране на стари филми
Автор: Vesselin   
Дата:   23-09-24 11:44

Благодаря на всички за съветите!

От Пловдив съм, но мога да ида и до София ако там има студио, което да се хване с тая работа.

Бих пробвал това с водата, но се притеснявам че ще останат капки.

CDman, колко годишни бяха твоите филми - след 40години навиване, ще стигнат ли 10 дни за разрпъване?

Отговори на това съобщение
 Re: Дигитализиране на стари филми
Автор: ddantgwyn   
Дата:   23-09-24 12:30

Vesselin написа:

> CDman, колко годишни бяха твоите филми - след 40 години навиване, ще стигнат ли 10 дни за разпъване?

Според мен - не. Някои от моите филми стояха няколко години между други книги, докато станаха що-годе прави. Останалите ги нарязах тази пролет и не виждам някакъв забележим напредък в това отношение. Вярно е, че не съм ги препарирал на библиотеката, но все пак ги държа под тежест.

Между другото, преди да хукнеш за София, попитай в някое фотостудио в Пловдив дали знаят някой техен колега дали не се занимава със сканиране.

Отговори на това съобщение
 Re: Дигитализиране на стари филми
Автор: CDman   
Дата:   24-09-24 09:17

CDman, колко годишни бяха твоите филми - след 40 години навиване, ще стигнат ли 10 дни за разпъване?

Около 30. Не станаха съвсем прави, но се изправиха достатъчно за да ги сложа в приспособлението на скенера:

https://i.ebayimg.com/images/g/mmQAAOSwoGpfDC0b/s-l1200.jpg



Преди това бяха като пружини и просто не можех да 'заключа' механизма.


Отговори на това съобщение
 Re: Дигитализиране на стари филми
Автор: MAX-1   
Дата:   24-09-24 10:06

1.Трябва да се намали повърхностното напрежение за това филма се навива на спирала или по-добре в корекс доза и се накисва във вода с филпон или капа веро на литър вода. Остава се да се накисне филма във вода при 20-22 градуса за около 1 час. След това се суши на стайна температура.
.......В корек-дозата може и по 2 филма да се кисна гръб срещу гръб .

Отговори на това съобщение
 Re: Дигитализиране на стари филми
Автор: hose   
Дата:   24-09-24 10:59

аз лично не бих ги мокрил - само нарязани в класьор ще се изправят постепенно... внимавай само да не ги надраскаш, пипаш с пръсти и т.н.

минилаб-а сканира бързо, но не много качествено, зависи какво искате да постигнете - само за спомен или нещо повече

тук назад има доста теми за скан, в Пловдив също имаше хора, които се занимаваха с това, организираха и фото базари преди 2-3 години, но не помня имена и контакти

Отговори на това съобщение
 Re: Дигитализиране на стари филми
Автор: dekov   
Дата:   24-09-24 11:41

При старите филми се втвърдява не само емулсията, а така също и подложката.
Процедурата с тях е по-сложна, престояват във овлажнител с камфор известно време и чак тогава могат да се изправят.


Отговори на това съобщение
 Re: Дигитализиране на стари филми
Автор: CDman   
Дата:   24-09-24 13:37

И аз не препоръчвам накисване във вода. Моя опит показва, че емулсията се разпада (буквално).

Преди време се мъчех да изправя един филм чрез награване със сешоар. В общи линии се получи , но в края леко прекалих и част от филма се набръчка като юфка.

Ако ще пробвате метода бъдете внимателен или пробвайте с отрязък от началото или края на лентата.

Успех [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Дигитализиране на стари филми
Автор: Vesselin   
Дата:   24-09-24 16:12

Сърдечно благодаря на всички, ще пробвам от всеки метод и ще пиша за резултатите

Отговори на това съобщение
 Re: Дигитализиране на стари филми
Автор: MAX-1   
Дата:   25-09-24 08:24

Автор: hose ... Автор: CDman . И аз не препоръчвам накисване във вода Колеги с какъв опит разполагате, че се съмнявате в това което съм споделил ?

Отговори на това съобщение
 Re: Дигитализиране на стари филми
Автор: georgioiv   
Дата:   25-09-24 09:49

Намери голям формат дебела и тежка книга. Нарежи на по колкото кадъра ти писаха по-горе филма - да е удобно за сканиране. Купи класьори, сложи ги нарязани в класьорите и после между страниците на книгата, после тази книга затрупай с още няколко тежки. След време вади един по един - слагаш отдолу матова подсветка или таблет с дисплей в режим фенер например, но да е сповече яркост, отгоре - антирефлексно стъкло и по-възможност макро обектив. Пи ри мен така си лежат в книгите тези филми и от време на време, като се сещам, за удоволствие си вадя и сканирам.. :)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »