Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Nex-5t
Автор: valkooooo   
Дата:   03-05-22 11:00

Здравейте колеги, имам една стара и отдавна неизползвана камера. Е тая седмица се сетих за нея, но се оказа че имам проблем. По неизвестни причини се е развалил баланса на цветовете. Сега са с едни ужасни оттенъци... Бие на червено, листата на дърветата са някакви кафеникави.... На черно бяло е добре. На режим "М" където има настройки за цветови баланс, успявам да докарам прилични цветове в стая, но излезна ли навън нищо не става.... Може ли да се направи нещо за нея или е за казана.... Исках да не мъкна канона в раницата, но явно ще продължа. БЛАГОДАРЯ!!!

Отговори на това съобщение
 Re: Nex-5t
Автор: Synthy   
Дата:   03-05-22 11:51

Покажи снимка.

Отговори на това съобщение
 Re: Nex-5t
Автор: CDman   
Дата:   03-05-22 12:20

Потърси в SETUP менюто RESET или INITIALISE.

И провери в сервиз батерията, която поддържа паметта.

Успех [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Nex-5t
Автор: valkooooo   
Дата:   03-05-22 13:39

Ето линк към снимките
https://dox.abv.bg/download?id=e0ff4896f5

https://dox.abv.bg/download?id=ccc4ceb3eb

https://dox.abv.bg/download?id=b5d93bf365

Отговори на това съобщение
 Re: Nex-5t
Автор: ZENON   
Дата:   03-05-22 19:15

Виж си белия баланс и му направи един ресет от менюто.
Няма причина да се скапе от седене в шкаф.

Отговори на това съобщение
 Re: Nex-5t
Автор: lamerko   
Дата:   03-05-22 19:44

Според exif-а, ColorSpace ти е AdobeRGB (65535/2). Смени го на sRGB. Отделно имаш стойност на WhitePoint, което вероятно значи, че имаш зададена точка за мерене на баланса... Наистина най-добре ресетни всичко.

Отговори на това съобщение
 Re: Nex-5t
Автор: valkooooo   
Дата:   04-05-22 08:48

След ресет е пълна боза... Направо нямам думи ....[smilie22]

Отговори на това съобщение
 Re: Nex-5t
Автор: CDman   
Дата:   04-05-22 11:41

Нещо има в меренето, което не е на ред.

Всички снимки по-горе са с мерене PATTERN

Влизаш в менюто, слагаш мерене на FILL SCREEN или там както се казва.

После на позиции COLOR FILTER, COLOR MODE, WB, SATURATION и всички други слагаш STD,OFF,AUTO, NORMAL - където каквото е.

После пак снимаш.

Ако пак не стане - сервиз.

Успех.[smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Nex-5t
Автор: asahi   
Дата:   04-05-22 13:33

Преди сервиза един firmware reload препоръчвам.

Отговори на това съобщение
 Re: Nex-5t
Автор: valkooooo   
Дата:   04-05-22 19:22

Този момент с всичко изключено , ресет , направих го. Днес на сео докато бях го взех с мисълта да му направя WB, ръчен на дневна светлина... Изписа ми ерор и го зарязах .... Опитах да му направя софтуерен ъпдейт - не можах, няма по нов от неговия.... А да го преинсталирам - не съм ровил още да видя как се прави. За мен щом прави черно бели снимки добре нещо се е бъгнал , но като незнам къде ....

Отговори на това съобщение
 Re: Nex-5t
Автор: valkooooo   
Дата:   04-05-22 22:30

Колеги ,незнам дали съм открил топлата вода,но сони да неползват някоя андроид версия за този модел.... Гледам в един форум има няколко apk приложения.

Отговори на това съобщение
 Re: Nex-5t
Автор: mihalo   
Дата:   05-05-22 01:48

Стана ми любопитна темата. "Мирише" ми на хардуерен проблем. Sony сериозно се издъниха преди петнадесетина години с матриците - https://www.imaging-resource.com/badccds.html

Само хипотеза е, но може пак да са се опитали да направят някои, спестяващи ресурсите, подобрения в производството на сензорите. Откачат се някои спойки, които свързват чипа с изводите за запояване към основната платка (mainboard) и настава хаос. Имам снимки с "пострадали" фотоапаратчета за пример.

Отделно, понякога се прекъсват от удар или резки температурни промени пистите на многослойните платки. Има и още сравнително често срещани проблеми с хардуера с които съм се срещал.

Ще слядя как ще се развиват нещата, че ми стана интересно!


Отговори на това съобщение
 Re: Nex-5t
Автор: Джъмбо   
Дата:   05-05-22 13:30

ако решиш, че не става за нищо, може да ги дариш на музея на Photo Cafe [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Nex-5t
Автор: ZENON   
Дата:   05-05-22 17:46

valkooooo,
използват Андроид 2 и поради тази причина, можеш да инсталираш и Вайбър ако искаш, или поне аз си направих този експеримент преди няколко години.
Пиши ми на лично, за да видя какво мога да направя за този телефон/фотоапарат.

Отговори на това съобщение
 Re: Nex-5t
Автор: valkooooo   
Дата:   05-05-22 22:16

Преди бях видял телефон на Самсунг с обектив.... Тез ми скриха шапката... Ама все си мисля че проблема е софтуерен... Сигурно има някоя комбинация като vol -, и power... Намерих сервизно описание, но явно не е цялостно... Не съм го отписал още.... Дори бих взел някой такъв и в краен случай този да е за резервни части... Ама като се порових май само T и R са с андроид и тъч скрийн... Между другото какво измерва нивото на светлината и видът и? Самият сензор или някакъв датчик...?

Отговори на това съобщение
 Re: Nex-5t
Автор: georgioiv   
Дата:   05-05-22 22:45

Това ми е любимият модел на некс серията, ако решиш да се отървеш от него, ще го купя, за черно бяло фото.. :)

Отговори на това съобщение
 Re: Nex-5t
Автор: valkooooo   
Дата:   07-05-22 00:14

По принцип ,няма лесно дасе откажа.... Преди 10-15години жената изтърва един канон А590 в един водопад..... Доста преседя ..... После успях да го оправя .... След това аз го изпуснах и му потроших корпуса...Та от нета някакъв развален.... И продължава да се мота из колата.... [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Nex-5t
Автор: mihalo   
Дата:   28-05-22 02:38

Автор: valkooooo
Дата: 03-05-22 11:00


Има ли развитие по темата?


Отговори на това съобщение
 Re: Nex-5t
Автор: perspectiff   
Дата:   05-06-22 10:24

Наистина третата снимка с листата показва нещо като ярък кръг в средата, подобен на това да фокусираш слънчева светлина с лупа. Интересно би било да се снима бяла стена например, да се види дали цветът по целият кадър е равномерен, или варира.

Отговори на това съобщение
 Re: Nex-5t
Автор: valkooooo   
Дата:   07-06-22 08:07

Развитие по темата има , намерих едно тяло на Nex5 на 1700 кадъра. Сега чакам да ми се отвори някоя командировка в София. Там колегата Zenon,се надявам да помогне .... [smile] [smile] [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Nex-5t
Автор: valkooooo   
Дата:   07-06-22 08:11

Не съм запознат какви сензори има за светлината , но когато снима в чено бяло автоматичния режим за баланс си показва много точно какъв е светлоизточника...

Отговори на това съобщение
 Re: Nex-5t
Автор: ZENON   
Дата:   07-06-22 13:36

valkooooo,
свиркай, когато решиш да идваш.

Отговори на това съобщение
 Re: Nex-5t
Автор: mihalo   
Дата:   09-06-22 00:54

Още по-интересна стана тази тема! Вярно, че NEX 5 и NEX 5T ги делят само 3 години. Има логика да е възможна замяната на сензора. Ако причината за проблема се окаже там, значи съм бил прав във предположението си.

Моля те напиши какво е станало, когато имаш някакъв резултат!


Отговори на това съобщение
 Re: Nex-5t
Автор: nyamago   
Дата:   09-06-22 01:32

mihalo написа:

> Вярно, че NEX 5 и NEX 5T ги делят само 3 години...

Светлинни години! (В продуктовото обновление на Сони в оня период: пускаха по няколко модела на година). Цялата фамилия Некс живя около 3 години и я смени 6ххх (и 7Х ФФ фамилиите), но напоследък забавиха темпото - със спадането на търсенето. И наблегнаха на телефонни сензори...

А в тоя кратък период вкараха в Нексовете няколко различни сензора, та е малко вероятно в оригиналния 5 (без буква) и в 'Т' да са еднакви.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Nex-5t
Автор: Hsathv   
Дата:   09-06-22 09:01

Нищо общо нямат двата сензора на некс 5 и некс 5т. Те и пиновете са различни. Между другото мисля, че имам наличен сензор за 5t.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »