Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Избор между Nikon Z7 II и Sony Alpha A7 IV
Автор: nikste   
Дата:   14-06-22 23:17

Двоумя се между един от двата фотоапарата. Фотоапарата ще бъде използван за снимане на хора и портрети. В повечето случаи ще са статични, но ще има и движение. Главния фактор е недостатъчна светлина, защото често снимам при недобри светлинни условия. Другият фактор естествено е фокуса - иска ми се обектите да бъдат фокусирани бързо и точно. До сега бях с Олимпус и в последно време направо се гърчех, като снимах, най-вече, заради недостига на светлина, но и не само.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор между Nikon Z7 II и Sony Alpha A7 IV
Автор: avo   
Дата:   14-06-22 23:55

Като ще снимаш при ниска осветеност, т.е. високо ISO, защо гледаш Z7ii а не Z6ii ? Там шумът ще е осезаемо по-малко.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор между Nikon Z7 II и Sony Alpha A7 IV
Автор: nikste   
Дата:   14-06-22 23:58

Заради по-ниската разделителност способност ли или има и друг фактор при Z6ii. Иначе ми се иска и да снимам при по-голяма разделителна способност на изображенията, защото ще ми трябват и за печат.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор между Nikon Z7 II и Sony Alpha A7 IV
Автор: vga   
Дата:   15-06-22 11:44

По-малко пиксели на еднакъв размер матрица = по-добро представяне на високо ИСО. Що се касае до големината на файловете и подготовката за печат - съветвам по-скоро да се насочите към AI решения за уголемяване на размера. Работят чудно. Примерно https://www.topazlabs.com/gigapixel-ai
Това е универсалното решение.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор между Nikon Z7 II и Sony Alpha A7 IV
Автор: stanpaunov   
Дата:   15-06-22 11:53

От кога, 24мп не са достатъчни за печат? Ако снимате основно портретна фотография според мен трябва да гледате R6 или Z6II . Канона е с по-добър фокус но Никона е с по-добра матрица и по евтин. Също така новите Z-стъкла са страхотни. [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Избор между Nikon Z7 II и Sony Alpha A7 IV
Автор: hotsnail   
Дата:   15-06-22 12:30

За портрети аз си харесвам А7р3 - по-евтин е. А 42МП си трябват, защото понякога искаш да кропнеш. Искаш да изкараш детайли пък с байера знаем, че 24МП не са 24МП а по-скоро към 15-16МП.

Имам и 24МП А7С, който също ми върши работа, но ако направя кроп за композиция, понякога стигам до 10-15мб и то без много да се реже.

А 10-15МП дори за 4К телевизор не са оптимални. Та 42МП за мен са си задължителни ако ще снимам, нещо различно от разходка.

За печат може би трябва да се види какъв размер се гони. Ако е нещо с размер на 65" телевизор и се гледа от близо, си мисля, че 42МП или 60МП е задължително. Дори с размер 30-32" диагонал ако ще го гледаш от 50-60 санта... си трябва резолюция. Ама ако се гледа от минимум 4 метра вероятно 24МП ще е супер.



Публикацията е редактирана (15-06-22 12:36)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор между Nikon Z7 II и Sony Alpha A7 IV
Автор: Yog   
Дата:   15-06-22 13:33

На този въпрос коректният отговор е - която и да е от двете. Камерите са супер и стават без никакви забележки за посочените цели. Избери си кой(и) обектив(и) ти харесва(т) и така реши за камерата. Или даже по хубост да избереш едната пред другата, пак няма да сбъркаш, защото и двете са [smilie24]
А иначе, като странична забележка, аз по едно и също време имах z6 и Е-М1II. Ако мислиш, че само защото е от новите фулфреймки ще щракаш по нощИте и ще излиза супер - не се лъжи. Ако е тъмница, иска да прибавиш светлина, каквато и да ти е камерата. [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор между Nikon Z7 II и Sony Alpha A7 IV
Автор: hotsnail   
Дата:   15-06-22 17:55

За слабата светлина между 42/45МП и 60МП има разлика.

На мен поне ми се стори от примерни кадри и ревюта, че на 60МП сензор на А7р4 шума е повече от предното поколение сензори на 42/45 МП.

Ама пък АФ на А7р4 е вероятно по-добър на слаба светлина.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор между Nikon Z7 II и Sony Alpha A7 IV
Автор: kvakioh   
Дата:   16-06-22 08:45

Доста повече обективи има избор за Сонито.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор между Nikon Z7 II и Sony Alpha A7 IV
Автор: Slivenski   
Дата:   16-06-22 09:17

Сонито има двойно по-високо максимално исо.
Изборът на обективи е нещо в съотношение 180:30 в полза на Сонито също.
Сонито е с година по-младо като модел.
Екранът на Сонито се върти по всички оси, а на Никона само нагоре и надолу... май, доколкото си спомням - ако това е важно за някого.

Сонито премахва Lens Breathing автоматично, има жироскопна стабилизация и няма ограничение за продължителността на видеото, за разлика от Никона.

Абе, като цяло, аз клоня към Сонито. :-)

Ето тук подробно сравнение:


https://cameradecision.com/compare/Sony-Alpha-A7-IV-vs-Nikon-Z7-Mark-II




Публикацията е редактирана (16-06-22 10:10)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор между Nikon Z7 II и Sony Alpha A7 IV
Автор: Yog   
Дата:   16-06-22 12:28

А какво значение има, ако за едната система има 200 обектива, а за другата 20? Ако сред тези 20 са двата или трите, които ми вършат работа, какво ме интересува дали има още 18 или 198 други?[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор между Nikon Z7 II и Sony Alpha A7 IV
Автор: mitakabs   
Дата:   16-06-22 14:33

Yog написа:

> А какво значение има, ако за едната
> система има 200 обектива, а за
> другата 20? Ако сред тези 20 са двата
> или трите, които ми вършат работа,
> какво ме интересува дали има още 18
> или 198 други?[smile]
Ами погледни им цените и ще разбереш, що е то конкуренция...

Отговори на това съобщение
 Re: Избор между Nikon Z7 II и Sony Alpha A7 IV
Автор: hotsnail   
Дата:   16-06-22 22:26

Yog има значение щото например ако снимаш портрети и искаш 135мм е добре да има опции и като цена и като качество. За Сони има три модела 135/1.8 - има избор. Почват от 1700 и свършват на 3500. За 85мм има 15-тина модела от 600-700 лева за някой китаец до към 3500 пак.....има конкуренция и дори най-евтините са сравнително използваеми.

Да не говорим, че добра система е около 40-50 обектива. Под тая бройка шанса да не намериш обектива, дето искаш е 100%

Отговори на това съобщение
 Re: Избор между Nikon Z7 II и Sony Alpha A7 IV
Автор: sirkhann   
Дата:   17-06-22 10:43

Аз имам Z7 II и за мен е невероятна машина с RAW файлове, които дават възможност за сериозна пост-обработка. Портретните обективи са страхотни - 50/1.2, 50/1.8, 85/1.8, 24-70/2.8. Има и DSLR-ски 105/1.4, който е ... [smilie5]. Наскоро пуснаха Firmware, който подобрява AF при слаба светлина, но преди това съм брал ядове при снимане на пилотно осветление. Вярно е, че беше тъмница, ама... Z6 II фокусира по-добре на тъмно, иначе разликата в шума се компенсира от повечето мегапиксели на Z7 II. Проблем на втория е липсата на LowPass/AA филтър и кръгли микролещи, които вадят чудовищна разделителна способност, но това ми е давало моаре в дрехите при специфични платове.

Обаче - Sony A7 и A7R IV са също страхотни фотоапарати. Това с обективите е истина - има такива, които бих пробвал. Мисля, че откъм автофокус би било по-лесно. Изглежда като по-универсален избор.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »