Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Специално за птичарите...
Автор: Raffito   
Дата:   17-08-24 11:36

Любопитно и с усмивка за белошипата ветрушка...


https://static.bnr.bg/gallery/cr/medium/b81f74cad6140925c92af2b6bee70644.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Специално за птичарите...
Автор: Raffito   
Дата:   17-08-24 11:38


https://static.bnr.bg/gallery/cr/62d41ba6e48120c16db6e780f5d0326a.jpg



В едно от изданията на традиционната ни рубрика "За животните с любов" Ви разказахме любопитни факти свързани с белошипата ветрушка (Falco naumanni, Fleischer, 1818). За целта се допитахме до експертното мнение на д-р Градимир Градев от Зелени балкани, който е и ръководител проект "Живот за белошипата ветрушка". По думите му, белошипата ветрушка е малък сокол, който е полезен помощник на човека в борбата с неприятелите в земеделските територии. До 1960 г. е считан за една от най-многочислените хищни птици в Европа. Работата за белошипата ветрушка на еколозите от екипа на Зелени Балкани датира от 1989 г., когато е регистрирано и последното гнездово находище на вида в Сакар планина. Популациите на вида в съседните ни Гърция и Турция са едни от най-многочислените в Европа, но видът така и не се завръща в България.
За възстановяването на вида в страната експерти на сдружението обединяват усилия в рамките на проект "По-голям шанс за белошипата ветрушка в България - Възстановяване на белошипата ветрушка", LIFE11 NAT/BG/360“, като избират метод чрез директно освобождаване на млади птици в природата. Не закъсняват и добрите новини! В резултат от целенасочената и последователна работа, белошипата ветрушка е възстановен като гнездящ за страната вид и първата колония е създадена в SPA Сакар (Special Protection Areas). Първото гнездене на 5 двойки беше регистрирано през 2014 г. в околността на с. Левка, общ. Свиленград. Постепенно колонията нарастна на размер и през 2017 г. достигна 20 двойки, гнездящи главно в изкуствени гнездилки, поставени от екипа на Зелени Балкани, специално за тази цел. Заедно с това, в рамките на проекта през 2014 г. беше открита друга, непозната преди това, колония на белошипи ветрушки, гнездящи в „Лукойл Нефтохим Бургас”, откритие направено с участието на работници и с подкрепата на РИОСВ Бургас.

Към днешна дата и с помощта на екипа на Зелени балкани, чиято кауза е българската природа, женската белошипа ветрушка, като представител на едни от най – редките хищни птици у нас е екипирана със сателитен предавател само преди около месец и вече осигурява неизвестни до момента данни за този вид в страната ни. Съвременното устройство е поставено на гърба на птицата в околностите на с. Климент, Карловско, попадащо в обхвата на Защитена зона ,,Средна гора“ BG0002054, част от екологичната мрежа НАТУРА 2000. В този район, екипът на проект "Живот за белошипата ветрушка", ръководен от д-р Градимир Градев, LIFE19 NAT/BG/001017 стартира създаването на нова колония от застрашения вид соколи. Това е третото поредно място (след Сакар планина и околностите на Стара Загора), в което природозащитниците инициират създаването на колония защитените птици. Тук, през това лято, в природата са освободени и първите 70 индивида по специализирана методика за адаптация на млади белошипи ветрушки. Целта е да се разшири географското разпространение на възстановената у нас, преди няколко години от Зелени Балкани, популация на белошипите ветрушки. Освен това, месец август е и месецът посветен на десет годишнината от завръщането на вида у нас. В тази връзка и много деца природозащитници бяха запознати от еколозите с интересни факти от живота на ветрушките. Всички тези знания предадени, благодарение на дългогодишния опит на екипа и работата по проекта, която продължава и до днес.

Ръководителят на проекта д-р Градев бе гост в предаването "Вход свободен" и за рубриката "За животните с любов" сподели що за родители са белошипите ветрушки, как малките се учат да летят и ловуват, и не на последно място как да се пазят от неприятели. Целият разговор е в прикачения звуков файл.


Отговори на това съобщение
 Re: Специално за птичарите...
Автор: IShoot4Fun   
Дата:   17-08-24 11:45

[smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Специално за птичарите...
Автор: Raffito   
Дата:   17-08-24 11:46


https://static.bnr.bg/gallery/cr/67e444373c091ada8562ce9a18ccba37.jpg



https://bnr.bg/plovdiv/post/102034169/lubopitno-i-s-usmivka-za-beloshipata-vetrushka



Отговори на това съобщение
 Re: Специално за птичарите...
Автор: seymour_sz   
Дата:   18-08-24 10:22

[smitten]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »