Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Заслужава ли си да закупя калибратор на монитори?
Автор: vkosev   
Дата:   11-06-20 01:54

Здравейте,

Не съм фотограф, но търся съвет. наскоро закупих още един монитор да ползвам за 2-ри, но разликата между картината на 2та монитора е огромна, а на теория двата монитора са една и съща марка един и същи модел.

Единият монитор е Acer V247Ybip, а другият е AcerV247Ybi, като единствената разлика в двата монитора е, че единият има Display Port вход, а другият няма.
Ето характеристиките на 2та монира:https://www.displayspecifications.com/en/comparison/2f87680d4


Единия монитор е ползван около година и половина преди да закупя 2-рият. На новият монитор картината е много червеникава а съм ги настроил да са със един и същи Contrast/Brightness/Color temperature profile и др. настройки са 1 към 1.

Та въпроса ми е заслужава ли се да закупя калибратор, който автоматично оправя цветовете на мониторите, защото макар и да не се занимавам с фотография разликата между картините на 2та монитора направо ме убива.

Нещо от сорта на този калибратор: https://www.bviphotovideo.com/bg/color/displays/spyder5/pro

Отговори на това съобщение
 Re: Заслужава ли си да закупя калибратор на монитори?
Автор: quazimodo   
Дата:   11-06-20 05:20

Ако изкарваш пари с мониторите, защо не[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Заслужава ли си да закупя калибратор на монитори?
Автор: Джъмбо   
Дата:   11-06-20 08:52

това като гледам са по-скоро бизнес, а не фото монитори... няма гаранция за точно цветовъзпроизвеждане.
иначе минималното е и двата да са включни по HDMI към видеокартата, след като само единия е с Display Port

Отговори на това съобщение
 Re: Заслужава ли си да закупя калибратор на монитори?
Автор: Mogila   
Дата:   11-06-20 10:24

Първо провери дали проблемът не е във свързването на мониторите към компа.

После пробвай настройки по мониторите и компа.

Накрая извикай някой с калибратор да ти ги калибрира.

Няма смисъл да купуваш.

Отговори на това съобщение
 Re: Заслужава ли си да закупя калибратор на монитори?
Автор: ecobo   
Дата:   11-06-20 13:10

Калибратор винаги има смисъл да се купува, когато човек иска да има доверия на монитора си. Не се знае кога ще потрябва (преинсталация, нова видео-карта, срив в операционната система...), а и мониторите е добре да се калибрират през определен период, някои по-често, други по-рядко, но не става с калибрация веднъж завинаги.
И да, като се работи с цвят, хубаво е мониторът да не е ширпотреба.

Отговори на това съобщение
 Re: Заслужава ли си да закупя калибратор на монитори?
Автор: Synthy   
Дата:   11-06-20 13:11

Намери си някой калибратор на старо по-стара версия (Spyder 3 примерно). Ще ти свърши перфектна работа. Разлика между двете врсии няма да видиш. Щом не ти трябва да калибрираш непрекъснато и не ти зависи работата от това - нещо такова е за теб. За около 100лв. се уреждаш.

Отговори на това съобщение
 Re: Заслужава ли си да закупя калибратор на монитори?
Автор: ecobo   
Дата:   11-06-20 13:19

Спайдърите стават от версия 5 нагоре. Преди това са боклук, имал съм 2 Спайдъра и ги махнах.
Ако искаш да имаш наистина читав калибратор, i1 Display v.2 минимум, Pro за предпочитане. Към Pro-то нямам никакви забележки, перфектен!

Отговори на това съобщение
 Re: Заслужава ли си да закупя калибратор на монитори?
Автор: Ctudio5   
Дата:   11-06-20 17:18

По-голям проблем е калибрирането на принтера, ако въобще може да се направи.

Отговори на това съобщение
 Re: Заслужава ли си да закупя калибратор на монитори?
Автор: compur   
Дата:   11-06-20 17:24

Няма проблем да се калибрира което и да е изходно устройство... Естествено, принтерче за 50 лв от Теххххх няма как да покрие критерийте за качество на специализиран принтер за снимки.
Отдавна има стандарти и ако се спазват резултата е брилянтен!
[beer] [beer] [beer]



Публикацията е редактирана (11-06-20 21:51)

Отговори на това съобщение
 Re: Заслужава ли си да закупя калибратор на монитори?
Автор: Mogila   
Дата:   11-06-20 17:46

Къде прочетохте нещо за принтери?

Отговори на това съобщение
 Re: Заслужава ли си да закупя калибратор на монитори?
Автор: kiten   
Дата:   11-06-20 22:37

Въобще не си прави труда да калибрираш и купуваш калибратори, защото са на различни портове. Матрицата е 6+2 FRC, което не е истински 8 . Все едно да калибрираш евтин лаптоп. Освен това ACER от край време произвеждат продукти с калпави дисплеи. Не знам кой им произвежда дисплеите, но само за филми и сърфиране ги бива и за нищо друго не стават.

Отговори на това съобщение
 Re: Заслужава ли си да закупя калибратор на монитори?
Автор: imitev   
Дата:   11-06-20 22:57

Какво имаш предвид под "различни портове"?

Отговори на това съобщение
 Re: Заслужава ли си да закупя калибратор на монитори?
Автор: imitev   
Дата:   11-06-20 22:59

А - и за знаещите - купих си едно делче 2415 - ами виждам с просто и невъоръжено око неравномерностите в подсветката [smilie18] [smilie18]

Дето не се били виждали, само в лабораторията можели да ги измерят...

Ама а тия пари - толкова!

Отговори на това съобщение
 Re: Заслужава ли си да закупя калибратор на монитори?
Автор: imitev   
Дата:   11-06-20 23:00

И още нещо - не си купувайте 1920х1080 монитори - резолюцията е ниска за работа по вертикала. Трябва да е поне 1200.

Както и монитор с D-SUB аналогов конектор в 2020 година - просто си е офис, домашен, геймърски и какъвто и да е, само не е за фотообработка,

Еизото ми L997 от 2006 година нямаше D-SUB, само цифрови входове, а даже не се води профи.



Публикацията е редактирана (11-06-20 23:04)

Отговори на това съобщение
 Re: Заслужава ли си да закупя калибратор на монитори?
Автор: gh0st_messenger   
Дата:   13-06-20 11:14

Аз пък реших да си прадам моя калибратор понеже не го ползвам, иначе може да калибрира монитор и принтер така че като печаташ да излиза еднакво това от монитора с това на хартията, https://photo-forum.net/index.php?APP_ACTION=BAZAR&request=view&id=139345[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Заслужава ли си да закупя калибратор на монитори?
Автор: vkosev   
Дата:   13-06-20 13:11

Здравейте, реших да закупя datacolor, SpyderX PRO.

Не съм фотограф и не се занимавам с дизайн или снимки, но ползвам много време компютъра по работа и развлечение.

Макар, че мониторите не са, кой знае колко хубави и не се занимавам с дизайн и снимки, прекарвам много време пред компютъра и искам като съм пред тия монитори да ми е кеф като си правя какво си правя.

Цената ми идва малко тежка, но се надявам да си заслужава, и че ще успее да калибрира 2та монитор да си паснат 1 към 1 като цветове.

Само се притеснявам, заради това, че единият монитор е на HDMI, а другият ползва Display Port дали ще стане да си паснат 1 към 1, като цветове. Надявам се с един преходник от Display Port към HDMI, да оправи проблема, ако възникне такъв.



Публикацията е редактирана (13-06-20 13:13)

Отговори на това съобщение
 Re: Заслужава ли си да закупя калибратор на монитори?
Автор: Synthy   
Дата:   13-06-20 22:57

vkosev, аз бих послушал екобо за спайдърите, след като си решил да купуваш нова такава техника.

Отговори на това съобщение
 Re: Заслужава ли си да закупя калибратор на монитори?
Автор: ecobo   
Дата:   14-06-20 10:43

Synthy написа:

> vkosev, аз бих послушал екобо за
> спайдърите, след като си решил да
> купуваш нова такава техника.

Човека ще си купува последната версия, тя си е ОК. Аз имам опит с моделите до версия 3, които ме разочароваха. За версия 5 знам от приятел, че е вече ОК, предполагам, че Х-а би трябвало да е още по-добър.
Но аз съм фена на i1 [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Заслужава ли си да закупя калибратор на монитори?
Автор: victory13   
Дата:   14-06-20 11:16

не си сам [beer]

Гледам друго обаче, че питащия се кани да свърже HDMI изход към Display Port вход... Става, но ще е изненадан от цената на свръзката... Така че по-добре да си ползва HDMI входа и на монитора с Display Port...[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Заслужава ли си да закупя калибратор на монитори?
Автор: vkosev   
Дата:   14-06-20 13:32

Здравейте,

Гледах калибратора X-Rite i1Display Pro, но някак си 500 лв, ще ми дойде вече твърде тежко. Иначе да ще взимам Datacolor SpyderX Pro, който им се води уж най-новият модел Spyder.

относно преходника говорех за нещо такова:https://www.speedcomputers.biz/hama-54586-displayport-mzhko---hdmi-zhensko-adapter/


Какво мислите ? Надявам се всичко да е ОК и да не се надцакам, все пак имайте в предвит, че не се занимавам с дизайн, или фотография.

Отговори на това съобщение
 Re: Заслужава ли си да закупя калибратор на монитори?
Автор: victory13   
Дата:   14-06-20 13:57

Би трябвало да ви свърши работа, като е добре някой ползвал го да каже... за и1 про ясно че ще свърши, но да, по-скъпо си е...

Кажете сега какви изходи имате от компютъра и защо се налагат тия салта с преходници... [smilie11] ... при положение, че имате HDMI входове и на 2 -та монитора...

Отговори на това съобщение
 Re: Заслужава ли си да закупя калибратор на монитори?
Автор: vkosev   
Дата:   14-06-20 14:46

Значи ползвам настолен компютър със Веншна и вградена видео карта изходите от видео картите са следните:

Външна видео карта изходи: 1x VGA, 1x HDMI, 1x DisplayPort.

Вградена видео карта изходи: 1x VGA, 1x DVI, 1xHDMI

Единият монитор има само HDMI и VGA изходи.
Другият монитор има HDMI, DisplayPort и VGA изходи.

Та идеята с тая гимнастика за да може и двата монитора да са свързани със HDMI, за да вадят едни и също цветове, уж.



Публикацията е редактирана (14-06-20 14:48)

Отговори на това съобщение
 Re: Заслужава ли си да закупя калибратор на монитори?
Автор: victory13   
Дата:   14-06-20 15:16

Тоест сигнала ще е само от външната към мониторите... Така или иначе ще ви трябва DP/DP кабел, мушнете го в DP на единия монитор, другия HDMI към HDMI-я на втория,и вижте какво ще излезе... то така или иначе има много неизвестни, като типовете на всички тия изходи и входове, с въпросния преход ги увеличавате допълнително... [beer]

то тва е свършено вече [smilie18] , но повторете упражнението след като дойде калибратора... ако се налага, ползвайте преходника, но съм скептичен...



Публикацията е редактирана (14-06-20 15:20)

Отговори на това съобщение
 Re: Заслужава ли си да закупя калибратор на монитори?
Автор: vkosev   
Дата:   14-06-20 15:27

@victory13 Да, аз в момента съм го сложил само към външната видео карта. Единият с HDMI кабел, другия с DP кабел.

Отговори на това съобщение
 Re: Заслужава ли си да закупя калибратор на монитори?
Автор: imitev   
Дата:   14-06-20 17:24

Win 10 с два монитора е кофти задача за калибриране.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »