Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Историята зад снимките в галерия "Първа страница"
Автор: ShadowWalker   
Дата:   24-10-19 19:50

Предлагам в тази тема авторите с кадри в галерията да споделят малко подробности за обстоятелствата, в които са направени, какви технически и креативни решения са взели и т.н. Всеки е добре дошъл да коментира, но нека в темата се пускат само снимки от тази галерия, а не тези, които са били "на първа" заради рейтинг Б.

Започвам с моята първа "първа". Бях едва прохождащ портретен фотограф, но в случая става дума за репортажен кадър от поредицата протести 2013-та, затова и заглавието е ДАНСing in the Rain.


https://live.staticflickr.com/65535/48952885693_cfb8f0a059_b.jpg


Снимката без корекции:

https://live.staticflickr.com/65535/48953435801_07395c7a70_h.jpg



Предишните протести снимах с 50мм и 105мм, но за този излезнах с единствения си по това време широк обектив: китовия 18-55мм на скромния Sony Nex 5, които впрочем не са водоустоичиви, но някак успях да опазя без щети.

Снимах от ниско, за да акцентирам на сградата и да е ясна локацията, въпреки че естетически имам резерви към композицията, но в този жанр не винаги имаш твърде много опции. Използвах crop през господина в дясно, и потъмних лицето му, за да не отнема твърде много внимание, и в същото време така се явява като рамкиращ елемент и преден план който създава усещане за мащаб.

Избрах да е в черно-бяло, въпреки че губя цветовете на знамето, защото имаше твърде много хаотични и натрапчиви цветни елементи в снимката, и защото ми допада комбинацията със засиления контраст и отраженията от мокрия път и дрехите на протестиращите.

Когато видях, че кадърът ми е на първа бях едновременно в еуфория, че аматъор като мен получава такова признание, и в същото време леко разочарован, че не е снимка, с която се гордея особено, при това от жанр, който, в известен смисъл, ми е чужд. Интересно нещо е младото его на твореца :D Но пък понякога те мотивира, и вероятно е неизбежна част от израстването.

Надявам се да ви е интересна и полезна тази тема. Ще се радвам да разгледам и историите на колегите!


Отговори на това съобщение
 Re: Историята зад снимките в галерия "Първа страница"
Автор: spotter84   
Дата:   24-10-19 20:01

Браво за темата! Дано се развие интересно и с любопитни факти зад кадър :)[cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Историята зад снимките в галерия "Първа страница"
Автор: nyamago   
Дата:   24-10-19 20:50

Добра идея за тема, дано да се подхване и от други автори!

Отговори на това съобщение
 Re: Историята зад снимките в галерия "Първа страница"
Автор: Leica   
Дата:   24-10-19 22:44

Претрупана. Фигурите не се отличават. Снимани в гръб. Липсва основен обект. Тежи в дясно.
На протести (щом казваш, че е протест) фотографа не седи плахо в ъгъла.
Представа нямам за въпросната първа и кой я орледеля, но добре е да я пробваш и в друг сайт, някой чуждестранен...защото знам, че няма да ми повярваш.
Успех.


Отговори на това съобщение
 Re: Историята зад снимките в галерия "Първа страница"
Автор: ShadowWalker   
Дата:   24-10-19 23:50

[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Обичам този форум [shtrak] [smitten]

Отговори на това съобщение
 Re: Историята зад снимките в галерия "Първа страница"
Автор: solar_sea   
Дата:   25-10-19 00:12

В друг форум, няма и я разберат, освен ако не са славяни :) Надписът и хорото правят снимката в случая.

Отговори на това съобщение
 Re: Историята зад снимките в галерия "Първа страница"
Автор: MikeDimit   
Дата:   25-10-19 09:32

А защо решихте, че е хоро? Май бе друго действието на протестиращите...

Отговори на това съобщение
 Re: Историята зад снимките в галерия "Първа страница"
Автор: CDman   
Дата:   25-10-19 09:48

Зад всяка снимка (не само тези на "първа") има история.

Моите няма да са интересни за публиката и за това няма да ги разказвам [smile]

А и нямам снимки на "първа" - демек не ставам [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Историята зад снимките в галерия "Първа страница"
Автор: rimohit   
Дата:   25-10-19 10:08

А не е ли по-добре да се даде шанс на идеята да се развие и разгърне, независимо дали е добра или лоша, вместо да се опитваме да я неглижираме още в зародиш!
Още повече, че едва ли пречи на някого!
[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Историята зад снимките в галерия
Автор: enizvk   
Дата:   25-10-19 10:28

@rimohit
Е, как не пречи!?
Нали трябва да сме "мерудия за всяка манджа" и всеки път трябва да оставяме жълто петно в снега, дори да не знаем защо го правим. Важното е другите да видят, че го можем....



Публикацията е редактирана (25-10-19 10:29)

Отговори на това съобщение
 Re: Историята зад снимките в галерия "Първа страница"
Автор: idivanov   
Дата:   25-10-19 12:08

Авторът на темата има много добри портрети и актове. Не знам зощо този кадър е избран за първа страница?! Създава усещане за случайно заснет от набързо преминаващ човек. Някой може и да помисли, че това е ритуал - молебен за дъжд [smile][shtrak][smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Историята зад снимките в галерия "Първа страница"
Автор: nyamago   
Дата:   25-10-19 13:28





Публикацията е редактирана (26-10-19 14:25)

Отговори на това съобщение
 Re: Историята зад снимките в галерия
Автор: Pac   
Дата:   25-10-19 14:11

Моята първа и единствена "първа":

https://photo-forum.net/static/site_pics/2017-10/1507106393_1920-8532.jpg



Тя е от фотосесия на рок групата Faces, които съм снимал 2 пъти, a скоро предстои да ги снимам за трети.
Идеята за кадъра се роди в деня преди снимките, стори ми се интересно само единият от тях (фронтменът) да е погледнал към мен, както и да е трети в подредбата. Подреждането по размер дойде естествено в деня на снимките. Сесията мина в много добро настроение, което според мен е уловено и в кадъра.
Исках мека светлина и поради невъзможност да се организираме в някой късен следобед, го направихме в 9 сутринта. Локацията е сградата Red Apple до южния парк.
Снимано е с Fujifilm X-Pro2 и любимият ми обектив 35mm f/1.4, леко позатворен до 2.8.

Тук можете да чуете последното парче на бандата: https://www.youtube.com/watch?v=ec9GfWmxgKM




Публикацията е редактирана (25-10-19 16:09)

Отговори на това съобщение
 Re: Историята зад снимките в галерия "Първа страница"
Автор: espergaro   
Дата:   25-10-19 14:13

ShadowWalker, чудесна идея за тема!

Отговори на това съобщение
 Re: Историята зад снимките в галерия "Първа страница"
Автор: demiman   
Дата:   25-10-19 14:16

Хубави кадри, пускайте още истории [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Историята зад снимките в галерия "Първа страница"
Автор: Leica   
Дата:   25-10-19 15:16

Pac – Харесва ми снимката.
То няма как да не ми харесва снимка на рок банда пред тухлена стена 
Стената е много добър равен фон освен това.
Има си и настроение. Диагонална композиция.
Без да обиждам някого (ПОДЧЕРТАВАМ !) има и заигравка - с дарвиновата редица за изправеният човек – развитие, последователност по веригата на повтарящият се елемент. Така и тя се възприема лесно.
Има групи, които на подобен стаилинг са заложили целият си PR – например ZZ Top (Зи Зи Топ) – още в името им го има. Дето брадатите винаги са еднотипни на сцената, а фронтменът се отличава. И при теб се отличава със „фронт“ поза. Малко позира, но е допустимо.
Снимката е добре технически изпълнена. На открито голите глави често блестят и …излизат от диаграмата  еле пък ако ти се паднат младоженец на сватба.
Щом ще ги снимаш пак, можеш да пробваш и да сложиш фронта най-в дясно във фронт поза, а останалите преди него от профил чрез леко завъртане до анфанс. Да използваш огледала и други заигравки в тоя ред.
Сутрин хората са по свежи. Веднъж при снимане на много хора последователно установих, и промених така графика на снимане. В късен следобед ти идват вече унили, и трябва да се ободряват. Е разбира се, не говоря за мухмурлиите.
А аз лично обратно ….креативността ми се вдига в края на деня.
Е снощи, то нощес дори …си подготвих мотив, които да заснема точно по изгрев. И стана малко пресукана…слънцето изгря точно в 8.10 ,…а аз непрекъснато си гледах часовника за работа. Ще е утре, …та така.
Успех.

п.п. истории за снимки винаги са интересни.И аз съм влизал в дълги детайли. Нали тук има секция "Фотопис", четете и там.
Лошото е, че авторите много често и съвсем разбираемо не обичат да говорят за местата които снимат, техниките и начините.Не обичат да правят опашка на идеите си и местата.



Отговори на това съобщение
 Re: Историята зад снимките в галерия "Първа страница"
Автор: Pac   
Дата:   26-10-19 00:12

demiman, не е като да нямаш първи страници. :) Защо не ни разкажеш ти нещо?

Отговори на това съобщение
 Re: Историята зад снимките в галерия "Първа страница"
Автор: nyamago   
Дата:   26-10-19 02:47





Публикацията е редактирана (26-10-19 14:26)

Отговори на това съобщение
 Re: Историята зад снимките в галерия "Първа страница"
Автор: Leica   
Дата:   26-10-19 07:21

imago - "Всеки е добре дошъл да коментира"

мнооо куратур...мнооо нещо !!!


Отговори на това съобщение
 Re: Историята зад снимките в галерия "Първа страница"
Автор: nyamago   
Дата:   26-10-19 14:29

Leica написа:

> imago - "Всеки е добре дошъл да коментира"
>
> мнооо куратур...мнооо нещо !!!

Ето - няма го вече. Остана само един.[smilie6]

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Историята зад снимките в галерия "Първа страница"
Автор: Grimjaur   
Дата:   26-10-19 23:29

Ще разкажа история, защото снимката не е била публикувана тук. Стара е, доста. По това време снимах със сапунерка, която пържеше лошо цветовете. Сега, като погледна тази снимка и съжалявам, че нямах по-добър фотоапарат. Простестите през 2012. Лозунгът:"Вън Цеко от Алеко!" Стоях лице в лице с полицаите от кордона и жена ми ми крещеше по телефона:"Не прави глупости, имаш дете!"... Не знам поради каква причина не бях аз на мястото на младежа от снимката... Може би говорех спокойно с полицията? Или обяснявах на хората около мен, че едно от правилата на протеста е да няма бира в стъклени шишета? Не знам... Но пак ще изляза на протест. Снимката е лоша, знам това. Фотографът трябва да разказва историята възможно най-правдиво. Особено днес, когато всичко е пропаганда или подвластно на манипулация.
Снимка

Ред. След корекции от Владимир Димитров - nyamago, качих снимката и в профила си тук. Благодарности към него за обработката и насоката.



Публикацията е редактирана (27-10-19 15:20)

Отговори на това съобщение
 Re: Историята зад снимките в галерия "Първа страница"
Автор: nyamago   
Дата:   27-10-19 15:27

Редакция: Писал си по-бързо от мене[smile]

Кратка и проста историйка, а силна! [smilie24] Както и снимката - въпреки качеството (в репортажната фотография то е по-маловажно).

Публикувана ли е някъде на времето? Заслужава си да се сподели - дори в този форум, пък и другаде.
[shtrak]



Публикацията е редактирана (27-10-19 15:28)

Отговори на това съобщение
 Re: Историята зад снимките в галерия "Първа страница"
Автор: Grimjaur   
Дата:   27-10-19 15:58

Да, в историята към самата снимка(в профила ми), писах, че е публикувана на 27.01.13 в профила ми в девиантарт(не давам линк, за да не се сметне за реклама и пр). По това време го ползвах за хранилище на снимки [smilie5]. Оригиналният файл си е заминал отдавна. За щастие съм качил оригинал, без обработка и exif-a е запазен, макар и да не се показва в сайта(то пък един exif от сапунерка). Снимал съм с Canon PowerShotA1200, на 15.06.12, в 20:31....

Отговори на това съобщение
 Re: Историята зад снимките в галерия "Първа страница"
Автор: bogdanov   
Дата:   27-10-19 22:21

Прекрасното е, че всеки има какво да каже ...и какво да скрие. Снимките от ЧПС са в известна степен онова което автора е успял да скрие, за да подлъже зрителите, че е казал каквото иска да каже!

Отговори на това съобщение
 Re: Историята зад снимките в галерия "Първа страница"
Автор: Shilo   
Дата:   27-10-19 22:23


https://photo-forum.net/static/site_pics/2013-12/1386097762_DSC_7226_o2_o3-1_bw_FF_v.jpg



Здравейте!
Това е моята първа снимка на първа страница. Снимана е на летището в Долна Митрополия. Двамата пилоти отиват за полет със самолет L-39ZA, чиято носова стойка на колесника е разфокусирана. Зад тях рулира РС-9М, след полет.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »