Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Препоръчайте ми външен хард
Автор: J.T.Todorov   
Дата:   06-07-21 14:24

Здравейте! Разполагах с 5ТБ Seagate Backup Plus, който падна от бюрото и след директна среща с паркета, изпрати цялата информация, равняваща се на около 4ТБ, директно в небетието. Така и така ножа е опрял до кокала, та се чудя дали ще може да ми препоръчате марка/модел външен хард диск? Ясно ми е, че всяко нещо може да се счупи, било то при удар, намокряне, токов удар, нагряване и пр. Целта ми е да сортирам вашите мнения относно производители, модели, скорости, надеждност и пр. Благодаря предварително! Поздрави и на фокус! [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръчайте ми външен хард
Автор: ss_sgp   
Дата:   06-07-21 15:07

Архив се прави на физически различно място - напр харда да е на вилата [smilie5]

Още повече външен, при това само един и голям...

Минимумът според мен е някакъв RAID и автоматчен бекъп на директории.
Или ако е на външен HDD да има и някакъв Cloud архив, било клауда и само на JPG файловете.

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръчайте ми външен хард
Автор: lamerko   
Дата:   06-07-21 15:38

Ако няма пари за читав НАС с няколко диска (пак не е гаранция) - може да пробвате HDD DOCK станция. Имам подобна на тази, но с два слота. Удобно е ако сменяш дискове, а тази с двата има бърза функция "клониране" на диск, което за целите на архива също е вариант.

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръчайте ми външен хард
Автор: J.T.Todorov   
Дата:   06-07-21 15:55

Честно казано много пътувам и работата ми е обвързана със спортната фотография. Трябва ми преносимо устройство, което да мога да ползвам на стадионите и в спортните зали. Затова не ползвам такъв тип станции и устройства, зависещи от електричество. Знам, че всеки ще ме посъветва да си потърся SSD, но дори и да има 5 ТБ, цената ще е меко казано УМОПОМРАЧИТЕЛНА.

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръчайте ми външен хард
Автор: quazimodo   
Дата:   06-07-21 16:03

И аз ползвам един по-заоблен[smile] еднослотов вариант на Орико за застраховка. За архивиране от време на време няма проблем. За него седи закачено едно Хитачи от 320 ГБ на 15 години и още диша[smilie5] Според мен, и тук е добре да се действа като при картите памет - няколко по-малки диска вместо един голям.

П.П. Ааа, щом се търси толкова изтънчен начин за архивиране, аз съм пас [smilie18][beer]

П.П.2 В колата имам 500 ватов инвертор[cool] undefined



Публикацията е редактирана (06-07-21 16:11)

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръчайте ми външен хард
Автор: lamerko   
Дата:   06-07-21 16:07

За пътуване - определено трябва да си вземеш ССД. Не знам с какво точно е свързана работата ти, но ако не снимаш видео, не мисля, че ще имаш някакъв съществен проблем, свързан с капацитета. Все пак говорим за сесии, а не за дълбок бекъп. Дори и да е видео, ако снимаш в комплесиран формат (h264/h265), пак не би трябвало да има проблем. Не е нужно да бъде 5ТБ, 512ГБ/1ТБ биха били достатъчни за преносим носител, като впоследствие ще сваляш информацията на нещо по-стабилно.
Класическите дискове имат навика да сдават багажа при движение (имат подвижни части, които при сътресение могат да доведат до безвъзратна загуба на данни). Отделно, интеграцията на плочите при новите дискове е зверски голяма и от там шанса нещо да се сгъбяса е по-голям. Малките 2.5" дискове (като за лаптоп) са особено недъгави и с къс живот, а големите са... големи, тежки и неудобни за носене.

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръчайте ми външен хард
Автор: asahi   
Дата:   06-07-21 16:07

Дръж външния хард на пода и няма да пада.

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръчайте ми външен хард
Автор: lrn   
Дата:   06-07-21 16:11

Ако търсиш подобно решение като на Seagate, виж тези на Western Digital MyCloud Home 6TB (може и повече). Даже са си мрежови устройства с гигабитова връзка, поне на този, който имаш(л) не видях да е такъв.Не знам доколко е удачно RAID в домашни условия. Имам спомен, че като думне мастър-диска или RAID-контролера и заминава целия RAID. Ама нещата сега може да са различни. По-скоро на всеки 5-6-7 години си купувай нов диск.

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръчайте ми външен хард
Автор: Hsathv   
Дата:   06-07-21 20:10

Вземаш си един читав хард 3,5 инча и го слагаш в една противоударна кутия за дискове.

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръчайте ми външен хард
Автор: lamerko   
Дата:   06-07-21 20:45

Hsathv противоударна кутия за дискове е оксиморон - при удар ще се скапе не външната "тапицерия", а механиката вътре в диска...

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръчайте ми външен хард
Автор: Yog   
Дата:   06-07-21 21:42

аз имам двама познати, които разнасят такива дискове и са доволни от тях. Но те и двамата ползват 500-гигабайтовите, които са някаква приемлива цена. Гледам че големите са неприлично скъпи.

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръчайте ми външен хард
Автор: darkymir   
Дата:   06-07-21 23:03

Информация се запазва като се копира. Търси най-ниската цена за най-голям обем и взимай х2 (поне). Веднъж в месеца (примерно) бекъпваш. Вероятността да стане катаклизъм докато бекъпваш и да преебе и двата харда е достатъчно ниска. Хипер важните няколко гигабайта, които са ти супер ценни ги държиш на трето копие, на облак. Според мен е чудесен вариант за баланс между сигурност, цена и гъвкавост. Дори да ти се струва неудачно, съветът ми е поне да се концентрираш не върху самото устройство, а върху възможността фйаловете да ги има на повече от едно място едновременно. Сам каза, че всичко може да се счупи.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »