Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Любител 2 - мнение
Автор: themqn   
Дата:   06-03-23 11:13

Алоха, щракачи!
Отдавна снимам аналогово, но само лайка формат. Усещам,че ми е време да скоча на 6х6 или подобен. Какво мислите за Любител 2 като бюджетен вариант ? Снимам предимно портретна и спортна фотография, копирам на хартия. Ако ви хрумне друга алтернатива като филмово тяло ( и евентуално готини ч/б филми ) съм отворен към предложения. [shtrak]
Благодаря!


Отговори на това съобщение
 Re: Любител 2 - мнение
Автор: lamerko   
Дата:   06-03-23 12:59

Ами... какво да мислим наистина? :)

По принцип руснаците доста неща са изкрали, тази серия също не прави изключение. Базовия модел е немска камера от началото на трийсетте, като оригинала е по-добър, нищо, че руското менте тръгва двасетина години по-късно. Самия факт, че са го кръстили Любител е показателно - целта е ЕВТИНА масовка, която да бъде максимално достъпна до колкото се може повече хора през него време.
Накратко - обектива е посредствен, мек дори за 6х6, макар че на хартия може да изглежда добре. Освен това е тъмен, а скоростите са ниски - вероятно няма да ти хареса за спортна фотография, с портретната може и да успееш да превърнеш дефектите в ефекти. Корпуса е евтин, бакелитов ако това има някакво значение, а търсача е ужасен. Разбира се, няма и мерене. При цената на съвременните 120 филми, не бих използвал тази камера за работа, освен за тестове.

За алтернативи - защо не Киев 60 (копие на Пентакон 6) или дори Киев 80 (копие на Hasselblad Хаселблад 1600)? Вероятно е добър изпор и оригиналния Пентакон 6 - излизат евтини бройки от него, че и с работещо мерене...

Отговори на това съобщение
 Re: Любител 2 - мнение
Автор: uri64   
Дата:   06-03-23 13:14

по-добре Flexaret, Yashica-Mat или Rolleicord

Отговори на това съобщение
 Re: Любител 2 - мнение
Автор: fotocolor   
Дата:   06-03-23 13:28

Тъмен визьор,фокуса е в средата.Работи се сравнително лесно,но не си заслужава.По добрият вариант е SART66.Апарата е полски,работи се много лесно и приятно с него.Това е за евтините модели.

Отговори на това съобщение
 Re: Любител 2 - мнение
Автор: quazimodo   
Дата:   06-03-23 15:49

Спортна фотография със среден формат звучи интересно[smilie5] По принцип, ТЛР-ите при снимане от максимално близо, а това за Любител-2 е 1.3м, имат доста по-неприятен паралакс от лайката, дори и от Смяна 8М с нейния визьор.Любител-166У има едно предимство при отчитане на паралакса - очертанията за кадър 4.5Х6 идеално отчитат паралакса[shtrak]. Все пак, както те посъветваха, загледай нещо друго. Ако ти попадне някоя Москва-5 например... [smilie18]



Публикацията е редактирана (07-03-23 04:02)

Отговори на това съобщение
 Re: Любител 2 - мнение
Автор: quazimodo   
Дата:   06-03-23 15:52


https://photo-forum.net/static/site_pics/2022-11/1668275367_untitled-10-1.jpg



[smilie18] [smilie18] [smilie18] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Любител 2 - мнение
Автор: asahi   
Дата:   06-03-23 16:02

Любителят е полезен като учебно пособие да се обяснява устройството на фотоапарата. В него няма нищо аналогово.

Отговори на това съобщение
 Re: Любител 2 - мнение
Автор: mihalo   
Дата:   07-03-23 04:00

Несъмнено най-доброто от класа "6х6" е прозизводителят "Hasselblad". Качеството - подтвърдено от NASA.

Но, защо е това ограничение във формата? Има още по-яки формати, като "Plaubel Makina 67", а и "LINHOF TECHNIKA"...

Шегувам се, съжалявам! Иска ми се да помогна само. Няма начин дори и най-добрата техника да замести Автора.


Отговори на това съобщение
 Re: Любител 2 - мнение
Автор: GenaDP   
Дата:   07-03-23 15:39

Що трябва да е двуобективен? Вземи си един Киев 6C.

Отговори на това съобщение
 Re: Любител 2 - мнение
Автор: kvakioh   
Дата:   07-03-23 16:35

Бих си намерил един Yashika Mat 124, или Bronica, като се снима поне да е с добра техника.

Отговори на това съобщение
 Re: Любител 2 - мнение
Автор: GenaDP   
Дата:   07-03-23 17:56

Yashika

Верно ли? [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Любител 2 - мнение
Автор: quazimodo   
Дата:   07-03-23 18:25

Може да прозвучи като виц, но най-добрите резултати с Любител се получават при работа със светкавица[smilie18] Филм 400 АСА, бленда около 11 и синхронна скорост до 1/250 заради централния затвор. Какво повече му трябва на човек[smilie18][beer] А какви светкавици имаше едно време за без пари[cool]


Отговори на това съобщение
 Re: Любител 2 - мнение
Автор: idivanov   
Дата:   07-03-23 20:42

Ако искате бюджетно решение за широкоформатна фотография, то най-добрият вариант е START 66. Имаше обява в базара за този апарат.
В днешно време руски фотоапарати могат да се ползват най-добре като помагала при изучаване историата на фотографията...[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Любител 2 - мнение
Автор: jey6   
Дата:   08-03-23 13:50

От бюджетните -
Rolleicord, Mamiya C3/220/330, Yashica, Start, Seagull - за ТЛР
Bronica, Pentacon six, Kiev 6C/60 - СЛР
има сгъваеми - Zeiss Ikon Nettar, Agfa Isolette, Mamiya 6(от старите)

Това е ако задължително трябва да е 6х6.

Иначе - Мамия 645, Броника ETRS, Пентакс 645 и така... ама са с електроника.

Препоръчвам да се търси нещо механично.

Отговори на това съобщение
 Re: Любител 2 - мнение
Автор: quazimodo   
Дата:   08-03-23 13:56

jey6 написа:

> От бюджетните - ...

Явно не ви съвпадат схващанията за "бюджетни" с автора на темата[smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Любител 2 - мнение
Автор: Synthy   
Дата:   08-03-23 14:33

"бюджетен" може да бъде и хаселблЯдЪ :D Просто бюджета е по-голям. Тук говорим за евтини камери. Моля, не бъркайте двете думички - не са синоними [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Любител 2 - мнение
Автор: nyamago   
Дата:   08-03-23 14:38

Същественото е какво очаква авторът на темата от средния формат:

- По-високо качество на изображението от 'лайката'? С бюджетно решение НЯМА да стане, дори да е тройно по-скъпо от Любител-я. Размерът на негатива не дава качеството, дава го оптиката - а тя струва пари.

- Различна визия? Това МОЖЕ - ако 'различна' значи творческо използване на техническите несъвършенства като мек фокус, 'ретро' изглед, 'романтични' експерименти или пък документалност от минали времена... Някои взимат апарати като Любител именно за такива експерименти.

Ако е за качеството - не си губи времето и събирай пари за Хаселблад.

Ако е за втората причина - на слука! [smilie24]

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Любител 2 - мнение
Автор: quazimodo   
Дата:   08-03-23 16:09

Synthy написа:

> "бюджетен" може да бъде и
> хаселблЯдЪ :D Просто бюджета е
> по-голям. Тук говорим за евтини
> камери. Моля, не бъркайте двете
> думички - не са синоними [smilie5]

Едвам ме нави[smilie5]. Най-евтината комбинация, от която има смисъл да се почне, е тази от тяло Киев-6С и обективи за Пентакон-6.Избягва се застъпването на кадри при Пентакон-6 и преекспонираната, според мен, мекота на оригиналните обективи при Киев-6.



Публикацията е редактирана (08-03-23 16:16)

Отговори на това съобщение
 Re: Любител 2 - мнение
Автор: ipolit   
Дата:   08-03-23 16:18

Преди време ми попадна един Любител. Доста неприятно усещане остава като го пипаш - сякаш ще ти се разпадне в ръцете. Освен паралакса имат и несъответствие във фокусирането двата обектива. Този имаше проблем и с пренавиването на лентата за следващ кадър. Въобще голяма гадост. После взех един ролайфлекс и любителя повече не го докоснах. Даже не знам на кого съм го дал да си играе. А ролая шефа уж ми го беше подарил, пък си го поиска...

Отговори на това съобщение
 Re: Любител 2 - мнение
Автор: quazimodo   
Дата:   08-03-23 17:30

ipolit написа:

> Преди време ми попадна един
> Любител. Доста неприятно усещане
> остава като го пипаш - сякаш ще ти
> се разпадне в ръцете. Освен
> паралакса имат и несъответствие
> във фокусирането двата обектива.
> Този имаше проблем и с
> пренавиването на лентата за
> следващ кадър. Въобще голяма
> гадост. После взех един ролайфлекс
> и любителя повече не го докоснах.
> Даже не знам на кого съм го дал да
> си играе. А ролая шефа уж ми го беше
> подарил, пък си го поиска...

Завийте ми, ако обичате, два Ралайфлекса по 100-тина лева за в къши...[smilie18][smilie18][smilie18][beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Любител 2 - мнение
Автор: kvakioh   
Дата:   10-03-23 20:44

Приличен е Любителя за който може и снима 6х6.Има възможност за 6х4.5, което също допада, но за съжаление има други формати, които са доста интересни.

Отговори на това съобщение
 Re: Любител 2 - мнение
Автор: quazimodo   
Дата:   11-03-23 19:45

https://youtu.be/Z17hNABctX8



Отговори на това съобщение
 Re: Любител 2 - мнение
Автор: lamerko   
Дата:   11-03-23 20:44

Само като видиш как слага малкия Любител на статива, ти се приисква да започнеш да снимаш спортни събития с него, а на 4:14 разбираш, че е перфектен и за портрети [smilie18]

За съжаление и заключенията на Андрю са подвеждащи. Да, когато снимаш с един и същи филм при една и съща добре осветена с естетсвена светлина сцена, цветовете ще са подобни при двете камери...

Отговори на това съобщение
 Re: Любител 2 - мнение
Автор: themqn   
Дата:   15-03-23 11:54

Благодаря на всички за изчерпателните отговори. Това бяха нещата,които наистина ме интересуваха. Благодаря за предложенията. Започвам да гледам примери с различни оптики за среден формат.
Няма да е любител.

Отговори на това съобщение
 Re: Любител 2 - мнение
Автор: quazimodo   
Дата:   15-03-23 13:17

themqn написа:

> Благодаря на всички за
> изчерпателните отговори. Това
> бяха нещата,които наистина ме
> интересуваха. Благодаря за
> предложенията. Започвам да гледам
> примери с различни оптики за
> среден формат.
> Няма да е любител.

По-добре изобщо изключи двуобективните камери среден формат от менюто Събирай кинти за SLR и сменяема оптика.[beer]


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »