Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Организация на снимки
Автор: noneblah   
Дата:   29-07-20 12:52

Здравейте, [smile]

Интересно ми е ако някой може да сподели опит как организира своите снимки.

По каква схема ги подрежда по папки? За хората които ползват Lightroom един каталог или няколко имат?

ии backup-вате ли си снимките, как и къде?

Отговори на това съобщение
 Re: Организация на снимки
Автор: nsirakov   
Дата:   29-07-20 15:36

C:>snimki>2020>January> Razhodka s lodka>
C:>snimki>2020>January> Razhodka bez lodka
[beer]

i t.n...



Публикацията е редактирана (29-07-20 15:37)

Отговори на това съобщение
 Re: Организация на снимки
Автор: mmx   
Дата:   29-07-20 15:54

Зависи колко кадъра има да качваш.
Може да имаш 1 каталог за работа и един личен, а може и всяка сесия да е в отделен каталог, което според мен е излишно.
Каталога помни в коя папка си задал да записваш суровите файлове и следващия път ще ти предложи пак този диск->папка да ги импортне, като ги организира автоматично по дати, което за мен е удобно. Точно на тази папка(и) + каталог(зи) трябва да правиш бекъп.

Може системно да архивираш на диск, съврър или облак. При мен тези папки са в облака. Има си и минуси, но хубавото е че не се занимавам с архивиране. А само когато облакът се препълни чистя старите ролове.

Отговори на това съобщение
 Re: Организация на снимки
Автор: Konstantinov   
Дата:   29-07-20 18:44

Аз ги подраждам по години и по месеци в един месец по дати примерно 2020.07.01 ...2020.07.31 за месеца след дата- кратна анотация,примерно сватбата на....... и т.н. в папката слагам и видеото за деня.Не снимам много и архивирам на групи по три диска по 3ТБ ръчно записвам еднакво .Така съхранявам от 20 години.Развалял ми се е НАС и затова не ползвам.Връзвам ги със 2 жици направо в компютъра като е изключен разбира се.Единия диск пътува с мен другия е в касата третия на компютъра.За над 6 месеца архив го дават че трябва да се прави на ленти за по висока сигурност .Гледал съм на фирмата тандберг осло и на хп , не съм си купил засега.

Отговори на това съобщение
 Re: Организация на снимки
Автор: bogdanov   
Дата:   29-07-20 19:55

...абонирам се за темата!Пълна каша е при мен! Помагайте коллеги!

Отговори на това съобщение
 Re: Организация на снимки
Автор: Djoro   
Дата:   29-07-20 20:21

Записвайте на няколко места, може и на твърди DVD, за да не ги загубите някой ден, от плачевен опит споделям. Записва се по начална и крайна дата на памет картата, или по сканирани негативи и съдържание. Особено важно за художници, фотографски изложби, презентации и .....

Отговори на това съобщение
 Re: Организация на снимки
Автор: swqaz   
Дата:   29-07-20 20:40

Разтърсете се. Имаше някакви нигерийски фирми, които предлагаха подобна услуга. Само трябва да им дадете достъп чрез TeamViewer и може да идете на вечеря. Като се приберете всичко е подредено. Не е скъпо.

Отговори на това съобщение
 Re: Организация на снимки
Автор: chefo111   
Дата:   29-07-20 20:52

Първо ги разделям на две основни папки
RAW JPEG
След това различни категории:
Детето
Планина
Портрети
Експерименти

Папката от всяка категория е по години, във всяка година има папки от отделни събития.

Отговори на това съобщение
 Re: Организация на снимки
Автор: mmx   
Дата:   29-07-20 21:32

"Автор: Konstantinov
Аз ги подраждам по години и по месеци в един месец по дати примерно 2020.07.01 ...2020.07.31 за месеца след дата- кратна анотация,примерно сватбата на......."

И аз така правя с джипезите. От години ги съхранявам в същия ред.
В основната папка са годините. А подпапките са кръстени точно така, защото Windows Explorer ги подрежда по азбучен ред, а по този начин стават подредени по дати. След датата в заглавието на папката, пиша кратко описание, повод. Но използвам еднакви ключови думи, за да може като търся в Explorer да излизат сходните. Например "Сватба" , или "РожденДен" а не един път на кирилица, друг път съкратено, или на латиница. Не използвам ключови думи по-макли от 3 символа - минималното изискване за търсене на Explorer

Отговори на това съобщение
 Re: Организация на снимки
Автор: asahi   
Дата:   29-07-20 23:38

.../Купони/Бистрица 08.2019

Отговори на това съобщение
 Re: Организация на снимки
Автор: Yog   
Дата:   30-07-20 00:36

Подобно на това, което Konstantinov е написал. Кръщавам папката 2020-07-29 за днешната дата примерно и с 1-2 думи описание какво има вътре.

Отговори на това съобщение
 Re: Организация на снимки
Автор: lamerko   
Дата:   30-07-20 01:28

Папки с префикс дата, като годината е първа, а след това месеца, с цел правилно сортиране. Например: [2019-10-12] Egypt - Cairo

Отговори на това съобщение
 Re: Организация на снимки
Автор: kvakioh   
Дата:   30-07-20 08:20

Самите камери, които ползвам имат опцията за организация на папките по дати. Ей така лесно става, без Lightroom, ползвам само Фотошоп. После самата организация на папките е или по събития отделни с имена и дата, или е по месеци. В картите и по дисковете са резервните копия с папки по дати. Лесно е. [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Организация на снимки
Автор: Muadib   
Дата:   30-07-20 13:23

Един добре описан вариант на организация:
https://photographylife.com/how-to-organize-photos-in-lightroom



Отговори на това съобщение
 Re: Организация на снимки
Автор: Mogila   
Дата:   30-07-20 15:59

А как бекъпвате? В смисъл, ако копирам цялата папка със снимки на външен диск и след време пак копирам същата папка,в която вече има и нови снимки, на същото място, ще се бекъпнат ли по този начин и новите снимки?

Отговори на това съобщение
 Re: Организация на снимки
Автор: ATHOM   
Дата:   30-07-20 17:38

[Номер на фолдера]-[Дата]-[Описание на снимачната сесия]

01 - 01-01-20 - New Year's Fireworks
02 - 17-04-20 - Easter
...
54 - 30-02-22 - Session on the impossible date


* Всички JPEG се изтриват преди импорт в LR (JPEG снимам само за обработка и споделяне докато съм на терен).
* Всички RAF-ове се конвертират към DNG, щото LR не се обича много с Фуджи файловете.
* След като се направи "triage", излишните DNG файлове заминават в кофата. Остават само кадрите, които са на фокус и т.н.
* Останалите след triage DNG файлове се рейтингуват по простичък начин - ако са в зелено, значи съм видял нещо вътре.
* Кадрите по които вече съм положил някакъв труд влизат в quick collections. Тъй като често правя колажи, имам отделни колекции за предни планове и нощни небеса.
* Кадрите в напреднал стадий на работа влизат в колекция "Projects", най-често PSD/PSB версия на файла.
* Завършените работи се изтриват от всички колекции.
* Завършените работи се запазват като PSB/PSD, TIFF с максимална резолюция (отделен фолдер) и JPEG с резолюция като за ФФ, ФБ, Инстаграм и прочие (също отделен фолдер).

Отговори на това съобщение
 Re: Организация на снимки
Автор: noneblah   
Дата:   30-07-20 22:12

Много полезно инфо, мерси на всички [beer]

Аз в момента съм решила проблема по следния начин:

- работя на виртуална машина в cloud доставчик (мога да пратя инфо, ако някой има интерес) там са ми photoshop-a и lightroom-a
- към cloud машината и на локалната ми машина имам закачен споделен cloud мрежови диск - като сваля снимките от апарата отиват директно там и после на виртуалката си ги отварям директно от него
- разделям папките на 2020 -> 20200725_event
- в LR имам един каталог и всички директории са ми вътре, ползвам keyword-ове и си ги export-вам със снимките
- разделям от дадена дата по колекции, като или ги деля на People/Star Trails ако имам различни снимки от дадена дата или ако са еднотипни правя само smart колекции където слагам picks и тн

Отговори на това съобщение
 Re: Организация на снимки
Автор: geobg   
Дата:   31-07-20 23:37

Логика как да бъдат подредени снимките винаги може да се намери, или да се взаимства от колега, но тези които снимат доста, както и любителите на RAW ще се сблъскат неминуемо с място за съхранение. А когато мястото не стига, тогава става разхвърляне по дискове и логиката на подреждане пак започва да куца.....и така до следващия кръг на запълване. Тогава в подредбата май трябва да добавим и индикатор на диска/външния диск?

Отговори на това съобщение
 Re: Организация на снимки
Автор: mmx   
Дата:   01-08-20 11:36

@noneblah
това ми е интересно, как се държи виртуалната машина за работа с графичен софтуер? Нещата които ме интересуват са:

- на Windows базирана среда ли си или линукс, смисъл с Remote Desktop ли работиш
- ако предположим че интернетът е добър, има ли осезаем лаг забавяне, дали по някой път това не дразни?
- какво е цветопредаването и колко реални са цветовете изобщо
- какъв ресурс използваш и как се справя като процесор и рам , спрямо десктоп машина
- облакът, който използваш техен ли е и каква е скоростта на ъплоуд, даунлолд



Публикацията е редактирана (01-08-20 12:38)

Отговори на това съобщение
 Re: Организация на снимки
Автор: bobyn   
Дата:   01-08-20 11:46

@geobg
"А когато мястото не стига, тогава става разхвърляне по дискове и логиката на подреждане пак започва да куца..."

Защо да куца, ако наименованието на директориите започва с датата (както явно по един или друг начин всички правим)? На колкото и диска да са разположени, данните винаги са подредени по дата. Виж, ако ще търсиш нещо по ключова дума, става малко по-сложно, но няма пълно щастие...

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »