Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Ново начало: Fuji X-T1 или X-T10
Автор: pdimitrov   
Дата:   14-09-21 19:56

Здравейте! Преди няколко години си продадох никонската техника (D90 + 3-4 сносни обектива) заради хроничен мързел и нежелание да мъкна килограми на гърба си. Сега пак ми се доснима, но този път има и доста по-приятен стимул - ще ставам баща :)

Спрял съм се на Fuji, понеже ми харесват на външен вид и като начин на управление. Обективите поне в началото ще са ръчнофокусни с дължини от 12 до 135мм. Обективи на Fuji ще бъдат добавени по-нататък, засега системата трябва да остане бюджетна.

Питанката ми е кой от двата апарата е по-добър за работа с ръчни обективи. И двата апарата съм ги хващал преди много години в магазини, без да съм ги използвал. Знам, че X-T1 има значително по-добър визьор, но не знам дали който и да е от двата модела е удобен за ръчно фокусиране през визьора...

Други марки не ме интересуват. Знам, че А6000 е добра алтернатива, но като цяло съм влюбен в X-T1 заради врътките. X-T10 влиза в уравнението само защото е със същия сензор и значително по-евтино.

Отговори на това съобщение
 Re: Ново начало: Fuji X-T1 или X-T10
Автор: hansto   
Дата:   14-09-21 20:06

На хт-х серията визьора е по-голям (удобен и лесен за фокусиране ръчно). Внимавай с гумите на хт1, защото са проблем и се разлепват и падат.
Като евтин аф обектив виж 15-45 и 50-230



Публикацията е редактирана (14-09-21 20:38)

Отговори на това съобщение
 Re: Ново начало: Fuji X-T1 или X-T10
Автор: ombre   
Дата:   15-09-21 11:46

снимал съм малко с Т1/Т2 както и с Т10 и съм имал Т20,който като грип е същия. Аз съм доста висок и с големи лапи,определено 20-ката ми беше леко неудобна заради малкия размер, докато Т1 оосбено с батериен грип нещата заспиваха. Ако бюджета позволява бих погледнал Т2 заради двойния слот,ако има значение той,както и по добрия аф,щом след време ще се купуват фуджи стъкла. Успех с избора.

Отговори на това съобщение
 Re: Ново начало: Fuji X-T1 или X-T10
Автор: winnerkn   
Дата:   15-09-21 11:59

Гумите определено са слабо място на X-T1. Моят го купих с разлепени гуми. Залепих ги с моментно лепило (гел) и вече 2 години няма драма с тях.

Отговори на това съобщение
 Re: Ново начало: Fuji X-T1 или X-T10
Автор: Pac   
Дата:   16-09-21 10:25

Ергономията на Т1 е много по-добра, а и с ръчния фокус също ще е малко по-добре заради визьора. Т2 също вече изпада на много добри цени. Мисля, че за 900лв виждах. Там визьорът е още по-добре, осезаемо по-бързо опреснява.

Отговори на това съобщение
 Re: Ново начало: Fuji X-T1 или X-T10
Автор: io_bs   
Дата:   16-09-21 15:58

Аз замених D90 с Х-Т10, който ми харесва(ше) супер много. Но специално за ръчни обективи Х-Т1 ще е по-добре. Не само визьорът е по-голям, но и позволява едновременно да се гледа целия кадър + приближение на фокусната точка. При Х-Т10 това го няма - или виждаш целия кадър, или приближението.

Отговори на това съобщение
 Re: Ново начало: Fuji X-T1 или X-T10
Автор: pdimitrov   
Дата:   16-09-21 16:21

Значи ще е X-T1. И аз съм висок и с големи ръце, така че определено ще ми е по-удобен. X-T2 не го гледам, тъй като на първо време няма да ми трябва бърз фокус. Живот и здраве когато хлапето почне да щъка твърде бързо за автофокусната система на X-T1, направо ще се метна на X-T3 или 4 и нещо от рода на 16-80. За всичко останало ще ползвам вече взетите стъкла. Гумите в случая не са проблем (поне на този етап), тъй като апаратът, който съм набелязал, е минал през официалния сервиз на Фуджи заради този проблем. Нататък ще лепя, ако се наложи. @io_bs, четох, че X-T1 има функцията split screen, но не си направих труда да погледна какво е това, а в случая е доста важно. Благодаря за отговорите!

Отговори на това съобщение
 Re: Ново начало: Fuji X-T1 или X-T10
Автор: hansto   
Дата:   16-09-21 18:09

Специално за ръчното фокусиране, за мен, най-лесният начин е "red high" т.е. където е фокусът се вижда в червено и се отличава много бързо

Отговори на това съобщение
 Re: Ново начало: Fuji X-T1 или X-T10
Автор: lamerko   
Дата:   16-09-21 22:04

Имал съм Х-Т10, сега все още имам Х-Т2, който като ергономика е близък с Х-Т1 - не се замисляй, взимай големия, че малкия е зор :)

Отговори на това съобщение
 Re: Ново начало: Fuji X-T1 или X-T10
Автор: Pac   
Дата:   20-09-21 11:07

За ръчен фокус, освен red high, както каза hansto, аз препоръчвам и избор на черно-бяла филм симулация, така определено се виджда най-добре фокус пийкинга. После за цветни снимки ползваш RAW(RAF) файловете, където ествествено цветовете си ги имаш.

Отговори на това съобщение
 Re: Ново начало: Fuji X-T1 или X-T10
Автор: pdimitrov   
Дата:   20-09-21 11:49

Благодаря за съветите! А какъв софтуер е най-добре да се използва за обработка на RAW? За NEF използвах LR, но специално за Fuji помня, че се препоръчваше Iridient за конвертиране и после каквото си пожелае човек (или нещо такова).

Отговори на това съобщение
 Re: Ново начало: Fuji X-T1 или X-T10
Автор: Pac   
Дата:   20-09-21 12:06

Аз си ползвам LR, последните версии са по-добре.

Купил съм си Iridient X Transformer, който обръща RAF във DNG, после DNG в LR. Вади се малко повече детайл отклкото дирекро RAF в LR. Но разликата за мен не е осезаема и все по-рядко ползвам Iridient.

Иначе много хвалят Capture One, но не съм го пробвал още.

Има и безплатни софтуери като Darktable, които дават много добри резултати, но поне последния път който пробвах, не бях очарован от начина на работа. Много по-бавно се случваше всичко. Не само защото не знаех кое къде се намира. Ами и всяка корекция отнемаше време да бъде пресметната, вместо да видиш резултата още докато местиш слайдера както е в другите софтуери. Може от тогава нещата да са се променили, не знам.

Отговори на това съобщение
 Re: Ново начало: Fuji X-T1 или X-T10
Автор: hansto   
Дата:   20-09-21 13:15

Аз съм с Capture One от известно време за леки корекции, като че ли е по-подредено от Lightroom-a, но на всеки е различно, според предпочитанията

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »