Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Избор между Canon 6D и Nikon Z5 за пейзажи
Автор: bmvtooo   
Дата:   24-12-21 07:44

Знам, че Никона е по-нов и има доста подобрения спрямо вече стария 6D но и бюджета не е на ниво в този момент. Но не там е проблема. Гледах доста пейзажни снимки и с двата фотоапарата във Фликър, ДПРевю и къде ли не още, но някак тези на Никон не ме грабнаха с нищо спрямо стареца 6D.
За това реших да пусна една тема тук за малко повече подробности. В момента снимам с Канон 60D, но той си е кропка и също доста стар вече.[cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор между Canon 6D и Nikon Z5 за пейзажи
Автор: Yog   
Дата:   24-12-21 08:08

Ако изборът е между тези двата, аз твърдо бих избрал Никона. RAW файловете му държат много повече обработка. Плюс това има предимството да ползва и старите обективи, и новите. И дори ако щеш, че можеш да му движиш заднето екранче, което е много удобно ако снимаш от ниско или високо. Пък и екрана е по-хубав и можеш реално да прецениш фокуса на него. Абе, според мен е по-хубав практически във всяко отношение. Канона бих взел само ако а)Нямам пари за Никона; б) Имам канонски обективи и не ща да сменям всичко.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор между Canon 6D и Nikon Z5 за пейзажи
Автор: bmvtooo   
Дата:   24-12-21 08:32

Те обективите, които имам не са кой знае какви. Китака 18-55 IS II и един 55-250 IS които не стават за Full Frame. Никона може и на изплащане, но се чудя защо не са толкова добри пейзажите които гледах във Фликър и ДПРевю направени с него спрямо тези от 6D? Знам, че са снимали различни хора и може това и да е проблема, но някак е няма тази мекота и детайл при Никона.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор между Canon 6D и Nikon Z5 за пейзажи
Автор: quazimodo   
Дата:   24-12-21 08:47

За танкистите [cool][cool][cool]


Отговори на това съобщение
 Re: Избор между Canon 6D и Nikon Z5 за пейзажи
Автор: iasen2   
Дата:   24-12-21 10:16

Аз не мога да разбера какво общо има старостта на фотоапарата с уменията ви да снимате? Нямаш никакви ограничения и в трите посочени фотоапарата за пейзажни снимки....

Отговори на това съобщение
 Re: Избор между Canon 6D и Nikon Z5 за пейзажи
Автор: Yog   
Дата:   24-12-21 10:56

А кой е казал, че има ограничения с някой от трите апарата?

Отговори на това съобщение
 Re: Избор между Canon 6D и Nikon Z5 за пейзажи
Автор: bmvtooo   
Дата:   24-12-21 12:29

Един френд наскоро ми каза, че проблема ми не е в снимането (настройките), а в пост обработката. Обаче твърдо съм решил, че ще имам Full Frame апарат, а този 60D мисля да го подаря на жена ми. [smilie5]
Де да знам, сигурно съм свикнал с картинката на Канона, и тия Никонски пейзажи не ме кефят, но спор няма, че е по-нов и по-добър апарат. [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор между Canon 6D и Nikon Z5 за пейзажи
Автор: landstar   
Дата:   24-12-21 14:17

Трета алтернатива - Sigma Sd Quattro + 30/1.4 mm, доволен ще останеш.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор между Canon 6D и Nikon Z5 за пейзажи
Автор: alext   
Дата:   24-12-21 14:20

Остави апаратите все тая е, особено за пейзаж, избери обективите, които ти трябват и ще са ти по джоба. Иначе 6D е топ камера вече 10години и няма канонец дето не я е ползвал, затова и има доста повече и по- добри кадри. Още повече, че излезе в момент, когато продажбите на дслр бяха на върха и от там е много популярна. Z5 го превъзхожда във всичко, но вече в едно друго време, където телефоните правят 80% от нещата, така че не прави такова впечатление. Z система не бих градил сега, ако тепърва почваш с ФФ, сони има в пъти повече обективи и по- изгодни.



Публикацията е редактирана (24-12-21 14:22)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор между Canon 6D и Nikon Z5 за пейзажи
Автор: avo   
Дата:   24-12-21 16:55

bmvtooo , силно грешиш, като си избираш тялото по снимките, направени с него, и то смачкани в интернет. Нито пък ще правиш по-хубави или по-лоши снимки с ФФ, било то безогледален или огледален. Хубав обектив, добра светлина и много ходене и снимане.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор между Canon 6D и Nikon Z5 за пейзажи
Автор: bmvtooo   
Дата:   24-12-21 20:37

Avo кажи какво предлагаш като обективи за 60D тогава. Пък и ако може специално за пейзажна фотография да предложиш уроци за фотошоп на български, ще е също добре дошло.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор между Canon 6D и Nikon Z5 за пейзажи
Автор: Yog   
Дата:   25-12-21 01:00

Аз досега съм имал 4 фул фрейм камери и всяка една даваше по-добро качество на изображението от кропките ми. Това са личните ми впечатления в употребата в реални условия.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор между Canon 6D и Nikon Z5 за пейзажи
Автор: bmvtooo   
Дата:   25-12-21 10:23

Yog написа:

> Аз досега съм имал 4 фул фрейм
> камери и всяка една даваше
> по-добро качество на
> изображението от кропките ми. Това
> са личните ми впечатления в
> употребата в реални условия.

Еми... аз за това се и насочих към Фул фрейм. А защо и жена ми да няма фотоапарат? Гледах базара и има Canon 5D III на прилична цена. ????

Отговори на това съобщение
 Re: Избор между Canon 6D и Nikon Z5 за пейзажи
Автор: pdimitrov   
Дата:   25-12-21 12:37

Мисля, че АА филтър за пейзажи не само не е нужен, а и нежелан.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор между Canon 6D и Nikon Z5 за пейзажи
Автор: avo   
Дата:   25-12-21 17:27

"Avo кажи какво предлагаш като обективи за 60D тогава. Пък и ако може специално за пейзажна фотография да предложиш уроци за фотошоп на български, ще е също добре дошло."

Нямам никаква идея от канонските обективи, така че не мога да дам насоки. Винаги съм снимал с Никон, свикнал съм на организацията на менютата и бутоните им и ги намирам за най-интуитивни, но това е силно субективно и до навик.
Това, което имах предвид е, че след като и аз като теб преди време имах желанието и се сдобих с ФФ камера, разбрах, че реално кроп телата не са компромис, а имат своето приложение заедно с ФФ матриците според случая, това какво се снима, с какви параметри и т.н. Особено за пейзаж, и до ден днешен ходя с двете си тела, Z6 и D7500, за да не въртя обективи постоянно. Не мога да кажа, че на ISO 100 снимките с фф са по-качествени от тези с кроп тялото, за пейзаж говоря само, но мога да кажа, че поне при Никон Z обективите са по-остри от F.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор между Canon 6D и Nikon Z5 за пейзажи
Автор: dekov   
Дата:   25-12-21 17:58

"Един френд наскоро ми каза, че проблема ми не е в снимането (настройките), а в пост обработката"
Това е абсолютна глупост,колко по-правилни са настройките,
толкова по няма нужда от обработки (омазване).


Отговори на това съобщение
 Re: Избор между Canon 6D и Nikon Z5 за пейзажи
Автор: Raffito   
Дата:   25-12-21 19:12

https://scontent.fpdv1-1.fna.fbcdn.net/v/t1.18169-9/10590580_400065810165579_6262623411095101044_n.j...


Only Nikon...


Отговори на това съобщение
 Re: Избор между Canon 6D и Nikon Z5 за пейзажи
Автор: bmvtooo   
Дата:   25-12-21 19:28

dekov написа:

> "Един френд наскоро ми каза, че
> проблема ми не е в снимането
> (настройките), а в пост
> обработката"
> Това е абсолютна глупост,колко
> по-правилни са настройките,
> толкова по няма нужда от обработки
> (омазване).
>

И защо мислиш, че е глупост?
Хайде например при снимане на магистралата от един кадър с правилни настройки да изкараш добро екпониране на разстителността около нея. Също така добре експонирано небе, и да вмъкнеш светлините от ППС-тата през нощта. Това без пост-обработка и най-малко три кадъра снимани по различно време няма как да стане. После слоеве, маски... Абе суровата манджа съм се убедил, че трябва да се сготви, че да става за ядене. Това от него го разбрах и научих как става. А до сега съм се мъчил с правилни настройки да го постигна. Е, не ми се получаваше, защото си имало начин, който не съм занел до сега. За това и търся видео-уроци за Фотошопа на български. Ама все на английски намирам. А и Фул Фрейм си е Фул Фрейм [smilie3]



Публикацията е редактирана (25-12-21 19:29)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор между Canon 6D и Nikon Z5 за пейзажи
Автор: avo   
Дата:   25-12-21 20:19

тук разговорът е на различни езици...

Отговори на това съобщение
 Re: Избор между Canon 6D и Nikon Z5 за пейзажи
Автор: bmvtooo   
Дата:   25-12-21 20:43

avo написа:

> тук разговорът е на различни
> езици...
Аз пък напълно те разбрах и мога да кажа, че само ти даде отговор на заглавието на темата. [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор между Canon 6D и Nikon Z5 за пейзажи
Автор: aidend   
Дата:   26-12-21 21:19

А защо не CANON RP ? Сравнително ново тяло, накланящ дисплей, фулфрейм,
новият дуал фокус на канон и имаш канонските цветове, които ти харесват.



Публикацията е редактирана (26-12-21 21:21)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор между Canon 6D и Nikon Z5 за пейзажи
Автор: bmvtooo   
Дата:   26-12-21 21:36

aidend написа:

> А защо не CANON RP ? Сравнително ново
> тяло, накланящ дисплей, фулфрейм,
> новият дуал фокус на канон и имаш
> канонските цветове, които ти
> харесват.
>

Мислил съм всъщност и ми харесаха снимките с него, но... пак са го оставили с един слот за карта памет и за това пуснах темата за 6D
Пък и спрямо Z5 има разлика в исо и скорост. А 6D макар и стар, няма да ми открадне чак толкова много пари, колкото RP [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор между Canon 6D и Nikon Z5 за пейзажи
Автор: Найден-Стоянов   
Дата:   26-12-21 23:09

Имах RP и си оставих 6D-то за резервно, защото е мнооого по здраво, батериите държат страшно много и картинката му по ми хареса.Плюсовете за RP-то са дисплея, по добър Аф и Видеото за мен. Даже съм решил да го пусна за 1100-1200лв с грип с Канон 28/1.8 и 4 батерии, с които можеш да направиш спокойно 4-5 хиляди снимки. За пейзаж не ти трябва нито бърз фокус, нито видео. Вземаш си едно втора ръка и винаги можеш да го продадеш с минимална загуба ако не те кефи. Докато Зетката след 1г ползване ще си е изгубила доста от цената.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор между Canon 6D и Nikon Z5 за пейзажи
Автор: mitpis   
Дата:   26-12-21 23:12

Ако държиш да изминеш повече разстояние и да видиш повече места, а не да носиш като шерпа техника тогава CANON RP е много удобен за пейзажи, малък размер и тегло и си струва човек да събере някой лев. С 50 мм обектив най-евтиния за него ми върши много добра работа, а общото им тегло идва около 600 грама. Като сложиш в раницата багажа и него идва много добре. Снимките от Доломитите в моя профил са правени с тази система. Въпреки твърденията на DXOMARK колко зле бил dynamic range на сензора за пейзажи, аз не забелязвам загубата на детайл в тъмните зони, не знам как ги правят тези тестове в лабораторията...Относно dynamic range има разлика от опита ми между двата мои фотоапарата в полза на Канона, другият ми фотоапарат е кропка fujifilm x-e3 и е с по висок клас обектив, въпреки че един корифей на Фуджи постояно обеснява в интернет колко бил по-добър сензора на Фуджи, да ама моята практика с двата фотоапарата показва друго за пейзажите, аз и двата си ги харесвам и ми вършат пекрасна работа, даже най-успешната ми снимка във ФФ е правена с Фуджито-идеално е за стрийт дискретно и незабележимо, мисля даже по-наятатък да си взема новото x-e4. Ако ходиш специално да снимаш пейзажи и това ти е най-важно тогава вече не знам, може би някой по голям фотоапарат с масивен статив ще свърши по-добра работа, за мен на първо място е приключението, после снимането[smile].Ако Найден-Стоянов ти продаде RP за 1100-1200 лева е много добре.



Публикацията е редактирана (26-12-21 23:31)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор между Canon 6D и Nikon Z5 за пейзажи
Автор: Alsand   
Дата:   26-12-21 23:41

Снимал съм с 6D и конкретно за пейзажа мога да кажа, че си зависи най-вече, какви обективи ще му поставиш, какви филтри ще използваш и особено, колко си добър в пейзажната фотография.
Ето тази снимка например е направена с още по-стар апарат, модел от 2004 или 2005 г. (поне 6-7 години по-стар от 6D)


https://photo-forum.net/static/site_pics/2021-09/1632288405_wy9q0104_1920.jpg


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »