Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Избор на камера за видеоблогинг.
Автор: delyandamyanov   
Дата:   21-07-20 12:01

Здравейте! Абсолютен лаик съм в материята и ми е необходима помощ в избора на подходяща техника. Аз съм билколечител и реших в страницата си във фейсбук да започна да качвам виделекции по моя ресор, защото писането на статии отнема много време, а не разполагам на моменти с достатъчно.
Няма да правя само видеоклипове, когато съм в планината ще снимам и билките, но не нещо сериозно, любителски. Е, ако ми попадне нещо интересно, бих искал да го щракна "по така". Искам да си купя фотоапарат или камера, с която да си върша и двете неща. Не искам да влагам много пари, нямам фиксиран бюджет, но търся нещо в рамкте на 1000-1500 и евентуално +, но не много, ако е нещо супер-мега-хипер, но за тези пари едва ли.
Ще снимам видеоклипове и навън, дори обмислям да ги правя с участие на свои клиенти под форма на състезания, викторини и подобни, но това в един по-късен етап. Четох, че ще ми трябва допълнително оборудване за снимане "вън".
На втора употреба някак не мога да се доверя, не знам на какво ще попадна и после сервизи, и ... Като не разбирам и не знам какво да гледам, предпочитам да взема нещо от магазин.
Доста прочетох, но какво разбрах е друг въпрос. Из чуждите форуми за начинаещи блогъри препоръчват CANON EOS 250D BK 18-55 IS DSLR. Дават го базов модел и преимущество, че бил лек. Препоръчаха ми също Nikon D5600, бил по-добър от Canon-a. Ако става въпрос за до 200-300 лева отгоре и да се вземе някоя добра и стабилна машинка бих ги дал, за да имам нещо, което поне няколко месеца, няма да се наложи да го ъпгрейдвам.
Честно казано вече ми се зави свят от четене и препоръки, и за това търся помощ тук. И моля ви, не разводнявайте темата, пишете по същество и всеки да излага преимущества и недостатъци на предлаганите модели и марки.
Благодаря предварително!

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на камера за видеоблогинг.
Автор: wlad   
Дата:   21-07-20 13:17

по същество: посочените камери не са най-добрият избор за видео. Насочи се към безогледалка - най добре сони в този бюджет. Нещо от рода на 6-та серия - за която ти стигнат парите.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на камера за видеоблогинг.
Автор: delyandamyanov   
Дата:   21-07-20 14:17

wlad написа:

> по същество: посочените камери не
> са най-добрият избор за видео.
> Насочи се към безогледалка - най
> добре сони в този бюджет. Нещо от
> рода на 6-та серия - за която ти
> стигнат парите.


Предполагам, че стават и за по-така снимки?

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на камера за видеоблогинг.
Автор: delyandamyanov   
Дата:   21-07-20 14:18

Пропуснах да спомена, че дисплеят трябва да има възможност да се завърта, за да мога. когато правя клипове да се виждам, какво правя.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на камера за видеоблогинг.
Автор: wlad   
Дата:   21-07-20 14:22

"по-така" снимките обикновено са заслуга на обектива :)
За дисплеите - то вече почти на всички камери са такива.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на камера за видеоблогинг.
Автор: menton   
Дата:   21-07-20 14:30

Canon M50

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на камера за видеоблогинг.
Автор: mmx   
Дата:   21-07-20 14:40

Щом си лаик за тези пари най-добре си вземи един телефон флагман не по-стар от 2 години - huawei samsung iphone. Ще получиш не само достатъчно качество за твоите цели, но и няма да се ядосваш, че не можеш да настоиш апарата да снима по-добре от телефона ти

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на камера за видеоблогинг.
Автор: LorDDemoniC   
Дата:   21-07-20 15:32

Канонец (за снимки) като мене препоръчва Sony A6400 ... Въпреки , че аз ползвам DJI Osmo Pocket и Osmo Action ...

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на камера за видеоблогинг.
Автор: Yog   
Дата:   21-07-20 16:56

Ако ще се снимаш на закрито (не знам дали може на открито, та вятъра да ти духа билките из двора [smilie3] ), ще ти трябва и осветление. Освен това, почти със сигурност ще ти трябва и някакъв микрофон, защото вградените микрофони като правило записват лош звук, а видеа с лош звук се гледат трудно. Та, ако имаш 1500 лева таван, помисли за тези неща. Не ги давай всичките за камера и да се чудиш после накъде.

Като за начало, осветление от този тип върши работа. Аз си купих едно подобно преди 2 години, с идеята да снимам някакви неща у дома. Нещата не ги снимах, но осветлението беше съвсем удачно и вършеше работа. Това струва към 130 лева, гледам. Важното е да е Continuous lighting и за предпочитане фасунгата да е Е27, защото това са най-разпространените крушки. Това е само пример, убеден съм че има много подобни:

www.amazon.co.uk/Abeststudio-Continuous-Lighting-Photography-Softboxes/dp/B01F59NSX6/

Та, като един аматьор към друг ( [smilie5] ) - ако вече не си го направил, първо ти препоръчвам да се замислиш за такива неща. Осветление, по-тихичко място, където да се снимаш и което да си пригодиш за показване на нещата, които ще показваш отблизо, как ще записваш звука... Ако тия неща са ти наред, камери колкото искаш. Дори с телефона ще заснемеш съвсем приличен клип, при добро осветление, добър звук и елементарен монтаж.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на камера за видеоблогинг.
Автор: delyandamyanov   
Дата:   21-07-20 17:11

mmx написа:

> Щом си лаик за тези пари най-добре
> си вземи един телефон флагман не
> по-стар от 2 години - huawei samsung iphone. Ще
> получиш не само достатъчно
> качество за твоите цели, но и няма
> да се ядосваш, че не можеш да
> настоиш апарата да снима по-добре
> от телефона ти


Тази идея отпадна като вариант още в началото. Колкото и да е флагман, все пак старее и софтуер, и хардуер. Докато камерата се ъпгрейдва с обектив и т.н., въпросът е тялото да е добро. За старт става, но от всичко което изчетох, никой уважаващ се блогър не снима с телефон. Пък и един телефон, колкото и да е флагман, не може да направи снимката на фотоапарата. Относно настроките, научен никой не се е родил.
Благодаря все пак за идеята! Има резон в нея.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на камера за видеоблогинг.
Автор: delyandamyanov   
Дата:   21-07-20 17:20

Yog написа:

> Ако ще се снимаш на закрито (не
> знам дали може на открито, та
> вятъра да ти духа билките из двора
> [smilie3] ), ще ти трябва и осветление.
> Освен това, почти със сигурност ще
> ти трябва и някакъв микрофон,
> защото вградените микрофони като
> правило записват лош звук, а видеа
> с лош звук се гледат трудно. Та, ако
> имаш 1500 лева таван, помисли за тези
> неща. Не ги давай всичките за
> камера и да се чудиш после накъде.
>
> Като за начало, осветление от този
> тип върши работа. Аз си купих едно
> подобно преди 2 години, с идеята да
> снимам някакви неща у дома. Нещата
> не ги снимах, но осветлението беше
> съвсем удачно и вършеше работа.
> Това струва към 130 лева, гледам.
> Важното е да е Continuous lighting и за
> предпочитане фасунгата да е Е27,
> защото това са
> най-разпространените крушки. Това
> е само пример, убеден съм че има
> много подобни:
>
> www.amazon.co.uk/Abeststudio-Continuous-Lighting-Photography-Softboxes/dp/B01F59NSX6/
>
> Та, като един аматьор към друг (
> [smilie5] ) - ако вече не си го направил,
> първо ти препоръчвам да се
> замислиш за такива неща.
> Осветление, по-тихичко място,
> където да се снимаш и което да си
> пригодиш за показване на нещата,
> които ще показваш отблизо, как ще
> записваш звука... Ако тия неща са ти
> наред, камери колкото искаш. Дори с
> телефона ще заснемеш съвсем
> приличен клип, при добро
> осветление, добър звук и
> елементарен монтаж.


Една поправка - аз съм билколечител, не съм билкар, има разлика. Да,снимките в началото ще са на закрито, в моя магазин и наистина ще ми трябва осветление. На закрито вграденият микрофон е достатъчен, но за вън ще се оборудвам с необходимото. Аксесоарите са в друг бюджет, но за сега не ми трябва микрофон за открито, въпреки, че не е кой знае колко скъп, ще решавам на място. По-важното ми е да си намеря читав апарат и после другото по реда си.
Идеята на видеолекциите е да давам информация за справяне със здравословните проблеми, няма да показвам продукти или поне няма да е с голям фокус върху тях. Основно снимките ще са на закрито, местата са тихи, така че работната площадка е добра.
За телефон съм мислил, но бързо отпадна като вариант.



Публикацията е редактирана (21-07-20 17:31)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на камера за видеоблогинг.
Автор: Yog   
Дата:   21-07-20 17:35

Е, значи "абсолютен лаик съм в материята" не е съвсем вярно, щом си помислил за място, отделен бюджет за аксесоари... [smilie3]

Това с вградения микрофон не е хубава идея. Сигурно поливината обективи, които би могъл да си купиш, отпадат. Защото цялото ти видео ще е в "чакррррр" от моторчето за автофокус на обектива, което е на 5 сантиметра от вградения ти микрофон [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на камера за видеоблогинг.
Автор: wlad   
Дата:   21-07-20 17:55

никой уважаващ се блогър не снима с телефон

Да ти кажа - в последно време масово инфлуенсърите са телефонисти.
Никой не разнася тухли вече. Не мисли, че камерата ще е чудо незнайно пред телефона, особено ако е някой последно поколение. Много задобряха тамагочитата. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на камера за видеоблогинг.
Автор: delyandamyanov   
Дата:   21-07-20 17:57

Yog написа:

> Е, значи "абсолютен лаик съм в
> материята" не е съвсем вярно, щом
> си помислил за място, отделен
> бюджет за аксесоари... [smilie3]
>
> Това с вградения микрофон не е
> хубава идея. Сигурно поливината
> обективи, които би могъл да си
> купиш, отпадат. Защото цялото ти
> видео ще е в "чакррррр" от
> моторчето за автофокус на
> обектива, което е на 5 сантиметра
> от вградения ти микрофон [smilie5]

Благодаря, но все пак съм лаик. Нищо не ми говори беогледални, DSLR и т.н. Това че мисля с главата си, не ме прави професионален фотограф. Просто четох доста мнения и гледах разни видеа. Доста блогъри в закрити помещения ползват само вградения микрофон. Вчера бях в Евроком и там снимаха видео с мен и баща ми, и използваха само вградения микрофон. Снимаха с Canon, но кой, пропуснах да попитам.
Благодаря, ще имам предвид съвета!

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на камера за видеоблогинг.
Автор: linken   
Дата:   21-07-20 18:08

Sony a6400 / Canon M50 / Sony RX100 VII

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на камера за видеоблогинг.
Автор: mmx   
Дата:   21-07-20 18:20

Вероятно най-важното на влогинга е да се качва съдържание ама редовно!

За 1000-1500 не знам кой ще е този апарат+обектив да извади картинка за ВИДЕО много по-читава за фейс или тубата от смартфон флагман! А и телефона ти е навсякъде. Като си имаш местенце - забиваш го на стативче. Оправяш си кадъра - светлината и това дето ще се вижда в кадъра изобщо и почваш да снимаш редовно.

Микрофон - задължително, освен ако не си наврян до телефона/фотоапарата или не ти е в ръцете.

Софтуера - за телефони има всикчо - освен сток приложението за снимане има страхотни програми за снимане на видео.

С телефона имаш още едно предимство, дето няма оборване - с 2 клика и си лайв! Сега е много модерно и всеки лъчи редовно щото излиза най-отгоре ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на камера за видеоблогинг.
Автор: alexanderrst   
Дата:   21-07-20 18:39

Вече няколко човека преди мен са посочили Sony и аз искам да ги подкрепя. Моето предложение е за А6400 или новият фотоапарат, създаден специално за влог - Sony ZV-1. Ето две интересни видеа по темата от Дилян Марков:

Първи стъпки във видеозаснемането със Sony A6400

Представяне на Sony ZV-1

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на камера за видеоблогинг.
Автор: Yog   
Дата:   21-07-20 18:54

Човекът вика че дава 1500 лева и не иска втора ръка, вие му предлагате а6400, дето е 1800 с най-евтиния обектив, при условие че се навиеш да си я купиш от сивия пазар. И 2200 ако искаш да ти е от магазина, с гаранция...

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на камера за видеоблогинг.
Автор: linken   
Дата:   21-07-20 19:34

Ами аз за друго до 1500 за влог не се сещам с въртящ се екран [smilie21]



Публикацията е редактирана (21-07-20 19:35)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на камера за видеоблогинг.
Автор: Yog   
Дата:   21-07-20 19:56

Канон М50 е под 1000 лева с обектив. Въртящ се екран, чудесен автофокус за видео, има вход за микрофон... Няма да снима в 4к, ако искаш хубавия автофокус, но и 1080р е напълно достатъчно.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на камера за видеоблогинг.
Автор: disorder   
Дата:   22-07-20 01:07

Мина модата на големите камери и дслр-и за влогове. Ползват ги на доизживяване.

Масово се снима с последните айфони на най-висока резолюция. Не защото влогърите с 3-6М събскрайбъри (и тези с по-малко) не могат да си позволят топ оборудване, а просто няма смисъл от скъпото.
Работеща алтернатива са и Sony RX100/Canon G7X с тилт дисплеите.

Минимум сет за влогър:
- Качествен микрофон, с аксесоари за монтаж;
- Риг - тук всичко е личен избор. Кеф ти с грип, правоъгълен, само шина, има всякакви варианти.
- Малък статив тип Gorilapod с глава и/или директно със стойката за телефона (за стационарно ползване или селфи режим);
- За движение задължително гимбал вместо горилапод. По-нагоре, колегата е препоръчал Осмо, аз съм на мнение, че евтиния китаец ще свърши работа в началото.
- Осветление: голям ринг или 1-2 лед тела (ако щеш и два бокса със стойки).

После или от компа или на телефона режеш и монтираш.
Много е забавно, 1 минута на 4K/60fps, е около 300-400 MB.
А хората като видят 720p вече се мръщят, искат поне 1080p.



Публикацията е редактирана (22-07-20 01:12)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на камера за видеоблогинг.
Автор: Konstantinov   
Дата:   22-07-20 01:32

Сони непрекъснато орязват фотоапаратите си и новите не стават,вземи си а6300 или а6500 те имат 720р на 6 мбс качеството е супер и заема малко памет и може да се гледа на слаб телефон и стар лаптоп.Снимам от 2 месеца със а6500 и16-70 всяка нощ по 30мин до 1 час.Пробвах и на фул хд пробвах и на 4к и на 50 инчов 4к телевизор 720р се вижда чудесно, а за това което снимам качеството е дори по добро няма трептене,може да е от други настройки от осветлението, но все едно правя го на 720р и не ми е върнат запис от 50 часа.Сони не записват с вградения микрофон шумовете от апарата така са направени ,входа за микрофона понася големи претоварвания и трудно премодулира,фокуса и баланса на бялото са гениално направени и са инертни и супер за видео изобщо съвършена работа,това сравнено с никон д750 който има други съществени предимства, но за снимки, иначе пък има изход за слущалки а а6500 няма.Каквото и да правиш си купи евтин телефон и стар лаптоп да видиш дали се вижда добре ,не е опера и балет или футбол да го гледаш на 4к все пак.4к и фул хд от обектива на телефона вероятно не е по-добро от 720р на апарата.



Публикацията е редактирана (22-07-20 01:45)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на камера за видеоблогинг.
Автор: delyandamyanov   
Дата:   22-07-20 13:18

Може би остава някаква неяснота на предназначението на апарата. Лайф може и да имам, но не и сега, а доколкото знам има подходящо свързване с телефон или компютър. Типа на моя влогинг или блогинг, както и да се нарича е много различен в сравнение с инфлуенсърите и в/блогърите, които просто правят видеота, темите им по принцип изискват по-голяма гъвкавост и мобилност и от там използваната техника се съобразява. При мен темата е здраве. В повечето случаи ще съм стационарен, най-често в моите магазини и презентиращ себе си и моите неща, говорещ за здравословни проблеми, билколечение, програми, терапии и т.н., т.е. наблягам на мен като билколечител повече със знание и практически опит, като предлагам алтернативен подход към даден здравословен проблем. Според мен, това е един вид тв предаване в съкратен вариант и постнат във facebook и youtube. Естествено планувам в бъдеще да има някое видео отвън с участието на мои клиенти, но то пак ще е стационарно, няма да има чак такова движение или ако има, апаратът ще бъде поставен така, че да хване по-голяма част от присъстващите. Предполагам, че който взема, все ще може да снима в движение и да фокусира т.е. да прави по-чисто видео. Все пак няма да взема апарат за 200 лв.
Относно телефоните флагмани има резон в препоръките, но да затворя толкова пари в нещо което, ако го изтърва и "отиде коня в реката", не виждам смисъл. От друга страна за сега не планувам лайф, а ако планувам, той пак ще е стационарен, като тв предаване, само че интерактивно, ще мога да говоря с клиентите си директно. Иначе разполагам с два телефона - Huawei PSmart Pro и Huawei Mate 9 Pro, като вторият беше флагман преди 2 години. И тук пак не разбирам от камерите, защото ползвам преди всичко останалите неща, но камерите къде за лични снимки или да изпратя някоя снимка на някой. Първият може би ще може да направи добро видео, трябва да опитам. Обмислял съм да купя аксесоари за влогинг с телефон, но искам първо да проуча какъв апарат мога да изпозлвам. Иначе не е проблем да да оформя бюджет от 2-3 хиляди лева и да взема нещо наистина сериозно, но няма да го използвам в пълния му капацитет и пак си губи смисъл да затварям много пари в такава техника. Да, ще ходя по планините, но не за да уловя някой миг, не съм фотограф и не ме влече.
Предполагам, че дори този Canon EOS M50 или EOS 250D, или някой Canon в този ценови диапазаон ще ми свърши добра работа. КОгато вече нещата опрат до по-големи работи, тогава ще мисля за по-добра техника.
Стана малко дълго, но исках да уточня това-онова.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на камера за видеоблогинг.
Автор: asahi   
Дата:   22-07-20 14:41

Като изпълниш всички горни предписания/пожелания във видеото си ще чуеш, че звукът кънти като в баня. Ще се наложи да намалиш акустичните отражения от стени, маси и витрини с акустични панели. Потърси връзка с някой звукозаписвач (звукар) да ти каже кое-как.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на камера за видеоблогинг.
Автор: delyandamyanov   
Дата:   22-07-20 15:20

asahi написа:

> Като изпълниш всички горни
> предписания/пожелания във видеото
> си ще чуеш, че звукът кънти като в
> баня. Ще се наложи да намалиш
> акустичните отражения от стени,
> маси и витрини с акустични панели.
> Потърси връзка с някой
> звукозаписвач (звукар) да ти каже
> кое-как.

Гледах няколко видеота правени с Canon EOS M50, хората си снимат в къщите и никъде не видях да слагат препоръчаните панели. То логически и с телефон да снимам пак по твоите думи ще има кънтене. Този проблем, ако съществува, логически мисля, ще бъде елиминиран с тези малките микрофончета, които се слагат на дрехите, така гласът ми няма да резонира много и да бъда малко по-далече от всякакви повърхности. Пък и предполагам има програми за обработка на звука, ако въобще се стигне до там.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »