Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Заплашителни обаждания по телефон?
Автор: Angeliliev   
Дата:   15-01-20 08:37

Здравейте, колеги! Бих искал да чуя и вашето мнение за този казус, които имам от няколко дни. Знам, че темата не е за тук и ако се сметне за такава да се изтрие, но може да е полезна на някого.

Получих обаждане от някаква фирма (не запомних името) , че имам задължения към Мтел от 2011г на стойност 308лв и, че трябва да платя до 7 дневен срок, което много ме озадачи, защото аз никога не съм подписвал договор с Мтел и изведнъж хоп 308лв.
Отидох в офис на Мтел да видя какво става и там ми потвърдиха, че имам договор за 273лв [smilie10] [smilie10] , поисках повече информация да ми дадът за договора и не успях да измъкна много, но служителя каза, че дори и името на договора е сгрешено. В периода,в който е открит договора , ми беше откраднато портмонето с всички документи, аз подадох жалба в полицията още същия ден, за да "закрият" личната ми карта. Не искаха да ми предоставят този договор, който имат при тях, защото бил прехвърлен към някаква събирателна фирма?
Обаждам се аз на фирмата и казвам, че никога не съм бил абонат на Мтел и имат грешка, а от другата страна ми се обеснява, че тях това не ги интересува и трябва да заплатя тези задължения. Ядосах се и питах на какво основание, защо след 9 години ме търсят, защо никой не ме е уведомил писмено. След, което поисках да ми изпратят документите от договора и всичко, което имат.
Каква е процедурата в такъв случай, много хора са били осъдени без да знаят "уж" е изпращано писно и се водиш неявил се в съда , с което тихомълком се съгласяваш?

Аз имам документите от МВР, за открадната лична карта, ако подам жалба в Мтел за въпросния договор, дали ще има ефект или да се обърна към КЗП?

Отговори на това съобщение
 Re: Заплашителни обаждания по телефон?
Автор: LorDDemoniC   
Дата:   15-01-20 09:21

Направи и двете и А1 и КЗП ... което сработи това ...

Отговори на това съобщение
 Re: Заплашителни обаждания по телефон?
Автор: Slivenski   
Дата:   15-01-20 09:32

Има значение дали задължението е прехвърлено към колекторската фирма с договор за цесия, т. е. откупено от колекторската фирма - в този случай А1 /Мтел/ едва ли могат да Ви помогнат.

Или колекторската фирма действа само като пълномощник - тогава може да се обърнете към А1.

Прочетете ТУК и успех! [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Заплашителни обаждания по телефон?
Автор: Grimjaur   
Дата:   15-01-20 09:40

Интересен казус... След като има данни от служителя, че името по договор е сгрешено + документ от полицията, за откраднати лични документи, се повдига въпросът, как така пък е сключен договор без пълномощно и прочие, и прочие...0888500827 е номерът на "Жалби и оплаквания" на А1. Опишете цялата ситуация, ако сте от София, идете на Кукуш 1, има и приемна за клиенти с жалби.
customerservice@a1.bg е мейлът за клиенти, има възможност и за онлайн чат. Това си е сериозно. Не звънете на *88, може да има забавяне.Успех.

Отговори на това съобщение
 Re: Заплашителни обаждания по телефон?
Автор: virosh   
Дата:   15-01-20 09:43

Освен гореописаното, според мен и консултация с адвокат няма да е излишна.

Отговори на това съобщение
 Re: Заплашителни обаждания по телефон?
Автор: acho_gaga   
Дата:   15-01-20 09:44

Angeliliev, настоятелно Ви съветвам да потърсите адвокат. Статията, посочена от Slivenski е полезна, но няма да се справите сам, още повече, щом става дума за вероятно използване на самоличността Ви без ваше знание. Адвокатът може да извърши съответните проверки в А1 и колекторската фирма, а може и да се наложи да водите в съда отрицателен установителен иск, че не дължите сумата...

Отговори на това съобщение
 Re: Заплашителни обаждания по телефон?
Автор: Niemand   
Дата:   15-01-20 10:15

Angeliliev,
консултирайте се с авокат,ако имате възможност.
Може да е минал давностният срок на тези искания за задължения, но поради незнание много хора си плащат на колекторските фирми, за да не ги притесняват.
Не говорете по телефона с колекторите, кажете им, че ще комуникирате с тях само писмено и след като адвоката ви е одобрил вашия отговор.
Обикновено това ги спира и не звънят, освен ако не са достатъчно нагли.

Отговори на това съобщение
 Re: Заплашителни обаждания по телефон?
Автор: Fifata   
Дата:   15-01-20 11:05

Ударяш им псуването и всичко приключва като им искаш данните и им кажеш, че ще пуснеш жалба за тормоз и рекет. И повече никога няма да ти звъннат :) Тествал съм го лично. Имах същия проблем с Вивател и от 4-5 години не са ми звъняли вече.

Отговори на това съобщение
 Re: Заплашителни обаждания по телефон?
Автор: Myth   
Дата:   15-01-20 11:14

Имаш давностен срок, който мисля, че беше 5 години, кяазваш им, че ще ги съдиш за тормоз и да си наврат измислените задължения отзад и да духат супата :)

Отговори на това съобщение
 Re: Заплашителни обаждания по телефон?
Автор: ivjordan   
Дата:   15-01-20 11:23

Това с псувните, или още по-добре, шегите, обикновено върши работа, но все пак зависи с какви документи разполагат и дали задължението е погасено по давност. Давността за периодични плащания, каквито са по договорите за телефон, е три годишна за всяка отделна месечна вноска и вероятно е изтекла, освен ако не е водено дело. Ако такова е водено, е много вероятно да не е изтекла.

Преди години ми звъняха за някакви 35 лева към някаква кабеларка.
От един ден нататък почнах да ги занасям, да ги питам как са днес, защо са пропуснали да ми се обадят предишния ден и други такива, все едно си говоря с някой близък приятел. Естествено, всеки път ги уверявах, че няма начин да им платя. Не съм ги псувал или нагрубявал, точно обратно, бях много учтив.
Отказаха се след около две седмици.

Ако обаче разполагат с изпълнителен титул, например заповед за изпълнение или съдебно решение, няма да се откажат толкова лесно и най-вероятно ще се стигне до изпълнително дело, а от там и до отрицателен установителен иск.
За тези неща вече е необходим адвокат или поне юрист, който да се занимава с бумащината, а ти да си се явяваш по делото. Второто е по-лош вариант, но ако имаш познат, който да свърши работата, може и да стане.

Все пак, фактът че се занимават с телефонен тормоз, а не са отишли директно при съдия-изпълнител, по-скоро показва, че не разполагат с изпълнителен титул.

Отговори на това съобщение
 Re: Заплашителни обаждания по телефон?
Автор: Slivenski   
Дата:   15-01-20 11:37

Давностният срок спира да тече, ако от страна на кредитора или колекторската фирма е извършено някакво действие по събиране на задължението. Писмо, обаждане по телефона и така нататък.

Най-добре адвокат.

Само имайте предвид, че разноските за адвокат и дело може да надхвърлят дължимата сума. Ако спечелите, другата страна ще ги плати. Ако загубите, ще платите и 300 лева плюс лихви, и разноските по делото... [smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: Заплашителни обаждания по телефон?
Автор: Slivenski   
Дата:   15-01-20 11:41

И още - тези фирми ПЕЧЕЛЯТ от това.

Не мисля, че просто ще се откажат така лесно, колкото и да е малка сумата.

Адвокат.

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Заплашителни обаждания по телефон?
Автор: Myth   
Дата:   15-01-20 11:48

Ако можеха да ги вземат нямаше да се обаждат те, а направо щеше да получи уведомление от съдия изпълнител.

Отговори на това съобщение
 Re: Заплашителни обаждания по телефон?
Автор: Slivenski   
Дата:   15-01-20 11:53

Не знам. Само казвам. Той ще си реши. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Заплашителни обаждания по телефон?
Автор: Beijing   
Дата:   15-01-20 12:19

Angeliliev,
да ти разкажа, как ми мина лятната ваканция в България!
Прибирам се и след здрасти, здрасти с майка ми, тя ми връчва писмо от НАП. Отварям го и разбирам, че ще ме съдят за неплатен данък на колата, която продадох по най-надлежния начин през лятото на 2011г. Т.е. осем години преди това. Отивам в НАП-Варна при данъчната си инспекторка и я питам, каква е тази аджеба простотия. Тя, поглеждайки ме учудено ми вика: А, ти ли си с Алфата? викам: Да! Тя: Много се извинявам за неудобството, но днес пристигна информацията от КАТ-Варна, че сте я продал на 27.юли.2011г. Аз: Г-жо, днес е 16.юни.2019г. и КАТ-Варна е на километър от тук!!! Тя: Наистина съжалявам господине!
Час по-късно се прибирам в къщи и заварвам нова "честитка" от НАП-аджиите!
Там ми се обясняваше как отново дължа данъци и ще бъда съден, ако в нам къв си срок не ги платя! И аз, като примерен бг тъпанар отивам да си платя "нещото". Отивам до "Мусала", хотела де и им казвам, че имам нещо за плащане. Те: Г-не нямате никакви задължения към държавата!!! А аз си викам, че тия явно нещо не са в час. Отивам до кметство "Приморски" и там си попълвам документите за питане към местните идиоти, дължа ли нещо на тази територия! След известно време и няколко килограма изписана и напечата хартия ми отговарят, че съм чист като антарктическа снежинка от 6 милиона години...
Но, нещо ме човъркаше и реших да отида в изчислителния център, т.е. НАП ъгейн и да питам моята, всъщност много приятна и любезна, данъчна инспекторка.Влизам! Тя: Какво има пак?-смеейки се. Аз: Ами пак дължа някакви пари г-жо!Гледа, гледа, търси и накрая откри писмото от което лъхаше финансова прокоба! Зачете се и усмивката и замръзна. А аз си казах: Ей ся шъ платиш на Гриша Ганчев ДДС-то!!! Разпечата копие и ми го подаде без да коментира, толкова я беше срам! Какво пишеше вътре ли? Ами слушай: През 1999год. съм продал един мезонет до сладкарница "Синчец" и съм си платил всички данъци, включително смет и т.н.! Но, останала ЕДНА, повтарям ЕДНА стотинка лихва върху НУЛАА, отново НУЛА стотинки данъци?! Горката тя, данъчната де, ми вика: Г-не отидете и я платете тази ЕДНА стотинка, ако ли не, аз ще я платя вместо вас! Отидох и платих шибаната стотинка плюс 2.80лв. такси! А държавата колко е платила за тази дивотия, не знам. Тъй де, мислех си, че вече няма какво да плащам!
Да, ама не! За теб лъжа, за мен истина!
Прибирам се в къщи, половин час по-късно и си сядам на компа да си прегледам нещата, че първата седмица от ваканцията ми мина в "Матрицата"! Цък и мейлче отново от Гестапото/ НАП/. по някакви членове, цифри, точки и чертички, отново дължа нещо на губернията! Два дена ми отне да разбера, че този път е към КАТ-Варна. Отивам там и се започва едно чудене, за какво аджеба съм там и какво искам от тях. След многократни масажи на въшките по главите, стана ясно, че на 10-11. ноември съм нарушил правилата за движение по прашните български друми!
Е, тогава ми падна пердето, изкарах си паспорта и им показах, че не съм бил по това време в тая кочина! Така им се развиках, че чак не им дойде на акъла и да ме арестуват даже!
От тогаз нататък си казах: Бях до тук! Да съдят на майка си...знаеш какво!
Та тъй ми мина ваканцията в БГ-то друже!
А пък ти си се закахърил за някакви си 308лв.
Тегли им една и толкоз!
Ай сиктир
[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Заплашителни обаждания по телефон?
Автор: Leica   
Дата:   15-01-20 13:31

М-тел бяха уникални мерзавци.
Един прикачен годишен договор за I-net (към покупка на лизинг на лаптоп) ми го влачеха с години "самоподновяване", въпреки многократните ми прекратявания ... !
Първото ми прекратяване (устно пред техен служител - такъв бил реда) било само мое предварително желание/колебание ....евентуално да го прекратя !!!
Значи ...аз съм се разкарвал да отида и да се редя на скапаният им офис само, за да изразя някакво....колебание дали да си прекратя договора или не !!!(без да е ползван нито бит от хилавата им тогава мрежа)
Уви, след това "мое предварително желание/колебание" в няколко офиса през различно време ми беше съобщавано, че е прекратен. Но това е било, само да ми приспят съмненията ...и виж после, без никакви индикации за месечни сметки и т.н. ми дават направо годишни сметки!
Нещо като бацил, който са ти закачили и от който не можеш да се освободиш с години!
Направих писменно прекратяване !!?
И пак..все пропуснали да те финализират , все ти водят още сметка някакси ....години след това !!!
Нямат дори сурат най-нагло да ти закачат финансовото бреме от грешки на техни служители, които не можеш и няма как да контролираш, а началниците им се крият !
И после пак....и пак !!
Уникални мизерници !!
Отидох в главният им офис. Исках да им дам колкото пари искат, и да прекратя и телефона си към тях -НО ДА МИ СЕ РАЗКАРАТ ОТ ПОГЛЕДА !


По-големи прошляци и просяци и от най-пропадналият човек !![smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Заплашителни обаждания по телефон?
Автор: ivjordan   
Дата:   15-01-20 13:58

"Автор: Slivenski
Дата: 15-01-20 11:37

Давностният срок спира да тече, ако от страна на кредитора или колекторската фирма е извършено някакво действие по събиране на задължението. Писмо, обаждане по телефона и така нататък."

Това не е вярно. Действията по изпълнение, които прекъсват давността са изрично посочени в закона (чл. 116 от Закона за задълженията и договорите)и вервайте ми, обажданията по телефона и писмата не фигурират сред тях.



Публикацията е редактирана (15-01-20 13:59)

Отговори на това съобщение
 Re: Заплашителни обаждания по телефон?
Автор: lamerko   
Дата:   15-01-20 14:12

Обаче има и нещо друго - до колкото знам, давностния период не изчиства задълженията автоматично. Трябва да се задейства процедура за това. Ако това не се случи - не знам дали колекторите не могат да заведат дело, при което този период се ресетва. Макар че има голяма вероятност на такова дело да не бъде даден ход точно по тази причина, но..

Другото - не сим много сигурен, но мисля че има и 10 годишен абсолютен период, с който вече нещата наистина приключват. В случая обаче все още не е настъпил, а може би наближаването му е провокирал тази агресия...

Отговори на това съобщение
 Re: Заплашителни обаждания по телефон?
Автор: lotos1   
Дата:   15-01-20 14:40

Е това е Българина, те му казали че ще го бесят ,а той вместо да вземе сопата отишъл да ги пита ,сам ли да си носи въженцето



Публикацията е редактирана (15-01-20 14:42)

Отговори на това съобщение
 Re: Заплашителни обаждания по телефон?
Автор: ombre   
Дата:   15-01-20 15:30

До автора на темата ,не съм чел всички мнения,но явно имате драма с мтел.Имах същия проблем,когато след 5 години си търсиха някакви 30 лв.По абсолютно същата причина и от Близи преди време търсиха едни 150 и с лихвите бяха към 200 и нещо.Какво направих аз,от тези събирателни фирми ми звъняха през ден да ми кажат,че ще ме съдят.Казах ок,аз ще заведа ответно дело ,те обаче настояваха,като искаха да им показвам бележка,че всичко е платено.Отговарям,че за 5 години няма как да пазя касова бележка,а и да я пазя тя се изтрива с времето.Отново заплахи за съд и отново най спокойно им казвам,че ще има регрес,демек и аз ще ги съдя.Отидох до виваком,и им обясних какво е положението,понеже твърдяха,че съм гледал тв 2 месеца,без да плащам,което няма как да стане ,понеже по договор,ако не платиш в 14 дневен срок ти я спират.И тук ги хванах в изнудване.Обадих се до комисията за защита на потребителите,интересното беше,че жената с която говорих,също беше обект на такива заплахи.Та отивам в виваком обясних и поисках да ме свържат с някой на когото да кажа,че възнамерявам да ги съдя.Моментално цъфна един с лъскави чепици,каза,че ще провери и не знайно как,ми обяви на другия ден,че е допусната грешка.Преди да спомена дело,от самия оператор се кълняха,че им дължа тия 150 лв с лихвите които споменах.След като казаха,че има грешка,поисках документ,че не им дължа нищо разписан от тях.За мтел,им казах,че ще се съдим,те казаха ок,но ставаше дума за 15 лв,които с времето са станали 30 с лихвите и те си мълчат докато не натрупаш лихви.Аз не съм техен абонат от години и даже не знаех,че им дължа тия 15 лв,които са станали 30,може и да си го измислят,може и д а не го правят.Не съм за 30 лв,но реших,че докато се занимавам с глупости,ще изгубя повече.Да,ако делото е в моя полза,ще поемат разходите,по дело и адвокат,но това няма да ми покрие другите загуби,които ще претърпя в личен план,затова им ги дадох.Поисках обаче да видя,че нямам вече задължения към тях,и разбрах че от главната им сграда на Кукуш,с/у 30 лв ти издават бележка,че нищо не им дължиш.Това беше преди години,не зная дали е така.Относно ония 200 лв няма да ме бутнат,но реших да не им ги давам,не че сумата е голяма но се ядосах,за наглото изнудване.И ако в мтел,може да има някаква логика,някакъв пропуск от моя страна да им дължа тия 15 лв,макар,че за да разтрогнеш договора по спомен,не трябваше да имаш задължения,то от близо ми казваха,че съм гледал 2 месеца тв,а то дефакто не можеш след 14-я ден,а аз до последно гледах,което значи,че чинно съм си плащал сметките,което и си беше така.На въпроса ми към служителката от събирателната фирма_Мислите ли,че някой ще ме търпи да гледам 2 месеца тв без да плащам?Тя каза не(то какво друго да каже)Еми казвам и,както виждаш на такова плоско изнудване,само балъците се връзват.
Дано съм ти бил полезен,понеже и аз съм го изпитал същото на гърба си.

Отговори на това съобщение
 Re: Заплашителни обаждания по телефон?
Автор: Angeliliev   
Дата:   15-01-20 16:11

След направена консултация с 2ма адвокати, единия каза не се занимавай няма за какво да се захванат само сплашват, а другия ми каза да пусна иск към мтел с прикачено копие от мвр за датата на анулираната лична карта, за да се проследи какво е станало. Това и направих внесох искането и се обадих в централата, за да задействат по - бързо проверката. Сега чакаме решението им до 1 месец ще имам отговор и развитие по случката.
Адвокатът ми каза, че ако се заведе дело и не се явя до 14дни в съда, за да отговоря, то автоматично мъчланието се приема за съгласие и, че съм съгласен да платя тази сума. Но ако в 14 дневен период се появя и дам обяснение в съда ще отпадне.
Невероятно странна случка и как с невалидна лична карта и то друго лице подписва договор не ми е ясно.

Отговори на това съобщение
 Re: Заплашителни обаждания по телефон?
Автор: Slivenski   
Дата:   15-01-20 16:12

Автор: ivjordan
Дата: 15-01-20 13:58

"Автор: Slivenski
Дата: 15-01-20 11:37

Давностният срок спира да тече, ако от страна на кредитора или колекторската фирма е извършено някакво действие по събиране на задължението. Писмо, обаждане по телефона и така нататък."

Това не е вярно. Действията по изпълнение, които прекъсват давността са изрично посочени в закона (чл. 116 от Закона за задълженията и договорите)и вервайте ми, обажданията по телефона и писмата не фигурират сред тях.

------------------------------------------

ОК, съгласен съм. Може би съм се заблудил за писмата и обажданията.

И все пак, ако кредиторът предприеме действия за принудително изпълнение, или както там беше, давността спира да тече. Или и тук бъркам? [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Заплашителни обаждания по телефон?
Автор: ivjordan   
Дата:   15-01-20 17:02

Тук си прав, но действията по принудително изпълнение се свързват с преди това водено дело в съда.
Затова и уточних, че ако имат изпълнителен титул, тогава давността вероятно не е изтекла.

Отговори на това съобщение
 Re: Заплашителни обаждания по телефон?
Автор: yochcovpn   
Дата:   15-01-20 19:15

За да си вземе задължението м-тел трябва да те осъди. След като си осъден съдът задължително ТРЯБВА ДА ТЕ УВЕДОМИ, ако не платиш тогава могат да прибягнат до принудително събиране, а за да си вземе парите тази фирма също трябва да те съди. Но при 9 години всички срокове за това вземане са изтекли.Има много адвокатски кантори в нета, които ще ти свършат работа по този случай.А запор на банкова сметка, заплата или кола може да направи само съдия изпълнител.

Отговори на това съобщение
 Re: Заплашителни обаждания по телефон?
Автор: nalexiev87   
Дата:   15-01-20 19:48

Аз съм на същият хал с мтел с разликата, че ме съдиха, след което обжалвах и спечелих делото.

Мтел изпуснаха 2 седмичният срок за възражение и бяха фалшифицирали датата на пощенското клеймо към съда.

Минаха 2-3 години от тогава и пак ме търсят за 270 лв, които реално не им дължа, тъй като има окончателно решение на делото.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »