Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Лаптоп Lenovo Legion 5
Автор: bamzito   
Дата:   09-01-22 23:00

Здравейте,
може ли да ми дадете мнение за този модел лаптоп:
Lenovo Legion 5 Дисплей: 15.6" FullHD (1920x1080)
Процесор: AMD Ryzen 7 5800H (до 4.40GHz, 8-ядрен)
RAM памет: 16GB DDR4
Видео карта: Nvidia RTX 3060 6GB (130W)
Диск: 1TB PCIe SSD
цена: ~3000лв
Ще ми върши ли добра работа за графична/видео обработка с програмите на Адоб и какви са другите алтернативи в този ценови клас? [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Лаптоп Lenovo Legion 5
Автор: stoyo   
Дата:   09-01-22 23:14

супер е машината за посочените операции, и цената е честна [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Лаптоп Lenovo Legion 5
Автор: hotsnail   
Дата:   09-01-22 23:15

тая седмица обявиха моделите за 2022. Май ще са значително по-бързи т.е. 40-50%. Цените не знам дали ще се променят.

Ние точно избирахме лаптоп. Ама май е добре да се изчака месец или два да дойдат новите модели. Ако не за друго поне старите може да имат някоя промоция.

Конкретно излязоха АМД 6000 серията и интел 12-то поколение. Също 3070 Ti и 3080 Ti за лаптопи. АМД също обявиха добро отделно GPU. Ако няма да се мятате на 3080 може би е добре да видите AMD, щото са сложили някакви интересни функции да превключва от вградената в процесора графична карта към външната според натоварването. Отделно новите модели ще пестят яко батерия. АМД казват, че някои модели ще държат до 24 часа... колко е вярно...

Иначе това дето сте харесали е геймърска машина.

Проверете дали екрана е подходящ за обработка. Преди години геймърските машини бяха с доста лоши цветове. Приоритет на тоя тип лаптопи е скорст на обновяване, кадри в секунда, време за реакция. Може този конкретно да е добър - трябва да си прочетете. Освен ако някой няма опит с конкретния модел. Това че е ХД ми навежда на мисълта, е е приоритет многото кадри в секунда а не качеството на образа. Повечето лаптопи дето не са за игра на подобна цена имат доста висока резолюция.

Отговори на това съобщение
 Re: Лаптоп Lenovo Legion 5
Автор: compur   
Дата:   09-01-22 23:43

Ще цитирам Мечо Пух (с интерпретация за фотографи) - Колкото повече (RAM), толкова повече (и по-бърза работа)!
16 вече не стигат...
[cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Лаптоп Lenovo Legion 5
Автор: hotsnail   
Дата:   10-01-22 00:08

... новите лаптопи са с DDR5 и ще поддържат pcie 4. Та и това ще ги забърза доста.

Ако не бързате голяма ще е разликата....нов процесор, ново GPU, ново поколение памет, ново поколение диск.....особено за диска разликата е голяма



Публикацията е редактирана (10-01-22 00:08)

Отговори на това съобщение
 Re: Лаптоп Lenovo Legion 5
Автор: GenaDP   
Дата:   10-01-22 02:15

Лаптоп за графична/видео обработка - що за мазохизъм? [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Лаптоп Lenovo Legion 5
Автор: Yog   
Дата:   10-01-22 08:06

Ще ти върши работа. Имам приятел, който си купи Pro версията (която физически е същия компютър) и най-важното условие беше налице - охлажда се добре. За лаптоп, който ще натоварваш, това е толкова важно, колкото какви компоненти има вътре.
Дали 16 гигабайта рам са малко? Не мисля, но слагането на още 16 е много лесен ъпгрейд. Освен това не нарушава гаранцията и не е скъпо.
Дали моделите от 2022-ра са по-добри? Най-вероятно да, но вече ти си знаеш кога ти трябва и можеш ли да чакаш няколко месеца, когато са налични у нас и не са на някакви извънземни цени.
А цената от 3к е ОК. Горе-долу това ще платиш за добър лаптоп, независимо кога го купуваш, коя марка е и т.н.

Отговори на това съобщение
 Re: Лаптоп Lenovo Legion 5
Автор: ss_sgp   
Дата:   10-01-22 09:05

Аз съм с по-малките модели на процесора и видеото: AMD 5600H и RTX 3050.
И двете са предостатъчни за целта. Видео не съм обработвал, затова не мога да дам мнение как е видеото под Премиер. Реално надали ще успееш да го натовариш. Ограничаващият фактор е човекът в случая.
Също така не виждам смисъл вече от декстоп, лаптоп като посочения дава всичко нужно, поне за мен.

Отговори на това съобщение
 Re: Лаптоп Lenovo Legion 5
Автор: hotsnail   
Дата:   10-01-22 09:23

Как са екраните?

Стават ли за калибриране? Как са цветовете? Как е контраста?

Накрая ако експортирате и кадрите Ви са като оживени карикатури ......


ПП бързо търсене в нета сочи, че екрана е зле дори за игри. А за обработка може би не става. 91% sRGB, липса на черно, нисък контраст, 7000 градуса цветна температура (вероятно ще правите всичко супер жълто за да компенсирате екрана) и ниска резолюция trusted reviews . Така ли е? Проблем ли е екрана?



Публикацията е редактирана (10-01-22 09:29)

Отговори на това съобщение
 Re: Лаптоп Lenovo Legion 5
Автор: bamzito   
Дата:   10-01-22 12:37

Много благодаря на всички за отговорите[smitten] !
Като цяло не бързам с покупката, защото разполагам с PC за целите, но ми се иска да съм по-мобилна. Не съм много наясно с екраните на лаптопите. Вкъщи съм с монитор Dell u2413, който ще ползвам с лаптопа, но не искам и да завися от него винаги.

Отговори на това съобщение
 Re: Лаптоп Lenovo Legion 5
Автор: lamerko   
Дата:   10-01-22 12:47

Преди година взимах един от серията (не за мен) - средна работа изработка, малко в повечко наконтен, но все пак се води "геймърски" и маркетинга налага подобен дизайн. Беше по разни черни петъци и на доста добра цена, като се има предвид как скочиха цените на компонентите в космоса. Смисъла да вземеш подобна машина за работа е, че поне на теория, тези машини трябва да имат по-добро охлаждане и съответно да елиминират до голяма степен тротването при прегряване. Е, има уловка - това важи само като е на кабел.

Отговори на това съобщение
 Re: Лаптоп Lenovo Legion 5
Автор: landstar   
Дата:   10-01-22 13:38

Наистина изчакай до пролетта ако можеш. То все излиза нещо по-така, но за общия случай на обработка почти всичко ти върши работа. До напролет просто ще поомекнат цените на H-процесорите и тогава скачаш. Геймърски лаптоп както са отбелязали колегите няма да ти е комфортен за тази работа.

Отговори на това съобщение
 Re: Лаптоп Lenovo Legion 5
Автор: Джъмбо   
Дата:   10-01-22 16:25

по-скоро ASUS

Отговори на това съобщение
 Re: Лаптоп Lenovo Legion 5
Автор: Slivenski   
Дата:   10-01-22 17:09

Да обобщим: кой е най-добрият лаптоп за обработка на снимки и видео, до 3000 лева. [smilie5] [smilie21]


Отговори на това съобщение
 Re: Лаптоп Lenovo Legion 5
Автор: compur   
Дата:   10-01-22 17:21

"Най-добрият лаптоп за обработка на снимки и видео" е този, който е вкъщи, на масата. Останалото е само "орел в облаците"! [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Лаптоп Lenovo Legion 5
Автор: vrobler   
Дата:   10-01-22 22:03

Съвет не се заглеждай въобще в нещо с марката Леново!!! От опит. Не че се развалят, но винаги ще му куца нещо и ще те дразни постоянно. Силната им страна е добрите издръжливи батерии . Лаптопите им са от рециклирана пластмаса и е толкова тънка и се огъва от-най лек натиск. В твоя случай първото най-важно нещо е дисплея и при търсенето трябва да тръгнеш от тези параметри. Гледай на дел или асер от бизнес клас с ипс дисплей.
По горе колеги пишат относно загряването. Решенето е просто за всеки лаптоп на всеки три месеца с продухва където има решетки по лаптопа на компресор на всеки три месеца и няма проблеми. Съвремените лаптопи са направени при стартиране охлаждането им да духа реверсивно няколко секунди и да извади прахта но това върши работа до края на гаранцията. Успех в търсенето.

Отговори на това съобщение
 Re: Лаптоп Lenovo Legion 5
Автор: hotsnail   
Дата:   11-01-22 01:53

ROG Zephyrus G14 2022 мисля, че е доста добър и балансиран вариант - става за игри и за редактиране на снимки и видео и за конфрентни разговори.

Изцяло с АМД е и това ще пази повече батерията. Тая година имат доста новости на тази тема.

Монитора е IPS и покрива някакво смислено цветово пространство на 100%, калибриран идва до колкото разбирам, по-ярък е от Леновото значително и с 1440p т.е. по-висока резолюция.....

Паметта може да се вдигне до 32GB. 15, 16 и 17 някои позволяват до 64GB. Ама в 14-ката няма място.

Някои от моделите имат възможност да прожектират разни неща на гърба на екрана... забавно.

Между този и ROG Strix G17 с 1440 дисплей се чудя. Не е за мен и нуждите са доста по различни от редактиране на видео и снимки. Та си вижте и други опции. Просто това ми направи добро впечатление и се продават и в България. 17" АСУС пак е до 32ГБ и това е неприятно ама дори да се вземе 16-ка може да се вдигне на 32.


Може би този ASUS TUF A15 е много близък до Леново. Екрана с 1440п трябва да е доста хубав. Ама има и ваирант с 1080 евтин екран, който е като на леновото т.е. трябва да се гледа с кой екран идва.

Иначе А15 би трябвало да е по-евтин от горните и да е около посочения бюджет.

Има и F15 с Интел ама за лаптоп не знам ... самия факт, че АСУС дори не дават, колко часа държи батерията на интел модела ме притеснява. АМД модела е с 12 часа....



Публикацията е редактирана (11-01-22 02:16)

Отговори на това съобщение
 Re: Лаптоп Lenovo Legion 5
Автор: DVisulas   
Дата:   11-01-22 10:46

5 pro - 16:10 2k матрица с хубаво цветопредаване и по висока яркост

Отговори на това съобщение
 Re: Лаптоп Lenovo Legion 5
Автор: lamerko   
Дата:   11-01-22 10:55

16:10 [smilie24] - вече са рядкост сякаш.

Отговори на това съобщение
 Re: Лаптоп Lenovo Legion 5
Автор: asahi   
Дата:   11-01-22 15:25

Its formidable 90Wh battery offers enough power to sustain up to 12.5 hours of video playback, meaning you’ve got ample time to catch up on streams and take care of light tasks without hunting down the nearest outlet. Lighter and longer-lasting, this machine can work and travel as freely as you do.

Web brousing - 8.4 h.

https://www.asus.com/Laptops/For-Gaming/TUF-Gaming/ASUS-TUF-Gaming-F15/



Отговори на това съобщение
 Re: Лаптоп Lenovo Legion 5
Автор: Джъмбо   
Дата:   12-01-22 15:07

Жената е дизайнер и си взе ASUS ROG Zephyrus G14 - 40gb ram.... дисплея е по-добър от проарт серията на ASUS защото външният и е такъв... макар да е геймърски машината върши добра работа

Отговори на това съобщение
 Re: Лаптоп Lenovo Legion 5
Автор: име   
Дата:   28-01-22 00:05

5 pro - 16:10 2k матрица с хубаво цветопредаване и по висока яркост

Яркостта е 500нит, HDR 400:1 8bit 160хз

Уникални цветове
Пробвай я в някой магазин. Нищо общо с обикновените дисплей



Публикацията е редактирана (28-01-22 00:10)

Отговори на това съобщение
 Re: Лаптоп Lenovo Legion 5
Автор: hotsnail   
Дата:   28-01-22 01:11

lamerko повечето нови шасита тая година са 16:10. Миналата годината модата беше 16:9.....въртят ги, колкото да има за какво да си чешем езиците.

Дори тоя асус дето с Джъмбо предложихме в модела 2022 май е 16:10.

Някои модели за 2022 си ползват корпуса и дизайна от 2021. Те са 16:9 ако не искаш черни ленти като гледаш видео.

Аз лично се кефя на 3:2 екрани. Ама са рядкост. Майкрософт правят лаптопи с такива. Има и някои 4:3 също голяма рядкост. Май апад про е най-популярния 4:3.



Публикацията е редактирана (28-01-22 01:13)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »