Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 безогледален фотоапарат
Автор: diana5   
Дата:   19-05-21 07:17

Имам нужда от съвет. Бих искала да си купя безогледален фотоапарат, но информацията по темата е като море. До сега снимам само с телефон, но бих искала да мина на малко по-високо ниво.
Вземала съм класове по фотошоп, както и фотографски такива.
Не ми се влагат много пари в тяло, и за това мисля, че употребяван ще е идеален за мен. Приемам всякакви мнения и ще съм безкрайно благодарна за идеи.

Отговори на това съобщение
 Re: безогледален фотоапарат
Автор: hansto   
Дата:   19-05-21 07:50

Тъй като не казвате нищо за обективи и аз няма да се впускам натам. Мога да дам инфо кое Fuji тяло е добро без да банкрутирате много. Други по-долу ще ви кажат и за Канон, Никон и Сони, че и за Олимпус.

Fuji имат малки тела със сменяеми обективи като xt20/xt30, които ви препоръчвам, ако ще взимат повече обективи. Има тела - х100, които са без сменяеми обективи т.е. идват с 23мм обектив и край, но пък са много компактни и качествени.

Отговори на това съобщение
 Re: безогледален фотоапарат
Автор: Synthy   
Дата:   19-05-21 08:35

lumix, за който ти стигнат парите. Има и по-добра (за мен в случая) опция: Lumix TZ-100/200 или Sony RX100 (колкото може по-голяма римска цифра след това)

Отговори на това съобщение
 Re: безогледален фотоапарат
Автор: quazimodo   
Дата:   19-05-21 08:41

Synthy написа:

> lumix, за който ти стигнат парите. Има
> и по-добра (за мен в случая) опция:
> Lumix TZ-100/200 или Sony RX100 (колкото може
> по-голяма римска цифра след това)

Не е ли по-добре Лумикса да е LX 100 например, щом говориш и за Сони RX 100

Отговори на това съобщение
 Re: безогледален фотоапарат
Автор: Synthy   
Дата:   19-05-21 08:44

Аз бих избрал TZ100/200. 1" са и снимат чудесно. Стабилизацията им е топ, имат голям зум (не, че на мен лично ми е полезен де, ама го има), 4К видео... какво повече да искаш. Сонито го дадох заради по-светлосилната оптика. Аз не бих го купил, ама знам ли питащия какво иска.. май и тя не знае какво иска. Просто ново фото :)

Отговори на това съобщение
 Re: безогледален фотоапарат
Автор: montanar   
Дата:   19-05-21 08:53

Огледайте се за Panasonic Lumix DMC-LX100 или втората му версия - поне според мен той е класи над всичко останало в любителския клас разните сапунерки ..... или що пък не и некое RICOH GR



Публикацията е редактирана (19-05-21 08:58)

Отговори на това съобщение
 Re: безогледален фотоапарат
Автор: diana5   
Дата:   19-05-21 09:17

Идеята е да си купя тяло(употребявано), и поне два обектива. А след година, две мога да си сменя тялото, но вече ще имам някакъв опит и знания за това, което ми е необходимо.
Интересни са ми е портретната фотография и модерната архитектура(Херзог и де Меурон, Сантиаго Калатрава, Пиано и т.н).
Искам да снимам неща с този фотоапарат, които "говорят" издават емоция, случка, някаква история.
Да, трудно ми е да избера от голямото количество информация, която има в сблъсък с неголемият ми опит, за да отсея това, което ми трябва и затова пиша тук. Надявам се вашите идеи да ми дадат посока.

Отговори на това съобщение
 Re: безогледален фотоапарат
Автор: kvakioh   
Дата:   19-05-21 09:22

Sony A6000+ 18-55 и Sigma 60/2.8 е възможно най-евтината комбинация добър апарат и обективи. На втора ръка. Ако се иска още по-евтино Sony A3000+ 18-55

Отговори на това съобщение
 Re: безогледален фотоапарат
Автор: Synthy   
Дата:   19-05-21 09:22

Lumix с две ръце. Аз бих пробвал да се спазаря за това старо нещо
И после обективи колкото искаш на прилични цени (12-32 за начало е супер). След време, като знаеш какво ти харесва махаш това тяло и си купуваш нещо ново.


Отговори на това съобщение
 Re: безогледален фотоапарат
Автор: kvakioh   
Дата:   19-05-21 09:28

Този Панасоник е отличен и като цена и като възможности.

Отговори на това съобщение
 Re: безогледален фотоапарат
Автор: ipolit   
Дата:   19-05-21 09:48

Фуджитата са готини, но там обективите са си цифра.
Човек като си избира апарат е хубаво да знае горе-долу какво иска да снима на първо време и ако трябва да си купи обективи, различни от този, с който идва апаратът, колко пари ще му излязат и готов ли е да ги даде.
Това, че не Ви се влагат много пари в тяло, не подсказва по никакъв начин дали Ви се влагат много пари в обективи, но отговорът е най-вероятно е не.
За мен разумно стартово комплектче е китов обектив - за кроп обикновено 18-55 мм и един за портретчета с мазане - 50/1.8 мм.
За фуджифилм такъм обектив е около и над 1000 лв. За сони - под 500. Това за нови.

Може и един дълъг, примерно 55-200, но там евтините са смотани, пък и за мене винаги е било загадка за какво се използват дълги обективи.

И тоя лумикс LX100 изглежда страхотно на хартия, но не съм пипал такъв никога, пък и си е цифра.

Та мисълта ми е, че може би Сони е логичният избор.
Иначе ако аз трябваше да си купувам нов апарат за най-малко пари, сигурно щях да си купя най-евтиният ДСЛР Канон с китов обектив и 50/1.8 - под 1000 лв нови. Може и Никон, ама там на най-евтините не може да им се слагат после евтини обектив и да имат автофокус.

Отговори на това съобщение
 Re: безогледален фотоапарат
Автор: VladHD   
Дата:   19-05-21 10:09

Взимаш нещо на FujiFilm с X-Trans сензор - X-T20, X-T30, X-E3. Всичко друго ще е компромис, освен ако не тръгнеш по 35mm пътя. Там Sony, Canon, Nikon - все прилични предложения.

Отговори на това съобщение
 Re: безогледален фотоапарат
Автор: ivjordan   
Дата:   19-05-21 10:52

А защо не едно Oly OM-D ЕМ5, за която версия стигне определения бюджет?
Сега, вярно, по-малка матричка, но пък наистина компактна система, за разлика от другите предложения и никак не снима зле.

Отговори на това съобщение
 Re: безогледален фотоапарат
Автор: montanar   
Дата:   19-05-21 11:07

Приказките са твърде общи - "не много пари" ? За някой това са 200 лева за друг са 2000 ..... Трябва да каже в каква ценова рамка са възможностите за да може да се предцени какво да се избере.

//LX100 съм ползвал - според мен е отлична сапунерка с много големи възможности - но е малко специфична .... лично на мен не ми пасва - просто не ми се лепи на ръката но в никой случай не е лоша. От ко пипнах GR2 друг компактен фото не признавам.//

/// освен това каквато и камера с сменяема оптика да се коментира ако е за просто снимане от не особено изкушен човек, става въпрос за 4 цифрени суми и постоянно влагане - абе бирник ..... [smile] ..... хубаво трябва да си помисли човек преди да се квакне в тая локва///



Публикацията е редактирана (19-05-21 11:28)

Отговори на това съобщение
 Re: безогледален фотоапарат
Автор: ipolit   
Дата:   19-05-21 11:44

Аз докато писах предното, колежката е написала, че иска да снима архитектура. А като видях на Калатрава нещата - те все разпльокани. Направо си реве за Канон 6д с Токина 11-16

Отговори на това съобщение
 Re: безогледален фотоапарат
Автор: LUBOMIRHRISTOV   
Дата:   19-05-21 14:03

Повечето камери снимат вече достатъчно качествено!
Трябва да се помисли по някои по-практични неща.
ДСЛР или безогледален?
Със стабилизация или без ?
Централен визьор,страничен визьор,без визьор?
Подвижен екран,неподвижен екран, селфи екран?
Тъч и не тъч екран?
Повече ръчни контроли или повече готови настройки-различни сетове-пейзаж,портрет,залез и т.н.
Врътки за скорост и исо и компенсация на експозицията или PASM и още други неща.
Комбинацията от тези неща ще насочи питащия към някой модел.
Иначе много тръгват с бюджет 500-600 лв и накрая са с покупки за 1500-1600 лв.
Иначе за Fuji ще кажа ,че което и да вземе за начало няма да сбърка! Да! Обективите са скъпи но са качествени! При другите фирми доколкото знам има евтини и не чак толкова добри и качествени и доволно скъпи. А сега Fuji пусна и по-евтини обективи,както има вече и на трети страни!
И на края бих посочил ХТ10/20/30 или Х-Е2 или Е3 и 10-24 / f4
И за пейзажи и за интериор и за архитектура пък и за други работи!
А 18-55 си е направо качество пред другите ,, китови,, и е доста евтин!
И успех!

Отговори на това съобщение
 Re: безогледален фотоапарат
Автор: ZENON   
Дата:   19-05-21 20:08

Извинявам се за това, че не пиша точно по темата, но дали е възможно да се спомене някакъв бюджет.
В противен случай, ще сме свидетели на волни съчинения като горенаписаните.

Отговори на това съобщение
 Re: безогледален фотоапарат
Автор: Yog   
Дата:   19-05-21 23:39

Бих препоръчал евтин ДСЛР Никон, кроп сензор, втора ръка, с техния 10-20мм за архитектурата и 50мм 1.8 за портретите. Това ще е евтина система, но въпреки това способна да изкарва много добри снимки.

Но след като държиш да е безогледална, няма да излезе толкова евтино. Изхождам от презумпцията, че за архитектура е най-удобно да снимаш с зум, по-широк от 24мм (или еквивалент) в широкия край. Тези обективи за безогледалки са скъпи, дори за кроп сензор камери. Единственият с по-приемлива цена е 11-22мм на Канон, но не знам дали бих си купил която и да е EF-M камера.

Та, в крайна сметка, след като не искаш ДСЛР камера, може би е добре да кажеш какъв е общия бюджет за камерата и двата обектива, за да може да ти дадат хората по-конкретни отговори какво биха купили те с тия пари. Както и дали си ОК с варианта да снимаш сградите с твърд, ръчнофокусен обектив. Защото такива има хем широки, хем добри като оптика, хем за неголеми пари.

Отговори на това съобщение
 Re: безогледален фотоапарат
Автор: diana5   
Дата:   20-05-21 08:43

Безкрайно съм благодарна за отговорите на всеки един от Вас!

Вярвам, че ми помогнахте да намеря пътя. Безогледалните са по-леки и удобни и вероятно бъдещето е в тях. Не ми се пътува с тежка чанта и това е, което ме накара да започна търсенето си с безогледален.
Но ще започна с DSLR, за да трупам знания и снимам, да пътувам, да науча flash фотография.
Питахте ме за бюжет и аз не знаех, как да отговоря и все още не знам, но нещо в порядъка до $500-600 мисля за приемливо да тръгна.


Отговори на това съобщение
 Re: безогледален фотоапарат
Автор: quazimodo   
Дата:   20-05-21 09:14

diana5 написа:

> Безкрайно съм благодарна за
> отговорите на всеки един от Вас!
>
> Вярвам, че ми помогнахте да намеря
> пътя. Безогледалните са по-леки и
> удобни и вероятно бъдещето е в тях.
> Не ми се пътува с тежка чанта и
> това е, което ме накара да започна
> търсенето си с безогледален.
> Но ще започна с DSLR, за да трупам
> знания и снимам, да пътувам, да
> науча flash фотография.
> Питахте ме за бюжет и аз не знаех,
> как да отговоря и все още не знам,
> но нещо в порядъка до $500-600 мисля за
> приемливо да тръгна.


1. Не се подвеждайте и не променяйте първоначалното си мнение да започнете с безогледален фотоапарат. Просто ще си спестите някои специфични неприятности, особено при техника втора употреба.
2. Безогледалните апарати също могат да снимат със светкавици, та и за това няма нужда от ДСЛР


Отговори на това съобщение
 Re: безогледален фотоапарат
Автор: Synthy   
Дата:   20-05-21 09:17

Към днешна дата смисъл от DSLR кой знае какъв няма. Освен ако бюджета е много нисък, а се търси макс. качество. Тогава стари ФФ камери колкото искаш от всички марки. Но е залязваща технология. Не, че няма да върши работа, напротив, обаче си има своите минуси. Плюса са евтините обективи. Но пък на безогледалка тези обективи са в пъти повече (като се преглътне липсата на АФ и допълнителната покупка на преходници).

Отговори на това съобщение
 Re: безогледален фотоапарат
Автор: lamerko   
Дата:   20-05-21 10:42

И от мен - не се полъгвай да взимаш DSLR, който ще го мъкнеш по-рядко и все по-рядко, докато най-накрая ще се чудиш как да го разкараш...

Правилно си се насочлила към безогледалка. Интерсен инзбор би бил Фуджи, заради техните малко по-нестандартни виждания за цветове и профили. Много приятни машинки. Вече са споменали, че това не са от най-бюджетните камери, но като всяка безогледалка - има леко предимство пред SLR - може да му сложиш практически всеки стар и евтин обектив с преходник. Горе-долу бюджета ти е достатъчен за X-T200 с кит 15-45mm нов от e-infin (570 евро) - според мен е едно чудесно начало.

Отговори на това съобщение
 Re: безогледален фотоапарат
Автор: quazimodo   
Дата:   20-05-21 11:18

Питащата се е обозначила като гражданин на УСА[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: безогледален фотоапарат
Автор: montanar   
Дата:   20-05-21 11:19

lamerko глупости говориш - я виж сравненията на прехвалените безогледалки - с съвременен ДСЛР с поставени свестени обективи?!
Да китките на безогледалките са действително по-малки но са си тъпи китки де са първите които се махат от комплекта и се взима сериозно стъкло - и сещай се де отива предимството от бленуваната компактност?!
А да ти броя ли проблемите на чудните безогледалки де и извънземните да дойдат няма да отпаднат?

А относно фуджиските изчепени цветове това е само софтуер вкусувщина и нищо повече ....

Единственото което безогледалките имат като предимство е интелигентния фокус (само да не е на тъмно [smilie18] )
Другото са едни проблеми и маркетинг.

Елементарно е и някой хора е крайно време да го прозрат...
Безогледалките не са нищо повече от ОГРОМЕН нов пазар създаден с цел да върви далаверката - наливат ви в ушите маркетингови лъжи и вие кълвете ....

Евала на Пената - макар и че направиха първия безогледалник К-01 (изключаем на Оли недуразуменията по онова време) останаха в страни от тая щуротия. Ама акулите надушиха нов пазар и се понесе.......

Ако е за компактност еле ви телефоните ..... ко и да си говорим за любителски изпълнения си стават и това е. А ако искаме сериозен прогрес и функционал, е ще носим торбите и ш мрънкаме че ни е тежко и неудобно .......
Независимо дали ще са пълни с ДСЛР или безогледалки - никой не отменя камарата стъкла и прочее оборудване.



Публикацията е редактирана (20-05-21 11:23)

Отговори на това съобщение
 Re: безогледален фотоапарат
Автор: VladHD   
Дата:   20-05-21 11:38

Всъщност, Fuji-тата (поне тези от X-T4 ерата) са с по-ниски нива на шум от който и да е DSLR с APS-C сензор. А повярвай ми, през ръцете са ми минали бая DSLR-и с APS-C сензори [smilie5]

18-55 кита на Fuji e най-добрият китов обектив, излизал някога.

Единственото предимство на DSLR-ите е живота на батериите им. Проблемът идва, като прибавим размерите и се замислим, че ще ни е по-удобно, да носим безогледалния + 1-2 допълнителни батерии.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »