Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 120 мм.
Автор: hrstzv   
Дата:   10-07-20 11:43

здравейте! търся средноформатна система, бюджетът е ~500 лв. благодаря! :)

Отговори на това съобщение
 Re: 120 мм.
Автор: kvakioh   
Дата:   10-07-20 12:08

Mamiya Press 6x9-475лв

Отговори на това съобщение
 Re: 120 мм.
Автор: hrstzv   
Дата:   10-07-20 15:40

ще го имам предвид. :)

Отговори на това съобщение
 Re: 120 мм.
Автор: quazimodo   
Дата:   10-07-20 18:16

Киев-60 от базара. Основен обектив Волна-3. Добър обектив за начало и не само. Стават и обективите от Пентакон-6. Следователно намираш един Флектогон 4/50 и си щракаш на воля. За разлика от Пентакона няма проблеми с транспорта на филма. На остротата на Флектогона може да завиди кой и да е обектив "западно" производство[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: 120 мм.
Автор: dekov   
Дата:   11-07-20 10:30

Малко подробности относно формата.
120 е означение на стандарта, но не е милиметри.
Ширината на филма е 60мм и може да се ползва като:
6Х9 см.
6Х8см.
6Х7см.
6Х6см. ,
6Х4,5 см.
има и панорамни формати до 6Х17 см.


Отговори на това съобщение
 Re: 120 мм.
Автор: hrstzv   
Дата:   11-07-20 10:35

да, наясно съм, може би заглавието е подвеждащо.

основно търся mamiya 645/pentax 645 (тоест 6х4.5 формат), но съм отворен и към други предложения.

като вдигам бюджета на ~600 лв.

Отговори на това съобщение
 Re: 120 мм.
Автор: sirkhann   
Дата:   11-07-20 11:42

120mm е диагоналът на 6x9, както kvakioh е предложил най-горе.

Системата зависи от това какво се гони.

Лично аз харесвам TLR апарати - прости и леки, обикновено с квадратен кадър 6x6. Не са подходящи за макро, заради паралакса, но за всичко останало са си супер.

Също - 645 е по-голямо то full-frame, но 6x7 или 6x9 е доста по-голямо. Ако се търси 645 - може някоя Bronica, за 6x7 - Mamiya RB67 (над бюджета). TLR - Mamiya C330.

Лично аз - за филмов фотоапарат още обективи.

Отговори на това съобщение
 Re: 120 мм.
Автор: kvakioh   
Дата:   11-07-20 12:00

Pentax 645- почти невъзможно за 600лв.
Мамия 645/1000 за 600 е ок. Единствен недостатък и чест проблем, дори и като се вземе може да не се появи е запецването на затвора при скорости 1/500, 1/250 и реално се осветява кадъра или стават едни линии по кадрите. Също е леко неудобно, ако е с шахтов визьор да се снима портретна ориентация, това е при всички 6х4.5 без Fuji.
Лично за мен най-добрия формат е 6х8, но не успях да намеря точната камера с касетка (зная кои са и ще имам рано или късно) и затова минах на 6х9 и с намаляващи маски до 6х7, 6х6, 6х4.5
Най-добрите камери за среден формат са Bronicq GS-1 заради различните касетки. Също RB67, която поема 6х8 с моторизирана касетка.
6х6 са удобни, но квадратът е най-сложното да се напълни. Реално са и най-евтините (без Ролей).
START66- евтина и проста, прилична оптика, лека като тегло, евтина.
Иначе продавам Bronica 6х4.5, също и Mamiya Press 6x9.
Киев 60 е ок, само в студено време може да запецне механизма. Иначе е изгодна камера и добра.
Снимал съм и снимам с камери от половин Leica (72/48 кадъра) до голям формат 4х5. Забавно е. И полезно за дигиталното снимане.

Отговори на това съобщение
 Re: 120 мм.
Автор: hrstzv   
Дата:   11-07-20 12:19

мамията е камерата, която най ми се иска да пробвам, даже като гледам обяви отпреди няколко месеца за нея и ме хваща яд. :) мислих, че пентакса и мамията са на горе-долу сходни цени, явно съм грешал. погледнах прес 6х9 и ми се струва твърде голяма и месеста, а брониката ви я видях и ми допада, но 700 лв. ми идват множко за нея.

нищо, все ще изскочи нещо подходящо. благодаря за съветите!

Отговори на това съобщение
 Re: 120 мм.
Автор: kvakioh   
Дата:   11-07-20 13:36

Мамията Press e и по-стара, резултатите са достатъчно добри. 6х9 дава доста. Изисква по-малко от 6х6. КАто размери се свиква, като е без дръжката и жилото. Снима се доста лесно.
645 Мамия са ок с по-светлия 80/1.9 и 55/2.8, бих взел с визьор, вместо шахта, макар че ще стане леко в повече като тегло. Достатъчно добри резултати.
Има доста и от чужбина, като сега малко в повече идват парите за доставката, но и това е вариант.

Отговори на това съобщение
 Re: 120 мм.
Автор: virosh   
Дата:   14-07-20 09:45

Като човек ползвал и Mamiya 645 и Bronica ETR-Si мога да кажа че за мен Брониката е доста по-добрият избор.

Mamiya-та е доста удобна, особено в комбинация с мереща призма. Освен минусите които @kvakioh изброи аз ще добавя още три. Единият е само за 645J модела и това е липсата на горният спусък.
Вторият който се отнася за всички модели е че нямаш сменяеми филмови касети и не можеш да сменяш филма докато не го изснимаш.
Последният е че синхронната скорост е 1/60 което е доста малко ако ползваш светкавица и/или снимаш в студио.

Bronica-та за мен е в съвсем друг клас в този случай. Напълно модулна, една идея по-малка и по-лека от М645. Ако към нея добавиш и един Speed Grip става супер удобна. За мен лично големите два плюса са централният затвор, който ти позволява да снимаш със светкавица на всяка една скорост, и сменяемите филмови касети, които ти позволяват да сменяш филма докато снимаш.

Според мен ако си се спрял на 645 система, събери още някой лев и вземи Bronica-та. Това е една чудесна камера и няма да съжаляваш за избора си.


P.S. - @hrstzv, ако си от София, може да се уговорим някой път да се видим и да ти покажа моята Bronica ETR-Si за да добиеш представа за камерата.


Отговори на това съобщение
 Re: 120 мм.
Автор: kvakioh   
Дата:   14-07-20 16:43

Вече я е видял Bronica ETRSi.
Иначе не съм снимал със светкавица и среден/голям формат, интересно ще да е.

Отговори на това съобщение
 Re: 120 мм.
Автор: quazimodo   
Дата:   14-07-20 18:33

kvakioh написа:

> Вече я е видял Bronica ETRSi.
> Иначе не съм снимал със светкавица
> и среден/голям формат, интересно
> ще да е.

С Любител 166У е трепач - 1/250 синхронна скорост[smilie18][smilie18][smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: 120 мм.
Автор: kvakioh   
Дата:   14-07-20 19:29

quazimodo, хайде една демонстрация, нещо да не сбъркам...?

Отговори на това съобщение
 Re: 120 мм.
Автор: quazimodo   
Дата:   14-07-20 20:29

Демонстрация на какво? Любителят е с централен затвор и всичките му скорости са синхронни.

Отговори на това съобщение
 Re: 120 мм.
Автор: kvakioh   
Дата:   14-07-20 20:57

Нямам Любител отдавна, бих искал урок с един рол филм.

Отговори на това съобщение
 Re: 120 мм.
Автор: quazimodo   
Дата:   14-07-20 21:15

Пращаш ми един ролфилм, желателно 400АСА + необходимите химикали за проявяване + доза и ще се жертвам за тебе. Даже ще ти щракна 16 кадъра 6Х4,5. При това, всичките ще са със светкавица[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: 120 мм.
Автор: kvakioh   
Дата:   14-07-20 21:29

Аз искам показно наживо, да снимам аз под диктовка...

Отговори на това съобщение
 Re: 120 мм.
Автор: quazimodo   
Дата:   15-07-20 12:23

kvakioh написа:

> Аз искам показно наживо, да снимам
> аз под диктовка...


Не схващам идеята. Аз да ти казвам как ти да снимаш с лентов апарат и светкавица[smilie11][smilie11][smilie11].

Ми ползвай простото правило, че произведението от разстоянието до обекта и блендата, на която искаш да снимаш, трябва да е равно на водещото число на светкавицата.


Отговори на това съобщение
 Re: 120 мм.
Автор: kvakioh   
Дата:   15-07-20 14:50

Идеяата е точно нагледен урок, показно. Също нямам среден формат и светкавица комбинация. Иначе дигитално и 35мм снимам и имам.

Отговори на това съобщение
 Re: 120 мм.
Автор: Lighter   
Дата:   17-07-20 09:49

Ако трябва да сме точни, диагоналът на формат 6х9см е 108мм...

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »