Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Проблем със Sony RX100 Mk1 - ремонт или замяна с нов?
Автор: deianrr   
Дата:   16-09-24 15:45

Здравейте!
Не съм професионален фотограф, но снимам като пътуваме някъде със Sony RX100 mk1 и бях сравнително доволен от резултатите.
При поредна снимка просто ми показа някакви тъмни размазани артефакти на екрана. Последваха рестарти, вадене и слагане на батерия без резултат. При взиране в обектива забелязвам, че не отваря блендата както преди. При фокусиране (наполовина натиснат спусък) се чува звук от механиката, но някак странен. Насочен срещу силна светлина, се виждат частични изображения на дисплея, прави снимка на тях. Обективът се вади и прибира нормално, без странни звуци или засечки. Зуумва. Пробвах да "снимам" на различни настройки - без резултат. Самото "щракване" на затвора звучи по различен начин от преди и "окото" не се отваря - извинявам се за лаишкото обяснение, дано съм успял да обясня.
Търся мнение какво според вас се е случило, ремонтируемо ли е и струва ли си ремонта. Апаратът е ползван активно около 6 години и вероятно е на стотици хиляди снимки.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем със Sony RX100 Mk1 - ремонт или замяна с нов?
Автор: Julius   
Дата:   16-09-24 16:10

deianrr написа:

> Търся мнение какво според вас се е
> случило, ремонтируемо ли е и
> струва ли си ремонта. Апаратът е
> ползван активно около 6 години и
> вероятно е на стотици хиляди
> снимки.

Врачките са в съседния форум! [smile]

При условие, че само ти разполагаш с цялата информация - как очакваш някой друг да ти каже какво точно се е случило. Няма информация как е третиран апарата, нито как е съхраняван, а причините могат да са няколко:
- Попадане на прах/пясък в затвора;
- Механично огъване на някое от перата на блендата;
- Снимане при екстремно ниски температури - на мен лично второ, както и трето поколение са ми правили проблем с отварянето/затварянето при снимане на зимен залез (при под -12 градуса... и надолу);
- Има ли калъф или не - апарати като въпросното Сони не са влаго/прахо-устойчиви и е повече от желателно да се държат в собствен - твърд калъф, а не директно в джоб например, за да се избегнат първите две причини.

За такъв тип проблем ли говориш?


https://i.ibb.co/ckrxBh7/sony.jpg


За мен лично не си струва нито парите, нито времето и разправията за ремонт още повече, че доколкото си спомням на 1-во поколение не му беше чупещ екрана и е крайно неудобен при снимане от ниска позиция. Най-добре покупка на 2-ро, а още по-добре на 3-то поколение (ако успееш да намериш) - то е най-балансирано откъм цена/възможности.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем със Sony RX100 Mk1 - ремонт или замяна с нов?
Автор: deianrr   
Дата:   16-09-24 16:34

Не, не говоря за проблем с тези капачета отвън. Вътре зад стъклото се случва проблема.
Винаги е бил в оригиналния си кожен калъф от Сони. Не е носен в джоб. Не мога да кажа, че е гледан като писано яйце - с него съм и по планините, но не е изпускан (падал). Проблемът се случи при снимка навън, сега преди няколко дена, топло и слънчево време.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем със Sony RX100 Mk1 - ремонт или замяна с нов?
Автор: deianrr   
Дата:   16-09-24 16:48

Използвам тази снимка за илюстрация - не е за точния модел, но според мен проблемът е в тази част, не знам как се казва.
https://www.aliexpress.com/item/1005004532547096.html

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем със Sony RX100 Mk1 - ремонт или замяна с нов?
Автор: IShoot4Fun   
Дата:   16-09-24 18:25

Най-добре да питаш в сервиза, след което ще прецениш дали си струва ремонта.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем със Sony RX100 Mk1 - ремонт или замяна с нов?
Автор: ZENON   
Дата:   16-09-24 22:41

Стемарк. Сервиза за Сони в БГ.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем със Sony RX100 Mk1 - ремонт или замяна с нов?
Автор: ipolit   
Дата:   18-09-24 08:50




https://i.ebayimg.com/images/g/~WAAAOSwNuxXb8g0/s-l640.jpg



Малко вероятно е някой да може да го поправи, иска си цял нов модул. Търси на ebay или на алито. Ама модулът ще е стотина лева, за работа ще ти вземат още толкова, тъй че по-добре си купи работещ за 200-250.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем със Sony RX100 Mk1 - ремонт или замяна с нов?
Автор: deianrr   
Дата:   30-09-24 10:41

Лесно звучи с цял модул от Алито, но аз поне нямам никаква вяра, че това е оригинален Sony модул... Какво качество на снимките ще дава това чудо?

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем със Sony RX100 Mk1 - ремонт или замяна с нов?
Автор: mitpis   
Дата:   30-09-24 11:03

В базара в момента има Sony A6000 с китовия обектив на малко кадри за 700 лева, прави много по добри снимки от твоя. Не си струва ремонта на такъв стар и не особено добър фотоапарат. По добре снимай си с телефона.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем със Sony RX100 Mk1 - ремонт или замяна с нов?
Автор: lamerko   
Дата:   30-09-24 12:33

mitpis: очевидно се търси туристическа камера с универсален зуум - А6000 едва ли ще е удачна :)

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем със Sony RX100 Mk1 - ремонт или замяна с нов?
Автор: petervassilev   
Дата:   01-10-24 16:00

Преди две-три години СТЕМАРК ми извадиха огромно количество пясък от дълго използваното Сони от същия модел. Засега работи отлично, отново в морски и пясъчни условия, а е на десетина години.

Оставих камерата в СТЕМАРК и скоро ми се обадиха и попитаха дали съм съгласен да се ремонтира за не помня точно колко, но за мен тогава си заслужаваше. След ремонта веднага си купих резервен фотоапарат от същия модел за около 250, почти неупотребяван. За да не нося голяма камера по време на пътуване, в планината, лодката и т.н. Кой както е свикнал [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем със Sony RX100 Mk1 - ремонт или замяна с нов?
Автор: deianrr   
Дата:   02-10-24 08:45

RX100 днес отива в Стемарк по куриер, ще видим какво ще излезе.
250 лв - такива цени вече няма, за съжаление.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »