Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Съвет за PC
Автор: Crocodile   
Дата:   07-07-24 17:40

Здравейте , какво ще е кажете за тази конфигурация за фото и видео обработка ?

Beelink SER 6 е безшумен мини компютър с процесор AMD Ryzen 9 6900HX, wifi антена и 2 изхода за предаване на различно съдържание на два отделни монитора с резолюция до 4K. Операционната система е Windows 11 Pro edition.
Компютърът е ползван в рамките на няколко часа с цел заснемане на видеоревю. Неразличим от нов, пълен комплект, оригинална кутия.


Част от характеристиките
- 32 GB RAM
- 512GB nVME- 4 x USB 3.0: за прехвърляне и четене на съхранените данни бързо
- 1 x USB 4
- 1 x HDMI и 1 х Display Port
- Висока скорост и стабилен достъп до интернет (LAN, RJ45)
- графичен ускорител - Radeon 620
- безжична свързаност: Wifi 6
- изключително икономичен - консумира около 7 вата в спокоен режжим и до 55 вата при максимално натоварване.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за PC
Автор: baron_barbaron   
Дата:   08-07-24 08:58

"безшумен мини компютър" в моята глава е еквивалент на много горещ процесор който в повечето време e в "Thermal Throttling" режим...
Аз лично ползвам няколко от тия миникомпютри ( на други брандове ) но под линукс за домашни сървъри. Преди около месец единия почина след опит да обработвам снимка на него. Беше с някакво АМД с вграден графичен контролер.. Заби и след рестарт така и не се инициализира. Ошушках му Wifi RAM SSD и в кофата. Не знам какви са очакванията от това кубче, но аз не бих разчитал на нещо подобно, за системен тормоз.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за PC
Автор: lamerko   
Дата:   08-07-24 12:52

Хубаво си копирал рекламата, но тази играчка няма да е много полезна за видео.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за PC
Автор: Yog   
Дата:   08-07-24 13:25

Слаб хардуер (най-вече видеото имам предвид). И поради малките размери, има опасност да прегрява. Не бих го взел за описаните цели.



Публикацията е редактирана (08-07-24 13:26)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за PC
Автор: lamerko   
Дата:   08-07-24 13:44

Yog: процесора всъщност не е толкова слаб, макар че за графичното ядро не знам дали ще е добре поддържано от Адоби. Все пак те харесват Nvidia. Проблема е по-скоро в охлаждането и съответно инженерните решения за ограничаване на работата на процесора. Един иначе не лош процесор на такава платформа с лимитиран бууст и вероятни тротвания би довел до изключително лошо представяне точно в моментите, когато се нуждае от пикова мощност. Дори не са изключени сини екрани и замръзвания, което може да доведе часове работа в небитието...



Публикацията е редактирана (08-07-24 13:44)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за PC
Автор: localhost   
Дата:   09-07-24 07:57

Това е лаптоп процесор - не очаквай чудеса от него.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за PC
Автор: adorable   
Дата:   09-07-24 08:27

Да използвам и аз темата.
Споделете каква машина може да се вземе за обработка на снимки и видео от сони а7III?
По-добре ли е да се вземе лаптоп или да гледам десктопи?
Ходих онзи ден до техномаркета да проуча горе-долу какво предлагат и на какви цени. (В близост нямам специализирани магазини за компютри и вероятно ще го поръчвам онлайн. Гледам, че на ardes.bg цените са горе-долу прилични.)

Едната машина, която загледах е Lenovo Ideapad slim 5 16ABR8 със следните характеристики:

Up to AMD Ryzen™ 7 7730U
Up to Windows® 11 Pro
AMD Radeon™ Graphics (integrated)
Up to 16GB DDR4-3200, soldered
Up to 1x 1TB M.2 PCIe® NVMe® SSD
Up to 16" (2560x1600) IPS, 350nits, 100% sRGB, Dolby Vision®, TÜV Low Blue Light (HW), 60Hz


А другата Lenovo IdeaPad Slim 5 16IRL8 с характеристики

Intel Core i5-13420H (2.1-4.6 GHz, 12 M)
Intel UHD Graphics Xe G4 48EUs
16 GB LPDDR5 5200 MHz
1TB M.2 NVMe SSD
16" (40.64 см) WQXGA IPS матов с LED подсветка

Въпросът е заслужават ли си тези и ще държат ли обработка на видео? Или да се насочвам към десктоп машина?
Ако препоръчате десктоп, каква да е машината (процесор, дъно, видеокарта, рам, ссд)? И монитар ще трябва?


Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за PC
Автор: galinvayov   
Дата:   09-07-24 11:11

Да се ползва лаптоп за основна обработваща машина, според мен, е компромис. И по отношение на монитора, и по отношение на представянето при продължителни натоварвания, и по отношение на възможностите за ъпгрейд и подбор на отделни компоненти.

Трябва да се прегледат системните изисквания на софтуера който ще се използва.

Неотдавна събрах един компютър за съпругата, основно за обработка на снимки с Лайтрум и Фотошоп. Целил съм се в производителни компоненти от предпоследното поколение хардурер, DDR4. Мисля че се представя адекватнo в приложенията за които се ползва. За видео, може и да има някои тънкости, там акъл не мога да дам.

Излезе 2700 лева.

Това е конфигурацията:

кутия: Mini Tower, Cougar MG130
дънна платка: GIGABYTE B550M K, AM4, DDR4, PCI-E 4.0, 2x M.2, mATX
RAM памет: 2x32GB DDR4 3200MHz, A-Data AX4U320032G16A-SBKD35
системен твърд диск: PCIe 4.0 NVMe, M.2, 1TB Samsung MZ-V8P1T0BW
твърд диск данни: SATA 6Gb/s, 2.5", 1TB Samsung MZ-77E1T0B/EU
процесор: 12 Cores, 24 Threads, 3.7/4.8GHz AM4 AMD Ryzen 9 5900X
охладител CPU: 140 mm PWM Fan, Noctua NH-D15S
захранване: G700W Gold, 700W, Active PFC, Cooler Master MPW-7001-ACAAG-US BULK
видеокарта: RTX 3060 WINDFORCE OC rev. 2.0, 12GB GDDR6, 192-bit, GIGABYTE GV-N3060WF2OC-12GD

Използва се с монитор Dell UP2716DA
27", 100% aRGB, фабрично калибриран, 10 bits (8b + FRC)
https://www.displayspecifications.com/en/model/43583a9




Публикацията е редактирана (09-07-24 14:56)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за PC
Автор: Yog   
Дата:   09-07-24 14:05

За обработка на снимки не се иска мощен компютър. Но определено бих предпочел хубав монитор - нещо, което не предлагат лаптопите по принцип. За обработка на видео - зависи от видеото. Цитираният фотоапарат може да снима в различни формати. Ако снимаш и монтираш в 1080, дори описаните лаптопи с интегрирано видео ще се справят. Зависи от дължината на видеата и количеството корекции, но ще се справят. Ако снимаш 4к, не бих разчитал но тях. Такива монтажи натоварват компа и той си иска всичко - процесор, охлаждане, отделна видеокарта, достатъчно рам, достатъчно хардзисково пространство за големи файлове... Аз поне не бих се мъчил с тия лаптопи, освен ако не правя по 1-2 монтажа седмично за кеф и ми е все тая дали работи плавно и бързо

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за PC
Автор: wlad   
Дата:   10-07-24 00:36

Имам подобен Ideapad и го ползвам единствено като ходя на почивка някъде.
Абсурдно е да се занимаваш с някаква графика, за видео да не говорим и да ползваш това full time.
За ежедневна работа ползвам lenovo thinkcentre с Fujitsu монитор.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за PC
Автор: novi4ok   
Дата:   10-07-24 20:53

Размерът има значение.


Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за PC
Автор: BatGoko   
Дата:   22-07-24 18:17

Първия въпрос е какъв е бюджета? И колко точно с видео ще се занимаваш... 4к или 8к? HDR? Ще ползваш ли Log и корекция на цветове + стабилизация?

От там зависи всичко :) какъв компромис и прочие.
Ако ще се обработва видео за съжаление е нужно Nvidia карта (cuda за съжаление е монопол но ти спестява часове рендър[beer] ) и поне 3060 и нагоре. Ако е лаптоп защото често се пътува външен хард с USB 3.2 , ако ще е само за запаметяване на видео файлове поне 4TB а ако ще се работи от харда nvm преносим 2TB.

Също може би ще събера хейт но кубчето на Apple също е добър избор за видео и фото обработка но с 16gig памет :Д за нещо любителско. Ако ще се играят игри обаче тогава апъл е аут.

За снимки всичко от последните 4-5 години с 16GB рам ти върши работа като компютър или лаптоп.

ПС. Що се отнася за обработка на цветове :Д ниско бюджетните монитори почват от 1000лв. Но при ограничен бюджет и не професионална работа дори нещо втора ръка и за 200лв става работа но там вече трябва да се види и как са на мобилен телефон и принтирани, и ако резултатите на тях са задоволяващи всичко е точно [cool] .

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »