Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Проявяване на лента
Автор: MariyanKarakiev   
Дата:   18-04-20 20:30

Здравейте, от скоро започнах да снимам на лента и искам да проявявам. Видях горе долу какво ми трябва и разгледах в нета. Искам да попитам конкретно какви химикали бихте ми препоръчали, по възможност в скромни граници откъм бюджет. Става въпрос за черно-бял филм след време и цветен.

Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване на лента
Автор: ivanovod   
Дата:   18-04-20 20:57

Ако нямаш опит дай филма във някое фото в което ще се погрижат. За снимките е друга работа.

Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване на лента
Автор: dekov   
Дата:   18-04-20 22:00

Проявяването на филм на практика не е толкова сложен процес,важното е да се спазват стриктно според предписанието:
1.температурата на обработвщите разтвори
2.Времето за обработка
3.раздвижването на филма в разтворите
И най-важното-процеса протича в пълна тъмнина в проявителния прибор (в стаята може да е светло)
Времето за проявяване на черно бял филм е от порядъка на десетина минути при температура 20 градуса, докато при цветен негатив е 3 минути и 15 сек при 38 градуса, което трудно се осигурява в домашни условия.
Проявители има твърде много, избираш първият попднал за начало и спазваш инструкцията.
Успех!


Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване на лента
Автор: virosh   
Дата:   19-04-20 10:20

@dekov го е написал доста добре, аз ще добавя няколко неща.
Тъй като преди седмица някой също като теб питаше, ето ти нещо с което може да се започне: Ilford Harman/Paterson Starter Kit.
Единственото нещо което липсва в този кит е така нареченият "changing bag", което представлява двупластова черна торба с ластични ръкави с която да поставиш филма в дозата дори в светла стая. Затова както е отбелязал @dekov ще ти трябва наистина тъмна стая където не влиза никаква светлина (баня, тоалетна).

Относно времената за проявяване можеш да ползваш тези на производителя. Може да ползваш и Massive Dev Chart. От личен опит с техните времена мога да кажа че досега не съм имал прецакан филм.

Това е за черно-бели филми. Цветното е малко по-сложно за проявяване в домашни условия и на мен лично не ми се занимава и ги давам за проявяване във фото.

П.П. - Тъй като явно никога не си навивал филм на спирала, моят съвет е да пожертваш един филм и да се научиш да го навиваш на светло преди да пробваш в пълна тъмнина.



Публикацията е редактирана (19-04-20 10:22)

Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване на лента
Автор: quazimodo   
Дата:   19-04-20 11:45

virosh написа:

> @dekov го е написал доста добре, аз ще
> добавя няколко неща...



Сериозно ли изписа всичко това за човек, който изрично е споменал, че търси бюджетното начало???

проявител това

фиксаж - това

За стоп баня не ти трябва нищо друго освен течаща хладка вода. Окончателното измиване пак на течаща хладка вода с постепенно преминаване към студена, за да не прецакаш емулсията с рязка смяна на температурата.

За доза ти трябва една такава, за да не се чудиш колко филма ще прецакаш при навиването


https://photo-forum.net/static/bazar/entries/332529_big.jpg



За щипки при сушенето ползваш три обикновени щипки за пране - една за закачането и две за тежест в долния край.

Един спиртен термометър за дозата е последното потребно нещо. Можеш да го намериш по магазините за лабораторна стъклария.

Останалото е малко четене и много мерак за постигане на добри резултати.


Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване на лента
Автор: Фотогаф   
Дата:   19-04-20 11:46

И аз да кажа личен опит. Ако го правиш в тъмна стая си подреди нещата така че да ги знаеш къде са а не да ги търсиш в тъмницата. Също можеш да си намериш кутия която да седи в краката ти с отворен капак до нея, и когато всичко се оплеска, слагаш филма вътре затваряш капака и сретваш лампата да видиш какво е станало,и кое къде е. И почваш пак от начало.[smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване на лента
Автор: quazimodo   
Дата:   19-04-20 11:58

П.П. Една добра книжка за начало

П.П.2. Подготви се психически за първите три-четири не съвсем идеални резултата [shtrak][beer]



Публикацията е редактирана (19-04-20 12:06)

Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване на лента
Автор: ivanovod   
Дата:   19-04-20 13:28

Христос Воскресе! Хора, погледнете през прозореца. Вън не е 1984-та, нито дори 1994-та. Отдавна минаха времената когато купувахме филми с дузини и фиксаш и проявител имаше под път и над път. Нека човека да даде първите няколко филма на хора които с това си изкарват хляба и после сам да си копира снимките. Това е по-интересната част. Като предобе малко опит тогава да се пробва с доци, ръкави, тъмни стаи и т.н Успех!

Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване на лента
Автор: quazimodo   
Дата:   19-04-20 14:45

ivanovod написа:

> Христос Воскресе! Хора, погледнете
> през прозореца. Вън не е 1984-та, нито
> дори 1994-та. Отдавна минаха
> времената когато купувахме филми
> с дузини и фиксаш и проявител
> имаше под път и над път. Нека
> човека да даде първите няколко
> филма на хора които с това си
> изкарват хляба и после сам да си
> копира снимките. Това е
> по-интересната част. Като предобе
> малко опит тогава да се пробва с
> доци, ръкави, тъмни стаи и т.н
> Успех!

Воистина воскресе! Мдаа, човече, върни се и прочети първия пост отново, но този път буква по буква, за да осмислиш прочетеното - точно за самостоятелно проявяване на филми става дума.


Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване на лента
Автор: asahi   
Дата:   19-04-20 16:44

"Автор: dekov
Дата: 18-04-20 22:00

Проявяването на филм на практика не е толкова сложен процес,важното е да се спазват стриктно според предписанието:
1.температурата на обработващите разтвори
2.Времето за обработка
3.раздвижването на филма в разтворите"

Нека кажем добра дума и за концентрацията на разтворите.

Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване на лента
Автор: ivanovod   
Дата:   19-04-20 17:16

Сполай ти Квазимодо за правилните думички. Жив и здрав бъди че ми отвори очите за собствената ми функционална грамотност. Явно не мога да стигна нивото ти майсторство и компетентност във фотографията. Ама да те попитам само. Ти като прочете какво съм написал , разбираш ли какво си прочел? Аз имам мнение и практика по въпроса и давам добър и работеш (според мен) съвет. Лично аз ихората около мен така почнахме.И моля те като ти гледам снимките явно няма на какво да ме научиш.

Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване на лента
Автор: quazimodo   
Дата:   19-04-20 20:00

ivanovod написа:

>....И
> моля те като ти гледам снимките
> явно няма на какво да ме научиш.

Пич, да ти имам самочувствието[smilie18][smilie18][smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване на лента
Автор: MikeDimit   
Дата:   20-04-20 00:14

Мдаа.Тук свято се пазят традициите-нещо се пита, а отговорите стигат до предимствата на Сони и фулфрейма. :-)
Ако сте в София и вече имате хардуера(доза,термометър) софтуера е достъпен в Гугъл.Малки количества проявител и фиксаж свежо разтворени можете да си закупите от Деков на Иван Асен II когато отворят .Продават 500мм Kodak d72 разтворен и съответната таблица на времената.

Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване на лента
Автор: laa4   
Дата:   20-04-20 07:30

Проаявяване , книга от Норберт Гьопел на бг.език.Има и други ръководства ,Google и блогове.Един проявител ,не експерименти с Темп. и разреждане ,като начало [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване на лента
Автор: lamerko   
Дата:   20-04-20 08:14

Преди години, когато все още нямаше дигитални джаджи, си беше истинско удоволствие да обработвам филми. Да извадя мокрият филм от дозата и да видя кадрите, тук-таме нещо повредено, разкъсана перфорация...

Специално за черно-белите филми наистина не се изисква много. Може би най-тънкия моемнт е навиването на филма в дозата при пълна тъмнина - нещо, за което е желателно да имаш някакъв минимален опит.

Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване на лента
Автор: Djoro   
Дата:   20-04-20 08:41

Голямо удоволствие да си проявиш B&W лентов филм, да го работиш с различна чувствителност и плътнос с различни процентни разтвори. А навлезе ли човек в обработката на цветни негативи и водния процес на позитивна обработка, както и при работа с обратими фото филми,там е върха на удоволствието. Но изисква много време лабораторна работа, не всеки може да си го разреши.След това следва дигитализация на фото филмите и хартиените носители, сканери..Много време, откраднато време и от близките.Всеки да прецени..

Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване на лента
Автор: quazimodo   
Дата:   20-04-20 08:48

Djoro, опре ли работата до сканиране, какъв е смисъла от снимането на филм в ерата на Инстаграм? Риторичен въпрос, естествено[beer]



Публикацията е редактирана (20-04-20 08:54)

Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване на лента
Автор: Djoro   
Дата:   20-04-20 09:00

Това твое заключение извод търсех и насочих в размизлите си на глас, Поздрави !

Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване на лента
Автор: kvakioh   
Дата:   20-04-20 09:02

[smilie2] [smilie2] Точно да се покаже в Инстаграм скана...[smilie2]
Иначе си е добре да дигитализираме, поне знаем по-бързо кое какво е.
Преди години като ни учеха за проявяване и т.н ГОЛЕМИТЕ ни казваха, че като снимаме дигитално, да снимаме така, че все едно ще отпечатаме всеки един кадър...

Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване на лента
Автор: MAX-1   
Дата:   21-04-20 09:52

Нека кажем дума и за концентрацията на разтворите.;
R 09 1;40 = 10 min 20C
R 09 1;80 = 25 min 20 C
R 09 1; 160 = 120 min 20 C

фиксажа, по принцип е готов за работа разтвор

Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване на лента
Автор: MAX-1   
Дата:   21-04-20 09:55

Да не забравя ме и мензурите ;

https://www.pixwords.solutions/assets/images/image-cfc4f37c2dd75160a421529b29118a8a-GRADUATED%20CYLI

Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване на лента
Автор: fotorafi   
Дата:   21-04-20 11:57

Маряне,
намери само термометър за течности. Всичко друго ще ти осигуря аз
https://photo-forum.net/index.php?APP_ACTION=BAZAR&request=view&id=137555
София-0886-711-193

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »