Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Преосветеност при макро
Автор: Covert.fam   
Дата:   05-12-20 11:46

Здравейте. Нова съм, тепърва уча понятия, тъй като смятам, от беглия ми досег че фотографията си е едно висше допълнително и е доста трудно, за мен. Зъболекар съм и искам да снимам основно
зъби и портрети на пациенти. Имам тяло Nikon d3200, обектив- нов sigma 105mm, 2.8DG HSM. Купих втора ръка светкавица Nikon R1c1 с командер. Настройките, които направих първоначално бяха f14-18, center weighted, iso 100-200, 1/125, WB flash, AF-s, raw /jpeg, sRGB, vivid. На командера на светкавицата съм задала 1/2 от мощността и на двете странични тела. Снимам без рефлектора на стола, тоест без допълнителна светлина, но ми се получават прекалено осветени снимки. Променях shutter speed и блендата, но не стигам до желан резултат. Възможно ли е да има дефект в самата светкавица, изглежда като нова, увериха ме, че работи,всичко свети и привидно работи, но тъй като не съм професионалист не мога да разбера, допускам и този вариант обаче. Как мислите, къде бъркам?

Отговори на това съобщение
 Re: Преосветеност при макро
Автор: met   
Дата:   05-12-20 12:10

Flash 1/16,1/32, 1/64?



Публикацията е редактирана (05-12-20 12:10)

Отговори на това съобщение
 Re: Преосветеност при макро
Автор: новичок   
Дата:   05-12-20 13:03

Проблема не е в светкавицата.Не сте уточнили дистанцията(вероятно твърде близка за мощноста на която сте нагласили)от която снимате,а тя е важна тъй като сте в ръчен режим. Препоръчвам ви да прочетете инструкцията за употреба с разбиране. С малко експерименти нещата ще се получат. Тук може да видите инструкцията в случай че ви липсва.

Отговори на това съобщение
 Re: Преосветеност при макро
Автор: omfs   
Дата:   05-12-20 21:53

Това помага. За Канон е, но настойките са същите.

https://mega.nz/file/segwkLhL#WSYYl26NEfuFDTw0F2GBb9c4pkxFQIc7swAVIrq4cU0

Отговори на това съобщение
 Re: Преосветеност при макро
Автор: desmes   
Дата:   05-12-20 22:54

Намалете колкото е възможно светкавицата . Ако ви се експериментира , не се притеснявайте да залепите матово тиксо или нещо подобно , което да омекоти агресивността на светкавиците и ще намали отблясъците от зъбите.
ISO не повече от 100 .
Скоростта вдигнете, докато получите желаната осветеност .
Имайте предвид, че над f16 не е добре да затваряте блендата.

https://www.opticallimits.com/images/8Reviews/lenses/sigma_105_28os_eosff/mtf.png

Отговори на това съобщение
 Re: Преосветеност при макро
Автор: GenaDP   
Дата:   05-12-20 23:01

"Скоростта вдигнете, докато получите желаната осветеност"

Гениални съвети се раздават... [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Преосветеност при макро
Автор: asahi   
Дата:   05-12-20 23:28

Най-високата скорост може да е до 1/200.
Пробвай тези настройки:
режим М, скорост 1/200, ISO 100, бленда 16. Ако пак ти е светло търси начин да намалиш светлината на светкавицата.

Отговори на това съобщение
 Re: Преосветеност при макро
Автор: quazimodo   
Дата:   06-12-20 07:14

Добре де, мощността на тези светкавички не може ли да се свали още от самите тях или от синхронизатора? Не вярвам, че степените са само 1/2 и 1/1 мощност. Би трябвало да има още две-три междинни нива. Ако пък няма, хората са измислили тиксо и празни кофички от кисело мляко[cool]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »