Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Петна по цветен филм
Автор: sirkhann   
Дата:   04-05-22 23:32

Върнаха ми лошо измит цветен филм по C-41, по който има останали доста петна.

Не успях да се справя с търсенето в търсачката, затова да попитам от знаещите - има ли проблем да го навия в дозата и да го измия като черно-бял само с вода? Някаква опасност за емулсията?

Благодаря!

Отговори на това съобщение
 Re: Петна по цветен филм
Автор: mihalo   
Дата:   05-05-22 00:09

Няма проблем да се измие отново проявен филм. Правил съм го. Водата да не е варовита, най-добре дестилирана и със стайна температура. Добре е също да прибавиш една-две капки течен сапун от най-простичките, не вярвам да разполагаш с Флипон /така май се казваше специализираният сапун на Кодак/.

Редакция: Желатинът и при цветния филм и при черно-белият си е все същият, разликите са другаде.

Още една редакция:) Сушенето след миенето най-добре в мократа баня след като се поразсее парата. Трябва да се внимава с прашинките!



Публикацията е редактирана (05-05-22 00:55)

Отговори на това съобщение
 Re: Петна по цветен филм
Автор: quazimodo   
Дата:   05-05-22 06:57

фИЛпон му викаха на препарата[smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Петна по цветен филм
Автор: sirkhann   
Дата:   05-05-22 08:13

Да, проявявам си сам черно-белите филми и си имам измиващите средства, но за цветен не ми се е налагало да мия наново засега.

Благодаря за отговорите :-)

Отговори на това съобщение
 Re: Петна по цветен филм
Автор: asahi   
Дата:   05-05-22 09:19

Накисни го 5-10 минути в дозата, после 1-2 минути промивка с течаща вода, последната порция с една-две капки сапунче. Добре е водата да е с температура 20-25 градуса. Предварително помисли и подготви къде и как ще го сушиш. Банята е добро място.

Отговори на това съобщение
 Re: Петна по цветен филм
Автор: pstoev   
Дата:   05-05-22 09:47

В кое фото?

Отговори на това съобщение
 Re: Петна по цветен филм
Автор: adrikon   
Дата:   05-05-22 11:55

Навивай в дозата -две капки веро и си готов [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Петна по цветен филм
Автор: sirkhann   
Дата:   05-05-22 14:20

Фотото е Фото Свят на Витошка. Не, че и преди там не са ми връщали понадрани филми и т.н., просто вече не остана никъде да ми е удобно да проявяват по C-41. Ще започна да ги давам във Фотосинтезис, май.

Отговори на това съобщение
 Re: Петна по цветен филм
Автор: quazimodo   
Дата:   05-05-22 14:47

Едно време, освен верото се ползваха и щипки за първоначално "забърсване" на филма, точно за да не остават петна по него[shtrak]

П.П. Още съществували, даже от реномиран китайски производител[smilie18][smilie18][smilie18] - https://magazin.photosynthesis.bg/bg/67227-paterson-film-squeegee.html



Отговори на това съобщение
 Re: Петна по цветен филм
Автор: sirkhann   
Дата:   05-05-22 16:13

Аз ползвам нитрилни ръкавици при проявяването, та изстискването при мен е с двата пръста. Единственият проблем, който срещам, е ако сложа повече препарат при миенето, и останат балончета, но това е рядко.

Отговори на това съобщение
 Re: Петна по цветен филм
Автор: pliska   
Дата:   05-05-22 16:45

Пробвайте във Фото Гърбачев-София. Проявяване и сканиране по С41 за един час.[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Петна по цветен филм
Автор: pstoev   
Дата:   05-05-22 20:47

Във Фото Свят на Витошка съм проявявал бая,(поне 30 ленти)и не съм проблем. Най-довелен съм от Фото Ралица. Проявил съм над 100, лайка, рол, позитивни, никога не съм имал проблем. Носиш си класьор и ръкавици на място си режеш и класираш на спокойствие. Тия дни ще ида че имам два филма.

Отговори на това съобщение
 Re: Петна по цветен филм
Автор: sirkhann   
Дата:   06-05-22 08:27

За Фото Свят на Витошка - аз имам чувството, че някой път има кристализация по машината и оттам идват драскотините, но те са достатъчно фини, че да не се виждат при сканиране. Един път момчето вътре реши да види какво толкова е снимано, при което изтърва филма на пода, по който явно имаше достатъчно песъчинки, че да се надере.

Иначе го измих, нещо смесено между съвета на asahi и както аз си мия филмите, накрая му сложих Ilfotol на последната баня, че да не се излагаме съвсем с препарата за съдове. Стана супер. Благодаря на коментиралите [thankyou]

Отговори на това съобщение
 Re: Петна по цветен филм
Автор: asahi   
Дата:   06-05-22 10:06

Кристалчета се получават когато химията не е в добра кондиция. Това се случва заради неоригинални реактиви, стара или некачествено рециклирана химия и ниска компетентност на оператора, обслужващ машината. Тези неща се пораждат от малко като количество работа и ценова конкуренция м/у няколкото студия, които все още работят по С41.

Отговори на това съобщение
 Re: Петна по цветен филм
Автор: pliska   
Дата:   06-05-22 10:30

asahi-Точно казано...

Отговори на това съобщение
 Re: Петна по цветен филм
Автор: shadow...   
Дата:   29-05-22 15:32

Ако са по гьрба,нормаоно е и няма пролеми...5 минути накисване...здрава щипка и вземете...кухненска хартия...и само по гьрба...емулсията е от другата страна...леко без натискане...няколко пьти....после в банята и така...но ако е по емулсията...това са паразити...появяват се при непочистена проявявьчна система..

Отговори на това съобщение
 Re: Петна по цветен филм
Автор: MAX-1   
Дата:   14-06-22 12:54

Преди няколко дена проявих 2 филма и за всеки случай на батерията на чешмата сложих допълнително тензух с памук. След 20 мин миене ... не искам да ви казвам какво имаше в тензуха. Може всеки да си го направи.

Отговори на това съобщение
 Re: Петна по цветен филм
Автор: MAX-1   
Дата:   14-06-22 13:00

Автор: asahi
Дата: 06-05-22 10:06

Кристалчета се получават когато химията не е в добра кондиция.[smilie5]


Няма такъв термин! Има регенерация и циркулация на разтвора!

Отговори на това съобщение
 Re: Петна по цветен филм
Автор: asahi   
Дата:   14-06-22 13:38

Дообре.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »