Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна
 Как да започнем с филмова фотография
Автор: Plamen_Draganov   
Дата:   19-06-24 18:16

Здравейте на всички!
Нов съм, както във форума, така и във фотографията като цяло. Искам да започна да навлизам в света на фотографията като бих искал да се занимавам основно с филмова, черно-бяла фотография.
За целта си купих един фотоапарат Смена 8М и взех няколко стари книги от местната библиотека.
Изщраках един филм Kentmere 400 със смената като целта ми беше да свикна с държенето на фотоапарата и със самото му манипулиране. Нямах очаквания от снимките да излезе нещо (дори не знаех дали фотоапарата е в изправност), но след като ми проявиха лентата във фото студио, останах приятно изненадан (имах 3-4 недоекспонирани кадри от които нищо не ставаше, 2-3 неумишлени двойни експозиции и като цяло другите кадри са станали, че даже има 2-3, които ми харесват).
Та, след като видях, че фотоапарата работи, се запалих още повече и ми се иска да снимам по-често и да се уча.
Проблемът обаче е, че консумативите са ми доста скъпи за джоба. Най-евтиният филм, който купих (Kentmere 400) струваше 13лв. Проявяването ми излезе 15лв. Сканирах си снимките сам с телефона, но ако дам да ми сканират лентата във фотото, ще ми струва още към 10лв. Реално ще ми излезе около 40лв, за да изснимам една лента и да имам накрая сканирани снимки от нея.
Искам да се науча да си проявявам сам лентата, а също и ми се иска да си закупя по-голямо количество лента, която да си навия сам във филмовите касети.
Въпросите ми са:

1) Продава ли се в България (нова, не с изтекъл срок) цяла ролка с фотолента (примерно 30м) и има ли откъде да си купя машинка за навиване на лента, за да си зареждам сам фото касетите?

2) Понеже се оглеждам за стари фотоапарати (също и от колекционерска страст), видях, че голяма част от старите фотоапарати работят с филми с по-различен формат (110, 126, 127, 620). В българските сайтове откривам да се продават само филми 120 и 35мм. Има ли откъде да се закупи поне 110мм филм у нас?

3) Каква фотографска химия ще ми трябва като за начало, за да си проявявам сам филмите? Каква разфасовка бих могъл да взема, така че да ми излезе сравнително най-евтино?

ПС) Простете невежеството ми, но сега тепърва навлизам в света на филмовата фотография, а и във фотографията като цяло. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Как да започнем с филмова фотография
Автор: lamerko   
Дата:   19-06-24 19:12

Здрасти и добре дошъл!

На първо време, да, консумативите са доста скъпички. Действително, масовите ролки може да ти дойдат по-евтино. В България такива се продават в Синтезиса, но само на Ilford, които са много добри, но също така и доста скъпи. Най-евтиния от тях е Kentmere 100/400 като в момента само 100 е наличен. На цена 169 лв. прави 8.90 лв. за 36 кадъра. По-евтино от 13 лв, но все пак не е без пари.
Мога да ти предложа друг вариант. Най-евтиният филм е Фома - цените за 100/200/400 варират малко, но не много. Възможно най-евтината опция е 30.5 метра Фома 100 - 42.69 EUR = 83.50 лв. (няма грешка) или около 4.40 лв. за 36 кадъра. Пресен филм. Проблема е, че това са цени от онлайн магазина на Фома, които пращат до България, но за безплатна доставка искат количества. Във Фейсбук има организация от Калин Костов, който прави общи поръчки от време на време и така нещата излизат :)

Старите камери и формати са интересни. Обаче имай предвид, че форматите 126 и 620 са мъртви, 127 практически мъртъв, но китайците го съживиха. 110 също беше мъртъв, но австрийската Ломографи го съживиха и пуснаха няколко филма - може да си поръчаш от тяхната страница, доставката не е скъпа. Но филма е скъп. 620 формата всъщност е каприз на Кодак - това е тяхна (неуспяла) модификация на формата 120. Реално 620 и 120 са еднакви - филм, хартия, маркировки, позиция... единствено ролката на 620 е малко по-тънка. Можете директно да използвате 120 филм вместо 620, ако с една нокторезачка подрежете ръбчетата на ролката така, че да може да се пъхне в гнездото. Но ще ви трябва истинска 620 ВОДЕЩА ролка - това значи ако давате филма някъде за проявяване, трябва да си поискате ролката обратно!
110 филмите може би не си заслужават заради цената, но можете да пробвате друг миниатюрен 16мм формат - Minolta 16, Mamiya 16... те работят с обикновен 16мм филм, който сами си навивате - на практика имате вечен запас.

110 формат

За химия - дълга тема. Може би е добре да започнете с нещо по-просто за смесване - Rodinal или HC-110. И за двете има много информация и се смесват лесно. Ще ви трябва и фиксаж. Както и доза за проявяване. Чисто нова Paterson може да ви излезе по-евтино от някои предложения на старо :)

Отговори на това съобщение
 Re: Как да започнем с филмова фотография
Автор: quazimodo   
Дата:   19-06-24 20:41

Здрасти! Твой си проблем по каква причина си решил да трошиш пари за филмова фотография, но давам два непоискани съвета - намери фейсбук групата "Да снимаш на филм" В нея има много чалнати, които са в час с всичко относно филми и обработка. Освен това в нея Калин Костов събира желаещите за колективни поръчки на филми и химия. Втори съвет - намери две много полезни книжки от немски автори - "Да фотографираш без грешка" от Курт Фритче и "Проявяване" от Норберт Гьопел. С тяхна помощ може съвсем сам да започнеш проявяването на ч/б филми у вас в банята. Колекционирай си разни фотоапарати щом ти е интересно, но не си хаби времето и ресурсите за нещо по-различно от 135 и 120. Ако искаш тръпка, вземи някой руски телеметрик и щракай с него вместо със Смената. Поне фокусирането ще е малко по-точно и ще можеш да мислиш за бокета и разни други екстри. Ако искаш всички снимки непременно да стават, купи нещо около 2000 година от Канон, Никон или Минолта, може и Пентакс, които се различават от ДСЛР-ите само по това, че ползват лента. Ако дигиталната фотография е бездънна яма, в която изчезват доста от годишните приходи, то филмовата фотография е направо черна дупка[smilie5][smilie5][smilie5] Успех в начинанието![beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Как да започнем с филмова фотография
Автор: Gecata   
Дата:   20-06-24 00:05

Да започнете с филмова фотография?! Не си губете времето. Информирайте се за процесите. Общата култура няма да ви навреди, но ако наистина фотографията ви харесва и ви дава възможност да се изразявате просто снимайте. Развивайте въображението си и експериментирайте. Никога до сега техническите средства за фотографиране не са били по-достъпни и евтини. Учете се да изпълвате снимките си със съдържание. Учете се да композирате, учете се да разказвате истории с един кадър... Това изисква години работа, съзерцание и експерименти... Искате ли да загубите това ценно време - започнете с филмова фотография, химически процеси и безкрайно висене в тъмната стаичка сред отровни миризми и светлината на аладиновите фенери. Знайте, че химията и лентата няма да добавят стойност на снимките ви само защото са на лента. Ще се сблъскате с ограничения. Ще трябва да правите компромиси с качество, динамика и средства. То е като да се качите на магарешка каруца след като сте имали възможност да се возите в Мерцедес. В крайна сметка смисълът на цялото упражнение е да стигнете от точка А до точка Z в личното ви измерение на фотограф. Как и за колко време ще изминете този път е изцяло ваше решение.



Публикацията е редактирана (20-06-24 15:10)

Отговори на това съобщение
 Re: Как да започнем с филмова фотография
Автор: kvakioh   
Дата:   20-06-24 01:57

Най-лесно и безболезнено е с апарат с автофокус и налични обективи, примерно ако има Никон или Канон.
Лентите са си скъпи, но не толково според резултатите. Има химия, става лесно като се започне.
Бих си избрал някоя масова лента Ilford 400, Kentmere 100/400 и масова химия и може да се започне. Всичко зависи от €$£¥…
Снимам в последните 10години на лента, като само на среден формат карам 6х9,6х10, 6х12 и голям формат 4х5. Несравними резултати, като има какво да се постигне, защото се мисли повече.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да започнем с филмова фотография
Автор: Mogila   
Дата:   20-06-24 08:41

"Какво започване бе Гоше? Аз ти говоря за спиране."

Отговори на това съобщение
 Re: Как да започнем с филмова фотография
Автор: CDman   
Дата:   20-06-24 11:10

Сканирах си снимките сам с телефона, но ако дам да ми сканират лентата във фотото, ще ми струва още към 10лв. Реално ще ми излезе около 40лв, за да изснимам една лента и да имам накрая сканирани снимки от нея.

Ако съм разбрал правилно поредицата от действия.
1. купуваш филм
2. снимаш
3. проявяваш
4. сканираш с телефона.

Ако беше направил паралелно снимка с телефона докато снимаш със смяната може би щеше да получиш по-добро изображение и без горепосочените действия. [smilie11]

п.п. Не искам да те отказвам - снимай на филм, ама ми се губи смисъла ако след проявяването филма не го слагаш в проектор и не правиш снимките на фотохартия.


Отговори на това съобщение
 Re: Как да започнем с филмова фотография
Автор: Synthy   
Дата:   20-06-24 11:33

CDman написа:

>
> п.п. Не искам да те отказвам -
> снимай на филм, ама ми се губи
> смисъла ако след проявяването
> филма не го слагаш в проектор и не
> правиш снимките на фотохартия.
>

[smilie24] [smilie24] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Как да започнем с филмова фотография
Автор: quazimodo   
Дата:   20-06-24 11:41

При днешните жеги е особено приятно заниманието в тъмната стаичка, за да изкопираш снимките на хартия. Емоциите са гарантирани.[smilie18][beer]



Публикацията е редактирана (20-06-24 11:42)

Отговори на това съобщение
 Re: Как да започнем с филмова фотография
Автор: ZENON   
Дата:   20-06-24 11:45

Спри с лентата сега, докато не си се набутал с една торба пари и си купи на старо някакъв цифров фотоапарат.
Ако зора е снимките да мязат на аналогови, има начини.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да започнем с филмова фотография
Автор: Батко   
Дата:   20-06-24 12:41

Как да започнем с филмова фотография

Никак! Мъртва е от 20 години.
Обмисли купуването на телефон с могъща AI - камера, ако искаш да си ретро можеш да ползваш ръчния режим на телефона.
Няма адекватен цифров фотоапарат, по-евтин от телефон-флагман който да бие по качество телефона флагман.

Много мъки и пари ти спестявам. [smilie7]
Да почерпиш! [smilie21]

редакция: ZENON го е написал преди мен :)



Публикацията е редактирана (20-06-24 12:42)

Отговори на това съобщение
 Re: Как да започнем с филмова фотография
Автор: next_time   
Дата:   20-06-24 14:26

Не обръщай внимание на призивите да се отказваш.
Просто си купи хубав апарат. Примерно Лайка с два три обектива. Не е нужно да снимаш повече от два три филма седмично, все пак повечето неща може и с телефон. Проявяването е лесно. Копирането на хартия изисква малко повече пространство, но имайки предвид че едва ли ще са много кадрите които си струва да се изкопират може да ги дадеш при деков, трейман или гребенаров.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да започнем с филмова фотография
Автор: Synthy   
Дата:   20-06-24 14:55

Младежа казва, че 40лв. са му много, ти го караш да си купи лайка с 2-3 обектива [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Как да започнем с филмова фотография
Автор: asahi   
Дата:   20-06-24 15:48

Било е време, когато най-ентусиазираните са могли да правят аудиозапис върху восъчен цилиндър в гаража си. Не много по-късно най-ентусиазираните са произвеждали автомобили в по-големите си гаражи. Двама брята в Щатите даже направили самолет. С фотографията нещата са били горе-долу същите. Евала на тези хора! Те са решавали някакъв проблем. Сега да преоткриеш филмовата фотография е по-скоро създаване на проблем. Да, минал съм го всичкия този път от Смяна 8, пльонка Свема, домашна лаборатория, копиране на цели сватби и изложби, но сега да започвам такива исторически възстановки не виждам смисъл.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да започнем с филмова фотография
Автор: lamerko   
Дата:   20-06-24 16:00

Разбира се, за 95% от хората няма АБСОЛЮТНО никакъв смисъл да си купуват каквато и да било камера, обективи и т.н. - телефоните са предостатъчно. От останалите 5%, 4 ще се обесмислят - да катерят баири, да снимат мадами... смисъл нула. Генеративния АИ вече дава по-добри резултати...

Хора, фотографията не е просто средство. Това е хоби. Да заредиш филм, да планираш къде как да го "щракаш", удоволствието да го извадиш от дозата и да го увиснеш да съхне... да, за много хора това е мъртво, отживелица, без смисъл...
Но знаете ли? Филмовата фотография търпи (неочакван) поддем - дори и при тези потресаващи цени.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да започнем с филмова фотография
Автор: ZENON   
Дата:   20-06-24 16:38

@lamerko
Човека даде разбивка на харчовете и на финала сканира с телефон!
Няма смисъл да го надъхваш допълнително за разходи, които може да си спести.
Имай някаква милост.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да започнем с филмова фотография
Автор: Plamen_Draganov   
Дата:   20-06-24 16:48

Благодаря за отговорите и за насоките! Книгите, които съм взел от библиотеката и в момента чета са:
К.Фритче, "Да фотографираме без грешка",
Е.А.Йофис, "Практическо ръководство по фотография",
х.Хофман, "Фотография за юноши",
А.Улман, "Фототрикове",
Китанов, Семерджиев. "Практическо ръководство по фотография".

Като цяло увлечението ми към филмовата фотография е продиктувана от интересите ми в областта на историята, колекционерството и техниката.
Снимките, които направих със Смена 8М ги сканирах с телефона, понеже просто исках да видя някакъв резултат и дали въобще си заслужава да се разхождам до фотостудиото, за да ми ги сканират по-професионално. Като се замисля, може би все пак ще отида, защото искам да видя с по-добро качество тези прословути 2-3 кадъра, които смятам за сполучливи. Във филмовата фотография ме привличат следните неща: да се вълнувам дали снимката ще стане и цялата тази мистика около крайния резултат и идващата от него изненада; справянето с техническите предизвикателства (зареждане на филма, самото снимане с ръчните настройки, евентуално самостоятелното проявяване на филма).

1) Бих искал да попитам дали има някакви ограничения във формата на филмите, а също и спрямо тяхната възраст (ако използвам филми с изтекъл срок на годност), които от фотостудията биха ми отказали да проявят? Например дали ако изнамеря филм 127 (колекционерското ми аз вече поръча такъв фотоапарат, въпреки че разумът ми му казваше да не го прави) или някакъв друг по-рядко срещан формат, биха ми отказали да го проявят във фотостудио?

2) Също и ако е много стар филма (примерно с изтекъл срок 80-те, 70-те и прочие)? Тези стари филми по по-различен метод ли се проявяват?

3) Може ли отнякъде в България да се закупи нещо подобно на AP Bobinquick-135 (не знам как се казва на български, може би машинка за навиване на лента)?

Отговори на това съобщение
 Re: Как да започнем с филмова фотография
Автор: quazimodo   
Дата:   20-06-24 17:25

lamerko написа:

> ...Но знаете ли? Филмовата фотография
> търпи (неочакван) поддем - дори и
> при тези потресаващи цени.

Не филмовата фотография а консумацията на филми търпи подем Да хабиш филми е COOL [smilie18][smilie18][smilie18] Вервай ми, достатъчно филмова "фотография" преглеждам всеки ден [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Как да започнем с филмова фотография
Автор: dekov   
Дата:   20-06-24 19:53

Относно филмите с изтекъл срок на годност, резултатът е сравним с този при храните, може въобще да не става за ядене (снимане) или да е гадно на вкус (лошо изображение)и т.н.Ако е във фризера годноста е доста по-дълга.


Отговори на това съобщение
 Re: Как да започнем с филмова фотография
Автор: Gecata   
Дата:   21-06-24 00:16

"Радини вълнения" [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Как да започнем с филмова фотография
Автор: mihalo   
Дата:   21-06-24 01:04

Зевзеците никъде не са се дянали.[cool] Обичам ги, винаги е по-интересно с тях![smilie25]


Отговори на това съобщение
 Re: Как да започнем с филмова фотография
Автор: Synthy   
Дата:   21-06-24 08:24

Plamen_Draganov написа:

>
> 1) Бих искал да попитам дали има
> някакви ограничения във формата
> на филмите, а също и спрямо тяхната
> възраст (ако използвам филми с
> изтекъл срок на годност), които от
> фотостудията биха ми отказали да
> проявят? Например дали ако
> изнамеря филм 127 (колекционерското
> ми аз вече поръча такъв
> фотоапарат, въпреки че разумът ми
> му казваше да не го прави) или
> някакъв друг по-рядко срещан
> формат, биха ми отказали да го
> проявят във фотостудио?
>
> 2) Също и ако е много стар филма
> (примерно с изтекъл срок 80-те, 70-те
> и прочие)? Тези стари филми по
> по-различен метод ли се проявяват?
>
> 3) Може ли отнякъде в България да се
> закупи нещо подобно на AP Bobinquick-135
> (не знам как се казва на български,
> може би машинка за навиване на
> лента)?

1) Филм 127: само от западняците. Гледам Илфорд са възкресили този мъртвец, а покрай тях и някои други, така че не е невъзможно да си го закупиш. Проявяване - сам вкъщи или евентуално Калински (виж си ЛС).

2) Ако е много стар филма.. по-скоро няма да става. Ако е черно/бял - от 80-те години насам може и да става за нещо. Неписано правило е (като изключим съхранението от уравнението), че колкото по-ниско е исото му, толкова по-вероятно е да е използваем. Орво се славят с все още добри резултати след 30 години (срок 92г. примерно можеш да си заредиш и да му се радваш с някои лееки уговорки, ама наистина леки).

3) Малко вероятно. По-добре си запуши всички процепи в коридора, загаси лампите и си навивай от ролката филмчета. Няма да са точен брой кадри, но е много добър домашен вариант. След 3-4 навити филмчета ще придобиеш усет и рутина и ще имаш вече 35-40 кадъра в касетка (да знаеш, на AP 135 касетките за ръчно навиване са пълен боклук).

Защо търсиш всичко от България? По-скоро от тук само в случай, че не може да се вземе от чужбина или цената (най-често филмите по магазините ни тук са по-евтини) е по-добра.

Пусни един кадър, сканиран с телефона, моля :)

И още нещо ми е любопитно: защо искаш да снимаш в ръчен режим? Апаратите имат автоматизирани режими с меренето си от 50+ години. Всеки, който иска да се докосне до филмовата фотография първо започва с ръчен режим, въпреки, че има опит вече от цифровата камера. Някаква форма на мазохизъм ли е това? :)

Отговори на това съобщение
 Re: Как да започнем с филмова фотография
Автор: galinvayov   
Дата:   21-06-24 08:37

Съвсем случайно станах собственик на Canon EOS 620. Мисля че е не лош вариант, а и голяма част от EF обективите с които разполагам работят с нея.
Ако смятате да снимате сериозно, обмислете покупката на филмова камера от последните години на производство. С апарат от "Зрънчо" аз не бих се занимавал.



Публикацията е редактирана (21-06-24 08:42)

Отговори на това съобщение
 Re: Как да започнем с филмова фотография
Автор: lamerko   
Дата:   21-06-24 10:01

Таман пристигна едно кашонче с вехторийки... това отдолу, дето не се вижда е 35мм цветен пресен C-41 филм... МНОГО филм - близо 7000 кадъра. И от недовършена поръчка малко 120, и за 100-на годишната ми камера 9х12 еФтинийки [smilie18]


https://shumen.org/upload/candy.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Как да започнем с филмова фотография
Автор: milen   
Дата:   21-06-24 11:18

Медията е само средство за крайния резултат.
Някой предпочитат телефон, други цифрови камери трети голям формат за да се насладят на фотографията :)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »