Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Измерване на моментнта консумация на ток
Автор: ipolit   
Дата:   03-08-20 12:54

Аз пак да питам един фотографски въпрос разбиращите.
Има ли начин да мерея моментната консумация на енергия без да прекъсвам веригата.
Става дума за трифазно захранване.
Единственото, което ми идва на ум е с някакви ампер клещи, които имат изход към компютър/Raspberry Pi и да се записват показанията в база през някакъв кратък интервал.
Не знам от енергото могат ли да ми дават някакви такива данни.
Ще съм благодарен за всякакви съвети.

Отговори на това съобщение
 Re: Измерване на моментнта консумация на ток
Автор: marves   
Дата:   03-08-20 13:07

Може с токов мерител, например като този - ЦЪК
Представлява токов трансформатор, предава аналогов сигнал.
Него можеш да вържеш към Arduino или друга подобна джаджа с аналогови пинове.
Raspberry приема за цифров сигнал, поради което ще ти трябва някакъв външен аналогово-цифров преобразувател. Със сигурност има и ще ти излязат готови решения, ако ти се програмира.

Иначе ако не ти трябва да log-ваш данните или да ги гледаш дистанционно, най-просто и евтино е с външно дисплейче за три фази + токови трансформатори като тези от линка на първи ред, дисплея се захранва от мрежата директно. А може и да има такива с log-ване и други готови решения, разгледай китайците.

цък


https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/I/61TYSLwynBL._AC_SL1001_.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Измерване на моментнта консумация на ток
Автор: ipolit   
Дата:   03-08-20 13:52

Мерси, marves
Това първото изглежда идеално, трябва ми малко по-голямо - около 200A ама е обещаващо.

Отговори на това съобщение
 Re: Измерване на моментнта консумация на ток
Автор: quazimodo   
Дата:   03-08-20 14:00

......



Публикацията е редактирана (03-08-20 14:02)

Отговори на това съобщение
 Re: Измерване на моментнта консумация на ток
Автор: asahi   
Дата:   03-08-20 23:37

Каква е крайната цел на занятието? Да не ти се губи някъде енергията?

Отговори на това съобщение
 Re: Измерване на моментнта консумация на ток
Автор: hotsnail   
Дата:   04-08-20 02:03

Такива датчици с ефект на Хол и индуктивни има за много големи тоци. Не е проблем за 200 или 600 А да си вземеш. Няма да е 10 Евра, ще е 20....

Кола ли зареждаш?

Прав или променлив ток ще мериш все пак?



Публикацията е редактирана (04-08-20 02:57)

Отговори на това съобщение
 Re: Измерване на моментнта консумация на ток
Автор: asahi   
Дата:   04-08-20 08:38

Click here

...

Toва се чете по RS485


Отговори на това съобщение
 Re: Измерване на моментнта консумация на ток
Автор: ipolit   
Дата:   04-08-20 13:58

Благодаря на всички, днес намерихме такова от линка на marves, което записва показанията и могат да се свалят.
А иначе не ми се губи ток, ами искаме да видим пиковите часове, щото ще слагаме фотоволтаична инсталация и да преценим какви панели и батерии ще ни трябват.
Като цяло не е особено логично, ама шефа да му представим графика.

Отговори на това съобщение
 Re: Измерване на моментнта консумация на ток
Автор: marves   
Дата:   04-08-20 14:21

Извади си месечни справки/фактури от енергийното дружество, ако може поне за 2-3 години назад и си направи таблица за средни консумации по месеци. По тях, с помощта на датабази, може да се сметне със задоволителна точност колко панели трябват.

Фотоволтаици с батерии при трифазен ток и големи пикови мощности не ми се струва удачно, освен ако главната цел е вид UPS за моменти спирания от енергото, което би било критично. Ако е просто за хоби или "инвестиционен проект" преосмили тези пикове, ако са краткорайни, да минават байпас през енергото, че иначе трябва солидна сума за качествени батерии. Забрави категорично за GEL/AGM, към момента си заслужават LiFePo4 и LTO. Литиево-йонни също не са на сметка, дори да си сглобяваш сам 18650 клетки.

Най-рентабилно е директна продажба на енергията към енергийното дружество, не се занимаваш с батерии и островни изпълнения, въпреки че пак може да си оставиш нещо за UPS цели.

Споделям от опит, сглобявам и аз фотоволтаички. Цените много падат, вече за под 3 години се избива инвестиция, след което капят стотинки от небето в джобчето всеки ден.

Отговори на това съобщение
 Re: Измерване на моментнта консумация на ток
Автор: ipolit   
Дата:   04-08-20 16:54

Като цяло не ни трябва за нищо. Имаме две независими захранвания и за свръх критичните работи - генератор отделно.

Идеята е да направим нещо, което да покрива основните дейности. Тъй че ще трябва да сложим и батерии. И най-вече предполагам, че шефът иска да си купи електрическа кола, която да се зарежда бързо.

Аз принципно съм против всякакви еко, био, веган и ВЕИ дивотии. Ама знае ли човек дали не се задава зомби апокалипсис. И сега особено като останахме без студен резерв от най-надеждния източник...

Отговори на това съобщение
 Re: Измерване на моментнта консумация на ток
Автор: asahi   
Дата:   05-08-20 00:15

Необходимата ви информация се намира в ЕРП. Някой трябва да ви направи справка, че е малко нестандартна.
Шефът е похарчи едни пари, ама те са си негови. За да похарчи по-малко е добре да си наеме специалист. И без това ще плаща за проектиране. Иначе попада под ударите на ЗУТ.
Моето мнение съвпада с това:
"Автор: marves
Дата: 04-08-20 14:21
...
Най-рентабилно е директна продажба на енергията към енергийното дружество, не се занимаваш с батерии и островни изпълнения, въпреки че пак може да си оставиш нещо за UPS цели."

Отговори на това съобщение
 Re: Измерване на моментнта консумация на ток
Автор: marves   
Дата:   05-08-20 13:56

И да допълня още нещо:

Автор: ipolit
Дата: 04-08-20 16:54

"И най-вече предполагам, че шефът иска да си купи електрическа кола, която да се зарежда бързо."


Цаката е, че като продаваш директно енергията на ЕРП, те ти я изкупуват на по-висока цена от тази, която ти продават за собствена консумация. Дори да приемем буквално, че "слънцето" директно се налива в електрическата кола през панелите, без загуби, отново по-рентабилно излиза тази енергия да я продадеш и "откупиш" на по-ниска цена.

Отделно, че за "бърз" заряд на електрокар ти трябва голяма площ фотоволтаици (примерно CHAdeMO дърпа около 60kW, тоест около 350 кв.м. панели, при условие, че ще отдадат такава мощност само в идеални условия, към обяд през лятото), а да презареждаш от акумулатор в електрокар е малко нелепо, освен ако външния акумулатор не е свхръх голям (близо 1 MWh), така че този "бърз" заряд на електрокара да го усеща като леко гъделичкане, иначе само му скъсяваш живота, приблизително двойно при ежедневно "пълнене" на електрокара, отделно загубите по трансформиране.

Отговори на това съобщение
 Re: Измерване на моментнта консумация на ток
Автор: asahi   
Дата:   06-08-20 21:55

Най-голямата далавера е, че можеш да си засееш панели в двора на село, да да ползваш електроенергията в офиса, вкъщи или където ти е партидата на електромера.

Отговори на това съобщение
 Re: Измерване на моментнта консумация на ток
Автор: ipolit   
Дата:   07-08-20 14:00

asahi, обясни малко по-подробно моля.
Ако хабя 10 кВ в офиса, а плантацията ми е на майната си и връща 10 кВ, няма да плащам нищо или ще ми дават пари, с които да си плащам сметката?

Отговори на това съобщение
 Re: Измерване на моментнта консумация на ток
Автор: asahi   
Дата:   09-08-20 12:42

Виж каква е разликата между изкупна и продажна цена и си направи сметката. Двете десятки са предполагаеми, защото никоя от тях не е гарантирана.

Енергията се мери в киловатчаси, джаули и калории, не в кВ.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »