Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Цветове като Canon 5d
Автор: aidend   
Дата:   04-06-22 10:49

Здравейте приятели, тъй като страшно много харесвам цветовете на Canon 5D (mark 1 classic), някак си лично на мен ми изглеждат по-живи като филмови. Дали е възможно с някакъв профил или нещо друго в Camera RAW, с няколко бутона, цветовете от моята камера Canon 70D, 1300d, m100, директно да станат подобни на Canon 5D. Не ме бива много с обработките между другото.

Отговори на това съобщение
 Re: Цветове като Canon 5d
Автор: compur   
Дата:   04-06-22 11:42

Странен въпрос!

Щом имате raw - вие сте майстора! Ако не можете - дайте на някого и заплатете труда му!

Цвета е нещо субективно... на едни им харесва едно, на други - друго...

Защо не пробвате някакъв друг конвертор - DPP, CaptureOne, RAWTherapy и т.н. Може там да намерите "разрешението".

[beer]



Публикацията е редактирана (04-06-22 19:08)

Отговори на това съобщение
 Re: Цветове като Canon 5d
Автор: quazimodo   
Дата:   04-06-22 12:59

За всичките си Канони съм ползвал "родния" продукт DPP. В момента би трябвало да е нещо като DPP 4.х.х.

Отговори на това съобщение
 Re: Цветове като Canon 5d
Автор: asahi   
Дата:   04-06-22 15:05

Откак излезе RAW формата се дискутира кой конвертор бил по-хубав. Не много време след това по-досетливите разбраха, че най-добрият RAW конвертор е този, който най-добре познаваш. След това научиха един конвертор, работят си с него и не губят време и енергия в странични размишления.

Най-лесният и честен начин да постигнеш филмова визия (каквото и да означава това) е да снимаш на филм.
По-трудният и заобиколен начин е да седнеш пред един лист и да напишеш какво за теб е филмовата визия. След това тези думи да ги преведеш на технически език, със стойности и дименсии. Най-накрая отваряш любимия роу конвертор и по ясните вече параметри си решаваш задачата.

Обикновено тук някой засегнат изригва с репликата "Хайде вземи да ми направиш ей това да изглежда като ей онова". Ако ми е необходимо ще го направя. Ако не мога ще намеря някой, който може. Ако ми е интересни или ще ми трябва за в бъдеще даже ще седна и ще се науча. Пътят е ясен. Трябва да се извърви.

Отговори на това съобщение
 Re: Цветове като Canon 5d
Автор: georgioiv   
Дата:   04-06-22 15:28

Абе 5d си има специфични цветове, както и всички ДСЛР от тези времена - 20D, 30D, 1DSmk2.. като най-тлъст пикселът е все пак при 5D. Заеби ти тия конвертори дето субективно ще докараш същия цвят...
Или с други думи към автора - разбирам добре какво имаш предвид, но ако искаш цветове като от 5D - снимай с 5D - бавно, мъчно, но с наслаждение :) [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Цветове като Canon 5d
Автор: nyamago   
Дата:   04-06-22 15:44

^ Най научния отговор! Гласувам да се издигне най-отгоре като най-верен.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Цветове като Canon 5d
Автор: Джъмбо   
Дата:   04-06-22 17:00

canon 5D... чистия марк [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] га стана марк 1 га стана класик... останалите са яко извън класиката

Отговори на това съобщение
 Re: Цветове като Canon 5d
Автор: quazimodo   
Дата:   04-06-22 17:47

georgioiv написа:

> Абе 5d си има специфични цветове,
> както и всички ДСЛР от тези
> времена - 20D, 30D, 1DSmk2.. като най-тлъст
> пикселът е все пак при 5D. Заеби ти
> тия конвертори дето субективно ще
> докараш същия цвят...
> Или с други думи към автора -
> разбирам добре какво имаш предвид,
> но ако искаш цветове като от 5D -
> снимай с 5D - бавно, мъчно, но с
> наслаждение :) [shtrak]

Ето тук е заровено кучето за "ламповите" (къде си asahi) [smilie5]
цветове на гореизброените модели + 350D и още някои от единиците [shtrak] [beer]


https://photo-forum.net/static/site_pics/2022-06/1654353780_untitled.jpg




Публикацията е редактирана (04-06-22 17:52)

Отговори на това съобщение
 Re: Цветове като Canon 5d
Автор: asahi   
Дата:   04-06-22 22:10

Прав е Георги, че пикселът на 5Д е по-едър - 8.2 µm. Най-едър е на Sony Alpha 7S в трите версии - 8.4 µm.

Aко ще сравняваме процесорите ще трябва да можем да сравним алгоритмите за обработка. Боя се, че не познаваме човек, запознат с тях. Засега можем да имаме само предположения и догадки, но без доказателства.


Отговори на това съобщение
 Re: Цветове като Canon 5d
Автор: Yosssarian   
Дата:   05-06-22 02:13

georgioiv [cool]
Всяка матрица, процесор и алгоритъм дават своя неповторим отпечатък върху цветопредаването (и не само)...Да не говорим,че всеки обектив (при равни други условия) също дава своето...и няма два еднакви....
Като се опитвате да променяте това (горното), какво постигате? Освен загуба на идентичност....
Като си купите нови дънки, в къщи пребоядисвате ли ги в друг оттенък на синьото? Не, разбира се....Ми що тогава се занимавате с глупости?

Отговори на това съобщение
 Re: Цветове като Canon 5d
Автор: quazimodo   
Дата:   05-06-22 05:48

Yosssarian написа:

> ...Като си купите нови дънки, в къщи
> пребоядисвате ли ги в друг оттенък
> на синьото?...

Веднага ако... можеше да се случи с няколко клика на мишката[smilie18][smilie18][smilie18][beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Цветове като Canon 5d
Автор: perspectiff   
Дата:   05-06-22 08:51

Здравей, колега! И аз дълги години съм захапан от мухата на елегантните 5D цветове. Ще пиша на лично съобщение, като синтезирам някакъв начин за наподобяването им!

Отговори на това съобщение
 Re: Цветове като Canon 5d
Автор: quazimodo   
Дата:   05-06-22 08:58

perspectiff написа:

> Здравей, колега! И аз дълги години
> съм захапан от мухата на
> елегантните 5D цветове. Ще пиша на
> лично съобщение, като синтезирам
> някакъв начин за наподобяването
> им!

А защо не на всеослушание [smilie11][smilie11][smilie11]


Отговори на това съобщение
 Re: Цветове като Canon 5d
Автор: compur   
Дата:   05-06-22 09:26

Матрицата 5! Чакаме... [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Цветове като Canon 5d
Автор: perspectiff   
Дата:   05-06-22 10:18

Правилно! Тук ще пусна тогаз!

Отговори на това съобщение
 Re: Цветове като Canon 5d
Автор: aidend   
Дата:   05-06-22 13:08

Някъде бях гледал клип на софтуер е който имаше симулация на различни камери кликаш и цветовете се променяха, за съжаление не мога да намеря въпросното видео и софтуер.

Отговори на това съобщение
 Re: Цветове като Canon 5d
Автор: hotsnail   
Дата:   05-06-22 14:20

Старите камери имат много ама много по-малък динамичен обхват и много криви цветни филтри. Всъщност имат доста гаден и не естествен цвят. Ама изглежда добре от някаква гледна точка.

Моя съвет запазете си едно 5д да му се радвате. Ама си купете модерна камера като r5 или а7Р3. Поснимайте и обработете с нея няколко сесии или цял сезон. След това си вижте нещата.

Аз се радвах едно време на минолта 5Д. CCD сензор без много или въобще някаква обработка. Едни хубави наситени цветове, един контраст. Ама то всъщност това си беше индикация, колко зле снима……с а700 още имах някакви заблуди, но после като хванах некс-5, некс-7, никон д600, д700, Сони а7 оригинала и всякакви заблуди за старите сензори рухнаха …..



Публикацията е редактирана (05-06-22 14:23)

Отговори на това съобщение
 Re: Цветове като Canon 5d
Автор: compur   
Дата:   05-06-22 14:54

Ще цитирам asahi - "цвета е усещане"... и няма общо с матрица, процесор и др. "твърдоер"!
Виж, с "мекоера" във фотоапарата - има!

И не забравяйте да пиете течности в това топло време!

[beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Цветове като Canon 5d
Автор: quazimodo   
Дата:   05-06-22 16:02

Цветовете на сони свършиха с А350 при кропките и с А850 при "големите"[smilie18][beer]

П.П. Преди време работех на две преки от НБУ и контактувах с най-големия ПР на Сони - Петър Абаджиев. Знам какви цветове имат Сонитата още от Сони А100[smilie5]



Публикацията е редактирана (05-06-22 16:09)

Отговори на това съобщение
 Re: Цветове като Canon 5d
Автор: nyamago   
Дата:   05-06-22 16:47

Абе, дайте някой пример с тия прословути цветове, да ги видим?

Не ми се ходи по света да ги търся, а тук е пълно с 5Д притежатели (бивши и настоящи) - покажете в темата някой друг кадър с добри цветове, получени направо от камерата?

Отговори на това съобщение
 Re: Цветове като Canon 5d
Автор: asahi   
Дата:   05-06-22 17:22

Поиграйте си с Hamamatsu

Отговори на това съобщение
 Re: Цветове като Canon 5d
Автор: quazimodo   
Дата:   05-06-22 17:37


https://photo-forum.net/static/site_pics/2022-06/1654439675_29469144906_96d8d8b07f_b.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Цветове като Canon 5d
Автор: nyamago   
Дата:   05-06-22 18:56

^ Реалистично - но задръстеното ми око не открива уникалния 'подпис' на 5Д тук, може би заради 'монохромния' сюжет.

Нещо друго, в което има И студени тонове (около синьото и зеленото)?

Обикновено в съчетанието между топли и студени, взаимодействието между тях, а също и динамичното им проявление (нюанси на цвят в светлините и сенките) - се изявява 'характера' на дадена емулсия, обектив, сензор и/или софтуер.

Външен (примерно пейзажен)кадър с различно близки и средни планове, с небе и зеленина? Портрети на дневна светлина?

Отговори на това съобщение
 Re: Цветове като Canon 5d
Автор: kvakioh   
Дата:   05-06-22 19:42

Така както 5Д серията огледални изкарва цветовете с определени обективи, с минимална пост обработка няма.
За портрети, макро, архитектура са топ, пейзаж като че ли не толкова.
След изпробвани RP, R5 нещата са доста приблизителни.
Обработката може да помогне, при всяка камера, но специфичните недостатъци по-трудно се отстраняват или намаляват.

Отговори на това съобщение
 Re: Цветове като Canon 5d
Автор: overclock   
Дата:   05-06-22 21:02

Две снимки от вчера без корекции. Само кроп и преоразмеряване до 1920х1280.


https://photo-forum.net/static/site_pics/2022-06/1654450106__mg_6414_1920.jpg




https://photo-forum.net/static/site_pics/2022-06/1654449982__mg_6461_1920.jpg



Някъде имах портретни снимки правени с 6D и 5D на естествена светлина при еднакви настройки с един и същ обектив. При показване на двата кадъра на различни хора всички до един харесаха снимката направена с 5D [smilie18] . Единствената корекция която направих е изравняване на цветната температура и тинтa, но дори и изравнена цветовете на петицата бяха доста по-топли.


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »