Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Има ли заместител на този монитор-рекордер?
Автор: Zaz_Vida   
Дата:   15-02-20 21:17

Става дума за Atomos Ninja Inferno 7" 4K

Имам го, но проблема ми с него е, че записва некомпресирано в MOV и така 64 гигабайта карта ми стига само за един час, а това си е разхищение при снимане на сватби. Имам монтажен пулт прес който сменям камерите, който подава картина и звук към монитора, а картите памет са в него. За това питам, понеже с Гугъл не успях да открия, дали има алтерантива. Тоест монитор подобен на този. Пак с два слота за карти памет, но да записва с компресия в mp4, H.264 ? Явно не знам как точно да търся или можие и да няма, но съм длъжен да попитам, че картите памет за този монитор, който имам не са евтини. Пък сватбите които снимам са по осем до 12 часа.

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли заместител на този монитор-рекордер?
Автор: lamerko   
Дата:   15-02-20 22:42

Моя Atomos Ninja V записва директно на SSD, не на SD карти...

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли заместител на този монитор-рекордер?
Автор: stef7   
Дата:   15-02-20 22:44

Нешо здраво си се объркал. 1 час на 64гб си е баш яко компресирано. А и Atomos Ninja Inferno 7" 4K не пише на карти а на SSDta.


Отговори на това съобщение
 Re: Има ли заместител на този монитор-рекордер?
Автор: Zaz_Vida   
Дата:   15-02-20 23:29

Моя грешка! На Блекмеджик е бил, сега погледнах - Blackmagic Video Assist 4K е точно модела, с два слота за карти памет. И не съм се объркал за компресията. Компресирано е когато размера на файла се смалява за същото времетраене на записа, както са mp4 и Н.264
Демек един час запис колкото повече обем/гигабайти има, толкова по некомпресирано е, а тук е точно 10-Bit 4:2:2 ProRes & DNxHR кодиране, което е абсолютно никаква компресия.
Blackmagic Design ATEM Television Studio HD е пулта, който имам.
Идеята ми е да записвам в mp4/ Н.264 както го може 4К камерата ми Panasonic UX90. Където 64 гигабайта карта стига по този начин за почти шест часа, а ако настроя камерата на AVCHD записа става над осем часа. Всъщност това са трите и опции на камерата - AVCHD, mp4/H.264 и Mov. Това е добре ако снимам само с нея, но с тези осем камери се налага да ползвам пулта и този монитор. За това му търся алтернатива, с която да мога да записвам в mp4/H.264 вмест както е сега в Mov 10 битово кодиране.

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли заместител на този монитор-рекордер?
Автор: stef7   
Дата:   15-02-20 23:58

Вземи попрочети малко. 10-Bit 4:2:2 ProRes е също компресиран видео формат. Твоя рекордер предлага ProRes с 4 различни нива на компресия - ProRes 422 HQ, ProRes 422, ProRes 422 LT, ProRes Proxy
Има го на страницата на Blackmagic. ProRes Proxy ще ти събере 3пъти повече видео на една карта, щом като картите за 50-60 лева и мястото са ти проблем.

Blackmagic Video Assist

От компресия до компресия има разлика. След като не си наясно, че ProRes e също компресиран видео формат и каква е разликата между ProRes и mp4/H.264, защо въобще записваш с външен рекордер а не си записваш директно вътрешно в камерата ? Ползвай Blackmagic само като монитор ако ти трябва такъв. Или си вземи един китайски за 300-400лв. Ще ти върши същата работа.



Публикацията е редактирана (16-02-20 00:01)

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли заместител на този монитор-рекордер?
Автор: Zaz_Vida   
Дата:   16-02-20 00:55

Монтажа го правя на момента от осем камери през пулта, а записа става на монитора. Проблема с въпросния ProRes е след това, когато на компютъра трябва да направя финалния монтаж за първата част (рекламния клип и самата първа част от сватбата). Състои се в това, че абсолютно всеки запис е с цветен шум, което на самия монитор не се вижда. Единствено на Макбука го няма проблема, но пък той е слаб за видео монтаж. Все пак клиента ще го гледа на телевизор от преносим хард диск или флашка в зависимост колко гигабайта ще е крайния резултат. Поне аз не знам телевизор, който да чете Mov формат и за това ми трябва в mp4/H.264 да бъде записа върху картите. Не, че не може да се преконвертира с програмата за монтаж, но няма шанс да махна цветния шум после. А софтуера на Блекмеджик, Davinci Resolve не иска да работи на моя компютър. Оригинално дойде с монтажният пулт с хардуерен ключ. С Интел Ксеон осем ядрен, 32 гигабайта рам, осем гигабайта видео карта 512 битова и SSD на скорости 560/530 е компютърът ми. Просто не тръгва след инсталацията или ако успее да стартира не може да се зареди никакъв файл в него. Не знам дали през Давинчито ще го има цветният шум, но това е проблема , по-големият. Обема върху картите не е чак толкова, макар че е добре да може поне колкото 4К камерата да запише.

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли заместител на този монитор-рекордер?
Автор: stef7   
Дата:   16-02-20 10:15

Значи ако не са ти ясни нещата, запиши се на някой и друг курс, в youtube има тонове видео и почти всичко може да намериш обяснено, стига да знаеш английски. Дори на руски има доста качествени клипове и обучаващ материал за снимане и обработване на видео. Или просто плати на някой да ти обясни какво как, да ти настрои техниката. Дал си сума ти пари за техника ми дай 100-200-300лв да ти я нагласят и да ти обяснят как да я ползваш.

1.Машината ти е напълно адекватна за Davinci Resove и редактиране на 4К видео. Последните 3 години поне Davinci не се предлага с хардуерни ключове. Отдавна са само на сериен номер за студио версията. Ама и безплатната върши чудесна работа, само с нея може да редактираш. Доколкото ми е известно, Blackmagic сменят хардуерния ключ за сериен номер. Свържи се с тях, питай. Но си дръпни последната версия на Davici от сайта на Blackmagic, инак не е ясно коя версия точно инсталираш и какво точно правиш. Очевидно има проблем с ключа, защото както казах всички версии на Davinci си работят безгрижно и то на къде по-слаби машини. Махай го тоя ключ и не се занимавай с него.

2.И Atomos и Blackmagic рекордерите които са и монитори записват само в ProRes, DNxHR или RAW, а това не са формати за гледане на телевизор, а за редактиране. Имаш две опции:
а) Отснимания материал (видеото) го прекарваш през Davinci или която и друга редактираща програма и да го прекодираш в mp4/x264 и въобще в какъвто формат искаш. Поне едно заглавие не искаш ли да сложиш на това видео ? Направо от рекордера и на клиента, Еха [smile]
б) Купуваш ето този рекордер на Blackmagic:
UltraStudio 4K Mini
или ето тази карта но ще ти трябва да мъкнеш и цяло PC със смесителния пулт
Intensity Pro 4K

И двете могат да пишат в mp4/x264, но ако питаш мен са грешни пари. Не ти трябва монтажен пулт и рекордер зад него за снимане на сватби.

3.Цветния шум или го има или го няма. И може да дойде само от камерата. От смесителния пулт няма как да дойде освен ако там няма някакви цветокорекции и да не си го настроил както трябва. И въобще най-вероятно го няма, щом на един компютър го виждаш а на друг не. Но това някой на място трябва да види как е. Прочети началото на поста ми

4.За мен това дето правиш е шантава работа. Не снимам сватби, но знам хора дето снимат. И не съм чувал някой да го прави така. 8 камери ? Тва предаване на живо ли е ? Съмнявам се българска национална телевизия да изкарва 8 камери за едно събитие. По-скоро 2-4. Хората снимат сватба с една камера и един оператор. Един оператор който знае какво прави е достатъчен. И после монтират и обработват клипа. Така се снима всякакво комерсиално видео. Смесителните пултове са за предаване на живо. По телевизията или интернет. Но дори по интернет хората го правят с една камера. Защото за да имаш добър резултат зад всяка камера трябва да има оператор и то добър. 8 оператора ? Ти сериозно ? Отново виж началото на поста.



Публикацията е редактирана (16-02-20 11:03)

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли заместител на този монитор-рекордер?
Автор: Zaz_Vida   
Дата:   16-02-20 12:55

За ProResи DNxHD съм съглсен, че имат компресия, но за 10-bit 4:2:2 не съм! Ето шот от Фотосинтезис на подобен на моя миксиращ пулт, но с опция за запис:
https://i.ibb.co/BzxMzRS/422.jpg



Иначе си прав, че трябва да прочета по въпроса, защото съм учил за видое оператор преди повече от 10 години. Имам две, три години работа в БНТ и Нова и от както не работя за тях си имам моя медия. Не съм единствен използващ такава техника за снимане на сватби. Да, прав си, че една камера и един фотоапарат са достатъчни, но само за снимането на ритуалите, воденката, в дома на младоженеца и в дома на булката. Но в ресторанта слагам статично няколко камери и една подвижна с терадек и монтирам на момента. Така, че си е удобство. Трябва да видя коя опция на запис ще е най-добре, за да няма цветния шум после. На Макбука го няма, защото кодеците на това Блекмеджик монито-рекордерче са именно за Мак. Уиндоус не се справя добре с тях и предполагам, че именно това вкарва цветния шум, който на Макбука го няма.

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли заместител на този монитор-рекордер?
Автор: batsali   
Дата:   16-02-20 13:21

Човек, ти не правиш разлика между кодек и контейнер, какви телевизии, какви медии, какви 8 камери.....

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли заместител на този монитор-рекордер?
Автор: Zaz_Vida   
Дата:   16-02-20 13:46

batsali написа:

> Човек, ти не правиш разлика между
> кодек и контейнер, какви
> телевизии, какви медии, какви 8
> камери.....
А ти правиш ли?
Опитах се с възможно най-простите думи да обясня проблема, вие се хващате за сламката.
Най-просто казано - Кодеците компресират и декомпресират контенер форматите. От тук е и съкращението CoDec [smilie3]
Сега по въпроса - ако знаеш как да се реши проблема с краткия запис и най-вече цветния шум причинен от Apple CoDec пиши. Иначе няма смисъл от глупостите ти [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли заместител на този монитор-рекордер?
Автор: Fifata   
Дата:   16-02-20 16:42

Всеки LED телевизор от последните 5 години чете MOV формат, ама говоря за телевизор, а не тия измислени китайски и турски боклуци от 200-300лв дето се продават в магазина. Даже сега сложих едно Сони вкъщи да тествам на 3 или 4 години модел е и отваря абсолютно всякакъв формат дето му пусна през външния хард.
А и наистина е много интерсно какви са тия сватби с 8 камери дето снимаш?

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли заместител на този монитор-рекордер?
Автор: Peyu   
Дата:   16-02-20 22:29

8 камери на сватба? Колко оператора ползваш :)?

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли заместител на този монитор-рекордер?
Автор: MAX9   
Дата:   18-02-20 14:54

Не мене ми е интересно да видя част от това което снима колегата.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »