Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Статив за травъл фотография
Автор: stanpaunov   
Дата:   06-01-21 21:39

Колеги, моля за съвет относно избора на статив за пейзажна, макро и нощна фотография.
Трябва ми за пътувания, тоест да е относително лек и в същото време стабилен. Знам, че двете неща се изключват взаимно но търся "златната среда" ако мога така да се изразя.
Рядко ще се ходи в планината на много силни ветрове но все пак и това не е изключено.
Спрял съм се на следните предложения по-долу но ще съм много благодарен на мнение и на хора с опит най вече при пейзажа и травъл фотографията.
На статива ще се закача - Nikon Z6II + 24-70/4, 50/1.8, 80-400 VR

Приемам и сходни предложения:

Цък 1

Цък2

Цък 3

Цък 4

Цък 5

Цък 6

Цък 7


Отговори на това съобщение
 Re: Статив за травъл фотография
Автор: KrastevK   
Дата:   06-01-21 22:35

Аз лично ползвам BeFree GT и е добре,но предвид че тялото е малко и не е много тежко,може и да разгледаш Manfrotto Element имал съм го и е малък,лек и много стабилен.Смених го защото си взех Д810 и със 70-200 нямах много доверие,но пък се справяше добре.

Отговори на това съобщение
 Re: Статив за травъл фотография
Автор: avo   
Дата:   06-01-21 22:45

Ако ще е силен вятър в планината и се цели някаква по-дълга експонация, според мен се откажи, аз бих заложил на по-високо ISO, тялото ти напълно го позволява, и снимане от ръка. Опитът ми със снимане на силен вятър дори с доста тежък статив не дава перфектни резултати.



Публикацията е редактирана (07-01-21 00:05)

Отговори на това съобщение
 Re: Статив за травъл фотография
Автор: alext   
Дата:   06-01-21 22:54

За мен травъл означава да се събира в ръчен багаж малка раница, тоест прибран да е не повече от 35см и да е под 1кг. Затова се спрях на този rollei От тея, които си посочил, по- големите и по- тежките ще са по- стабилни и съответно неудобни за носене. Бенро слим го бях гледал и не ми хареса главата. Изясни си колко кг искаш да носиш, колко да е голям прибран, ще го пренасяш ли по летища. И търси карбонов за тези пари

Отговори на това съобщение
 Re: Статив за травъл фотография
Автор: Yog   
Дата:   07-01-21 00:56

alext, можеш ли да измериш колко милиметра са дебели най-тънките секции на крачетата на този rollei, който си линкнал. Търсих из нета, но не можах да намеря.

Отговори на това съобщение
 Re: Статив за травъл фотография
Автор: GenaDP   
Дата:   07-01-21 01:44

Цъкай тук

Отговори на това съобщение
 Re: Статив за травъл фотография
Автор: Yog   
Дата:   07-01-21 02:45

GenaDP, идеално, мерси. 10 милиметра ми се струва прекалено тънко. Мойто малко стативче е с 13 и е една идея по-кекаво, отколкото ми се иска.

Отговори на това съобщение
 Re: Статив за травъл фотография
Автор: stanpaunov   
Дата:   07-01-21 11:39

Благодаря на всички за включването!
От една страна апарата с 24-70 е доста компактен от друга бих искал да мога да използвам и телеобективи.
Знаете, че при пейзажа често се ползват. Тоест за мен лекотата не е "най- най" важният критерий. Не виждам и голяма разлика между 35мм и 40мм като дължина или 0.5кг повече. Дори и да се пътува със самолет, например с манфрото- бифри адвансе размерите са съвместими за ръчен багаж. Не виждам проблем да се вмести в нормална компактна фото раница. Друг е въпроса, че съм съгласен с колегата Yog, че дори и тези изброени от мен не ми вдъхват доверие и не знам как ще се справят в реалния живот. Ако ще мога да ползвам трипода само в идеални условия то на дали ще остана доволен. Друг проблем, който откривам е че повечето нямат ниска позиция а тази с обърнатия апарат надолу с главата никак не ме кефи…


Отговори на това съобщение
 Re: Статив за травъл фотография
Автор: geobg   
Дата:   07-01-21 11:53

Бих ти препоръчал някой втора употреба за около 50 лева, има доста добри, с клипси, вършат същото, а и ще можеш без да му мислиш да ги ползваш в реки, блата, морета, пясък, на камъни, и т.н.
И...ако си много навит, да си купиш и един по-представителен да се хвалиш с него:)))

Отговори на това съобщение
 Re: Статив за травъл фотография
Автор: Julius   
Дата:   07-01-21 12:10

От вариантите, които си посочил нито един не ми допадна.
Дори се зачудих да не правиш реклама на Синтезиса?
Няма нужда, знаем го. [smilie3] Добър магазин е. [smilie24]

Виж евентуално този. Има и малко по-евтини варианти (до 300 лв.),
но първия е достатъчно стабилен, за да удържи тяло + средно тежко варио.
Можеш да си го поръчаш и от Али експрес...

Отговори на това съобщение
 Re: Статив за травъл фотография
Автор: Alsand   
Дата:   07-01-21 12:11

Препоръчвам ти статив с кукичка, на която да можеш да закачиш тежест - например фотораницата ти или нещо подобно. Тогава и лек да е относително, ще стане доста по-стабилен.

Отговори на това съобщение
 Re: Статив за травъл фотография
Автор: alext   
Дата:   07-01-21 12:36

Щом не са водещи размера и кг не ги гледай тези малките, Rollei C6i има повече височина и най- тънката секция дават 19мм, спайкове отдолу и на по- приятна цена от befree carbon. C5i е по- нисък и лек. Но варианти много.



Публикацията е редактирана (07-01-21 12:41)

Отговори на това съобщение
 Re: Статив за травъл фотография
Автор: ecobo   
Дата:   07-01-21 12:53

Manfrotto Befree е истниско бижу. Откакто го имам, големия не съм го вадил от калъфа. Жестоко стативче!

Отговори на това съобщение
 Re: Статив за травъл фотография
Автор: quazimodo   
Дата:   07-01-21 14:20

Alsand написа:

> Препоръчвам ти статив с кукичка,
> на която да можеш да закачиш
> тежест - например фотораницата ти
> или нещо подобно. Тогава и лек да е
> относително, ще стане доста
> по-стабилен.

На същото мнение съм, особено за снимки при вятър или различно позиционирани крака.

Отговори на това съобщение
 Re: Статив за травъл фотография
Автор: kvakioh   
Дата:   07-01-21 14:27

MePhoto. Другите не.
Имам 5 различни статива и ако нямах и ми трябваше каквото се изисква точно тази марка бих взел.

Отговори на това съобщение
 Re: Статив за травъл фотография
Автор: Synthy   
Дата:   07-01-21 14:34

Какво мислите за китайските (може би копия) Zomei и K&F Concept, които много приличат на Manfrotto Befree?

Отговори на това съобщение
 Re: Статив за травъл фотография
Автор: hansto   
Дата:   07-01-21 14:45

имам zomei q666 и е доста приличен. Става и на монопод, има ябълковидна глава, рядко го ползвам , но ми е вършил работа

Отговори на това съобщение
 Re: Статив за травъл фотография
Автор: hotsnail   
Дата:   07-01-21 16:08

хубави са тия дето си избрал. С 80-400 може да видиш зор с по-леките от тези стативи.

То май варианта с толкоз дълъг обектив е, статива да го оствиш с разхлабена глава и да го ползваш само за опора. Ако пробваш да фиксираш много вибрира и трябва да снимаш в условия без вятър и с някакво дистанционно или таймер 5-10 секунди

Аз лично минимизирам системата за пътуване. Ползвам А7С на Сони. Никон правят тежки неща като цяло. Лошо няма за професионалисти. А7С е значително по-малък и лек апарат.

Обективите ми са предимно твърди и максимума дето им давам е 350-400 грама - повечето са около и под 200 грама, най-лекия е 80 грама! Цялата ми чанта с тяло и 4 обектива е под 2 кила. Ако добавя статив е около 2 кила и половина!

Направих някои компромиси с ергономията на статива също, за да сваля още 300-400 грама спрямо тези, към които си се насочил.

Сега използвам този за разходки в планината Sirui Traveler 5C

890 грама е някъде. Буквално не се усеща, когато съм с раница.

Раницата ми е 950 грама - LowePro Trekker BP 150

комплекта в планината камера (500 гр) с обективи (1.5кг), раница(950 гр) и статив (900гр) е под 4 кг

За градски условия, както писах под 2 кила! Разбира се без статив и компелкта е с по-леки обективи и по-лека чанта PacSafe MetroSafe LS200 (600гр)



ПП евтините китайци (бенро и сируй са китайски но са супер качествени) като зомей и анонимките като 666 са тотални боклуци. Аама разбирай тотални боклуци. За да изкарат по-голяма височина на 666 са свили ъгъла между краката т.е. не е стабилен. За да го смалят на ръст са направили 50 сегмента на краката и най-тънкия сегмент е като карфица и цялото нещо вибрира дори да няма вятър. Централната колона на 666 е направена да вибрира повече -лабаво е закрепването към основата.....подобен шит няма втори. Аз си купих дори карбоновата му версия. Не става. Боядисани са детайлите с някаква безумно калпава евтина боя, която се люпи. По-добре си купи евтин алуминиев статив от Велбон или Хама и ще е по-лек и стабилен. Иначе и сега си го ползвам за осветление и някакви постанови в къщи. Ама за статив не бих го носил с мен - все едно си без статив.



Публикацията е редактирана (07-01-21 21:10)

Отговори на това съобщение
 Re: Статив за травъл фотография
Автор: stanpaunov   
Дата:   07-01-21 21:07

Hotsnail, честно да ти кажа нищо от това, което си изброил не бих си взел а най вече Сонито!
Днес тествах manfrotto befree advanced и се разочаровах, доста се клати...
За мен си взех решение но ако някой има да споделя с удоволствие ще го изслушам [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Статив за травъл фотография
Автор: hotsnail   
Дата:   07-01-21 21:11

мъчи се.

Като си направиш комплекта с бледна около 2 и под 2 кила се обади....

за мен бленда 4 е все едно съм с кропка. По-добре да си нося кропа. За чии нося голям сензор.



Публикацията е редактирана (07-01-21 21:13)

Отговори на това съобщение
 Re: Статив за травъл фотография
Автор: stanpaunov   
Дата:   07-01-21 21:19

hotsnail, ще те помоля да не ми цапаш темата. Взимай си тамагочито и да те няма от тук!


Отговори на това съобщение
 Re: Статив за травъл фотография
Автор: hotsnail   
Дата:   07-01-21 21:28

Ще Ви помоля за малко по уважително отношение.

Отделих време да прочета какво сте написали и споделям опит отнел ми години и много проби. Дадох Ви грамотни линкове с имена различни продукти, които използвам и ми вършат работа.

Та хайде малко да се уважаваме един друг. Става ли?

Хайде честита нова година и да намерите каквото Ви трябва. Няма да Ви пиша повече.

Отговори на това съобщение
 Re: Статив за травъл фотография
Автор: stanpaunov   
Дата:   07-01-21 21:38

Благодаря за пожеланията! [beer] Дано тази година Ви донесе по-малко проби и повече резултати...


Отговори на това съобщение
 Re: Статив за травъл фотография
Автор: ib   
Дата:   07-01-21 22:05

Ето един статив , който изглежда страхотно. Но и цената си я бива [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Статив за травъл фотография
Автор: kvakioh   
Дата:   07-01-21 22:15

Gitzo e достатъчен за половината пари от RealRightStuff.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »