Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Снимка, фотошоп или ИИ
Автор: Батко   
Дата:   13-08-24 12:42

Една темичка в която да се чудим, до колко снимката е създадена от светлината и до колко с други средства.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимка, фотошоп или ИИ
Автор: Батко   
Дата:   13-08-24 12:42


https://prikachi.net/images/2024/08/13/moreto.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Снимка, фотошоп или ИИ
Автор: mihalo   
Дата:   14-08-24 00:46

Това вярно ли е в National Geographic? Може ли линк към источника?


Отговори на това съобщение
 Re: Снимка, фотошоп или ИИ
Автор: Yog   
Дата:   14-08-24 03:14

На холограмата пише Group/ National Geographic Nature. Ако сме хитри, ще прекръстим тоя сайт на Forum / National Geographic Photography и ние също ще сме от Нешънъл Джиографик!

Отговори на това съобщение
 Re: Снимка, фотошоп или ИИ
Автор: nyamago   
Дата:   14-08-24 12:39

^ [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимка, фотошоп или ИИ
Автор: compur   
Дата:   14-08-24 13:10

А какво общо има тук ФотоШоп?

Отговори на това съобщение
 Re: Снимка, фотошоп или ИИ
Автор: nyamago   
Дата:   14-08-24 15:21

compur написа:

> А какво общо има тук ФотоШоп?

Някой каза ли, че има? Авторът на темата пита дали има. Може и да няма. Пита също и за ИИ или 'други средства'. Мнения конкретно по въпроса засега няма [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимка, фотошоп или ИИ
Автор: Zlatkoo   
Дата:   14-08-24 16:25

Интересна картинка, но аз си мисля че има намеса. До колкото знам светлината върви само в права линия.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимка, фотошоп или ИИ
Автор: IShoot4Fun   
Дата:   14-08-24 17:23

Може пък да е това.


Отговори на това съобщение
 Re: Снимка, фотошоп или ИИ
Автор: nyamago   
Дата:   14-08-24 17:39

Zlatkoo написа:

> До колкото знам светлината върви само в права линия.

И да, и не: оптичен кабел можеш да вържеш на възел и светлината ще стигне без порблеми до другия му край [smilie3] И сигурно си виждал едни 'лампи', които се пордават 'на метър' - пластмасови ленти, които светят по цялата си дължина, независимо по каква линия ги положиш. Тия неща НЕ нарушават законите на физиката и светлината в тях пак си се движи по права линия, само че... крива [smilie6]

В тоя пример, обаче, не мисля да има подобно явление. Кадърът, според мен, е манипулиран. Това може да се направи и с ФШ, и с генеративен ИИ инструмент: зависи на колко години е автора [smilie3] (Старците ще мъчим с Шопа, а децата скачат право на някоя ИИ платформа и пишат задания ;)

В полза на последната опция е фактът, че някой с достатъчно познаване на ФШ да направи пътечката не би оставил останалите части на кадъра нескопосани с толкова дефекти и артефакти...

Отговори на това съобщение
 Re: Снимка, фотошоп или ИИ
Автор: nyamago   
Дата:   14-08-24 17:42

IShoot4Fun написа:

> Може пък да е това.


Би могло, но повечето гадинки светят в синьо или зелено, не в толкова огнени цветове. (Освен ако техния естествен цвят после не се обърне изкуствено в друг ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимка, фотошоп или ИИ
Автор: ddantgwyn   
Дата:   14-08-24 18:07

IShoot4Fun написа:

> Може пък да е това.

Надали е това.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимка, фотошоп или ИИ
Автор: ddantgwyn   
Дата:   14-08-24 18:14

nyamago написа:

> Zlatkoo написа:

> > До колкото знам светлината върви само в права линия.

> И да, и не: оптичен кабел можеш да вържеш на възел и светлината ще стигне без порблеми до другия му край [smilie3] И сигурно си виждал едни
> 'лампи', които се пордават 'на метър' - пластмасови ленти, които светят по цялата си дължина, независимо по каква линия ги положиш.
> Тия неща НЕ нарушават законите на физиката и светлината в тях пак си се движи по права линия, само че... крива [smilie6]

Дай да не намесваме оптичните кабели в тази тема, най-малкото защото светлината в тях страда от затихване. А защо страда вече наистина е тема за друг флейм.

> В тоя пример, обаче, не мисля да има подобно явление. Кадърът, според мен, е манипулиран. Това може да се направи и с ФШ,
> и с генеративен ИИ инструмент: зависи на колко години е автора [smilie3]
> (Старците ще мъчим с Шопа, а децата скачат право на някоя ИИ платформа и пишат задания ;)

Виж, тук съм напълно съгласен с теб. И за мен кадърът е манипулиран, а как точно е манипулиран, според мен не е толкова важно.


Отговори на това съобщение
 Re: Снимка, фотошоп или ИИ
Автор: asahi   
Дата:   14-08-24 20:12

"Автор: Zlatkoo
Дата: 14-08-24 16:25

До колкото знам светлината върви само в права линия."

Светлината в свободно пространство се разпространява по права линия.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимка, фотошоп или ИИ
Автор: Батко   
Дата:   14-08-24 20:28

Ее, язък!

Отговори на това съобщение
 Re: Снимка, фотошоп или ИИ
Автор: CDman   
Дата:   15-08-24 12:16

Светлината се движи по линия, която е успоредна на Априлската и осветява светлото бъдеще на България. [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Снимка, фотошоп или ИИ
Автор: nyamago   
Дата:   15-08-24 13:13

ddantgwyn написа:

> Дай да не намесваме оптичните кабели в тази тема, най-малкото
> защото светлината в тях страда от затихване. А защо страда вече
> наистина е тема за друг флейм.


Страда от най-голямо затихване в стена от базалтови блокове. Нищо не пристига от другата страна, толкова е тихо [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимка, фотошоп или ИИ
Автор: nyamago   
Дата:   15-08-24 13:16

Извинявам се, че се поддадох на шеговития тон и продължих гъбаркането.

Някой няма ли все пак да изкаже сериозна хипоте(ну)за - как точно е направен показания 'шедьовър', достоен за НатГео ? [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимка, фотошоп или ИИ
Автор: CDman   
Дата:   15-08-24 14:20


https://static.bnr.bg/gallery/cr/46d4d7a6b28c0f1bd9cf1b2ff1511965.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Снимка, фотошоп или ИИ
Автор: b0bb0   
Дата:   16-08-24 00:07

Доколкото ръбчето на вълната е най-вече пяна, няма как да има толкова ярко отражение. Даже и огледална да беше там водата, пак нямаше да е толкова ярко отражението... по-ярко от самото Слънце.
Отражението в пяната, което е най-насам е най-реалистично и може би истинко, ако останалото е истинска снимка.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимка, фотошоп или ИИ
Автор: Yosssarian   
Дата:   16-08-24 02:07



asahi - " Светлината в свободно пространство се разпространява по права линия. " Не е баш така....Зависи какво разбираш под "свободно пространство, и права линия". Обща теория на относителността. С достатъчно голямо приближение, за нуждите на ежедневието ни, си напълно прав, разбира се.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимка, фотошоп или ИИ
Автор: asahi   
Дата:   16-08-24 06:04

В дискутираната картинка посоката на отраженията на светлината не съвпадат с положението на източника на светлина.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимка, фотошоп или ИИ
Автор: petervassilev   
Дата:   16-08-24 13:03

Очевидно е, че тази размазана снимка е манипулирана. И то по начин, който поне на мен не ми харесва.

Вероятно слънцето е добавено към манипулираното реално отражение на пяната от прибоя в мокрия пясък.

Във вакуум и при нулева гравитация светлината наистина се движи по права линия, но в земната атмосферата не е точно така и затова при залез и изгрев в виждаме част от слънцето, дори когато то е под хоризонта. Заради зависимостта на коеф. на пречупване от плътността на атмосферата, учи се в училище.

Но това вероятно е без значение за анализа на тази размазана снимка.


Отговори на това съобщение
 Re: Снимка, фотошоп или ИИ
Автор: murrey   
Дата:   16-08-24 13:51

По едно време разглеждах една група във ФБ (може и да е същата)с НГ в името, която бързо отсвирих. Беше, сигурно все още е, бъкана с генерирани с ИИ изображения.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимка, фотошоп или ИИ
Автор: petervassilev   
Дата:   16-08-24 14:49

Тъй като тук стана дума за атмосферни оптични явления, които в известна степен са свързани с фотографията, особено пейзажната, на много места те са обяснени и илюстрирани така, че да бъдат разбрани от всеки със средно образование.

Например Atmospheric Optics .

Мисля, че обясняват и други елементарни неща, например на какво се дължи втората дъга, защо небето е синьо, а слънцето при изгрев и залез червенее и т.н.


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »