Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Странен проблем с AF NIKKOR 35mm f/2D
Автор: hose   
Дата:   30-11-21 17:05

Рядко го ползвам и май за първи път го сложих на D850 - даваше супер пре-експониране - поне 2-3 стъпки... отначало реших, че снега нещо го лъже - сменям меренето - същото... след няколко проби - мерене, подекспозиция т.н. реших че тялото дефектира......[smilie10] преекспонирани до изгоряло - едва ли не само контури на бяло... като натиснах и леко завъртях и върнах - колкото да щракне наново байонета - първия кадър ОК, следващите пак преекспонирани до изгоряло... като смених с 50-ка всичко си работи, за щастие че не е тялото [smilie5] но не разбирам откъде идва проблема - дали е възможно да не затваря адекватно блендата?

Отговори на това съобщение
 Re: Странен проблем с AF NIKKOR 35mm f/2D
Автор: HepBeH_XaMcTep   
Дата:   30-11-21 17:55

Махни обектива и пробвай да видиш дали "лостчето" за блендата се движи нормално.
Най-вероятно това е проблемът.

Отговори на това съобщение
 Re: Странен проблем с AF NIKKOR 35mm f/2D
Автор: hose   
Дата:   30-11-21 17:59

движи се уж... сега го сложих на 750 и не дава проблем.. странна работа

Отговори на това съобщение
 Re: Странен проблем с AF NIKKOR 35mm f/2D
Автор: Konstantinov   
Дата:   30-11-21 18:04

Ще развалиш модула за блендата на огледално рефлексния апарат като ползваш стари обективи. 268 лева е смяната в сервиза профайлд.При мен не е ясно как е станало щото съм завивал преходници на д750, а не трабвало и стари обекитви не трябвало ,но се повреди примерно 3 години по късно на 10000 кадъра нямаше -модула дето движи блендата с едно финно лостче.Ако завиеш наобратно обектива също можело да се повреди.Изобщо трябва да се внимава.

Отговори на това съобщение
 Re: Странен проблем с AF NIKKOR 35mm f/2D
Автор: hose   
Дата:   01-12-21 10:51

AF-D никорите са напълно съвместими, старите обективи, които не трябва да поставяш са т.н. non AI никори. Някога си играх да правя тази схема, ако искаш погледни -

https://1drv.ms/b/s!Apv4GhDL0f1brnTUBLHyoGD1Dorz


Единственият дигитален никон, създаден да работи с non AI обективи е ретро Df никон-а, при него горното "палче" (синьото кръгче на схемата) може да се вдига. В противен случай "палчето" се чупи от външния ръб на байонета на non AI обективите.

Не знам какви преходници си поставял, за да счупят придвижващото лостче на блендата... (червеното кръгче).
За да предотврати "превъртането" има едно миниатюрно винтче, на самия байонет на обектива, ако него го няма, поставяйки обектива може да "превъртиш" надясно и да повредиш апарата, това съм го виждал един единствен път на стар механичен никор.

В случая все повече подозирам, че нещо "комуникацията" на обектива с тялото имаше прблем, тъй като стойностите които показваше реално бяха погрешни... но така или иначе току що отново тествах с 850 и не дава проблем... може да е било от студа, или някоя снежинка да е паднала някъде... кой знае



Публикацията е редактирана (01-12-21 10:54)

Отговори на това съобщение
 Re: Странен проблем с AF NIKKOR 35mm f/2D
Автор: Imaginarium   
Дата:   01-12-21 20:19

Ако е било много студено е напълно възможно. На мен ми е замръзвал обектив. Замръзна му АФ мотора и работата му като цяло стана страшно бавна. Напълно е възможно според мен и блендата да замръзне

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »