Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Мерене на Olympus OM-D E-M5 III
Автор: nokoniko   
Дата:   22-02-20 14:31

Здравейте, дано не задавам тъп въпрос, но може ли на Olympus OM-D E-M5 III когато ползваш точково мерене, меренето да е там където е фокусирането, а не в центъра на кадъра. По някога ми се налага да снимам, като обекта, който трябва да е на фокус не е в центъра на кадъра и съм на точкова мерене. Когато преместя фокусната точка където трябва меренето си остава в центъра и не се получава, това което искам. Единствения начин, е като прекадрирам. [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Мерене на Olympus OM-D E-M5 III
Автор: serjy   
Дата:   22-02-20 20:35

Па май меренето си е във фокусната точка по подразбиране. Пробвай си го на сухо.

Отговори на това съобщение
 Re: Мерене на Olympus OM-D E-M5 III
Автор: asahi   
Дата:   22-02-20 21:14

В менюалчето какво пише?

Отговори на това съобщение
 Re: Мерене на Olympus OM-D E-M5 III
Автор: nokoniko   
Дата:   22-02-20 21:23

Прав си, меренето е на фокусната точка, когато е единична. Аз съм се заблудил, защото съм включил откриване на лице и искам, като открие лице в кадъра, меренето да е върху лицето, но не ми се получава.

Отговори на това съобщение
 Re: Мерене на Olympus OM-D E-M5 III
Автор: Yog   
Дата:   22-02-20 22:13

Т.нар. spot metering винаги е на точката на фокус. На всички камери, които съм имал.

Отговори на това съобщение
 Re: Мерене на Olympus OM-D E-M5 III
Автор: serjy   
Дата:   23-02-20 08:03

И с откриването на лице си работи, просто меренето трябва да не е на матричното [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Мерене на Olympus OM-D E-M5 III
Автор: nokoniko   
Дата:   23-02-20 09:22

При мен не се получава. Явно съм включил нещо, което ми пречи. Слагам спот мерене, включвам на следящ фокус /c-af tr/ примерно, но не се получава. Със s-af с единична фокусна точка въобще не ми дава да включа следене на лице и очи. КЪДЕ БЪРКАМ?[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Мерене на Olympus OM-D E-M5 III
Автор: serjy   
Дата:   24-02-20 10:57

направо нямам идея??? ти в какъв режим се опитваш да включиш следенето на лице? поне в А и Р винаги можеш да го активираш, независимо от избота на фокусна зона, то ако разпознае лице си фокусира върху него, а и меренето ти е там.

Отговори на това съобщение
 Re: Мерене на Olympus OM-D E-M5 III
Автор: GenaDP   
Дата:   24-02-20 12:06

RTFM

Отговори на това съобщение
 Re: Мерене на Olympus OM-D E-M5 III
Автор: nokoniko   
Дата:   24-02-20 13:08

Упътването/ шибаното ръководство/ съм го чел 3 пъти и продължавам....но не намирам отговорите. Ще направя едно клипче и ще го кача.



Публикацията е редактирана (24-02-20 13:13)

Отговори на това съобщение
 Re: Мерене на Olympus OM-D E-M5 III
Автор: dau   
Дата:   24-02-20 20:22

Mоже да качиш едно видео да видим все пак, но то е елемантарно.

Спот мереното е във АФ точката, но работи при единична точка и малка единичка точка, не съм сигурен дали работи с C-AF или само с S-AF, но със сигурност не работи със C-AF + TR, защото тракинга не е обвързан в единична точка.

Направи си тест на нещо с различни по осветеност зони как се случва.


Отговори на това съобщение
 Re: Мерене на Olympus OM-D E-M5 III
Автор: nokoniko   
Дата:   24-02-20 20:48

dau напълно си прав. Открих го в книжката. Спот мереното е във АФ точката, но работи само при единична точка и малка единичка точка. https://i.postimg.cc/htDsZvMd/image.png
shell station finder и приоритета на лице се изключва. В останалите случаи на мерене и фокусни точки меренето е в центъра на кадъра. Имах желание, когато лицето не е в центъра на кадъра и апарата го открие и фокусира върху него меренето да е върху лицето, но не се получава. Меренето си е в центъра независимо, че е фокусирало лицето което е в края на кадъра.



Публикацията е редактирана (24-02-20 22:20)

Отговори на това съобщение
 Re: Мерене на Olympus OM-D E-M5 III
Автор: dau   
Дата:   24-02-20 23:01

Когато има лицево разпознаване той апарата така или иначе мери по него и приоритизира "нормална" експонация на лицето, ако няма компенсация или нещо друго. Можеш да си направиш експеримент с лице на много светъл или тъмен фон, как при изключено лицево разпознаване и включено меренето се променя.
Аз си снимам почти винаги на матрично, включително и хора, ако не ми харесва компенсирам, спот за някакви екстремни ситуации като луна примерно.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »