Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна
 Малко фото студио
Автор: TVProject   
Дата:   30-01-22 15:28

Здравейте,
Вероятно съм объркал форума, но не можах да открия друг, по-подходящ и затова няма да се сърдя, ако модераторите ме изхвърлят, след като прочетат моите въпроси.
Имам помещение с площ около 20 кв. м (4х5 и височина 2.7 м), което искам да направя на фотостудио и по-точно, на малко ТВ студио, в което да се снимат клипове за Youtube, образователни клипове и други подобни. Вероятно ще започнем с DSLR и евтина камера, елементарно осветление, зелен / син екран и т.н. Проектът не е комерсиален и след като се провали [smile], вероятно помещението ще стане фризьорски салон, но много искам да пробвам. Не може само молове, фитнеси и кръчми!
Ето и въпросите ми:
1. Достатъчна ли е тази площ?
2. Колко минути видео (като продължителност), може да снима DSLR-а?
3. Какви са подходящи цветове за стени, под и таван? (да няма отблясъци)
Също така търся някаква литература, в която да има описание за създаването на фото студио.

Ето така си представям нещата:

https://photo-forum.net/i/2403851

Отговори на това съобщение
 Re: Малко фото студио
Автор: geobg   
Дата:   30-01-22 15:42

Преди да откриеш студиото, мисля че е нормално вече да имаш отговори на въпросите:
1. Струва ли си изобщо, т.е. вече е трябвало да тестваш идеята и сега да минаваш на втори етап.
2. Продължителност на видеото - би трабвало да знаеш какво и за кого ще снимаш, и кой би гледал видео с продължителност 60 мин например.

Иначе защо трябва да е DSLR, като може евтина безогледалка или даже и телефон?

Повечето камери имат ограничение да снимат видео до 30 мен, после просто трябва да го стартираш отново.

Успех!

Отговори на това съобщение
 Re: Малко фото студио
Автор: GenaDP   
Дата:   30-01-22 16:23

Като ще снимаш ВИДЕО, що му викаш ФОТО студио? [smilie8]



Публикацията е редактирана (30-01-22 16:34)

Отговори на това съобщение
 Re: Малко фото студио
Автор: asahi   
Дата:   30-01-22 17:20

Защото мисли да снима с фотоапарат [smilie18].


https://photo-forum.net/static/site_pics/2022-01/1643548811_tv.jpg



Авторе, въпреки, че сега нямаш високи претенции, материалите ти ще се появят на един рафт с други, по-добри технически, а вероятно и идейни видеа. Те ще се търсят, а твоите ще прашасват. Затова е по-добре да помислиш предварително за качествено осветление, качествено заснемане и качествено озвучаване. Това последното изисква aкустична обработка на помещението, за да не дрънчи като в баня. Ако целта е да минеш тънко ще ти трябват знания и опит. Те няма да дойдат от Ютюб.



Публикацията е редактирана (30-01-22 17:24)

Отговори на това съобщение
 Re: Малко фото студио
Автор: hose   
Дата:   30-01-22 17:44

1. Достатъчна ли е тази площ?
Не, освен ако наистина един човек ще седи на един стол единствено и само..

2. Колко минути видео (като продължителност), може да снима DSLR-а?
Най-често 30 мин., ако снимаш 4К около 15.

3. Какви са подходящи цветове за стени, под и таван? (да няма отблясъци)
Също така търся някаква литература, в която да има описание за създаването на фото студио.

Зависи какво искаш, ще сменяш ли фонове, ще ти трябва ли син/зелен екран и тн... като за начало може и само един лАтекс да пернеш, какъвто цвят ти харесва. ;) Конкретно за студио книга не се сещам, но може да ти е от полза "Светлината" на Емо Рашев, има я в книжарницата на НАТФИЗ. Най-добре е да си намериш консултант срещу заплащане, почти всичко иначе може да намериш в Динафос.

[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Малко фото студио
Автор: TVProject   
Дата:   30-01-22 18:46

Благодаря за бързите отговори, всяка информация ми е полезна [smile]
1. „… вече е трябвало да тестваш идеята и сега да минаваш на втори етап“
Фризьорският салон би ми носил пари от наем, но твърдо съм решил да пробвам.

2. „…би трябвало да знаеш какво и за кого ще снимаш“
Клипчета с продължителност до 3 мин., не са с комерсиална цел, а с образователна.

3. Като ще снимаш ВИДЕО, що му викаш ФОТО студио? „Защото мисли да снима с фотоапарат!“
Благодаря на asahi, че е качил снимката, която аз не успях. Вероятно ще има и снимки за Stop Motion и някои специални ефекти.

4. „…по-добре да помислиш предварително за качествено осветление, качествено заснемане и качествено озвучаване“
Мисля да започна първо с осветлението и се чудя, с халогенни лампи или да търся нещо по-модернo, напр. LED. Звукоизолацията също ще е проблем, въпреки че помещението е малко. На първо време една видео камера Canon (или май беше SONY), ми е обещана безвъзмездно.

"5. Достатъчна ли е тази площ?“ … освен ако наистина един човек ще седи на един стол единствено и само…“
В общи линии това е идеята – един човек говори на син или зелен екран. Благодаря за насочването към книгата "Светлината", ще я потърся.

6. „Най-добре е да си намериш консултант срещу заплащане…“
Ако имах пари за реализиране на странната си идея за ТВ/фото студио, бих наел, но съм на ниво, когато ми трябват безплатни съвети, но такива май не се дават [smile]



Публикацията е редактирана (30-01-22 18:53)

Отговори на това съобщение
 Re: Малко фото студио
Автор: asahi   
Дата:   30-01-22 18:59

Безплатни съвети лесно се дават, но дали ще са най-подходящите и дали ще можеш да ги изпълниш? В единия случай няма как да прецениш, във втория ние няма как да преценим.

Качественото LED осветление не е евтино и не се продава в Практикер/Бриколаж. Зеленият екран трябва да бъде осветен равномерно.

По картинката от гърба на стола до фона трябва да имаш минимум метър. Иначе проблеми. От носа на "водещия" до камерата е добре да има два метра. Ако са двама водещи в кадъра отиват на 4 метра.

Ако нямаш добра акустика по-добре не записвай звук.

Отговори на това съобщение
 Re: Малко фото студио
Автор: landstar   
Дата:   30-01-22 21:06

Асахи, абе тоя зелен екран за какво е? Джихадисти ли ще снима?

Отговори на това съобщение
 Re: Малко фото студио
Автор: GenaDP   
Дата:   30-01-22 23:36

халогенни лампи или да търся нещо по-модернo, напр. LED

Щом парите са кът - търси нещо евтино. С халогените през зимата ще си добре, лете ще се пòтиш здраво. Пробвай с подобни. CRI-то е ОК. TLCI не пише, но с проба ще стане ясно има ли някакви нежелателни пикове в спектъра... Може и с по-ниско CRI, но все пак гледай да не е под 80.



Публикацията е редактирана (31-01-22 03:24)

Отговори на това съобщение
 Re: Малко фото студио
Автор: Konstantinov   
Дата:   31-01-22 00:25

Зелен екран.
Снимка със обикновени лед тави 60х60 ,48 вата под 100 лева.
Пробата е да отидиш в магазин за евтини лед лампи и да снимаш момичето дето ги продава на такава запалена лед тава или лампа.Това не пречи да дадеш 1000 евро за хубава светкавица като на снимката или 1000 за осветление за видео и ще стават по добре и снимките и видеото , ама точно за канал за видеоуроци не си заслужава де да знам -то снимали портретната галерия в лондон и е в нета и с отвратителни цветове , не мога ни една картина да позная.Известни художници-далтонисти рисуват в кафявата гама, ама имат изложени неща в квадрат 500.

Отговори на това съобщение
 Re: Малко фото студио
Автор: TVProject   
Дата:   31-01-22 08:38

Здравейте,
Благодаря на всички, които са отговорили! Виждам, че съм получил по-обнадеждаващи и полезни отговори и съвети, отколкото съм очаквал.
И един въпрос off-topic:
Разрешено ли е да качвам във форума и в темата снимки на оборудването и на помещението, вкл. и такива, качени на други сайтове? Имам снимки на postimages и линкове към тях. По-лесно ще обяснявам идеите си, а и нали една снимка е повече от хиляда думи…
В правилата четох, че трябва да се качват само идейни снимки с художествена стойност, а при снимките на един прожектор, или статив, това е трудно, освен ако не си някой ГУРУ във фотографията [smile] : -)

Отговори на това съобщение
 Re: Малко фото студио
Автор: Mogila   
Дата:   31-01-22 10:11

Здрасти TVProject,
стените и тавана на помещението ти трябва да са задължително бели.

Това помещение е твърде малко. Добро осветяване в него ще е невъзможно. И все пак щом имаш мерак, това не трябва да те спира.

За осветление ти трябва ЛЕД. Мога да ти препоръчам на Godox. Аз ползвам Godox SL 200 II

Не пести от осветление. То е най важното след помещението.

Отговори на това съобщение
 Re: Малко фото студио
Автор: hose   
Дата:   31-01-22 15:56

стените и тавана на помещението ти трябва да са задължително бели
стандартно са задължително сиви/черни за да няма отблясъци, бЕло е ако иска да има отражения и дифузно осветление за да постигне лесно изцяло бяло... аз за това се отказах да затъмнявам стените и тавана при мен, за да ми остане лесното идеално бяло продуктово, но за сметка на това при тези размери е практически невъзможно да постигнеш пълно черно... освен за нещо пак малко продуктово, но то така или иначе в този сет най-много един човек в цял ръст може да направи... евентуално



Публикацията е редактирана (31-01-22 15:58)

Отговори на това съобщение
 Re: Малко фото студио
Автор: asahi   
Дата:   31-01-22 16:43

Не забравяйте, че видеото се снима хоризонтално и често в пропорции 16:9

Отговори на това съобщение
 Re: Малко фото студио
Автор: LandR   
Дата:   31-01-22 18:54

За техниката не мога да дам съвет, но ако предлагаш уникално и интересно съдържание растеш, ако не, и да е заснето перфектно все тая. Та наблегни на идеите и почни с телефон, то ще си покаже дали има смисъл.

Отговори на това съобщение
 Re: Малко фото студио
Автор: Джъмбо   
Дата:   31-01-22 20:13

моето студио е точно 4х5 метра и нямам проблем като си правя лайфовете да сме двама души, или да го препрограмиран за 3 ма... така че... да не бъдем мегаломани викам

Отговори на това съобщение
 Re: Малко фото студио
Автор: landstar   
Дата:   31-01-22 21:18

Авторът ако направи едни пробни снимки с телефона сам ще разбере какво му трябва - повече светлина и проч. Да се харчат пари е лесно, пробвай от нещо минимално - тури някоя подръчна лампа, някой чаршаф на първо време и сам ще се ориентираш.

Отговори на това съобщение
 Re: Малко фото студио
Автор: Mogila   
Дата:   01-02-22 10:51

landstar [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Малко фото студио
Автор: DVisulas   
Дата:   01-02-22 12:09

Здравей,
Аз ще прявя нещо подобно но на малко по- голяма площ (близо 30кв) за лична употреба и то именно за ютуб.

1. В това пространство можеш да се спрарвиш за дребни проекти, аз лично съм снимал в спалната си видео за тубата, не е никак удобно и практично, но става!

2. Масово DSLR и безогледалните апарати имат лимит от 30 мин за снимане, след което трябва да започнеш нов запис. Аз бих предпочел безогледален апарат. За начало, може да се снима и с телефон - виж точка 4.

3. Стените бих ги боядисал в сиво или черно, задължително матова боя, а тавана бих го направил бял, за да можеш евентуално да го използваш за отражение на светлина. Избягвай във всички случай цветове, които са близки до човешката кожа!

4. Най- важната част от видеата са ти осветлението и звука. При избор на лампи се следи "CRI" (Color Rendering Index), среща се при стандартние лампи и като "Ra", като гледаш да е 95+. добре осветена среда снимана с телефон най- вероятно ще изглежда по- добре, от лошо осветена с апарат.

Бюджетно осветление можеш да намериш или втора ръка (в секция базар категория видео) или от производители като Neewer и Godox. В сайта на neewer (neewer.com) често има намаления (дори и сега 25%), лично съм пазарувал от там, имат доставка от европа и идват до седмица артикулите, без да се занимаваш с митници. Имам 60 ватов моноблок със софтбокс от тях, както и лед панел и съм доста доволен, особено за цената им.

При избор на апарат, гледай да има жак за микрофон, ако не искаш да записваш звука отделно. Колкото по- близо до източника на звука е микрофона, толкова по- добро ще бъде и аудиото. Вариантите за микрофон са безкрайни, за някакъв съвет е добре да знаем бюджета.

За литература - не знам, всичко е много индивидуално при такива пространства.

Това студио искаш да го използваш лично, или да го отдаваш под наем?

Отговори на това съобщение
 Re: Малко фото студио
Автор: asahi   
Дата:   01-02-22 17:45

Какво ви притесняват 30-те минути видео? Можете ли да играете ролята на водещ или главен герой в продължение на 30 минути без да се налага после да коригирате видеозаписа? Така или иначе после ще се редактира. Даже Ютюб предлага някакъв базов онлайн редактор.

Отговори на това съобщение
 Re: Малко фото студио
Автор: TVProject   
Дата:   01-02-22 18:38

Да се опитам да отговоря на всички, дано не пропусна нещо.
Явно ентусиазмът ми замъглява реалната преценка и помещението наистина е доста малко дори за любителско видео. Стените и таванът са бели, а някъде вече прочетох, че трябва да са черни, но това лесно мога да го променя. Снимането във формат 16:9 още повече затруднява нещата. Веднага щом разчистя помещението ще направя пробни снимки с фотоапарат и малка камера. За аудиото още не мисля, но някакъв цифров рекордер и микрофон за ревера би трябвало да свършат работа за Youtube. Бюджет – НЯМА!
Битката наистина се води за идеи – мисля, че ако имаш добра идея, техниката е по-лесната част, в повечето случи въпрос на пари. Разбира се, трудно е да ти хрумне уникална идея, а дори и да се случи, на другия ден ще е пълно с точно такива клипове или снимки. Това супер малко студио ще се използва за некомерсиални проекти, надявам се поне да са забавни 3 минути и да ги крадат и копират – всичко е без авторски права :-).
Не мога да кача снимки на нещата, което започнах да събирам, а скоро вероятно ще имам и конкретни въпроси…
Ето релсата и шейната за слайдера, който трябва да направя.

https://postimg.cc/XX0mFQ9M




Публикацията е редактирана (01-02-22 18:41)

Отговори на това съобщение
 Re: Малко фото студио
Автор: stoyo   
Дата:   01-02-22 18:55

Снимай с 24мм, няма да ти трябва повече от 50см отстояние. Щом си без бюджет, един Comica shotgun mic или Sokani lav ще ти свършат работа. Не забравяй, че публиката гледа с ушите си. С кофти картина може да минеш, но с кофти звук е по-малко вероятно. Лед панел 60х60см от Практикер ти оправя осветлението. Понеже не искам да съм голословен, давам пример: Видео

Помещението е 12кв.м. панела на тавана е посочения, отстрани има още 2 пури 4000к разположено в ляво, микрофона е Sokani Tiny, обектива е 24мм. Не си спомням добре, но май с Canon 6D е снимано. От това по-бюджетно, здраве, ако и за толкова намаш, не се захващай изобщо.

Поздрави и успех!


Отговори на това съобщение
 Re: Малко фото студио
Автор: my.point.of.view   
Дата:   01-02-22 19:20

Микрофон мога да ти препоръчам Род.
120 лв
Можеш да го боднеш директно в камерата, ако снимаш от близо.
Може в аудио рекордер.
Може и безжичен микрофон Род. Имат комплект с два предавателя, работят и като стриминг усб микрофон.

Отговори на това съобщение
 Re: Малко фото студио
Автор: asahi   
Дата:   01-02-22 19:37

Това датско Røde няма как да се произнесе на български.

Отговори на това съобщение
 Re: Малко фото студио
Автор: stoyo   
Дата:   01-02-22 19:46

да бе, да ги е*а в австалийците, на китайски да го бяха написали [smilie5] рода си е супер, ползам и Wireless Go и VNTG, ама човека е написал кратко и ясно no tengo dinero, затова му предлагам comica и sokani - по-голяма тънкана не съществува на пазара[beer]


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »