Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Пълно форматен Nikon - pазмислии страсти
Автор: ivjordan   
Дата:   06-10-21 01:37

Здравейте!

Снимам от дълги години през Семена 6, Зенит и после през автоматичните Скина, Кодак и не помня вече какво.
За момента снимам с Д7200 след Д90. Имам и безогледално Фуджи.
Напоследък, в категория "И аз съм човек", ми дойде идеята да си взема и фул фрейм.
Имам 6 никонски обектива, 4 от които са си ФФ, та мога да си ги ползвам.
Сега, тук започва драмата:
Разумният избор изглежда Д750, но пък,нали ДСЛР са умрели...
От безогледалните, Z5 e поносим като цена, но май - доста ограничен.
Z6 II е ОК, но пък 4К лева за любител е доста...
Отделно, като тегло, F oбективи със Z тяло май не е голяма печалба, като се сложи и адаптера. А и адаптера няма отвертка, а аз имам чудесно макро 100/2.8 от Токина...та, чудя се, дали да ходя на Д750 или дори Д610 или да мисля за тотална миграция към Z.

Обективите, които имам за ФФ са F байонет:
35/1.8G
50/1.4G
100/2.8D
70-300/3,5-5,6 vr

Ще трябва да разкарам Тамрон 17-50/2,8 и Сигма 10-20.

Та, разни размисли и страсти биха ми помогнали, евентуално.

Отговори на това съобщение
 Re: Пълно форматен Nikon - pазмислии страсти
Автор: Славчо1989   
Дата:   06-10-21 01:39

35 1,8Г е кроп

Отговори на това съобщение
 Re: Пълно форматен Nikon - pазмислии страсти
Автор: ivjordan   
Дата:   06-10-21 01:47

Да де, така е, но дава приемливи резултати и на ФФ, пробвано на Д700.

Отговори на това съобщение
 Re: Пълно форматен Nikon - pазмислии страсти
Автор: uri64   
Дата:   06-10-21 02:36

Според мен или ФФ дслр с F обективи или Z с Z обективи. Салатите с адаптери не ги харесвам. Като гледам от наличните обективи няма нещо непрежалимо, така че от тая гледна точка може би скок към Z света. Или към Фуджи света. Но си зависи от бюджета и възможностите, и ако тези неща са налични - дали човек намира смисъл, и оправдание да избуха бюджета. Че дслр-ите били умрели би ми било последна грижа. При дигиталките съм на Фуджи, но спокойно бих си взел един Д610 стига да е на прилична цена. Всичко това - само лично мнение.


Отговори на това съобщение
 Re: Пълно форматен Nikon - pазмислии страсти
Автор: landstar   
Дата:   06-10-21 08:43

Е, и аз стоя пред подобна дилема - дали да взема Д750 или Z50 с преходник. В крайна сметка реших да изчакам и да си щракам с Д300. Мисля, че ще имаш възможност да избереш по-добро и по-евтино тяло догодина по това време като си запазиш обективите. Преходи винаги ще има, иначе какво ще ги правим тия милиони обективи на F-mount?

Отговори на това съобщение
 Re: Пълно форматен Nikon - pазмислии страсти
Автор: quazimodo   
Дата:   06-10-21 08:56

Z-50 не беше ли кропка ?![smilie11]
За чисто любителско снимане и аз бих потърсил нещо на старо, чааак до Д700 [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Пълно форматен Nikon - pазмислии страсти
Автор: Synthy   
Дата:   06-10-21 08:59

Вместо Д610 аз бих предпочел Д800. Горе-долу едни и същи пари са.

Отговори на това съобщение
 Re: Пълно форматен Nikon - pазмислии страсти
Автор: СамуилАрнаудов   
Дата:   06-10-21 09:49

Моя съвет е да си снимаш с D7200. От D7200 минах на D750 и реално единственото предимство, което усетих е, че не шуми така на високо ИСО.

Отговори на това съобщение
 Re: Пълно форматен Nikon - pазмислии страсти
Автор: ivjordan   
Дата:   06-10-21 13:24

Е, то е ясно, че не ми трябва належащо, а е по-скоро глезотия и най-разумно е да продължа с наличната техника. Не бих казал, че ме ограничава по някакъв начин, но пусто, човек иска да се поглези от време на време.

Отговори на това съобщение
 Re: Пълно форматен Nikon - pазмислии страсти
Автор: Imaginarium   
Дата:   06-10-21 13:56

Z5 съвсем не е толкова ограничен колкото смяташ. В първите места е по съотношение цена-качество.
Преходника на Никон работи безпогрешно с всички G стъкла.
Фокусната система на зедките е осезаемо по добра от огледалките.
Забравяш за фронт=бек=мек и тем подобни фокусни проблеми.
В много малко направления Z5 отсъпва пред Z6. Гадая, но смятам, че не са ти необходими мега бърз фокус и 20 кадъра в секунда.
Така че смятам, един Z5 ще ти пасне чудесно.
Или Z6 втора ръка, но там разхода за xqd карта е ненужен според мен, за твойте нужди
Поздрави[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Пълно форматен Nikon - pазмислии страсти
Автор: uri64   
Дата:   06-10-21 13:59

Synthy написа:

> Вместо Д610 аз бих предпочел Д800.
> Горе-долу едни и същи пари са.

Теглото, Санчо....и големината...размерът има значение [smile]
А сензорът на 610 хич не е лош.

Отговори на това съобщение
 Re: Пълно форматен Nikon - pазмислии страсти
Автор: uri64   
Дата:   06-10-21 14:00

СамуилАрнаудов написа:

> Моя съвет е да си снимаш с D7200. От
> D7200 минах на D750 и реално
> единственото предимство, което
> усетих е, че не шуми така на високо
> ИСО.

Това малко ли е?

Отговори на това съобщение
 Re: Пълно форматен Nikon - pазмислии страсти
Автор: ivjordan   
Дата:   06-10-21 14:15

Първоначално логиката ми беше именно такава, да си взема Z5 с китовия и преходник. Даже ме беше яд, че изпуснах промоцията, която свърши преди седмица-две. Даваха го за 2 600 лева комплекта. Но после попаднах на мнения, че имал доста проблеми с фокусиране на по-тъмно, което леко ме разколеба.
Иначе, действително не са ми необходими нито много кадри в секунда, нито бързина.

Отговори на това съобщение
 Re: Пълно форматен Nikon - pазмислии страсти
Автор: uri64   
Дата:   06-10-21 14:18

И все пак, ако има възможност - с нативни обективи си е най-добре [smile]



Публикацията е редактирана (06-10-21 14:19)

Отговори на това съобщение
 Re: Пълно форматен Nikon - pазмислии страсти
Автор: Synthy   
Дата:   06-10-21 14:20

То се е видяло, че си търсиш подкрепа да си купиш нова играчка - имаш одобрението на всички тук :) хайде, купувай. Дори Д610 да бъде (аз лично не бих го купил заради АФ сензора му, всъщност, после са другите му предимства и недостатъци).

Отговори на това съобщение
 Re: Пълно форматен Nikon - pазмислии страсти
Автор: jvader   
Дата:   06-10-21 15:29

https://www.e-infin.com/eu/item/4181/nikon_z6_ii_mirrorless_digital_camera_(body_only)

Отговори на това съобщение
 Re: Пълно форматен Nikon - pазмислии страсти
Автор: iasen2   
Дата:   06-10-21 15:50

Най-кофти е като си вземеш новата играчка и видиш, че съществена разлика няма.....

Отговори на това съобщение
 Re: Пълно форматен Nikon - pазмислии страсти
Автор: СамуилАрнаудов   
Дата:   06-10-21 16:23

Автор: uri64
Дата: 06-10-21 14:00

СамуилАрнаудов написа:

> Моя съвет е да си снимаш с D7200. От
> D7200 минах на D750 и реално
> единственото предимство, което
> усетих е, че не шуми така на високо
> ИСО.

Това малко ли е?


Като вземеш предвид препродаване на техника, купуаване на нови(стари FF) обективи, на мен ми излезна около 5000лв тяло D750, два обектива 24-70 2.8 G2 и 70-200 2.8 G2 на Тамрон. Да, за 5К очаквах повече. Не казвам, че D750 е зле, просто D7200 е достатъчно добър.



Публикацията е редактирана (06-10-21 17:40)

Отговори на това съобщение
 Re: Пълно форматен Nikon - pазмислии страсти
Автор: ivjordan   
Дата:   06-10-21 16:36

И това е вярно.
Ще трябва и някакъв универсален обектив от рода н 24-70/85/120, което си е още 1000 кинта, а и като цяло харесвам широкото, та сигурно и нещо от рода на 14-24...

Май, май, по-добре да си щракам с наличното и да се ориентирам към друга глезотия.

Отговори на това съобщение
 Re: Пълно форматен Nikon - pазмислии страсти
Автор: quazimodo   
Дата:   06-10-21 17:27

iasen2 написа:

> Най-кофти е като си вземеш новата
> играчка и видиш, че съществена
> разлика няма.....

+101[smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Пълно форматен Nikon - pазмислии страсти
Автор: alext   
Дата:   06-10-21 18:09

А какво искаш да подобриш минавайки на ФФ? Общо взето гледам, че пейзажи повече снимаш, а там бих взел най- лекото и удобно за носене. Всичко, което можеш да направиш с ФФ за пейзаж, се постига и с кроп и дори се качва качеството с малко заиграване, примерно стакване на кадри, панорами и т.н Безогледалното фуджи е добра система за тая работа, зависи какви обективи там имаш.



Публикацията е редактирана (06-10-21 18:10)

Отговори на това съобщение
 Re: Пълно форматен Nikon - pазмислии страсти
Автор: ivjordan   
Дата:   07-10-21 09:23

А, нищо конкретно, чудя се за какво да похарча едни пари.
Фуджи-то не ми е опция, защото е от първо поколение и имам само китовия. Взех го уж за компактност, но така и не свикнах с толкова малко тяло и не го ползвам. Сигурно няма и 2000 кадъра за 7-8 години.
Мислил съм да поразвия и тази система, но като цяло, цените на обективите ме отказват, а и не вярвам ергономията да се е подобрила напоследък.

Отговори на това съобщение
 Re: Пълно форматен Nikon - pазмислии страсти
Автор: Yog   
Дата:   07-10-21 10:01

Както беше писал някой по-горе - имаш нашата благословия да си купиш играчка просто защото те влече [smile]

Аз го правя редовно. Купих си първо z6, а после и 7rIII. Не защото имах какво да ги правя, а защото ми беше любопитно как са на практика, след като гледах и четох за тях.[smile]

После ги продадох на загуба, но какво от това? То всяко хоби е "ненужен" разход. Все едно ако си ловджия, да смяташ по колко лева ти излиза килото на месото и колко е в магазина, примерно. Не е в това смисъла[smilie3]

А кой модел да си купиш? Този, който най-много те привлича, не "най-разумният". По изброените по-горе причини [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Пълно форматен Nikon - pазмислии страсти
Автор: sirkhann   
Дата:   07-10-21 10:02

Nikon Z5 и Z 14-30/4S ще ти даде по-добро качество на изображението на по-ниска цена от Fuji. За портрети можеш да добавиш Z 50/1.8 S и Z MC 105/2.8S, или само Z 85/1.8 S. Отново - цената е в най-лошия случай съизмерима с Fuji, но мъкнеш по-тежко и резултатите са по-добри. Автофокусът на Z5 е една идея по-зле от този на X-T4 (но разликата в цената е значителна).

Ако не ти се носи тежко, X-T30II и някакви обективи - напр. XF 14/2.8 за пейзаж, XF 10-24/4, ако искаш варио. За портрети - има нов 33/1.4, който ще е хубав, има и Viltrox 56/1.4, който е хубав и достъпен, но няма да извади точно качеството на Z 85/1.8 S. Като цяло f/1.4 обективите за Fuji X са по-скъпи или на цената на Z аналозите. При Fuji базовото ISO започва от 160, не можеш да снимаш по-ниско в RAW, а допълнително имаш и кроп-сензор, което води до повече шум и по-малко динамика за пейзажи. От друга страна - ако целта е просто да се радваме на живота и да снимаме за удоволствие, без да мъкнем торба с тухли, Fuji-то е добра идея.

Отговори на това съобщение
 Re: Пълно форматен Nikon - pазмислии страсти
Автор: quazimodo   
Дата:   07-10-21 10:35

sirkhann написа:

> ...От друга
> страна - ако целта е просто да се
> радваме на живота и да снимаме за
> удоволствие, без да мъкнем торба с
> тухли, Fuji-то е добра идея.

Aaa, в това отношение никой не може да бие М4/3 [smilie5]


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »