Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Електронен затвор
Автор: CaptureTheMoment   
Дата:   02-09-21 18:24

Въпросът ми е до ползвателите на безогледални системи. [shtrak] Понеже все по-често попадам на мнения и хора ползващи предимно или само електронния затвор пред механичния, като за повечето главна причина се изтъква спестяването на живота на механичния затвор. Та реших да попитам за мнение, кой как и защо, понеже лично аз харесвам тази опция, но поне за сега използвам само при нужда от безшумен затвор (silent shooting). Като минуси от ползването му съм откривал на закрито с пулсиращо изкусвтвено осветление отразяващо се (на хоризонтални ленти) върху кадрите. [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Електронен затвор
Автор: leo34   
Дата:   02-09-21 18:28

Ползвам електронния затвор винаги освен когато снимам със светкавици понеже не се задействат докато съм на електронен. Много зависи и какво и с какъв апарат снимаш. По-евтините изкривяват кадъра, защото процесора чете по-бавно матрицата. Аз съм с R6 и когато снимам в серия и се сравняват кадрите се забелязва това изкривяване, но на практика няма проблем.

Отговори на това съобщение
 Re: Електронен затвор
Автор: Yog   
Дата:   02-09-21 19:57

На последните ми няколко камери ползвах предимно електронният затвор. Не съм имал проблеми. Все пак зависи как и какво снимаш, но на мен електронният ми вършеше идеална работа.

Отговори на това съобщение
 Re: Електронен затвор
Автор: kes   
Дата:   15-09-21 12:36

Щракам си с механичния. Ако някой ден се износи ще сменя пердето и толкова. Електронният го ползвам за серия, но Канон още нямат стакнат сезнзор и се получават досадни артефакти.

Отговори на това съобщение
 Re: Електронен затвор
Автор: Джъмбо   
Дата:   15-09-21 20:37

ползвам полумеханичен... тоест първо електронно перде и механично второ...
електронен ползвам само като трябва да съм наистина тих, или при фокус стакинг

Отговори на това съобщение
 Re: Електронен затвор
Автор: avo   
Дата:   16-09-21 00:18

Джъмбо, какво общо има фокус стакинга с типа на затвора?

Отговори на това съобщение
 Re: Електронен затвор
Автор: lamerko   
Дата:   16-09-21 00:21

как какво - гголям брой кадри през кратък интервал, по дефиниция без мърдащи се обекти.

Отговори на това съобщение
 Re: Електронен затвор
Автор: Джъмбо   
Дата:   16-09-21 09:31

имат общо, че камерата не вибрира, независимо, че съм със здрав статив, а и като опна няколко серии по 200 кадъра... що да мъча механичния и да слушам тракане... елементарно уотсън

Отговори на това съобщение
 Re: Електронен затвор
Автор: CaptureTheMoment   
Дата:   16-09-21 11:22

Джъмбо, да разбирам, че говориш за e-Front curtain shutter-a ?

Отговори на това съобщение
 Re: Електронен затвор
Автор: kvakioh   
Дата:   18-09-21 14:23

Когато може-винаги.
Макар че имаше ограничения при някои апарати- примерно при Панасоник някои тела може да снимат до 1секунда скорост електронно, после механично за по-бавните.

Отговори на това съобщение
 Re: Електронен затвор
Автор: leo34   
Дата:   18-09-21 14:28

И при r6, с електронен не позволява по-бавно от 1 сек. Предполагам, че и при другите им безогледалки е така.

Отговори на това съобщение
 Re: Електронен затвор
Автор: kes   
Дата:   18-09-21 14:42

При R6 електронния затвор уж вдига кадрите до 20 в сек. което е подходящо за екшън, но точно там почват проблемите. Стълбовете се накланят и движещите се обекти се назъбват. Общо взето голяма минавка са новите тела на Канон.

Отговори на това съобщение
 Re: Електронен затвор
Автор: leo34   
Дата:   18-09-21 15:19

Снимах с 20 кадъра в секунда и за мен е съвсем в нормалки граници изкривяването. Снимах тичащо дете. Изкривяванията се забелязват единствено когато прещтраквам кадрите един след друг, но индиви дуално не се забелязват. 99% снимам портрети и винаги с ел. затвор, механичен само когато съм със светкавици. Нямам проблем с изкривяванията.

Отговори на това съобщение
 Re: Електронен затвор
Автор: kes   
Дата:   18-09-21 17:40

Да, потвърждам, за дете няма проблем. Само на една снимка забелязах бандинг, което е странно през деня. Но лястовичките са друга работа, доста по бързи. :(

Отговори на това съобщение
 Re: Електронен затвор
Автор: leo34   
Дата:   18-09-21 17:44

Може, не снимам птици, нямам и такива обективи. Най-дългия ми е 135мм.

Отговори на това съобщение
 Re: Електронен затвор
Автор: asahi   
Дата:   18-09-21 18:24

Съобразявайте, че затворът не описва картинката за 1 микросекунда и ако някой в кадъра мръдне ще се изобрази изкривен.

Отговори на това съобщение
 Re: Електронен затвор
Автор: avo   
Дата:   19-09-21 22:34

Ще ползвам темата, за да попитам. При Никон Z, каква е разликата между Електронен затвор и silent mode? В режим Е се чува пак щракане, като от затвор, с Silent нищо, не ми е ясно защо и каква е идеята на двата режима?

Update към питането ми, прочетох доста по въпроса, би следвало в Е режим затворът да сработва само в края на сканирането/ако така се казва/ на сензора, Electronic Front Curtain Shutter, а в Silent изобщо да не участва. В тоя ред на мисли не е ли безсмислено да се снима в Е от гледна точка на щадене на затвора, при положение, че той все пак работи? За теоретично намаления shutter shock при скорости от порядъка на 1/30-1/60 е ясно, колко влияе на остротата на кадъра е отделна тема.



Публикацията е редактирана (20-09-21 08:48)

Отговори на това съобщение
 Re: Електронен затвор
Автор: boni   
Дата:   20-09-21 09:42

Пълноценен електронен затвор без изкривяване и без артефакти при лед осветление имат само Sony A9, A9mk2 и A1. А1 работи на електонен затвор и със светкавици.

Отговори на това съобщение
 Re: Електронен затвор
Автор: CaptureTheMoment   
Дата:   20-09-21 17:34

Благодаря на всички преминали и дали своя отговор, но мисля че някой може да не са разбрали точния ми въпрос, а именно: Не толкова за изброяване на минусите на електронния затвор, а: Има ли смисъл от снимането само и единствено с електронен затвор с цел пестене живота на механичния, причина изтъквана от мнозина... За сметка на качеството на изображението?! Също при условие, че механичен затвор сервизно се сменя не толкова скъпо и то в повечето пъти след дълга служба?



Публикацията е редактирана (20-09-21 17:35)

Отговори на това съобщение
 Re: Електронен затвор
Автор: Yog   
Дата:   20-09-21 18:23

Ако ще ползваш електронният, за да "пестиш" другият - за мен това е безсмислено занимание. Другите му предимства - да. Примерно имах камера, чийто електронен затвор беше до 1/32 000. Снимах на 1.4 по обед през лятото. Механичният беше до 1/8000 и не ставаше. Освен това електронният е напълно безшумен, което е супер. Но "пестенето" е напразно упражнение. Механичният има достатъчно живот и ще работи дълго, дори при редовна употреба.

Отговори на това съобщение
 Re: Електронен затвор
Автор: avo   
Дата:   20-09-21 18:31

Capturethemoment, напълно разбирам питането ти, аз се интересувам от същото и до момента нямам отговор за себе си.

Yog, това е интересно, при никон електронният е до 1/2000 само, а механичният по-бърз.

Отговори на това съобщение
 Re: Електронен затвор
Автор: victory13   
Дата:   20-09-21 20:03

Да го кажем така: При безогледалните апарати се извършват 2 пъти повече отваряния и затваряния на затвора за да направят една снимка в сравнение с огледалните. В зависимост от класа на вашия апарат може да се ориентирате, много условно обаче, за живота на вашия затвор...
Та те така ... Обикновено, подмяната на затвор поради износване, се налага на снимащите професионално, и тя отдавна е изплатена. Ако смятате да ползвате камерата още 20 години, не е зле да си вземете един резервен затвор, просто е възможно при нужда да не намерите за вашия модел... [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Електронен затвор
Автор: Yog   
Дата:   20-09-21 20:55

На E-M1 Mk.2 беше 1/32 000 електронният затвор. През 2016г. беше невиждано и нечувано [smile] Гледам на най-новите и модерни модели като R3 e даже 1/64 000.

Отговори на това съобщение
 Re: Електронен затвор
Автор: IShoot4Fun   
Дата:   20-09-21 21:14

Yog написа:

> Гледам на най-новите
> и модерни модели като R3 e даже 1/64 000.

Малко е. 1/64 000 все още не е достатъчно, за да се замрази куршум в полет. Още трябва да се напънат инженерите.[smilie7]

П.П. Ще ги пропусна тези модели. Направо ще се метна на 1/1000 000 някой ден. Еми друго си е...[smilie7]



Публикацията е редактирана (20-09-21 21:24)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »